PDA

Επιστροφή στο Forum : [Electrolux] Αλλαγη βαση καδου σε Zanussi...



satfoxy
13-08-12, 18:21
Γεια.Ενας φιλος μου αγορασε καινουργιο πλυντηριο.Και του ειπα οτι θα ηθελα το μοτερ απο το παλιο του.Και μου εδωσε ολοκληρο το παλιο πλυντηριο που οπως μου εξηγησε δουλευει κανονικοτατα αλλα το προβλημα του ειναι τοι εχει σπασει η πλαστικη βαση που μεσα της γυριζει ο καδος.Αν βρεθει ανταλακτικο τοτε το πλυντηριο δουλευει ανετα για αλλα τοσα χρονια.
Ειναι ZANUSSI FL-1222 CH.Ξερει κανεις κανενα μαγαζι που να πουλαει ανταλακτικα?Να ρωτησω,δεν χανω και τιποτε.Θα ειμαι πολυ ικανοποιημενος αν μπορεσω να το φτιαξω.Ειναι κριμα να το διαλυσω.
Ευχαριστω.

Κυριακίδης
13-08-12, 19:58
Τι εννοείς έχει σπάσει η πλαστική βάση ? καμια φωτό για "μίζα" ? ,... για να πάρει μπροστά η μηχανή?

satfoxy
13-08-12, 21:59
Ειναι ενα μεγαλο πλαστικο τυμπανο στρογγυλο και μεσα σε αυτο ειναι ο καδος.Εξωτερικα του τυμπανου κρεμονται και τα τσιμεντενια βαρίδια.Αυτο το πλαστικο τυμπανο εχει κατι αυτακια με τρυπες απο τις οποιες κρεμιεται ολο αυτο το βαρος.Ε,ενα τετοιο αυτι εχει σπασει και κρεμασαν τα παντα.Θα βγαλω και μια φωτο αυριο και θα την ανεβασω.

Κυριακίδης
13-08-12, 22:05
Εντάξει κατάλαβα ... αλλά δείξε και την φωτό να δούμε την κατάσταση και ίσως βρούμε λύση με τον ίδιο κάδο , και κάνεις τον φίλο σου που σου το χάρισε έτσι >](*,)

satfoxy
13-08-12, 22:19
Ειναι αυτο το γρι πλαστικο που απο κατω εχει και δυο αμορτισερ.Οπως το κοιταμε απο μπροστα εχει σπασει η αριστερη πανω βαση.Αυτη η φωτο ειναι απο το youtube.Εγω θα ανεβασω αυριο απο το δικο μου προβλημα.
Ευχαριστω για την προσοχη..

http://imageshack.us/photo/my-images/705/zanussi.png/

satfoxy
13-08-12, 22:26
Και ενα ακομη στιγμιοτυπο απο το βιντεο που δειχνει πολυ καθαρα τι εχει σπασει στο δικο μου.Ειναι το σημειο που περναει και κραταει το τυμπανο η σουστα.
http://img833.imageshack.us/img833/459/zanissi3.png

konman
13-08-12, 22:34
Δες αν εχει χωρο λιγο παρακατω να του κανεις μια τρυπα
με ενα μικρο τρυπανακι να του περασεις το ελατηριο.

Κυριακίδης
13-08-12, 22:36
Ναι κατάλαβα ... ένα τέτοιο απλός στο λίγο κομμάτι που δεν είναι σπασμένο άνοιξε μια τρύπα και πέρασε εκ νέου το ελατήριο ... δεν νομίζω να χρειάζονται οι φωτό.
και μόλις τελειώσεις μην βάζεις πολλά ρούχα .

satfoxy
14-08-12, 07:16
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.Θα το μελετησω το θεμα και ισως κατι να μπορεσει να γινει.
Αν γινει τελικα κατι θα σας ενημερωσω και με φωτο.