PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] BRANDT BB40 ΔΕΝ ΣΤΙΒΕΙ - ΜΥΡΙΖΕΙ!!



pyrovo
01-08-12, 22:22
Καλησπέρα παιδιά!Έχω ένα Brandt BB40 το οποίο εδώ και κάτι ημέρες δεν στίβει και βγάζει μία περίεργη μυροδιά.
Σαν μηχανικός ψάχτικα λίγο και έκανα τις εξής ενέργεις μετά από ένα σχετικό ψάξιμο στα Forum!

Ανοιξα την μπροστινή μετώπη και και τσέκαρα οτι τα καλωδια ότι δεν είναι φθαρμένα.Το ίδιο και στον προγραμματιστη.

Φύσηξα το σωληνάκι για να δω μήπως έχει χαλάσει ο διαφορικός πρεσσοστάτης ..ολα καλά (γιατί να μυρίζει από αυτό άραγε;)

Τσέκαρα οπτικά τους πυκνωτές για τοιχόν φρορές ...τίποτα.

Το έβαλα εμπρός άδειο και στο σημείο του στιψίματος γύρισε ο κάδος αλλά όχι όσο γρήγορα γύρναγε σύμφωνα με την γυναίκα!Αρχιζε να μυρίζει πάλι...πλησίασα τους πυκνωτές αλλά η μυρωδία δεν ερχόταν από εκεί...ερχόταν από ενδότερα.
Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάτι στο μοτέρ;
Αυτό πως το ελέγχω;
Υπάρχει περίπτωση κανένα μικρό καλτσάκι να έχει μπερδευτει πουθενά μέσα και να μου κάνει ζημιά;Σύμφωνα με την γυναίκα μας λοιπει ένα μικρό του μωρού!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
:001_smile:

vasilimertzani
01-08-12, 22:35
Καλησπέρα παιδιά!Έχω ένα Brandt BB40 το οποίο εδώ και κάτι ημέρες δεν στίβει και βγάζει μία περίεργη μυροδιά.
Σαν μηχανικός ψάχτικα λίγο και έκανα τις εξής ενέργεις μετά από ένα σχετικό ψάξιμο στα Forum!

Ανοιξα την μπροστινή μετώπη και και τσέκαρα οτι τα καλωδια ότι δεν είναι φθαρμένα.Το ίδιο και στον προγραμματιστη.

Φύσηξα το σωληνάκι για να δω μήπως έχει χαλάσει ο διαφορικός πρεσσοστάτης ..ολα καλά (γιατί να μυρίζει από αυτό άραγε;)

Τσέκαρα οπτικά τους πυκνωτές για τοιχόν φρορές ...τίποτα.

Το έβαλα εμπρός άδειο και στο σημείο του στιψίματος γύρισε ο κάδος αλλά όχι όσο γρήγορα γύρναγε σύμφωνα με την γυναίκα!Αρχιζε να μυρίζει πάλι...πλησίασα τους πυκνωτές αλλά η μυρωδία δεν ερχόταν από εκεί...ερχόταν από ενδότερα.
Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάτι στο μοτέρ;
Αυτό πως το ελέγχω;
Υπάρχει περίπτωση κανένα μικρό καλτσάκι να έχει μπερδευτει πουθενά μέσα και να μου κάνει ζημιά;Σύμφωνα με την γυναίκα μας λοιπει ένα μικρό του μωρού!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
:001_smile:

κυνηγοσκυλο μου φαινεσαι :)

μαλλον το μοτερ μυριζει.η λασκα ιμαντας?

Κυριακίδης
01-08-12, 22:54
Μπορεί να είναι και το μοτέρ δεν αποκλείεται . .... το μοτέρ το ελέγχεις και με αμπεροτσιμπίδα να δεις τα αμπέρ που τραβάει στο στίψιμο βλέποντας και τις πληροφορίες που αναφέρει πάνω στο μοτέρ σχετικά με τα αμπέρ. (για τι μοτέρ μιλάμε? επαγωγικό? με καρβουνάκια?)

Ο οπτικός έλεγχος στον πυκνωτή δεν αρκεί . άλλαξε τον φθηνός είναι

Άλλες αιτίες να μυρίσει είναι η αντλία (που βγάζει τα νερά )
Η και ο ιμάντας ακόμη να είναι λάσκα με την τροχαλία όπου συνδέεται (και συμπεριλαμβανομένου το καλτσάκι που χάθηκε) στο εσωτερικό του πλυντηρίου να ζορίζει τις περιστροφές του κάδου. Το καλτσάκι που χάθηκε πιθανόν αργότερα να το βρεις στο φίλτρο της αντλίας κομματιασμένο ή να παγιδεύτηκε μόνιμα σε ένα κολλάρο κάτω από τον κάδο και πριν το φίλτρο της αντλίας.

pyrovo
01-08-12, 23:09
Μπορεί να είναι και το μοτέρ δεν αποκλείεται . .... το μοτέρ το ελέγχεις και με αμπεροτσιμπίδα να δεις τα αμπέρ που τραβάει στο στίψιμο βλέποντας και τις πληροφορίες που αναφέρει πάνω στο μοτέρ σχετικά με τα αμπέρ. (για τι μοτέρ μιλάμε? επαγωγικό? με καρβουνάκια?)

Ο οπτικός έλεγχος στον πυκνωτή δεν αρκεί . άλλαξε τον φθηνός είναι

Άλλες αιτίες να μυρίσει είναι η αντλία (που βγάζει τα νερά )
Η και ο ιμάντας ακόμη να είναι λάσκα με την τροχαλία όπου συνδέεται (και συμπεριλαμβανομένου το καλτσάκι που χάθηκε) στο εσωτερικό του πλυντηρίου να ζορίζει τις περιστροφές του κάδου. Το καλτσάκι που χάθηκε πιθανόν αργότερα να το βρεις στο φίλτρο της αντλίας κομματιασμένο ή να παγιδεύτηκε μόνιμα σε ένα κολλάρο κάτω από τον κάδο και πριν το φίλτρο της αντλίας.

2 πυκνωτές είναι τους αλλάζω και τους 2 λογικά ο ένας είναι για στίψιμο σωστα;
Ο ιμάντας είναι τιγκα τεντωμένος όπως τον τράβηξα με το χέρι.
Στα χαρακτιριστικά του μοτερ έχει 2 ενδείξεις αμπερ ο ένας χαμηλά με πιο χαμηλές στροφές και ο άλλος στα 4 αμπερ και 2300στρ/λεπτ!Λογικά τα 4 αμμπερ θα είναι για στίψιμο αυτά πρέπει να δω .Αλλα στο μοτέρ καταλήγει μία ππλξουδα 7 καλωδίων που πέφτει στα περιτυλίγματα .. Θέλει λιγ ψάξιμο!Από που θα καταλάβω εάν είναι επαγωγικός ο κινητήρας ή με καρβουνάκια;Τι διαφορά έχουν;Ο πυκνωτής πως τσεκάρεται αλλιώς

Κυριακίδης
01-08-12, 23:32
Για αντιεπαγγελματικά και μπακαλίστικα εγώ προσωπικά θα έβαζα την αμπεροτσιμπίδα στην είσοδο της μπρίζας μέσα από μια προετοιμασμένη μπαλαντέζα για να περάσω την αμπεροτσιμπίδα και να μετρήσω !!! Απλός θα μετράει και τα αμπέρ που τραβάει η αντλία νερού (που είναι σχετικά μηδενική και θα αφαιρέσεις την μικροδιαφορά ) ... άλλωστε σε μισοκαμμένο μοτέρ θα σου δείξει κατά πολύ περισσότερα αμπέρ από τα 4 αμπέρ που λέει για στίψιμο

Ο πυκνωτής τσεκάρεται αλλιώς βάζοντας τις επαφές του στην γλώσσα σου !! :hahahha: ... Αν μετά από αυτό και μετά από ένα μήνα καταφέρεις να φας κάτι .... πάει να πει ότι ήταν καλός ! Με πολύμετρο καπασιτόμετρο

konman
01-08-12, 23:44
Ο πυκνωτής τσεκάρεται αλλιώς βάζοντας τις επαφές του στην γλώσσα σου !! :hahahha: ... Αν μετά από αυτό και μετά από ένα μήνα καταφέρεις να φας κάτι .... πάει να πει ότι ήταν καλός ! Με πολύμετρο καπασιτόμετρο


Θα προτιμουσα να το διαγραψεις με το ρευμα δεν παιζουν ποτε. :maad:

Τα νερα τα βγαζει κανονικα;;;;;;;;;;;;;;;;;

pyrovo
01-08-12, 23:47
Εάν είναι καμμένο και το μοτέρ δέν θα επηρρεάσει και την κανονική λειτουργία λογικά;Μετά τι ..ξαναφτιάχνεις τυλίγματά;Αξίζει;
Θα το κάνω αυτο με την γλώσσα στην πεθερά μου :)

konman
01-08-12, 23:55
Εάν είναι καμμένο και το μοτέρ δέν θα επηρρεάσει και την κανονική λειτουργία λογικά;Μετά τι ..ξαναφτιάχνεις τυλίγματά;Αξίζει;
Θα το κάνω αυτο με την γλώσσα στην πεθερά μου :)

Στις αργες μπορει να δουλευει κανονικα
και να εχει προβλημα στο στυψιμο και το αντιθετο.

Οι πυκνωτες τι mf ειναι;;

pyrovo
03-08-12, 19:58
16μΦ και οι δύο.
Μέτρησα τους πυκνωτές και ο ένας ,μάλλον αυτός του στιψήματος ,απο 16μΦ αναγραφόμενο που ήταν το καπασιτόμετρο μου έβγαλε 11.
Τον αντικατέστησα με καινούργιο ..έβαλα σε λειτουργία το πλυντηριο άδειο στο mode στίψημο και...γύρισε πιο γρήγορα ο κάδος από οτι πριν αλλά έβγαλε πάλι αυτήν την ηλίθια μυρωδιά.
Είναι δυνατόν να κάηκαν κάποιες περιτυλίξεις λόγο μειωμένης χωριτικότητας του πυκνωτή;

Αυριο θα αμπερομετρήσω το μοτερ.

Κυριακίδης
03-08-12, 21:53
Για δες και ένα άλλο πυκνωτάκι (αν το έχει) και βρίσκεται εκεί που εισέρχεται το καλώδιο της μπρίζας μέσα στην συσκευή .... αντιπαρασιτικό το λένε είναι μικρό κυλινδρικό σχεδόν όσο ένας αναπτήρας μίνι

konman
03-08-12, 23:26
Μηπως μυριζει η αντλια που βγαζει τα νερα????????????????

pyrovo
05-08-12, 12:42
Μηπως μυριζει η αντλια που βγαζει τα νερα????????????????

Μυρίζει λίγο μετά το ξεκίνημα του στιψήματος και λογικό.....γιατί μέτρησα το μοτέρ και από 4 αμπέρ κανονικής λειτουργίας στο στηψιμο έδωσε 8 με 6,6 το αμπερόμετρο.
Κάποια περιέληξη λογικά έχει καεί σωστά;
Διορθώνεται αυτό και με τι κόστος;
Σκέφτομαι βέβαια να πάρω καινούργιο και να το κατεβάσω αυτό στην αποθήκη και να το λύσω έτσι σαν μηχανικός να δω πως είναι και ένα μοτερ (καμμένο ) από κοντα :001_smile:

pyrovo
05-08-12, 12:50
Για δες και ένα άλλο πυκνωτάκι (αν το έχει) και βρίσκεται εκεί που εισέρχεται το καλώδιο της μπρίζας μέσα στην συσκευή .... αντιπαρασιτικό το λένε είναι μικρό κυλινδρικό σχεδόν όσο ένας αναπτήρας μίνι

Αυτό λογικά δεν θα επηρρέαζε την λειτουργία όλου του πληντηρίου;Στην κανονική λειτουργία η αμπερομέτρηση ήταν σωστή.
Αυτος ο πυκνωτής είναι για να μην βγάζει παράσιτα προς το δίκτυο;

Κυριακίδης
05-08-12, 13:02
Ε τότε αν μυρίζει λίγο μετά το στίψιμο και μέτρησες τα διπλά αμπέρ τότε είναι το μοτέρ . Το καμμένο μοτέρ εξωτερικά στα τυλίγματα συνήθως δεν φαίνεται μαύρισμα αλλά αν είναι προχωρημένη κατάσταση φαίνονται .
Θα πρέπει να βρεις έναν περιελιξιά ή καινούριο μοτέρ ή και κανέναν που να πουλά μεταχειρισμένα μοτέρ . εκεί θα εκτιμήσεις από το κόστος αν σε συμφέρει να το κάνεις.
Ναι το αντιπαρασιτικό είναι μια μικρή προστασία από μικροδιακυμάνσεις του ρεύματος

lobelios
14-01-18, 14:32
Καλησπερα σας, εχω ενα πλυντηριο ρουχων brandt bb40 859 eco, το οποιο το βρηκα στο σπιτι το οποιο νοικιασα πριν λιγο καιρο. Το πλυντηριο δουλευει κανονικα, απλως δεν εχω το manual με αποτελεσμα να μην μπορω να καταλαβω τα προγραμματα λειτουργιας του. Εχει καποια συμβολα τα οποια δεν τα εχω ξαναδει, ουτε η μανα μου... Καθως λοιπον η μαμα εταιρια δεν μπορεσε να μου στειλει το manual διοτι κατα τα λεγομενα τους ειναι παλιο και δεν μπορουν να βρουν το manual, μου ειπαν να κοιταξω στο διαδικτυο μηπως βρω εκει κατι..δεν βρηκα κατι, παρα μονο αυτο το φορουμ για ενα ιδιο πλυντηριο που ειχε καποιο αλλο προβλημα. Μηπως θα μπορουσε, λοιπον, καποιος να μου εστελνε το manual, η να με βοηθουσε λιγο με τα προγραμματα λειτουργιας του..? Ειναι αυτο που εχει 3 ροδελες.. Ευχαριστω εκ των προτερων.

tipos
14-01-18, 23:08
Καλησπερα σας, εχω ενα πλυντηριο ρουχων brandt bb40 859 eco, το οποιο το βρηκα στο σπιτι το οποιο νοικιασα πριν λιγο καιρο. Το πλυντηριο δουλευει κανονικα, απλως δεν εχω το manual με αποτελεσμα να μην μπορω να καταλαβω τα προγραμματα λειτουργιας του. Εχει καποια συμβολα τα οποια δεν τα εχω ξαναδει, ουτε η μανα μου... Καθως λοιπον η μαμα εταιρια δεν μπορεσε να μου στειλει το manual διοτι κατα τα λεγομενα τους ειναι παλιο και δεν μπορουν να βρουν το manual, μου ειπαν να κοιταξω στο διαδικτυο μηπως βρω εκει κατι..δεν βρηκα κατι, παρα μονο αυτο το φορουμ για ενα ιδιο πλυντηριο που ειχε καποιο αλλο προβλημα. Μηπως θα μπορουσε, λοιπον, καποιος να μου εστελνε το manual, η να με βοηθουσε λιγο με τα προγραμματα λειτουργιας του..? Ειναι αυτο που εχει 3 ροδελες.. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Το ΒΒ40 δεν λεει τιποτα, ολα τα brand τα παλια ΒΒ40 γραφουν.Ανεβασε καλη φωτο απο το καντραν ωστε να φανουν τα συμβολα οπως και το υπολοιπο καντραν για να σου πω τα βασικα.

lobelios
15-01-18, 19:29
Καλησπερα,
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Παραθετω φωτογραφιες του πλυντηριου..
445464454744548

tipos
15-01-18, 22:21
Ειναι ενα πλυντηριο περιπου εικοσηπεντε χρονων.Το αριστερο κουμπι ειναι ρυθμηστης στροφων για το στιψιμο.Το μεσαιο ειναι το προγραμμα και το δεξι ειναι θαρμοστατης.Ξεκινοντας απο το 1 εχουμε προπλυση,σε ολα τα αλλα προγραμματα δεν εχει προπλυση.Οι μεγιστες θερμοκρασιες που μπορεις να επιλεξεις για καθε προγραμμα ειναι γραμμενες πανω στο καντραν,για παραδειγμα δεν μπορεις να το βαλεις στο 3 με 90 βαθμους,θα βαλεις maximum 60.Οσο μεγαλωνουν τα νουμερα τοσο μειωνεται ο χρονος πλυσης.Απο το 5 και μετα αρχιζουν τα ξεβγαλματα.Στο 6 περνει το μαλακτικο στο 7 στυψιμο και στο 8 αντληση.Απο το 9 και μετα ειναι προγραμμα για πολυ ευαισθητα οπως μαλλινα μεταξωτα.Στο 10 περνει το μαλακτικο και ισως να κανει σταση με νερο οποτε χρειαζεται να γυρησεις εσυ το κουμπι μια σκαλα για να συνεχισει.Αυτο το κανει για προστασια σε περιπτωση που δεν θελεις να στηψει καθολου οποτε το αφηνεις να βγαλει τα νερα και μολις παει να στηψει τοτε το σταματας.Αυτα ειναι τα βασικα που πρεπει να ξερεις.Απο τα κουμπια που εχει το επανω κουμπι ειναι ο γενικος διακοπτης και τα αλλα δεν ειμαι σηγουρος τι κανουν.

lobelios
18-02-18, 23:41
Καλησπερα!
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ηταν πολυ διαφωτιστικη! Και συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση!