PDA

Επιστροφή στο Forum : [Candy] προβλημα με ψυγειοκαταψυκτη candy cpdc451vzx inox



Λαζαρίδης
31-07-12, 00:38
παιδια εχω τρελαθει εντελος.εχω το εν λογο ψυγειο και εδω και ενα μηνα προσπαθω να βρω μια ακρη γιατι δεν δουλευει η καταψυξη εχω παει σε αρκετους μαστορους αλλα καταλαβα οτι με δουλευουν ολοι.το ψυγειο δουλευει με ενα μοτερ και υγρα R600 και εχει μια ηλεκτρικη τριοδη βαλβιδα , τωρα το προβλημα δουλευει μονιμα το μοτερ εχει ψυξη στην συντηρηση αλλα χαμηλη ψυξη στην καταψυξη καπου -6 βαθμους.οταν το βγαζω απο το ρευμα και το αφηνω αρκετες ωρες μετα μου κατεβαζει την θερμοκρασια στην καταψυξη εως και - 18 αλλα για μερικες ωρες παρολο που το εχω στην super λειτουργια.ο τελευταιος μαστορας μου ειπε οτι θελει αλλαγη το μοτερ γιατι ζεσταινετε και δεν μπορει να αποδοση (διαγνωση μεσο τηλεφωνου) αλλος μου ειπε οτι ειναι η πλακετα κανενας δεν μου ειπε για τα υγρα που οπως καταλαβα ειναι και η αιτια που το αποφευγουν ολοι.Εχει κανεις καμια αποψη για να με βοηθησει για να ξερω που να κατευθυνθω? Σας ευχαριστω εκ τον προτερων για την απαντηση σας

Κυριακίδης
31-07-12, 01:36
μην βιαστείς να κάνεις τίποτα , βγάλε το από την Super λειτουργία και ρύθμισε το στην απλή και χαμηλότερη θερμοκρασία . Και ο χώρος που το έχεις βάλει το ψυγείο να αερίζεται καλά και να μην το ντουμανιάζει η ζέστη. Μπορεί να είναι και η υπερβολική ζέστη που επηρεάζει την απόδοση , και αν δουλεύει παρατεταμένα χωρίς παύσεις ίσως αυτό είναι η αιτία για αντιστροφή καλύτερης ψύξης στην συντήρηση από ότι στην κατάψυξη.
Για υγρά που λες δεν είναι και σίγουρο αλλιώς πως εξηγείται το -18 στην κατάψυξη?..... απλά μην βιάζεσαι , ίσως απλά το πρόβλημα να είναι σε αυτό που λέμε κλιματική κλάση για κάθε μοντέλο ξεχωριστά.

konman
31-07-12, 01:38
Το φρεον και το μοτερ δεν ειναι γιατι δεν θα παγωνε.

Η πιθανοτητες ειναι η πλακετα τα αισθητηρια και η τριοδη.

Λαζαρίδης
31-07-12, 02:29
Ο χωρος αεριζεται και ο κλιματισμος δουλευει ολοι μερα και τον θερμοστατη τον εβαλα σε διαφορες στασεις αλλα δεν αλλαζει τιποτα.οσο για την πλακετα εχω καποιες αμφιβολιες για το ποσο καλα δουλευει αλλα πως μπορω να την μετρισω?τωρα οσον αφορα την τριοδη βαλβιδα το μονο που μπορω να δω ειναι η στιγμιαια εντολη απο την πλακετα.ξεχασα να αναφερω οτι μια φορα το πηγα στον αντιπρόσωπο και με την μεταφορα και μονο αρχισε να δουλευει κανονικα και αυτο κρατησε μερικους μηνες

Κυριακίδης
31-07-12, 09:08
Να εύχεσαι να μην είναι η πλακέτα και η τρίοδη. Για αρχή αντικατέστησε τα αισθητήρια με ελαφρό κόστος και ο θεός βοηθός.

vasilimertzani
31-07-12, 21:06
sorry ρε παιδια.αυτα τα ψυγεια δεν εχουν αντιστασεις αποψυξης?
ετσι οπως τα λεει δεν δουλευουν αυτες οι αντιστασεις.Πιανει παγο και δεν κανει κυκλοφορια .

Κυριακίδης
31-07-12, 21:34
sorry ρε παιδια.αυτα τα ψυγεια δεν εχουν αντιστασεις αποψυξης?
ετσι οπως τα λεει δεν δουλευουν αυτες οι αντιστασεις.Πιανει παγο και δεν κανει κυκλοφορια .

Αυτό που λες Βασίλη , το σκέφτηκα και εγώ ... αλλά μου το χαλάει το εξής παρακάτω
εχει ψυξη στην συντηρηση αλλα χαμηλη ψυξη στην καταψυξη καπου -6 βαθμους. ​Ισχύει αυτό το περίεργο έστω και αν υποθέσουμε ότι είναι το πρόβλημα στις αντιστάσεις απόψυξης?

Λαζαρίδης
31-07-12, 23:35
παιδια αντιστασεις αποψυξης δεν εχει το εψαξα καλα,οσο για τον παγο πιανει λιγο στην πρωτη επανω σχαρα και αυτο μαλακος φανταζομε οτι πρεπει να κανει κατι σαν αναστροφη τον υγρων γιατι οταν κλεινω τον θερμοστατη και παλια που δουλευε ξεπαγωνε αμεσος

vasilimertzani
01-08-12, 10:41
Αυτό που λες Βασίλη , το σκέφτηκα και εγώ ... αλλά μου το χαλάει το εξής παρακάτω
εχει ψυξη στην συντηρηση αλλα χαμηλη ψυξη στην καταψυξη καπου -6 βαθμους. ​Ισχύει αυτό το περίεργο έστω και αν υποθέσουμε ότι είναι το πρόβλημα στις αντιστάσεις απόψυξης?

αν εχει 1 αεραγωγο και πιασει παγο φραζει ο αερας με αποτελεσμα να μην μπορει να περασει.Ετσι την ειχα πατησει με ενα διπορτο general.Tωρα βεβαια λεει δεν εχει αντιστασεις,αλλα κατι δεν πρεπει να εχει να ξεπαγωνει?

konman
01-08-12, 17:20
Το ψυγειο δεν πρεπει να ειναι no frost.
Αρα πλακετα τριοδη αισθητηρια.
Ξεκινας απο αντικατασταση στα αισθητηρια και βλεπουμε.

Το ψυγειο δουλευει συνεχεια;;;;;;;;;;;;;;

Λαζαρίδης
02-08-12, 18:56
[QUOTE=konman;535275]Το ψυγειο δεν πρεπει να ειναι no frost.
Αρα πλακετα τριοδη αισθητηρια.
Ξεκινας απο αντικατασταση στα αισθητηρια και βλεπουμε.

Το ψυγειο δουλευει συνεχεια;;;;;;;;;;;;;;[/QUOTE
Ναι δουλευει συνεχεια

konman
02-08-12, 19:43
Ναι δουλευει συνεχεια

Αν εχει παγους στη πλατη της συντηρησης
τοτε να του κανεις μια αποψυξη για να φυγει ο παγος.