PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sharp] lc-32d44e-bk



τομ
27-07-12, 12:35
Καλησπέρα σας. Έχω μία τηλεόραση lcd και μετά από μία αυξομίωση τάσης της ΔΕΗ έσβησε. τώρα ενώ ανάβει το λαμπάκι του standby πατάω να ανοίξει και γινετε για λίγο πρασινο το λαμπάκι και μετα απο 10 δευτερόλεπτα κοκκινιζει ξανα... ανοιξα και μέτρησα την έξοδο του τροφοδοτικού και τη στιγμη που είναι πράσινο το λαμπακι βγάζει σωστές τάσεις. τώρα μάλλον έχει πρόβλημα η άλλη πλακέτα, η πράσινη όπως φαίνεται στο λινκ http://www.d43d.ru/forums/index.php?/gallery/image/1348-sharp-lc-32d44ru-bk/ απλά τώρα επειδή κοστίζει περίπου 100 ευρό θέλω να ακούσω και μία αλλη γνωμη για να δω αν πρέπει η όχι να παραγγείλω την πλακέτα και αν αξίζει...

miralass
04-08-12, 00:12
Φιλε εχεις καποια καμμενη λαμπα και οταν την αλλαξεις πρεπει να κανεις και καποιες ρυθμισεις στο service mode.

τομ
06-08-12, 11:55
τι εννοείς καμένη λάμπα... δεν ξέρω και πολλά από αυτά... αυτό πως επιδιορθώνεται??? αλλάζωντας πλακέτα??? στο σερβισ μόουντ πως γίνεται η ρύθμιση???? συγνώμη που ρωτάω πολλά αλλά αν μπορώ να την κάνω μόνος μου να γλιτώσω τα περιττά έξοδα...

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
08-08-12, 22:57
τι εννοείς καμένη λάμπα... δεν ξέρω και πολλά από αυτά... αυτό πως επιδιορθώνεται??? αλλάζωντας πλακέτα??? στο σερβισ μόουντ πως γίνεται η ρύθμιση???? συγνώμη που ρωτάω πολλά αλλά αν μπορώ να την κάνω μόνος μου να γλιτώσω τα περιττά έξοδα...



πρέπει να βρείς ποιά είναι καμμένη να λύσεις το πάνελ να την αντικαταστήσεις και μετά να κάνεις reset εύκολο ή δύσκολο;

τομ
09-08-12, 16:59
να βρω ποια πλακέτα είναι καμένη?? το reset δεν ξέρω πως γίνεται...

takisegio
10-08-12, 01:48
να βρω ποια πλακέτα είναι καμένη?? το reset δεν ξέρω πως γίνεται...

οχι πλακετα λαμπα .προσοχη και τολμη θελει

spiroscfu
10-08-12, 03:39
Εγώ το βλέπω λίγο δύσκολο μετά από διακοπή να χαλάσει η λάμπα !!


Αν το τροφοδοτικό δουλεύει σωστά όπως είπες κοίτα και το inverter που από ότι είδα είναι ενσωματωμένο με το τροφοδοτικό,
μετά αν σου ανάβουν οι λάμπες (δηλ. δεν έχει πρόβλημα το inverter) ψάχνεις την logic και τελευταία την main (η πράσινη που λες).

alejandros1967
12-08-12, 20:00
Το ίδιο πρόβλημα και εγώ.Δεν έχω δει αν είναι λάμπα ακόμα.
Ελέγχο αν βγάζει τάση ο inverter πως κάνουμε;
Αν είναι λάμπα από που κάνουμε παραγγελία;