PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυγείο SHARP SJ-439L (Λάστιχο συντήρησης κλπ)



PARKER
18-07-12, 11:35
Για το συγκεκριμένο ψυγείο (SHARP SJ-439L 22 ετών) έχει φτάσει πλέον η στιγμή να αλλαχθεί το λάστιχο συντήρησης. Ειδικά στο κάτω τμήμα της πόρτας συντήρησης η φθορά είναι εμφανέστατη, φαίνονται οι μαγνήτες....
Η θερμοκαρασία φτάνει τους +8 βαθμούς, οπότε νομίζω ότι θα πρέπει να αλλαχθεί. Πήρα την εταιρία που έχει την τεχνική υποστήρηξη για τη Sharp και το κόστος που μου είπαν είναι 150 ευρώ + 50 τοποθέτηση. (Νομίζω απαγορευτικό για τέτοιες εποχές)
Ρώτησα σε ένα κατάστημα που έχει ανταλλακτικά και μου έδωσε ένα δείγμα, αλλά ενώ το λάστιχο της Sharp είναι 3cm, αυτό που βρίσκω είναι 2 cm.
(Να σας πω ότι είναι βιδωτό πάνω στη πόρτα).
Η ερώτηση είναι η εξής. Θα υπάρχει πρόβλημα αν είναι κατά 1 cm στενότερο;
Είναι εύκολη η τοποθέτηση του;
Με προβληματίζει γιατί, δεν είναι πχ κουζίνα να πεις ότι αν κάτι πάει στραβά, μέχρι να τη φτειάξω ή να πάρω άλλη θα φάω 2-3 μέρες κάτι έτοιμο, πρέπει να γίνουν όλα γρήγορα και σωστά μελετημένα.
Η πόρτα θα πρέπει (υποθέτω) να είναι εκτός ψυγείου, έτσι;

Κυριακίδης
18-07-12, 13:53
Είσαι στην Αθήνα ... δεν υπάρχει κάποιο συνεργείο της Sharp Για να βρεις το σωστό λάστιχο?
Για το στενότερο λάστιχο δεν νομίζω να πειράζει ιδιαίτερα ... αλλά καλύτερα το σωστό να είναι σε πλάτος .... και το ύψος είναι σημαντικό

Η αλλαγή του λάστιχου είναι καλύτερα να γίνει με την πόρτα εκτός πάνω σε μια οριζόντια και επίπεδη βάση

PARKER
18-07-12, 14:07
Είσαι στην Αθήνα ... δεν υπάρχει κάποιο συνεργείο της Sharp Για να βρεις το σωστό λάστιχο?
Για το στενότερο λάστιχο δεν νομίζω να πειράζει ιδιαίτερα ... αλλά καλύτερα το σωστό να είναι σε πλάτος .... και το ύψος είναι σημαντικό

Η αλλαγή του λάστιχου είναι καλύτερα να γίνει με την πόρτα εκτός πάνω σε μια οριζόντια και επίπεδη βάση

Το αυθεντικό λάστιχο η sharp το χρεώνει 150 ευρώ!!!!
Μου φαίνονται αρκετά χρήματα για ένα ψυγείο 22 ετών.
Απ ότι ρώτησα σε μαγαζιά που φτειάχνουν λάστιχα, μέχρι 2cm βγάζουν.

Κυριακίδης
18-07-12, 14:21
Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία ενός μέρους του χαλασμένου λάστιχου του ψυγείου σου? την τομή μετά από κόψιμο που θα κάνεις εσύ?
Τομή εννοούμε π.χ. σε ένα στυλό Big αν το κόψεις θα δεις την τομή που θα είναι π.χ πεντάγωνο ....

PARKER
18-07-12, 14:57
Βάζω 2 φωτογραφίες που έβγαλα προχθές, στη μια φαίνεται η "καλή" μεριά του λάστιχου, στο επάνω μέρος και στην άλλη το σύστημα με το οποίο εφάπτεται στη πόρτα τυο ψυγείου (με λαμάκι, βιδωτά). Το λάστιχο θα γίνει παραγγελία και θα μου δωθεί έτοιμο για τοποθέτηση στις διαστάσεις οπου εγώ θα ζητήσω.
Θα κοστίσει περί τα 15 ευρώ (κάπου εκεί αν θυμάμαι καλά) οπότε συμφέρει να δοικιμάσω, το θέμα είναι αν κάτι πάει στραβά, να μπορέσω να ξαναβάλω το παλιό!!!!

3469634697

konman
18-07-12, 17:06
μπορεις να βαλεις το φαρδυ λαστιχο,
να τους δωσεις ομως σωστες διαστασεις

Κυριακίδης
18-07-12, 18:09
Δοκίμασε να βάλεις αυτό που σου είπανε ότι μπορούν να σου δώσουν (αντί για 3 εκατοστά πλάτος που είναι το δικό σου ) . βάλε των 2 εκατοστών . Νομίζω είναι το ίδιο λάστιχο στο σημείο που πατάει προς το πλαίσιο του ψυγείου ... και απλά έχει πλατύ (κάλυμμα ) για να κρύβει τα λαμάκια για να μην φαίνονται. Εάν βάλεις των 2 εκατοστών που θα σου δώσουν απλά θα φαίνονται οι λάμες .

Επίσης πέρα από το πλάτος θα πρέπει και το ύψος να είναι σωστό . δηλαδή από το πλαίσιο του ψυγείου μέχρι το πλαίσιο της πόρτας . μέτρα το και αυτό ή δώσε ένα δείγμα για να δουν το ύψος προτού να στο κόψουν.

Την εργασία θα την κάνεις ακουμπώντας όλη την πόρτα (βγάζωντας τους μεντεσέδες) .. πάνω σε επίπεδο τραπέζι να εφάπτεται καλά να μην ακουμπάει ούτε το χερούλι της πόρτας (και αυτό γιατί παίζει ρόλο στο σωστό αλφάδιασμα)
Βρες και ένα "σουβλί" του τσαγκάρη ή μυτερό καρφί για να ανοίγεις τις προσωρινές τρύπες προτού να βιδώσεις και πάλι τις βίδες στην θέση τους πάνω στα λαμάκια.

Επίσης δες αν από την πλευρά που είναι ο μεντεσές .... το λάστιχο είναι επίσης επίπεδο στο σημείο που πατάει στο πλαίσιο του ψυγείου ... γιατί σε μερικά ψυγεία δεν είναι επίπεδο και είναι κυκλικό ... ανάλογα τι είναι να ζητήσεις το ίδιο.

Όταν τελικά περάσεις όλο το λάστιχο γύρω γύρω ... βάλε βαζελίνη στην αρχή γύρω γύρω στο πλαίσιο που ακουμπάει με το λάστιχο ... και γύρε το ψυγείο σε ελαφριά κλήση προς τα πίσω για λίγες μέρες για να στρώσει καλύτερα το λάστιχο και να πατηθεί . (απλά βάλε 2 ξύλινους τάκους στα 2 εμπρός πόδια) .

PARKER
19-07-12, 10:25
Ευχαριστώ πολύ αδέλφια για τις απαντήσεις σας.
Μου δώσατε αρκετές γνώσεις και χρήσιμες ιδέες!!!!
Προς το παρόν σκέφτομαι να το αφήσω για το φθινόπωρο που θα έχουν πέσει λίγο και οι θερμοκρασίες. (Και να έχουμε μεριμνήσει ώστε να έχουν καταναλωθε'ι τα περισσότερα τρόφιμα της συντήρησης :001_smile::001_smile:)
Από το δείγμα που μου έδωσαν για το λάστιχο το δοκίμασα και πρέπει να κάνει. (Από το επάνω μέρος της πόρτας, έβγαλα λίγο το παλιό , και δοκίμασα να δω αν είναι αρκετά μεγάλο ώστε να βιδωθεί δτη πόρτα, το βίδωσα και πιάνει καλά)
Επίσης, με προβληματίζει το κατά πόσο είναι εύκολο να βγει η πόρτα της συντήρησης, γιατί είναι τον ίδιο μεντεσέ με αυτόν της κατάψυξης, τέλος πάντων δεν πολυασχολήθηκα με την αφαίρεση της πορτας, όταν το αποφασίσω θα το δω πιο προσεκτικά!!!
Και πάλι υπόχρεος!!!!!!!!

Κυριακίδης
19-07-12, 12:05
θα βγουν όλες οι πόρτες συμπεριλαμβανομένου και της κατάψυξης , πες κάποιον να σε βοηθήσει,

Συμπληρωματικά εκτός των παραπάνω .. όταν βάλεις το λάστιχο ... οι μεντεσέδες έχουν στις τρύπες όπου βιδώνουν οι βίδες στο πλαίσιο μια εκτεταμένη τρύπα σε σχήμα οβαλ ... αυτό το έχουν κάνει έτσι ώστε αν τρίβεται πολύ το λάστιχο της πόρτας στην πλευρά της γωνίας του μεντεσέ ... για να μπορείς να ρυθμίσεις κατάλληλα το ύψος της απόστασης του λάστιχου από το πλαίσιο του ψυγείου ώστε να μην τρίβεται υπερβολικά σύμφωνα με την κρίση σου.

PARKER
19-07-12, 12:27
Ωραίος Πέτρο!!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όταν το πάρω απόφαση τελικά να το αλλάξω, νομίζω δε θα δυσκολευτώ πολύ με τις οδηγίες που μου δώσατε!!!!

Κυριακίδης
19-07-12, 13:06
Ωραίος Πέτρο!!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όταν το πάρω απόφαση τελικά να το αλλάξω, νομίζω δε θα δυσκολευτώ πολύ με τις οδηγίες που μου δώσατε!!!!
Για να γίνουμε ακόμη πιο ωραίοι .... όταν θα βγάλεις τις βίδες από τους μεντεσέδες ΘΥΜΗΣΟΥ .... μην τις βγάλεις όλες εντελώς τις βίδες (αλλά να αφήνεις και μια βίδα τουλάχιστον ή περισσότερες στο πλαίσιο ) γιατί μερικοί κατασκευαστές το πάσο που έχουν βάλει εσωτερικά μέσα στο πλαίσιο για να βιδωθούν οι βίδες "κρέμονται" στον αέρα και είναι εντός πλαισίου λάμες με πάσο (εντός πλαισίου και μόνωσης) ... και αν πέσουν μέσα αυτές οι λάμες .... θα μου κάνεις μήνυση !! Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ

PARKER
19-07-12, 14:29
Για να γίνουμε ακόμη πιο ωραίοι .... όταν θα βγάλεις τις βίδες από τους μεντεσέδες ΘΥΜΗΣΟΥ .... μην τις βγάλεις όλες εντελώς τις βίδες (αλλά να αφήνεις και μια βίδα τουλάχιστον ή περισσότερες στο πλαίσιο ) γιατί μερικοί κατασκευαστές το πάσο που έχουν βάλει εσωτερικά μέσα στο πλαίσιο για να βιδωθούν οι βίδες "κρέμονται" στον αέρα και είναι εντός πλαισίου λάμες με πάσο (εντός πλαισίου και μόνωσης) ... και αν πέσουν μέσα αυτές οι λάμες .... θα μου κάνεις μήνυση !! Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ

:lool::lool: Το κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ, ούτε που θα μου πήγαινε το μυαλό ότι θα ήταν έτσι, στον αέρα!!!!