PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Πρόβλημα με BOSCH Maxx WFL 1620



vadaris
16-07-12, 19:30
Καλησπέρα. Εδώ και μια βδομάδα έχουμε το εξής πρόβλημα με το πλυντήριο μας. Ξεκινάει η πλύση σε οποιοδήποτε πρόγραμμα και γεμίζει νερό. Αρχίζει η διαδικασία της πλύσης και όταν ξανατραβάει νερό μετά από λίγο ρίχνει το ρελέ (Αντιηλεκτροπληξιακό). Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;
Ευχαριστώ πολύ.
Άντληση των νερών και ξέβγαλμα κάνει κανονικά.

konman
16-07-12, 21:09
Η αντισταση θα εχει διαρροια.

vadaris
17-07-12, 09:06
ΝΑ της κάνω ένα λαπά; :) Πέρα από την πλάκα σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Η αντίσταση αλλάζει εύκολα;

Κυριακίδης
17-07-12, 09:30
Δεν αλλάζει και δύσκολα μια αντίσταση εξαρτάτε αν έχει πιάσει και άλατα πολλά και σου το παίξει "μουλάρι" στο να βγει.
Να έχεις άδειο το πλυντήριο από νερά . και βγάλε το ρεύμα. στο κέντρο της αντίστασης θα βρεις μια βίδα με παξιμάδι ... ξεβίδωσε το παξιμάδι όσο παίρνει και με ένα σωληνωτό εργαλείο χτύπα λίγο το παξιμάδι προς τα μέσα να μπει λίγα εκατοστά μέσα για να "ξεφουσκώσει" η φλάντζα της αντίστασης και να ελευθερωθεί . και με ένα κατσαβίδι λίγο λίγο προσπάθησε να την βγάλεις .

Τεστάρισε την αντίσταση προτού την βγάλεις αν έχει διαρροή , με ένα πολύμετρο και δεν αν έχει σώμα η επαφή με την γείωση

vadaris
17-07-12, 22:09
Καλησπέρα και πάλι. Συνήθως που βρίσκεται η αντίσταση; Ανοιξα το πίσω καπάκι με τη ευκαιρία καθάρισα το δοχείο και το λάστιοχο της αντλίας αποστράγγισης. Από πίσω δεν βλέπω κάτι που να με παραπέμπει σε αντίσταση. Το μονο που σκέφτομαι έιναι μήπως είναι στο κέντρο και πρέπει να ξεβιδώσω το παξιμάδι που κρατάει την τροχαλία του ιμάντα περιστροφής.

Αποστόλης1
17-07-12, 23:23
Η αντ/ση είναι κάτω-κάτω στον κάδο, 2 βίδες με παξιμάδι, πριν την αλλάξεις βεβαιώσου ξεβιδώνοντας τα αντίστοιχα καλώδια στον αέρα
μόνωσε τα και δοκίμασε ότι δεν πέφτει ο ρελές.

Κυριακίδης
17-07-12, 23:28
Δες από το 4ο λεπτό και μετά
http://www.youtube.com/watch?v=1R5fBDofgS0

vadaris
18-07-12, 12:11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Το απόγευμα θα το ανοιξω να δοκιμάσω αν ειναι η αντισταση τελικά.

vadaris
11-08-12, 18:09
Σας ευχαριστώ πολύ. Η αντίσταση ήταν τελικά. Η αντιπροσωπεία ήθελε 53€ αλλά βρήκα imitation με 10 και όλα καλά.

sotiris2000
24-08-12, 00:43
Έχω και εγώ το ίδιο πλυντήριο και έχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του... Π. χ. Βάζω να πλύνω στους 40 και λίγη ώρα μετά που ακουμπάω το γυαλί της πόρτας του πλυντηρίου η θερμοκρασία είναι πολύ περισσότερη... Μήπως ξέρετε τι φταίει;

konman
24-08-12, 11:33
Δες αν εχουν βουλωσει τα φιλτρα
στις βαλβιδες εισαγωγεις,
Και δες μηπως το εχετε συνδεση στο ηλιακο
και τις δυο παροχες.
Αν τραβαει σωστα νερο
αλλαξε το Αισθητήριο ΝTC 8,89 EU ειναι φτηνο.


Το πλυντηριο συνδεεται με ηλιακο.

sotiris2000
24-08-12, 13:19
Ποία είναι τα φίλτρα στις βαλβίδες εισαγωγής; Ναι είναι κανονικά συνδεδεμένο το πλυντήριο. Θα φταίει το αισθητήριο τότε... Απλά οι βίδες στα καπάκια του πλυντηρίου είναι τέτοιες που δεν έχω κατσαβίδι.

konman
24-08-12, 21:33
34844


Αυτι ειναι η βαλβιδα εισαγωγης νερου,
στο 1 ειναι βιδωμενο το λαστιχο του νερου
το ξεβιδωνεις και εμφανιζεται το 2 που ειναι
το φιλτρο και το καθαριζει.
Προσοχη μην το χαλασεις.

sotiris2000
24-08-12, 23:42
οκ καθαρο ειναι. Ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο... Κατα το ξεβγαλμα το νερο πεφτει απο το πρωτο κιολας ξεβγαλμα στην θηκη του μαλακτικου. αυτο συμβαινει και στα δυο επομενα ξεβγαματα. Γιατι;

antykaps
17-10-12, 23:23
Εχω το ιδο πλυντήριο και έχει πρόβλημα η πλακέτα.εσπασε το σπιραλ του θερμοσίφωνα πάνω απο το πλυντήριο και γεμισε νερά .Το καθαρισα με ασετον και οινοπνευμα αλλά απο τοτε συνεχεια κολάει ι σε προγραμματα και μερικές φορές δουλευει για ωρες. Ξέρετε που μπορώ να βρώ πλακετα και πόσο κάνει?

konman
18-10-12, 09:46
Πλακετα θα βρεις στη Bosch και εχει 214,94 EUR.

nimalgr
06-12-12, 17:53
Εχω το ιδιο πλυντηριο και εδω και λιγες μερες διπλασιαστηκε ο χρονος πλυσιματος.Πάνω από 2 ωρες να τελειώσει σε οποιοδηποτε προγραμμα.