PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] Προβλημα με τροδοτικό απο CRT.Κελαιδάει....



furtune
14-07-12, 15:03
Γεια σας παιδιά.Εχω μια WatsoN TV.Ετσι γραφει.Λοιπον το led μπροστα αναβει κανονικα αλλα δεν ανοιγει η τηλεοραση.Απο πισω ακουγεται ενας περιοδικος ηχος υψηλης συχνοτητας.Ελεγξα την ταση στον μεγάλο πυκνοτή ηταν 300 v.Ελεγξα το μεγάλο tranzistor (BU2506df) και ηταν OK.Ελεγξα και το μικρο (BUΖ77B) και αυτο επισης καλα έδειχνε.Μπορειτε να βοηθήσετε?

tsoba
14-07-12, 18:21
Γεια σας παιδιά.Εχω μια WatsoN TV.Ετσι γραφει.Λοιπον το led μπροστα αναβει κανονικα αλλα δεν ανοιγει η τηλεοραση.Απο πισω ακουγεται ενας περιοδικος ηχος υψηλης συχνοτητας.Ελεγξα την ταση στον μεγάλο πυκνοτή ηταν 300 v.Ελεγξα το μεγάλο tranzistor (BU2506df) και ηταν OK.Ελεγξα και το μικρο (BUΖ77B) και αυτο επισης καλα έδειχνε.Μπορειτε να βοηθήσετε?
μετρησε τις τασεις στο τροφοδοτικο χαμηλης τασης

tsoba
14-07-12, 18:26
η βλαβη φιλε μου ειναι τις περισσοτερες φορες στο τμημα του τροφοδοτικου χαμηλης τασης εαν εχεις το σχεδιο πανω σε αυτο γραφουν τισ τασεις εαν οχι τοτε ψαξε για τασεις 5βολτ 12 -35 και καποια μοντελα και 60 βολτ

furtune
16-07-12, 12:09
η βλαβη φιλε μου ειναι τις περισσοτερες φορες στο τμημα του τροφοδοτικου χαμηλης τασης εαν εχεις το σχεδιο πανω σε αυτο γραφουν τισ τασεις εαν οχι τοτε ψαξε για τασεις 5βολτ 12 -35 και καποια μοντελα και 60 βολτ

Βρήκα τις τάσεις 5 και 12.Εκείνο το κελάιδεμα που ακούω που οφείλεται?

furtune
16-07-12, 15:49
Επισης παρατηρησα και κατι αλλο.Οταν παταω το κεντρικο διακοπτη για να ανοιξει το λεντακι για κλασματα δευτερολεπτου γινεται πρασινο και μετα ξανα κόκκινο.Σήκωσα το BU2506df στον αερα αλλα εκεινος ο χαμηλος θόρυβος τικ τικ (γρηγορος σχετικα 20-30 hz) υπηρχε ακομα.Καμια αλλη βοηθεια??

windmill82
22-07-12, 15:58
εισαι σιγουρος οτι το ΒU ειναι οκ? εχεις να δοκιμασεις ενα αλλο? εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σε funai και εφταιγε το BU

furtune
22-07-12, 20:33
Το μετρησα και ειναι οκ.Ειδα και το σχημα απο datasheet και απο τι φαινοταν στο πολυμετρο εδειχνε καλα.Αλλο δεν εχω δοκιμάσει.Θα δω μια μπας και βάλω κανενα αλλο.