PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Προβληματα σε ψυγειο BOSCH KGS4200



cult
08-07-12, 11:25
Γεια χαρα σε ολους και καλως σας βρισκω.
Εχω ενα ψυγειοκαταψυκτη BOSCH (KGS4200 IE/02) και αντιμετωπιζω τα εξης προβληματα.
1)Το ανεμιστηρακι που εχει μεσα για ενα διαστημα υπολειτουργουσε και στη συνεχεια σταματησε.το εβγαλα και το πηγα σε ανταλλακτικα και χωρις να το κοιταξουν(!!!!!!) μου ειπαν οτι ειναι αχρηστο δε λειτουργει δε συμφερει να φτιαχτει κτλ.Υπαρχει περιπτωσει να ειναι κατι αλλο (πχ καμενη ασφαλεια ή κατι παρομοιο>?)
2)Το ψυγειο πιανει παγο στα τοιχωματα του και μαζευει πολλα νερα μπροστα.ΚΑθε 24 ωρες γεμιζει και θελει αδειασμα.
3)Το σκαφακι απο πισω που μαζευονται τα νερα εχει τρυπησει (ακουμπαγε στο συμπιεστη και εχει λιωσει).Μπορω να βρω καποιο ανταλλακτικο γιατι οτι και να εχω βαλλει δεν καθεται.
4)Η ψυξη μαζευει γρηγορα παγους.Της εκανα αποψυξη μια εβδομαδα πριν (24 ωρες) και τωρα παλι το ιδιο.Δεν ειναι θεμα λαστιχων γιατι εκει που παταει το λαστιχο δεν εχει παγο.
Και κατι ακομη.Εχει ενα κουμπακι που γραφει "TURBO".τι ακριβως κανει (γιατι οταν το παταω δε βλεπω καποια διαφορα).

Κυριακίδης
09-07-12, 09:38
Για το (1) αφού δεν το κοίταξαν αυτοί γιατί δεν το τσεκάρεις εσύ? το ανεμιστηράκι? τι εννοείς υπολειτουργεί? ... είδες τα χαρακτηριστικά αυτού του ανεμιστήρα για να το δοκιμάσεις εσύ εκ των προτέρων ?

Για (2) είναι φυσιολογικό αν δεν λειτουργεί το ανεμιστηράκι

Για (3) βρες το πιο ταιριαστό καπάκι και αυτοσχεδίασε αρκεί να "αγκαλιάζει" και να είναι πάνω από τον συμπιεστή ώστε να εξατμίζονται τα νερά που παγιδεύει αυτό ... μόνο βάλε ένα καπάκι που να ταιριάζει και στην χωρητικότητα του νερού που κατακρατάει μην είναι πολύ ρηχό και δεν προλαβαίνει να τα εξατμίσει τα νερά ... πρέπει να είναι αρκετά βαθύ σαν το πρωτότυπο.

Για (4) το Turbo είναι όταν γεμίζει "φουλάρεις " το ψυγείο με αναλώσιμα (για πρώτη φορά και για να παγώσει το ψυγείο "ταχεία" χωρίς διακοπές . Αλλά μετά από ένα διάστημα πρέπει να απενεργοποιείται το Turbo ... δεν είναι για μόνιμη χρήση (δες σχετικά το εγχειρίδιο χρήσης βιβλίο).

cult
09-07-12, 21:25
Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση
1)Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα το ανεμιστηρακι.Το συνεδεσα και φυσικα δε δουλευει(οταν λεω υπολειτουργουσε εννοω οτι αρχικα δουλευε κανονικα, στη συνεχεια και για καποιο διαστημα δουλευε αραια και στη συνεχεια σταματησε εντελως να δουλευει).Πως μπορω να το ελεγξω για να δω αν λειτουργει χωρις να το συνδεσω στο ψυγειο?
2)Εβαλα σκαφακι απο πισω και ξεβουλωσα την υδροροη.Περιμενω να δω αποτελεσματα.Ειναι φυσιολογικο το σκαφακια να παταει πανω στον συμπιεστη?

Κυριακίδης
09-07-12, 23:23
Να τα πάρουμε τα πράγματα με την σειρά ... είπες το πηγα σε ανταλλακτικα και χωρις να το κοιταξουν(!!!!!!) μου ειπαν οτι ειναι αχρηστο δε λειτουργει δε συμφερει να φτιαχτει

Τεστάρισε μόνος σου αυτό το ανεμιστηράκι ... όπως σου είπα και παραπάνω δες τα χαρακτηριστικά του (αν τα αναφέρει επάνω) με τι τάση λειτουργεί ? και βγάλτο και δοκίμασε το έξω (και με προσοχή στα ρεύματα) . και αν όντως δεν δουλεύει αντικατέστησε το.

Ναι τα σκαφάκια συνήθως ακουμπάνε πλήρως και έχουν καλή επαφή πάνω στο κεφάλι του συμπιεστή . Για να μπορεί να εξατμίσει ικανοποιητικά το νερό που καταλαγιάζει εκεί.

Πρώτα εξέτασε τον ανεμιστήρα να δεις αν είναι εντάξει και βλέπουμε.

Δεν ειναι θεμα λαστιχων γιατι εκει που παταει το λαστιχο δεν εχει παγο. ​δεν συμπεραίνουμε με αυτόν τον τρόπο αν πατάει καλά ή όχι το λάστιχο ή να πιάνει πάγο κοντά στο λάστιχο . μια καλή εξονυχιστική εξέταση γύρω γύρω από το λάστιχο θα ήταν καλό . Επίσης κάπου άκουσα ότι ένα είδος τεστ για την καλή στεγανότητα στο λάστιχο είναι να βάλεις ένα χαρτονόμισμα ανάμεσα στο λάστιχο και κλείσε την πόρτα .... και τραβάς ελαφρά το χαρτονόμισμα ... αν στέκεται εκεί είναι εντάξει .... αν γλιστράει εύκολα έχει κάποια κενά.
Άλλες αιτίες (για να μαζεύουν πάγους) υπάρχουν επίσης πέρα της πόρτας . και οι συχνές επισκέψεις στο ψυγείο .... κάποια αντίσταση ξεπαγώματος κτλ

cult
10-07-12, 22:48
Λοιπον εχουμε και λεμε.
Εβγαλα το μοτερ το οποιο και οντως ειναι καμμενο
Ιδου οι φωτο
http://postimage.org/image/jhjzrj9eh/
http://postimage.org/image/9yvktmhdv/
Το ζητουμενο ειναι που μπορω να βρω το μοτερ αυτο γιατι οσο και να εψαξα σε καταστηματα της περιοχης μου δεν ηξεραν που μπορω να το βρω.Και εννοειται οτι δε βρηκα κατι σε EBAY κτλ.

Κυριακίδης
10-07-12, 23:09
Αν ήσουν κοντά Δημήτρη θα στο έφτιαχνα το ίδιο με καινούριο σύρμα ...
σε περίπτωση που δεν το βρίσκεις με τίποτα . πετάξου σε κανέναν περιελιξιά να στο κάνει λίγο μασάζ και λίγο περμανάντ ... και θα φιγουράρει σαν κουκλίτσα .

και μετά πήγαινε σε αυτούς που σου είπανε τα περί .... το εβγαλα και το πηγα σε ανταλλακτικα και χωρις να το κοιταξουν(!!!!!!) μου ειπαν οτι ειναι αχρηστο δε λειτουργει δε συμφερει να φτιαχτει κτλ. ​Για να μάθουν πόσο σφικτοκώληδες είναι !

konman
11-07-12, 10:31
ο κωδικος της εταιριας ειναι
093586, και εχει 126,70 EUR.

Υπαρχει και εδω.

http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=23864&l=2

cult
11-07-12, 12:03
ΚΑτ αρχας φιλε σε ευχαριστω για την καλη σου προθεση.
Τωρα για το θεμα μου Θα βρω καποιον που κανει περιελξεις δηλαδη?ποσο περιπου θα κοστισει?Το μοτερ δεν μπορω να το βρω καπου (πχ E-BAY)?Καπου πηρε το ματι μου για μοτερ ΝΟ ΝΑΜΕ(γενικης χρησης)
http://www.ecomarketparts.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=311 (η τεταρτη επιλογη)
,ΜΕ αυτο κανω δουλεια?

konman
11-07-12, 20:33
Δες το και εδω: http://www.rompogianakis.gr/index.php?page=productDetails&product=3760

Μην ασχοληθει καθολου για να κανεις περιελιξει δεν αξιζει.

cult
13-07-12, 17:07
Λοιπον παιδια δυστυχως τα νεα δεν ειναι καλα.Ηλθε φιλος και το κοιταξε και μου ειπε οτι δυστυχως βραχυκυκλωνει το ψυγειο με αποτελεσμα να καψει οτι του βαλω πανω (γι αυτο και εκαψε το παλιο μοτερ).Εκει τι κανουμε?Ειναι κατι που μπορω να κανω εγω?Συμφερει να επισκευαστει ή οχι?

Κυριακίδης
13-07-12, 19:52
Λοιπον παιδια δυστυχως τα νεα δεν ειναι καλα.Ηλθε φιλος και το κοιταξε και μου ειπε οτι δυστυχως βραχυκυκλωνει το ψυγειο με αποτελεσμα να καψει οτι του βαλω πανω (γι αυτο και εκαψε το παλιο μοτερ).Εκει τι κανουμε?Ειναι κατι που μπορω να κανω εγω?Συμφερει να επισκευαστει ή οχι?

?????????? και μου ειπε οτι δυστυχως βραχυκυκλωνει το ψυγειο ​Τι εξέτασε και έβγαλε συμπέρασμα ο φίλος σου ότι βραχυκυκλώνει?

cult
13-07-12, 22:02
Στη φυσα που προεξεχει απο το ψυγειο και κουμπωνει ο ανεμιστηρας εβαλε στις επαφες ενα πολυοργανο (πολυμετρο νομιζω αλλα μπορει και να κανω λαθος) και μου το ειπε.Μαλλον εχει δικιο γιατι και σε καποιο καταστημα με ηλεκτρονικα που εδειξα το μοτερ μου ειπαν οτι για ν ακαει μαλλον καπου βραχυκυκλωνει(παρεπιπτωντως το πηγα και για περιελξη και μου ειπαν οτι επειδη το μοτερ ειναι πρεσαριστο και δεν εχει βιδες δε γινεται).Τελος παντων μπορω εγω καπως να δω αν οντως το καιει και αν ναι πως?

Κυριακίδης
13-07-12, 23:07
Δεν θα το κάψει το καινούριο που θα βάλεις . Οι λόγοι και οι αιτίες που μπορεί να οφείλονται για να καεί είναι πολλοί . Το βασικότερο είναι ότι δεν εγκρίνω προσωπικά τέτοιου είδους ανεμιστήρα με γυμνή την περιέλιξη μέσα στην υγρασία του ψυγείου και στους πιθανούς πάγους γύρω γύρω . Οι σωστοί και καλοί ανεμιστήρες έχουν το τύλιγμα από παντού εγκλωβισμένο το πηνίο σε πλαστική επένδυση φιξ . στο δικό σου είναι με επικάλυψη χαρτόνι.
Πάντως αν δεν έχεις άλλη επιλογή ή δεν το βρίσκεις για παραγγελία . μπορείς να πας στα μαγαζιά ανταλλακτικών και να βρεις αν είσαι φυσικά πολύ τυχερός μόνο τον στάτη με το πηνίο κομπλέ , (όχι τον ρότορα και τις βάσεις στήριξης του άξονα) και να είναι πλησιέστερο με το δικό σου .

Σε ακραία περίπτωση ... εγώ θέλω να σου αποδείξω ότι με τα χεράκια το φτιάχνεις το ίδιο .... μπορείς!! Πάσαρε και μια φωτογραφία του ανεμιστήρα από την εμπρός και πίσω όψη .... γιατί αυτές οι 2 που έβαλες δείχνουν τις άλλες όψεις.

cult
18-07-12, 21:20
ΛΟιπον ταλαιπωριας συνεχεια....
Βρηκα τελικα μονο το μοτερ το οποιο και αγορασα.Ιδου οι φωτο σε σχεση με το παλιο.
http://thumbnails80.imagebam.com/20213/dd7670202125919.jpg (http://www.imagebam.com/image/dd7670202125919)


http://thumbnails41.imagebam.com/20213/95de44202125980.jpg (http://www.imagebam.com/image/95de44202125980)
Δυστυχως το καινουργιο μοτερ δε χωρουσε ακριβως στο κουτι του παλιου (οι επαφες ειναι απο πανω αντι στο πλαι, το πλαστικο της μυτης πιο κοντο κτλ).
Το πηγα πισω.Του λεω δεν το κοιτας να δεις αν δουλευει?Το κοιταει ο υπευθυνος και μου λεει "ειναι καμμενο".
.Τελος παντων αντικατασταθηκε και με καποιες μετατροπες χωρεσε στο κουτι.Το κουφο ειναι οτι πεταξαν και το παλιο μοτερ.
ΚΑι εδω ρωταω.
1)Πως μπορω να εξακριβωσω αν το ψυγειο βραχυκυκλωνει και καιει το μοτερ.Γιατι σιγουρα αν το συνδεσω και το καψει δεν μπορω να παρω αλλο και αυτοι που μου το πουλησαν δε θα το δεχτουν πισω.?
2)Υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω αν το μοτερ οντως δουλευει (πολυμετρο?)

Κυριακίδης
18-07-12, 21:50
Ρε συ Cult ... ποιος σου είπε σώνει και καλά να χωρέσεις εξ ολοκλήρου τον καινούριο ανεμιστήρα όπως έχει? ... απλά θα βγάλεις τον στάτη (αυτό που είναι γκρι μαζί με το πηνίο) από το καινούριο .... και από το παλιό θα βάλεις μόνο τον άξονα με τον ρότορα (τον δικό του του παλιού τον ρότορα) ..

Από το παλιό ανεμιστήρα τρύπησε τα περτσίνια με προσοχή με τρυπάνι και πάρε μόνο τον ρότορα με τις βάσεις τα κουζινέτα ... και βάλτα στο καινούριο.

Δεν βραχυκυκλώνει στο σημείο που τροφοδοτεί τον ανεμιστήρα . αν βραχυκύκλωνε θα σου έριχνε ασφάλεια .

cult
22-07-12, 12:28
Exeις PM