PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Grundig] cuc 1852 σβηνει απο θερμοκρασια



megadeth4
24-06-12, 11:37
Καλημερα παιδια.
Μου ηρθε μια grundig cuc 1852 σασι(ειναι και designed by porsche τρομαρα της) δουλευει μια χαρα ολα κομπλε αλλα μολις ζεσταθει σβηνει. Με τα πολλα καταλαβα οτι ζεσταινοντας το κατακορυφο πλακετακι του east west σβηνει. Το εβγαλα τραβηξα καλωδια απο τη βαση του και το εχω πλαι στο σασι για να μην ζεσταινετε. Ολα καλα δεν σβηνει και το πλακετακι δεν ζεσταινετε μετα απο πολυ ωρα λειτουργιας. Ζεσταινω πολυ με το πιστολι το υπολοιπο σασι δεν σβηνει. Μολις ζεστανω το επανω μερος της πλακετιτσας( ενα lm393 και κατι διοδακια) σβηνει και δεν αναβει μεχρι να κρυωσουν τα διοδακια (1n4148).Εχουν αλλαχτει οι ηλεκτρολυτικοι, οι δυο 4148 ,ενα ζενερ 2,7 και 3,9 ,το lm393 ,το tda8145 ,εχω ελεγξει τις αντιστασεις αλλα παλι τα ιδια. Μηπως γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει γιατι σαν να στερεψα απο ιδεες.Υπαρχει βεβαια και η λυση να το βγαλω εξω απο το καπακι και να μη ζεσταινεται χα χα χα! Πλακα κανω φυσικα!!!!!!!!Το πλακετακι ειναι στη φωτο.
Ευχαριστω για το χρονο σας παιδια.
34622

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-06-12, 19:36
κάνε το αντίθετο ρίξε ψυκτικό στα εξαρτήματα για να απομονώσεις το τμήμα που φταίει