PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] προβλημα με Τv



τομ
13-06-12, 13:52
καλησπερα σας.. εχω μια τηλεοραση hyundai mod. HCT-2152PFS και εκει που δουλευε εσβησε. την ανοιξα να δω μηπως εχει κατι εμφανες μηπως και την επισκευασω. αφου την καθαρισα ειδα οτι ειναι ενα σαν τρανζιστορ με 5 ποδαρακια σκασμενο. το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να δω ποιο ανταλλλακτικο ακριβως ειναι γιατι εσκασε εκει στα γραμματα κ το μονο που μπορω να διακρινω ειναι οτι λεει ή STR ή CTR και ενα 3 ή 8 στο τελος. υπαρχει καποιος τροπος να το βρω γιατι δεν ειναι εποχες για εξοδα...... ευχαριστω εκ των προτερων.

τομ
14-06-12, 12:02
καταλαβα μονο καινουρια μαλλον. δεν υπαρχει κανενα site που να εχει ολα τα μοντελα να ψαξω μονος μου?

johnkou
14-06-12, 13:12
Βαλε καμια φωτο απο το εσωτερικο της τηλεορασης να δουμε με ποια αλλη ταιριαζει.

agis68
14-06-12, 14:16
είδα οτι ίδιο ακριβώς μοντέλο εχει η Sanyo αλλά hyunadai πουθενα....αυτά στο google....μήπως κλεινωντας η sanyo πήρε το όνομα Hyundai???

johnkou
14-06-12, 22:21
Αν δεν βγαλεις φωτο δεν προκειται να βρεις ακρη.

τομ
17-06-12, 21:57
περιμενω το ιντερνετ σπιτι γι'αυτο δε εβαλα φωτο ακομα. σε 10 μερες μου ειπαν. θα βαλω φωτο με την πρωτη ευκαιρια.

chipakos-original
26-06-12, 18:49
Κατά πάσα πιθανότητα είναι str το οποίο χρησιμοποιείται για να τροφοδοτήσει το τμήμα εκείνο της τηλεόρασης.Αφού έσκασε τότε κοίτα προσεκτικά μέσα στην τηλεόραση να βρεις το κοματάκι που έσκασε από το STR διότι έχει επάνω του τα στοιχεία που σου λείπουν.

τομ
01-07-12, 15:38
Εντάξει παιδιά μετά από πολύ κόπο και προσπάθεια βρήκα το ανταλλακτικό με τη βοήθεια ενός επαγγελματία ηλεκτρονικού... με ένα τηλ βρέθηκε... ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον να βοηθήσετε...

takisegio
03-07-12, 23:41
αν θελεις πες το εξαρτημα που αλλαξες για μελλοντικη βλαβη καποιου αναγνωστη