PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση F&U] Funai, LCD-A2006 (Χάλασε απο κεραυνό)



A-tech
10-06-12, 04:36
Γεια σας, ασχολούμε με μια Funai τηλεόραση μοντέλο LCD-A2006 (service manual http://www.scribd.com/doc/73594361/Funai-Lcda2006-Lcd-Tv-Sm ...σελ.29 τροφοδοτικό). Όπως γράφω και στον τίτλο κάηκε μετά απο πτώση κεραυνού (σε απόσταση 50-100 μέτρα υπολογίζοντας απο τον χρόνο που μεσολάβησε μεταξύ λάμψης και βροντής). Στην δεύτερη φωτογραφία έχω σημειώσει με πράσινο πλαίσιο τα εξαρτήματα που είχαν πρόβλημα και που αντικατέστησα. Μετά απο αυτό ενεργοποιήθηκε αλλά έκλεινε κάθε φορά έπειτα απο λίγα δευτερόλεπτα.

34205 34206 34207
Για όσο ήταν ενεργοποιημένη έκανα μετρήσεις και ήταν όλες οι τιμές που πρόλαβα να πάρω σύμφωνα με το σχέδιο. Όμως στην συνέχεια μετά απο κάποια στιμγή που έκλεισε, δεν ανοίγει πλέον (δεν ανάβει ούτε το ενδεικτικό Led), ενώ ο μετασχηματιστης του τροφοδοτικού σφυρίζει. Μετρώντας πάλι το τροφοδοτικό δεν έχω τώρα καθόλου τάσεις στο δευτερέυον του μετασχηματιστή, ενώ στο πρωτεύον υπάρχουν τα 325Volt όπως φαίνεται στο παρακάτω σχέδιο:
34208

Υποθέτω ότι ευθύνεται ο μετασχηματιστής του τροφοδοτικού (Τ601) διότι ένα απο τα καμένα εξαρτήματα ήταν η zener D637 η οποία ήταν βραχυκυκλωμένη (σε αντίθεση με την D654 που ανοιχτοκύκλωσε). Αυτό θα σήμαινε απευθείας βραχυκύκλωμα του Pin 16 του μ/σ για όσο η συσκευή ήταν στην πρίζα. Καμία γνώμη?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-06-12, 14:50
δεν είναι λογικό να έχει καμένο o/c και να μην έχει κάψει fet, c διώρθωσης κ.τ.λ είναι δική σου η συσκευή ή είναι πελάτη;

A-tech
10-06-12, 21:05
Η συσκευή είναι απο ένα φίλο στη γειτονιά μου. Βέβαια την ημέρα εκείνη ήμουν στο σπίτι και κάηκε και μία δική μου, γι' αυτό γνωρίζω ακριβώς το περιστατικό του κεραυνού. To fet είναι εντάξει, το είχα ελέγξει με διαγνωστικό (εκτός αν χάλασε στην πορεία που έκλεισε τελείως). Και ο ο/c δεν ήταν τελείως καμένος. Όταν τον τσέκαρα με μία τάση εισόδου μεταβάλεται ακόμα η αντίσταση στην έξοδο του, δηλαδή ανταποκρίνεται. Αλλά μονάχα όταν τον άλλαξα δούλεψε η TV. Ποιο σημείο εννοείς "c διώρθωσης"; Δεν υπάρχει θέμα με τον μετασχηματιστή? Το ότι είχε μείνει βραχυκυλωμένο το δευτερεύον μεταξύ γείωσης δεν θα μπορούσε να τον κάψει?

A-tech
10-06-12, 22:21
Είναι μία λεπτομέρεια ακόμη. Όταν η συσκευή ενεργοποιούνταν, παρατήρησα να καίει και να αρχίζει να μυρίζει ο ενισχυτής ήχου (το IC: ΑΝ17812, κοντά στο tuner στην πρώτη φωτογραφία). Θεώρησα ότι η TV κλείνει μετά απο κάποια δευτερόλεπτα επειδή έμπαινε σε προστασία ίσως λόγω προβλήματος στον ενισχυτή. Μετρώντας την Vcc (pin 13) έβρισκα βραχυκύκλωμα μεταξύ γείωσης. Έτσι το ξεκόλλησα για να μετρήσω την πλακέτα χωρίς αυτό, αλλά και για να μην καεί απο την θερμοκρασία. Τελικά υπήρχαν 12V όπως έπρεπε, ωστόσο όταν το σήκωσα στον αέρα δεν βραχυκύκλωνε η Vcc με τη γείωση ούτε στο IC αλλά ούτε και στην πλακέτα. Παράξενο μου φαίνεται.

34226

A-tech
11-06-12, 17:28
Απο την στιγμή που είχα όλες τις τάσεις στο δευτερεύον του μ/σ (δηλ. στα Pin 16, 10, 13, 12, 9) μετά την αντικατάσταση των καμένων εξαρτημάτων και τώρα εφόσον στο τροφοδοτικό δεν έχει κάτι χαλασμένο τι άλλο μπορεί να φταίει εκτός απο τον μ/σ; Ή μήπως υπάρχει κάτι στο πρωτεύον που θα μπορούσε να δείχνει καλό κατα τον έλεγχο αλλά σε πραγματικές συνθήκες να μην ανταποκρίνεται όπως θα έπρεπε?

A-tech
12-06-12, 03:03
Βρέθηκε τι ήταν αυτό που έδειχνε φαινομενικά να ευθύνεται ο μετασχηματιστής. Κάηκε ξανά η δίοδος Zener D637 δημιουργώντας βραχυκύκλωμα μεταξύ του Pin 16 του μ/σ και της γείωσης. Έτσι δεν μπορούσε να γίνει εκκίνηση του τροφοδοτικού για τα υπόλοιπα τυλίγματα. Τώρα όμως η TV κλείνει ξανά μετά απο λίγα δευτερόλεπτα, ενώ το ενδεικτικό LED παραμένει συνεχώς αναμμένο, ακόμα και όταν πατήσω το κουμπί "STANDBY-NO". Προφανώς έχει πρόβλημα και παραπέρα. Θα ασχοληθώ αύριο πάλι.

A-tech
23-06-12, 00:22
Γεια σας, επανέρχομαι στο θέμα με μία ερώτηση. Εφόσον έχω μετρήσει όλες τις τάσεις στην main όπως σημείωσα στο παρακάτω σχέδιο παρατήρησα ότι PROTECT-1 = 3,9V & PROTECT-2= 0,8V. Τι θα σήμαινε όμως αυτό; Ότι είναι ενεργοποιημένη η προστασία-1?
34621