PDA

Επιστροφή στο Forum : καλάθι πλυντηρίου πιάτων



emc2
06-06-12, 00:54
Χαιρετώ την παρέα.

Είμαι καινούργιος στο forum αν και χρόνια τώρα μπαίνω και ενημερώνομαι τακτικά

Έχω ένα πλυντήριο πιάτων bosch εντοιχισμένο 45cm (αν και δεν έχει σημασία)

Μου έχει βγάλει σκουριά το κάτω καλάθι των πιάτων. Δεν είχα δώσει σημασία και η σκουριά προχώρησε και δεν είναι και οτι καλύτερο για την υγεία. Μου πρότειναν να το βάψω με λαδομπογιά. Όπως είναι προχωρημένη ζημιά και δεν γίνεται να βαφτεί.
Σε κατάστημα με ανταλλακτικά μου ζήτησαν 150 - 170€. Αντίστοιχες τιμές βρήκα σε διάφορα διεθνή sites με ανταλλακτικά (λίγο πιο οικονομικά).

Επειδή το ποσό είναι εξωφρενικό και αν είναι έτσι προτιμώ να αγοράσω καινούργιο πλυντήριο, μήπως ξέρετε αν φτιάχνει κάποιος τέτοια πράγματα? Είτε επισκευή είτε να μου φτιάξει καινούριο, όχι εργοστασιακό όμως.

Έχετε κάποια άλλη λύση να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ για την φιλοξενία

klik
06-06-12, 01:29
Γιατί δεν γίνεται να βαφεί;
Αν η σχάρα σε κάποια σημεία έχει διαβρωθεί πολύ, κόψε τα κομμάτια και δέσε ή κόλλησε μπάλωμα.
Βάψε τις ενώσεις.

vasilimertzani
06-06-12, 08:48
θα πας σε μαγαζι με επεξεργασια μεταλλων.μηχανoυργειo κατι τετoιo.
στoν πει ραια εχει πoλλα.θα σoυ πoυνε εκει τι θα κανεις.πλαστικoπoιηση,βαφη πoυδρας ηλεκτρoστατικη η oτι αλλo.

konman
06-06-12, 08:49
Γράψε το E-nr της συσκευής.

Κυριακίδης
06-06-12, 10:49
Παλιά στην Θεσσαλονίκη όμως είχα δει μια μικρή επιχείρηση όπου έπαιρναν τις σκουριασμένες σχάρες από τα επαγγελματικά ψυγεία τις καθάριζαν πρώτα από το παλιό σμάλτο και τις βουτούσαν εκ νέου σε νέο σμάλτο σε καζάνι. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τώρα που ήταν η διεύθυνση της επιχείρησης.
Πάντως όχι με μπογιά απλή δεν είναι καλό ... θα αφήσει τοξικά.
Πήγαινε σε λευκοσιδηρουργεία και αν υπάρχει κάποιος μερακλής και ορεξάτος (και έχει ηλεκτροπόντα να σου κάνει αντίγραφο από γαλβανιζέ σύρματα ή ανοξείδωτα. έστω και άβαφο.
Αν ήμουν στο δικό σου πρόβλημα .. επειδή εγώ κατέχω οξυγόνο (ασετυλίνη) θα έπαιρνα ανοξείδωτες κυλινδρικές βέργες (υπάρχουν στα σιδηρικά) και θα έφτιαχνα ένα όμοιο με κολλήσεις από μπρούντζο .... θα γινόταν μούρλια και αθάνατο !! (είχα παρομοίως φτιάξει σχάρα για ψησταριά όμως) και τα λυγίσματα της ανοξείδωτης βέργας γίνονται τέλεια με τα οξυγόνα !.

picdev
06-06-12, 11:24
αν μπορείς τρίψε το καλά μόνος σου,με κανένα σβουράκι και πήγαινε το για ηλεκτροστατική , υπάρχουν βιοτεχνίες , πόσο να σου πάρει κανένα 20ε?

emc2
06-06-12, 23:30
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα προσπαθήσω να κόψω το κομμάτι, ή να δω σε κανα σιδηρουργείο τι μπορεί να γίνει.
Για τον φίλο που ζήτησε το Ε-nr:
SRI 56A05/18
FD 8310

konman
07-06-12, 01:30
Καλάθι σκευών - κωδικός είδους : 217413


Καλάθι σκευών


αντικατάσταση 686602


συσκευασία 1


95,07 EUR
εμπεριέχεται 23% Φ.Π.Α





δεν μπορεί να παραδοθεί βραχυπρόθεσμα.
(Εχει καταργηθει)


Απλα ηθελα να δω τη τιμη το εχει η εταιρια.
Αν εχεις κανενα γνωστο που πουλαει πλυντηρια πες του αν μπορη να σου βρει μια σχαρα.