PDA

Επιστροφή στο Forum : 32PW9551/12 σβηνει



giannhsitia
02-06-12, 12:13
γεια σας παιδια

Εχω εδω μια περιπτωση μια 32" philips, που εχω καποιο προβλημα που δεν μπορω να το λυσω
μου την εφερε ο πελατης πρην απο 1 μηνα, ειχε καψει το vertical και μετα την επισκευη παρατηρισα οτι την στιγμη που αναβε εσβηνε μετα απο 5sec, την εψαξα λιγο και ειδα οτι ηταν απο το screen του Μ.Τ. υψηλης, μετα απο πολυ κοπο την σταθεροποιησα σε καποιο σημειο και δεν εσβηνε! βεβαια το προβλημα ηταν οτι ηταν θολη στης ακρες και μαληστα πολυ, και δεν διορθονοταν σε σχεση με την μεση της οθονης που ηταν πολυ καθαρη! παρατηρισα βεβαια οτι ο Μ.Τ ειχε τρυπα με αποτελεσμα να εχει διαρροη
Μετα απο σημφωνει γνωμη του πελατη (παρα πολυ ακριβώς) παρηγγειλα και εβαλα ενα καινουριο πιστευοντας οτι θα διορθώνονταν ολα τα προβληματα που ειχε.
Οταν των εβαλα δεν αλλαξε κατι, και αναγκαστικα και δανείστηκα το μηχανιμα για να κανω αναζωογονηση στην οθονη, που απο οτι μου εδειξε το μηχανιμα ηταν βραχικικλομενα τα πυροβολα, μου το διορθοσε και ηταν πολυ καλητερα, την ρυθμισα σχετικα ευκολα εκτο βεβαια που η θολαδα δεν εφυγε απο της ακρες, την πηρε ο πελατης αφου τον καλυπτε
τωρα μετα απο 15 μερες μου την εφερε ξανα γιατι χρειαζετε να την αναψει 20 φορες για να παιξει τελικα, κανει προστασια, και απο οτι ειδα ειναι ξανα απο την οθονη, και το προβλημα ειναι οτι τωρα δεν μπορω να ρυθμισω τον Μ.Τ για να δουλεψει σταθερα

εχει καποιος καμια ιδεα για βοηθεια? μπορει να οφειλετε καπου αλλου το γεγονος οτι σβηνη απο το screen? η θολαδα?
το σασι ειναι L06.1E AA SM

materatsi
03-06-12, 22:49
Κανε ελεγχο στα πηνια της οθονης και μετρησε τασεις στα bf (στην πλακετα της οθονης) μηπως διαρρει καποιο (σπαει) υστερα απο ορισμενη θερμοκρασια,εφοσον ηθελε αναζωογονηση καποιο νημα.

giannhsitia
03-06-12, 22:53
Το περιεργο ειναι οτι οταν ρυθμιζω το focus μπορω να καθαρισω της ακρες αλλα θολονοντας την μεση.. πολυ περιεργη ζημια! αυριο θα βαλω ξανα το μηχανημα για την οθονη να δω σε τι κατασταση ειναι παλη! εχει υποψιν σου αν μπορω να βγαλω την προστασια της τηλεορασης για να μην σβηνη?

giannhsitia
04-06-12, 15:47
τπτ Γιωργο, εκανα και παλι ενα ελεγχο στην οθονη, ολα τα νηματα ειναι οκ αν κ ξαναεκανα αναζωογονηση που δεν ειναι σωστο βεβαια! προσεξα βεβαια πως οταν ειναι το screen λιγακι ανοιχτο δεν υπαρχει θολούρα στις ακρες, το focus ειναι μια χαρα, οταν ψηλωσω το screen σε σωστα επιπεδα αρχιζει και εμφανίζει ξανα το κακο focus στις γωνιες. το βασικο προβλημα οτι δεν μπορω να ρυθμισω καπου μονιμα τον Μ.Τ. γιατι και να μην σβησει οταν θα κλεισει η tv και κρυωσει τοτε παλι κανει τα ιδια, εχει παθει κανεις κατι το αντιστοιχο