PDA

Επιστροφή στο Forum : Phillips 29PT9417/12 με διακοπες.



allag
01-06-12, 00:56
Καλησπερα,εχω τη tv του τιτλου και εδω και λιγες μερες καθως λειτουργει χανει στιγμιαια εικονα και ηχο και αμεσως επανερχεται,,.βεβαια ειναι πρακτικα αδυνατον πλεον να την παρακολουθησει κανεις αφου το φαινομενο καποιες φορες ειναι πολυ εντονο ενω αλλες συμβαινει 4-5 φορες το λεπτο.

οποια εισοδος και αν επιλεγει το προβλημα παραμενει αρα μαλλον για τροφοδοσια το βλεπω ομως ειμαι ψιλοασχετος με τις τηλεορασεις αν και ειμαι ηλεκτρονικος ενω λογω του οτι την εχω επαρχια ειναι λιγο δυσκολο λογω του ογκου και του βαρους της να τη μετακινησω και να τη φερω στην Αθηνα για να την δει καποιος ειδικος οποτε καθε βοηθεια δεκτη

ομως η καλυτερη περιγραφη του προβληματος ειναι το βιντεο!:001_smile:



http://youtu.be/8SDXAF76VWI

terra
01-06-12, 02:45
εχω μικρη εμπειρια σε τηλεοραση ,αλλα εχω επισκευασει 2 philips δικες μου,
ξεκινα να ψαχνεις για ψυχρες κολλησεις σε τροφοδοτικο & κυκλωμα υψηλης τασης,
τσεκαρε φυσες κοιταξε προσεκτικα μηπως δεις πουθενα ηλεκτρολυτικο πυκνωτη φουσκωμενο..
αυτα ειναι τα πρωτα & γρηγορα βηματα.
Την ωρα που κανει τη διακοπη χτυπησε τη λιγο με το χερι στο πλαι/επανω & αμα ξεκινησει ετσι,
σημαινει οτι εισαι απο βλαβη ψυχρης "η φυσας.
Αν δεν αλλαζει κατι εχεις καθαρα "πιο ηλεκτρονικη" βλαβη

allag
01-06-12, 20:02
βρεθηκε το προβλημα και δεν ειχε καμμια σχεση με τη τηλεοραση αλλα με τον δορυφορικο δεκτη που ειχε βλαβη το τροφοδοτικο του και εδινε παλμους τασης ανα μερικα δευτερολεπτα με αποτελεσμα να ενεργοποιειται στιγμιαια η εισοδος scart και να κοβει το tuner!

επειδη συνηθως τον δεκτη τον εχω αποσυνδεδεμενο απο το ρευμα δεν μου εκανε εντυπωση που δεν αναβε το led του stand by και γιαυτο δεν το τσεκαρισα απο τη πρωτη στιγμη.

kostas640
02-06-12, 15:38
μα και απο το βίντεο φένεται οτι σε βγάζει στιγμιαία σε μια μπλέ οθόνη...

allag
02-06-12, 16:27
ναι ειναι που στιγμιαια παει να αλλαξει εισοδο αλλα κοβει και επανερχεται στο tuner...καλα μεχρι να το καταλαβω εκανα πολλα σεναρια στο μυαλο μου ομως τελος καλο ολα καλα!