PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεθωριάζουν οι οθόνες LCD;



ddimitris
31-05-12, 11:29
Φίλοι μου γειά σας.
Εχω μία Phillips LCD-HD 32 ιντσών 6ετίας. Τελευταία όταν δείχνει έντονο φως κάνει χρωματική αλλοίωση π.χ. ένα πρόσωπο που φωτίζεται και γιαλίζει φαίνεται ροζ, μπλέ κλπ. Επίσης πρόσεξα ότι κάνει σκιές και έχασε σε ανάλυση ακόμη και με πηγή Blue Ray. Μήπως έπεσαν οι λυχνίες φθορισμού, αλλάζονται και συμφέρει να την πάω για επισκευή ή να πάρω άλλη ???
Ευχαριστώ. Δημήτρης Δημητρόπουλος.

stefos1
31-05-12, 23:06
Τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει ........ :lool::lool::lool: παθων αλλα τυχερος λοιπον ειχα και εγω μια 42 Phillips μοντελο δεν θυμαμαι και εχω αλλαξει 3 φορες οθονη στην εγγυηση για αυτον το λογο!!! εως που την πουλησα :001_smile:
Περναει σκονη αναμεσα στα φιλμ της οθονης λοιπον λυση ειναι
33731 σουιφερ
Διαλυεις στην ουσια το μονιτορ βγαζεις το μεταλικο πλαισιο που συγκρατει τους κρυσταλλους (με προσοχη ειναι ευαισθητοι σπανε οι κρυσταλλοι) βγαζεις τα φιλμ συνηθως 2 τα καθαριζεις με οινοπνευμα βαμβακι πριν ομως εχεις καθαρισει πολυ καλα το τραπεζι με σουιφερ δεν φορας μαλλινα ρουχα και το ξανα συναρμολογεις καθαριζοντας παραλληλα με σουιφερ:001_smile:

ddimitris
02-06-12, 03:24
Ευχαριστώ Στέφανε, να σου πω την αλήθεια μου πέρασε για μια στιγμή από το μυαλό να μάζεψε σκόνη και την άνοιξα αλλά μόνο το πλαστικό καπάκι της και την φύσηξα. Δεν προχώρησα παρα-μέσα. Θεώρησα ότι θα είναι ερμητικά κλειστή. Να όμως που δεν είναι. Θα δοκιμάσω σουίφερ και ότι γίνει. Πριν κανένα χρόνο σκεφτόμουν καμιά 42άρα Full-HD αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα... ο Θεός βοηθός και για την 32άρα και για την Ελλάδα. Να είστε καλά. Αν δεν ξανα-γράψω σημαίνει ότι πάει η 32άρα..