PDA

Επιστροφή στο Forum : Brabdt WM601 δεν στίβει σωστά



SDrikos
28-05-12, 15:03
Καλημέρα σε όλους.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

Χωρίς να είναι πολύ εξειδικευμένος πάνω στα πλυντήρια,
αφού ξεκινάει το πλυντήριο, ακούω την αντλία να δουλεύει κανονικά,
ο πρεσσοστάτης πρέπει να δουλεύει γιατί ανοίγει και κλείνει (τον έχω τσεκάρει),
αλλά όταν έχει τελειώσει το πλυντήριο και ανοίγω το καπάκι (είναι άνω φόρτωσης),
για να βγάλω τα ρούχα, βλέπω τον χώρο έξω από τον κάδο γεμάτο σαπουνάδες.
Ανοίγω το κάδο, δεν υπάρχουν νερά μέσα στον κάδο, αλλά τα ρούχα δεν είναι
τελείως στιμένα και το απορρυπαντικό δεν έχει ξεπλυθεί από πάνω τους.

Έχω βγάλει τα 2 πλαινά καπάκια του πλυντηρίου και βλέπω ότι παίρνει στροφές ο κάδος
και κατά το στίψιμο.

Έχω καθαρίσει την "παγίδα" του κάδου, και ένα σωληνάκι που βγαίνει από το κάτω μέρος του πλυντηρίου με μία τάπα το έχω αδειάσει και αυτό.

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να ελέγξω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Κυριακίδης
30-05-12, 21:33
Το απορρυπαντικό που έβαλες φταίει , (εφόσον βλέπεις ότι βγάζει τα νερά από την αντλία στα ξεπλέμματα ) .

Μερικά "φθηνά " απορρυπαντικά έχουν νοθεύσει το περιεχόμενο με σαπούνι .

Δοκίμασε μερικές φορές να πάρει νερό και να βγάλει ... για να ξεπλυθούν τα πολλά "σαπούνια " και στην συνέχεια δοκίμασε με ένα επώνυμο απορρυπαντικό.

stafidas
31-05-12, 07:51
Πυκνωτής

Κυριακίδης
31-05-12, 08:59
Πυκνωτής

Θα ήταν ο πυκνωτής αν ο ενδιαφερόμενος μας έλεγε ότι ΔΕΝ κάνει στύψιμο .
αλλά μας λέει το εξής
Έχω βγάλει τα 2 πλαινά καπάκια του πλυντηρίου και βλέπω ότι παίρνει στροφές ο κάδος
και κατά το στίψιμο.
Εννοείται από τα λεγόμενα του ότι δεν έχουμε πρόβλημα στις στροφές στυψίματος .
Και επίσης λέει ότι αδειάζει (η αντλία) τα νερά . Επομένως μόνο ύποπτο βλέπω την ποιότητα του απορρυπαντικού.

stafidas
01-06-12, 00:18
Ανοίγω το κάδο, δεν υπάρχουν νερά μέσα στον κάδο, αλλά τα ρούχα δεν είναι
τελείως στιμένα...

...Έχω βγάλει τα 2 πλαινά καπάκια του πλυντηρίου και βλέπω ότι παίρνει στροφές ο κάδος
και κατά το στίψιμο.

Την ίδια συμπεριφορά είχα κι εγώ σε brandt πλυντήριο και αλλάζοντας πυκνωτή το πρόβλημα λύθηκε. Ο κάδος γυριζε μεν αλλά όχι αρκετά γρήγορα ώστε να στύψει τα ρούχα. Δεν είχε την απαιτούμενη δύναμη.


...Εννοείται από τα λεγόμενα του ότι δεν έχουμε πρόβλημα στις στροφές στυψίματος .
Και επίσης λέει ότι αδειάζει (η αντλία) τα νερά . Επομένως μόνο ύποπτο βλέπω την ποιότητα του απορρυπαντικού.
Μου θυμίζει πολύ το πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει. Η αντλία δούλευε και σε εμένα και όσο για τις στροφές, αν δεν το προσέξεις μπορεί και να μην το καταλάβεις. Και στην δική μου περίπτωση ο κάδος γύριζε αρκετά γρήγορα αλλά δεν ήταν όσο έπρεπε.
Η μόνη διαφορά στην περίπτωση του φίλου μας είναι αυτό με τις σαπουνάδες που εγώ δεν το είχα.

Πάντως δεν χάνει και τίποτα να τον αλλάξει... 2-3 ευρώ κοστίζει. Απλώς φίλε Σπύρο πρόσεχε με την αλλαγή του... θα πρέπει να τον αποφορτίσεις βραχυκυκλώνοντας τον πρώτα για να μην σε χτυπήσει.

KOKAR
01-06-12, 01:09
τα αμορτισέρ - ελατήρια είναι οκ ? μήπως κατά το στύψιμο ακούς περίεργους - ανατριχιαστικούς θορύβους ?

SDrikos
01-06-12, 10:17
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

1. Όσον αφορα το απορρυπαντικό, δεν νομίζω ότι φταίει αυτό γιατί
χρησιμοποιώ σκόνη SKIP εδώ και 2 χρόνια, ενώ πριν χρησιμοποιούσα υγρό SKIP.
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι καλύτερη η σκόνη ή το υγρό
όσον αφορά την συντήρηση και καλύτερη λειτουργία του πλυντηρίου.

2. Φίλε Kokar κατά το στίψιμο δεν ακούω περίεργους θορύβους.
Δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα με αμορτισέρ-ελατήρια.

3. Όσον αφορά τον πυκνωτή θα δοκιμάσω κάποιον άλλον και θα σας ενημερώσω.

Εγώ φοβάμαι μήπως για κάποιο λόγω δεν παίρνει αρκετό νερό για να μπορέσει
να ξεπλύνει την σαπουνάδα από τα ρούχα, και για αυτό έχω αρκετή σαπουνάδα.
Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να ελέγξω αν είναι αρκετό το νερό που εισέρχεται στο πλυντήριο.

Επίσης φοβάμαι μήπως είναι ο προγραμματιστής (δεν δίνει σωστά κάποια εντολή).
Ο προγραμματιστής δεν είναι πλακέτα, αλλά έχει πολλά γρανάζια και πολλά καλώδια με φίσες
κουμπωμένα πάνω του.

konman
01-06-12, 11:22
Το πλυντηριο μαλλον δεν εχει προβλημα,
το πιο πιθανο ειναι να βαζεις πολυ απορρυπαντικο,
χρησιμοποιησε λιγοτερω απορρυπαντικο (skip 155ml)
περιπου μιση μεζουρα και θα ειναι ΟΚ.


Το 155ml ειναι η ανωτερη ποσοτητα που πρεπει να χρησιμοποιεις.
Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΚΟΝΗ

Κυριακίδης
01-06-12, 11:38
Είτε η σκόνη απορρυπαντικού , είτε υγρό απορρυπαντικό είναι το ίδιο σχετικά σε απόδοση , αλλάζει μόνο η ποσότητα του ενός με του άλλου.

Για συντήρηση του πλυντηρίου , που και που ρίχνε και το φάρμακο για τα άλατα , και μην το υπερφορτώνεις,

Τον πυκνωτή άλλαξε τον αν θέλεις , μόνο και μόνο επειδή είναι σχετικά φτηνός , και εύκολα αντικαταστάσιμος .

Η σκέψη σου ότι φοβάσαι μήπως δεν παίρνει αρκετό νερό το πλυντήριο , είναι και αυτή πιθανή , αλλά υπάρχουν και άλλες πιθανότητες για να συμβεί κάτι τέτοιο για σαπουνάδες μέσα στα ρούχα, π.χ
1) όπως να το έχεις υπερφορτώσει πλήρως τον κάδο μέχρι επάνω με ρούχα,
2) Να υπάρχει στένωση της εξόδου της αποχέτευσης (μετά την αντλία) με αποτέλεσμα και πέραν του καθορισμένου χρόνου (εξόδου του νερού) να μην προλαβαίνει να αδειάσει πλήρως όλο το νερό.
3) Να μην είναι καθαρισμένο το φίλτρο της αντλίας , και τυχόν σκουπίδια μέσα σε αυτό εμποδίζουν να στραγγίσουν όλο το νερό.

Ή ακόμα και λάθος επιλογή προγράμματος (πιο σύντομου του κανονικού ) πάνω στην διάρκεια και του αριθμού των ξεπλεμάτων.
Ο προγραμματιστής σου που δεν έχει πλακέτα , είναι προγραμματιστής κλασσικός μηχανικός με πλατίνες,

Και βέβαια μπορείς να κάνεις έλεγχο για την ποσότητα νερού που παίρνει το πλυντήριο σου , (αν και έχει καπάκι που ανοίγει από πάνω) , Απλά άστο να πάρει νερό κανονικά , και στο σημείο που θα ακούσεις το νερό να σταματά πια να εισέρχεται . σβήσε το πλυντήριο και άνοιξε το καπάκι και έλεγξε αν η ποσότητα του νερού είναι καλή.

SDrikos
04-06-12, 10:49
Καλημέρα.

Δοκίμασα και άλλον πυκνωτή και πάλι τα ίδια.

Συνοψίζω:

Δεν είναι θέμα απορρυπαντικού
Δεν είναι θέμα πυκνωτή
Δεν είναι θέμα υπεπλήρωσης με ρούχα
Έχω καθαρίσει την παγίδα για τα σκουπιδάκια.
Φαίνεται να παίρνει νερό και να το βγάζει αλλά τα ρούχα μετά το τέλος
μπορείς να τα στείψεις με το χέρι (έχουν κρατήσει αρκετά νερά)
Μερικές φορές κρατάει και σαπουνάδες.
Ο πρεσσοστάτης ανοίγει και κλείνει.

Το πρόβλημα που μπορώ να συμπεράνω ότι έχει (πιθανόν),
είναι ότι για κάποιο λόγο δεν ξεπλένει καλά τα ρούχα, οπότε
κατά το "στίψιμο"? (γρήγορη περιστροφή και κούνημα του κάδου ακριβώς πριν τερματίσει το πρόγραμμα),
τα ρούχα που είναι ακόμα βρεγμένα με κάποια υπολοίματα σαπουνάδας πάνω τους,
να παράγουν την σαπουνάδα που βλέπω και να παραμένουν βρεγμένα.

Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι σωστή η σκέψη μου, και αν ναι πως μπορώ να το ελέγξω
ή τι μπορεί να φταίει?
Επίσης θα ήθελα να μάθω ποια είναι τα βασικά στάδια λειτουργίας ενός πλυντηρίου για να καταλάβω
την πορεία της διαδικασίας του.

Κυριακίδης
04-06-12, 11:51
Τα βασικά στάδια
1) Αν το έχεις βάλει σε πρόγραμμα με πρόπλυση ... παίρνει πρώτα ένα νερό τα χτυπάει τα ρούχα για λίγα λεπτά και πετάει το νερό για να προχωρήσει στην κυρίως πλύση . Και το πρόγραμμα με πρόπλυση το χρησιμοποιούμαι όταν είναι τα ρούχα πολύ λερωμένα π.χ. λάσπες γράσσα κτλ.

2) Σε πρόγραμμα κυρίως πλύσης (χωρίς πρόπλυση για ρούχα νορμάλ λερωμένα) .... παίρνει νερό και αφού πάρει νερό αρχίζει και χτυπάει τα ρούχα στις αργές στροφές δεξιά και αριστερά . και μετά από λίγο αρχίζει να ζεσταίνει το νερό και ταυτόχρονα τα χτυπάει τα ρούχα .

3) Μετά από κάποιον καθορισμένο χρόνο ανάλογα το πρόγραμμα ... έρχεται η ώρα των "ξεπλεμάτων των ρούχων" για να αποβάλει τις βρωμιές αλλά και το απορρυπαντικό . Τα ξεπλέμματα είναι πολλαπλά εξαρτάτε από τον αριθμό των ξεπλεμάτων που όρισε ο κατασκευαστής . Μπορεί να είναι και 10 ξεπλέμματα περίπου πάντα με απευθείας κρύο νερό (παίρνει νερό δηλαδή και χτυπάει τα ρούχα ταυτόχρονα και μετά από λίγο το αποβάλλει το νερό) και η διαδικασία επαναλαμβάνεται.

4) Στο προτελευταίο νερό . λίγο πριν το τελικό στίψιμο . παίρνει νερό από την θήκη νερού όπου βρίσκεται το μαλακτικό . και εκεί τα χτυπάει και πάλι και στο τέλος αφού ξεβγάλει και πάλι το νερό προχωράει στην διαδικασία στιψίματος . και κατόπιν κλειδώνει.

Δοκίμασε το εξής ... βάλε για δοκιμή το πλυντήριο σου στα "ξεπλέματα" εκεί που παίρνει νερό και τα χτυπάει τα ρούχα και μετά από λίγο τα αδειάζει τα νερά.
αυτήν την φορά όμως δοκίμασε το χωρίς ρούχα μέσα .... και πες μας όταν θα βγάζει 1 φορά τα νερά (άστο να βγάζει κανονικά όπως τρέχει το πρόγραμμα) ... κοίταζε από μέσα από το τζάμι της πόρτας το άδειασμα του νερού .... και δες φεύγει όλο? . Επίσης πέρα από το κοίταγμα μέσα από το τζάμι της πόρτας βλέπε την άκρη της αποχέτευσης την ώρα που αδειάζει τα νερά φεύγουν με ορμή? .... και όταν έχει στραγγίσει καλά στην άκρη της αποχέτευσης δεν φαίνονται νερά παρά ελάχιστες μικροσταγόνες ροής.

SDrikos
04-06-12, 15:09
Δυστυχώς το πλυντήριο είναι άνω φόρτωσης και δεν έχει τζάμι για να κάνω τον προαναφερόμενο έλεγχο.
Αυτό που μπορώ να κάνω όμως είναι να ελέγξω την άκρη της αποχέτευσης και να δω αν βγαίνει το νερό και με τι ορμή.

Θα το κάνω το βράδυ και θα ενημερώσω.

SDrikos
05-06-12, 10:37
Χθες το βράδυ έκανα την δοκιμή που μου υπέδειξε ο φίλος Κυριακίδης.

Διαδικασία:

Επιλογή προγράμματος (9) για ξέπλυμα και στίψιμο.
23.49 Έβαλε νερό και γυρνάει πότε αριστερόστροφα πότε δεξιόστροφα.

23.52 Κλείνω το ρεύμα και ανοίγω τον κάδο (5kg) για να δω το νερό
Είχε πάρει μία ποσότητα (μου φάνηκε μικρή).

23.54 Το τροφοδοτώ και συνεχίζει από εκεί που είχε μείνει.

23.57 Γυρνάει ο κάδος γρήγορα, μπαίνει η αντλία σε λειτουργία
και αρχίζει να χύνει το νερό (με ορμή) που το μαζεύω εγώ σε έναν κουβά.

23.58 Αφού έχει τελειώσει το άδειασμα του νερού (ενώ συνεχίζω να ακούω την αντλία)
κάνει ένα στίψιμο (γρήγορες στροφές & χτύπημα κάδου) για περίπου 10sec.

24.00 Αρχίζει το κανονικό στίψιμο (γρήγορες στροφές & χτύπημα κάδου) για περίπου 3-4 min
και μετά τέλος προγράμματος και σταματάει να ακούγεται και η αντλία.

24.03 Άνοιγμα του κάδου, δεν είχε καθόλου νερά.

Μέτρησα το νερό που είχα στον κουβά και ήταν περίπου 8-9 λίτρα.
Έλεγξα την σωλήνα της αποχέτευσης (φύσημα) και δεν ήταν βουλωμένη.
Έλεγξα και την παγίδα και ήταν καθαρή.
Η τρύπα που μπαίνει η παγίδα είχε νερό αλλά αυτό δεν νομίζω να επηρεάζει σε κάτι.

Μήπως το νερό που μπαίνει είναι λίγο και δεν φτάνει για να να ξεβγάλει σωστά τα ρούχα
και να διώξει όλη την σαπουνάδα?
Μπορεί να οφείλεται στην λειτουργία του πρεσσοστάτη? και αν ναι ο πρεσσοστάτης
έχει 2 βιδούλες πάνω (μία κεντρική και μία στο πλάι) οι οποίες πιθανώς έχουν σχέση
με την ευαισθησία του.
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να το ρυθμίσω?
Τέλος όπως ανοίγω το καπάκι του πλυντηρίου, πάνω από τον κάδο και στο πίσω σημείο
του πλυντηρίου φαίνεται ένα σωληνάκι. Μήπως ξέρει κανείς τι είναι αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κυριακίδης
05-06-12, 11:40
Το νερό πρέπει να είναι λίγο.
8-9 λίτρα πρέπει να γεμίζει μόνο ο μισός κουβάς ... ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε να σου φτάσει ο ένας κουβάς για να μαζέψεις το νερό. Άρα χρειάζεται περισσότερο.

Ο πρεσσοστάτης ρυθμίζεται πολύ δύσκολα και είναι σαν τις γυναίκες που δεν μπορείς να τις καταλάβεις με τίποτα.
Ρυθμίζεται με την κεντρική βίδα .... την πλαινή μην την πειράζεις .. και εκεί θέλει να μπει χέρι αλλά είναι τυφλή και επίπονη διαδικασία. Με λίγα λόγια η κεντρική βίδα είναι για την ρύθμιση του ύψους του νερού ... και η πλαινή βίδα .. είναι για μικροδιόρθωση του ύψους (μέσα στον πρεσσοστάτη .. καμια σχέση με το ύψος νερού) .
Κατ αρχήν σημείωσε στην κεντρική βίδα του πρεσσοστάτη το σημείο (που βρίσκονταν) και κάθε φορά που θα το γυρίζεις ρυθμίζοντας το να θυμάσαι πόσες στροφές το γύρισες ... είτε προς τα δεξιά είτε προς τα αριστερά. ώστε να μπορείς να το επαναφέρεις στο σημείο που ήταν ακριβώς πριν. Μην ξεβιδώσεις αυτήν την βίδα τελείως γιατί αν βγει τελείως ίσως και να χάσεις το μέτρημα για την επαναφορά. και θα χρειαστείς καινούριο πρεσσοστάτη.

Αν και δεν θυμάμαι καλά προς τα αριστερά ξεβιδώνουμε την κεντρική βίδα του πρεσσοστάτη περίπου 1 με 2 στροφές ανάλογα τον πρεσσοστάτη. και ξαναδοκιμάζεις και ελέγχεις την διαφορά του νερού που πήρε αυτήν την φορά. Προσοχή όμως να σημειώνεις σε χαρτί αν χρειαστεί το πόσες στροφές το γύρισες πριν και προς τα που (δεξια ή αριστερά?) έτσι ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να μπορείς να το επαναφέρεις στην αρχική θέση του. Και με δοκιμές θα βρεις το επιθυμητό ύψος νερού που χρειάζεται .
Τις δοκιμές κάνε χωρίς ρούχα μέσα στον κάδο. και λογικά όταν θα αδειάζεις το νερό θα πρέπει να σου γεμίσει τουλάχιστον 1,5 με 2 κουβάδες νερό. (αν και αυτό είναι κάπως ανορθόδοξο ) .
Το πιο σωστό είναι (για τον υπολογισμό του απαραίτητου ύψους νερού) .
Την ώρα που παίρνει νερό το πλυντήριο ... και που κάποια στιγμή σταματάει να παίρνει νερό .... να σταματάς το πλυντήριο εκείνη την στιγμή και να ανοίγεις το καπάκι για να δεις μέσα στον κάδο πόσο νερό πήρε .
Κανονικά πρέπει το νερό να φτάσει σχεδόν λίγο πρίν τα κέντρα του τυμπάνου του κάδου .... περίπου 5 με 10 εκατοστά πριν τα κέντρα του κάδου και όχι ίσο ή περισσότερο από τα κέντρα του τυμπάνου.

SDrikos
05-06-12, 12:38
Θα το δοκιμάσω.

Όσον αφορά την ποσότητα του νερού που πρέπει να εισέρχεται στον κάδο, το πρόβλημα αφορά μόνο τον
πρεσσοστάτη ή νομίζεις ότι μπορεί να είναι και πρόβλημα του προγραμματιστή ή μπορεί να φταίει και κάτι άλλο
σύμφωνα με τα προαναφερόμενα?

Κυριακίδης
05-06-12, 13:10
Συνήθως ο πρεσσοστάτης φταίει .

Για να είναι από προγραμματιστή δεν νομίζω , γιατί ανέφερες ότι προλαβαίνει να βγάλει όλα τα νερά στην διάρκεια που το παρακολουθούσες .
Όπως και να το κάνουμε 8-9 λίτρα νερό είναι πολύ λίγο.
Επομένως τα βγάζει που τα βγάζει όλα τα νερά .... αλλά με τόσο λίγο νερό εννοείται ότι δεν θα ξεπλυθούν τα ρούχα από τις σαπουνάδες.

33973

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
05-06-12, 20:58
ο προγραμματιστής είναι, ακριβώς το ίδιο είχε γωστός μου και πήγε ο μάστορας άλλαξε πυκνωτή μετά το μοτέρ και το πρόβλημα δεν λυνότανε ώσπου αλλάχτηκε ο προγραμματιστής. αν τον ανοίξεις θα δείς ότι έχει φαγωμένα πλαστικά και δεν ακουμπάνε οι ακίδες να κάνει τη λειτουργεία.

konman
06-06-12, 01:10
Θα το δοκιμάσω.

Όσον αφορά την ποσότητα του νερού που πρέπει να εισέρχεται στον κάδο, το πρόβλημα αφορά μόνο τον
πρεσσοστάτη ή νομίζεις ότι μπορεί να είναι και πρόβλημα του προγραμματιστή ή μπορεί να φταίει και κάτι άλλο
σύμφωνα με τα προαναφερόμενα?



Αν δεν εχεις γνωσεις για τα πλυντηρια μην πειράξεις τον πιεσοστατη
Υπαρχει κινδυνος.

Υπαρχει ενας θαλαμος πιεσεως και εκει μεσα πολλες φορες πιανει ακαθαρισιες
με αποτελεσμα να μην παιρνει πολυ νερο ενα πλυντηριο.
(Ο θαλαμος πιεσεως ειναι η αλλη ακρια του σωληνα του πιεσοστατη).

SDrikos
07-06-12, 10:21
Καλημέρα.

Konman όσον αφορά τον θάλαμο πίεσης που αναφέρεις, εγώ φύσηξα στο σωληνάκι του πιεσοστάτη
από την μεριά του προς τον κάδο και δεν υπήρχε καμμία αντίσταση (άρα η δίοδος είναι καθαρή).

Τελικά έπαιξα λίγο (προσεχτικά) με την μεσαία βίδα του πιεσοστάτη, και κατάφερα να αυξήσω την
ποσότητα του νερού που εισέρχεται στον κάδο.
Πληροφοριακά, όταν γυρίζεις προς τα δεξιά την μεσαία βίδα, τότε αυξάνεται η ποσότητα νερού
που εισέρχεται στον κάδο. Αριστερόστροφα συμβαίνει το αντίθετο.
Εγώ την έστριψα δεξιά κατά μία πλήρης (180° ) περιστροφή, και φαίνεται να είναι εντάξει.
Θα γίνουν μερικοί έλεγχοι (πλυσίματα), από τον ειδικό (γυναίκα) για να αποφανθεί
αν όλα είναι εντάξει (σωστό πλύσιμο), ώστε να ξανσυναρμολογήσω το πλυντήριο
(του λείπουν τα πλαινά καπάκια, και είναι ανοιχτό όλο το καντράν, για να έχω εύκολη
πρόσβαση στον πιεσοστάτη για τις δοκιμές.

Αν και με αυτό το αποτέλεσμα ο ειδικός δεν είναι ευχαριστημένος και πιέζει για αντικατάσταση
του πλυντηρίου, θα προβώ στο τελευταίο μου χαρτί, την αλλαγή του προγραμματιστή
(μιας και τον έχω εύκαιρο).

Καλημέρα και πάλι.

konman
07-06-12, 10:37
Ο προγραματιστης δεν δημιουργει τετοια προβληματα.
Προσεξε αν το πλυντηριο περνει παντα νερο,
αν πειραξεις πιεσοστατη και του κανεις λαθος στροφη μπορει
να δουλευει χωρις νερο.
Ο θαλαμος που σου ανεφερα απλα πιανει εσωτερικα
ακαθαρσιες και μεινει ο μισος, εχει αυτα τα αποτελεσματα.
Χρησιμοποιησε λιγοτερο απορρυπαντικό 135ml (σκονη).

Κυριακίδης
07-06-12, 10:51
Σπύρο καλημέρα ... αν η γυναίκα σου επιμένει για αντικατάσταση του πλυντηρίου ... μην επιμένεις εσύ ... γιατί στο τέλος θα σου αλλάξει αυτή τον "εγκέφαλο σου" !!!

Κάνε αυτό που σου λέει η γυναίκα σου . Μην τυχόν φτάσεις σε σημείο εσύ να βγάζεις σαπουνάδες από τα αυτιά σου !