PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν τραβάει το μαλακτικό, διότι δεν δέχεται νερό στην θήκη του μαλακτικού.



pascuale7
27-05-12, 17:17
Καλησπέρα.

Έχω ένα πλυντήριο 5-6 χρόνια περιπού, μοντέλο SCHARPF 810 PL, το οποίο είχε ένα πρόβλημα με τον πρεσοστάτη τον τελευταίο καιρό, ο οποίος ήθελε αλλαγή.

Τελικά βρήκα ένα ανταλλακτικό άλλης εταιρείας μετά από πολλή προσπάθεια, διότι η SCHARPF δεν υπάρχει πλέον,

( παρεπιπτόντως μήπως γνωρίζει κάποιος κάποια θυγατρική της ή αν έχει ενωθεί με κάποια άλλη εταιρεία?),

αλλά απο τότε το πλυντήριο, ενώ τραβάει το απορυπαντικό, δεχόμενο νερό στις θήκες της πρόπλυσης και της κεντρικής πλύσης,

δεν τραβαέι το μαλακτικό, δηλαδή δεν δέχεται νερό στην θήκη του μαλακτικού για να το τραβήξει.

Καθάρισα το σωληνάκι και την τρύπα από την οποιά μεταφέρεται το νερό στην θήκη, μήπως ειχε βουλώσει ή είχε άλλατα, αλλά και πάλι τίποτα.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

stefos1
27-05-12, 17:43
καλησπερα για δες πανω στη θηκη του σιταριου του απορρυπαντικου υπαρχει ενας μηχανικος διακοπτης πλαστικος που συνδεεται με τον προγραμματιστη μεσο συρματοσκινου αυτο η θα εχει βγει η θα σου εχει σπασει εχει και ενα ελατηριο για την επαναφορα του δες και πες μας

pascuale7
27-05-12, 17:59
OK. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ SCHARPF 810 PL ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ, ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ Ή ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΓΧΩΝΕΥΤΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ?

Κυριακίδης
27-05-12, 18:05
Δεν γνωρίζουμε το μοντέλο σου πως είναι κατασκευασμένο στον διαμοιρασμό του νερού στις θήκες του απορρυπαντικού και μαλακτικού.
Είναι 2 περιπτώσεις
1) Ο διαμερισμός του νερού να γίνεται από 3 ανεξάρτητες βαλβίδες νερού ?
2) Ο διαμερισμός του νερού να γίνεται με 1 βαλβίδα . αλλά με μετακινούμενη ντίζα ? (καθοδηγούμενη από το κουμπί του προγράμματος).

Αν είναι ο 1ος τύπος με 3 ανεξάρτητες βαλβίδες . να γίνει ο έλεγχος στην 3η βαλβίδα που είναι για το μαλακτικό.
Αν είναι ο 2ος τύπος με 1 βαλβίδα και ντίζα . Να γίνει έλεγχος στην ντίζα . εαν στο τελευταίο νερό του προγράμματος .. λίγο πριν το τελικό στύψιμο , βρίσκεται η ντίζα ακριβώς πάνω από την θήκη για το μαλακτικό .

konman
27-05-12, 18:36
OK. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ SCHARPF 810 PL ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ, ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ Ή ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΓΧΩΝΕΥΤΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ?


Τα SCHARPF ειναι κατασκευασμενα στην Ιταλια απο την εταιρεια Merloni,
ειναι τα ιδια με τα ardo και delonghi.

Το μαλακτικο δεν το παιρνει καθολου;;;;;;;;;;;;;;
Μηπως θελει η σαπουνοθηκη καθαρισμα.

Καμια φωτο χωρις το καπακι του πλυντηριου.

stefos1
27-05-12, 18:38
ο μηχανισμος του πλυντηριου πανω κατω στα περισσοτερα ειναι ιδια πρεσοστατης ,μοτερ ,αντισταση ,προγραμματιστης και λαστιχα ολο και καποιο θα ταιριαζει με λιγο ψαξιμο. Ε τωρα αν σπασει καμια πορτα η κατι αλλο πρεπει να παρεις την αποφαση να το αλλαξεις

pascuale7
27-05-12, 20:07
Kαλησπερα και παλι.

Μανο, το μαλακτικο δεν το παιρνει καθολου .Την σαπουνοθηκη( εννοεις την θηκη του μαλακτικου, ετσι) την καθαρισα αλλα δεν... Τα ardo πρωτη φορα τα ακουω.

Στεφανε, καλεσα εναν τεχνικο και μου ειπε να πεταξω το πλυντηριο, γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχος πρεσοστατης. Η εταιρεια εχει διαλυθει μου ειπε και επειδη αυτο ειναι το ποιο δυσκολο ανταλλακτικο, δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε κατι αναλογο. Αν ειναι δυνατον να πεταξω ολοκληρο πλυντηριο για εναν πρεσοστατη. Τελος παντων εψαξα μονος μου και βρηκα εναν της Βosch με 4 υποδοχες αντι για 5 που ειχε ο δικος μου, ο οποιος ταιριαζει.

Στεφανε, το συρματοσχοινο δεν εχει βγει ουτε εχει σπασει.Ο μηχανικος διακοπτης ο πλαστικος που μου ειπες και που συνδεεται με τον προγραμματιστη,βρισκεται πανω απο την θηκη αριστερα, ανοιγωντας το καπακι του πλυντηριου, ετσι δεν ειναι? Οχι μαεσα στην θηκη,σωστα? Αυτος μπορει να εχει παθει κατι?

Πετρο, απ΄οτι μπορω να καταλαβω, μαλλον δηλαδη, ο διαμερισμός του νερού γίνεται με 1 βαλβίδα, αλλά με μετακινούμενη ντίζα (καθοδηγούμενη από το κουμπί του προγράμματος), οπως μου ειπες. Υπαρχει και ενα συρμοσχοινο οπως μου ειπε και ο Στεφανος ποιο πανω που καταληγει πανω απο το κουμπι του προγραμματος, το οποιο δεν διαπιστωσα να εχει βγει ή να εχει σπάσει. Αυτο που θα κανω ειναι να ελεγξω την ντίζα , να δω δηλαδη οπως μου ειπες εαν στο τελευταίο νερό του προγράμματος, λίγο πριν το τελικό στύψιμο , βρίσκεται ακριβώς πάνω από την θήκη το μαλακτικου ή οχι . Αυτο φαινεται ευκολα εαν εχω το καπακι ανοιχτο και θεσω σε λειτουργια το πλυντηριο?
Θα πρεπει να βαλω κανονικο πλυντηριο με ρουχα για να το δω καλυτερα ή μπορω να το διαπισωσω θετοντας σε λειτουγια το πλυντηριο και γυρνοντας τον διακοπτη στο αναλογο προγραμμα, μεχρι να μετακινηθει η ντιζα? Εαν δεν βρεθει πανω απο την θηκη μαλακτικου τι μπορω να κανω?
(Και κατι τελευταιο. Δηλαδη η ντιζα βρισκεται αριστερα πανω απο τις 3 θηκες και μετακινειται αναλογα με το προγραμμα που βαζω?
Γιατι για παραδειγμα στους 40 βαθμους η θηκη προπλυσης δεν τραβαει νερο, τραβαει κατευθειαν απο την πλυση, ενω στους 90 βαθμους τραβαει πρωτα απο την προπλυση και συνεχιζει στην πλυση.Αρα στους 40 μετακινειται κατευθειαν πανω απο την θηκη πλυσης.)

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες σας.

Κυριακίδης
27-05-12, 22:02
Ναι όπως τα γράφεις παραπάνω έχουν τα πράγματα , αν έχει μονή βαλβίδα και ντίζα . και ναι μπορείς να το δοκιμάσεις και χωρίς ρούχα για να δεις αν μετακινείται η ντίζα εκεί που πρέπει όταν πρέπει.

Και κάτι άλλο , (γράφεις ότι ) τελευταία είχε ένα πρόβλημα με τον πρεσσοστάτη .. ποιος στο επιβεβαίωσε αυτό? εσύ ? η κάποιος τεχνικός ? τι συμπεριφορά είχε δηλαδή πριν να τον αλλάξεις ? τι συμπτώματα?

stefos1
28-05-12, 03:13
Καλημερα στο βολο πιστευω φετος να ερθω για διακοπες http://64.19.142.10/r24.imgfast.net/users/2413/50/15/34/smiles/12728.gifμιας και ειμαστε κοντα στο καλοκαιρι στο θεμα μας τωρα .
Πανω στη σαπουνοθήκη τωρα εχει ενα πλαστικο που συνδεεται με το συρματοσχοινο και ενα ελατηριο για την επαναφορα του λοιπον αυτο πρεπει να εχει λογικα και κατι αυλακωσεις και με μια ακιδα που ακουμπαει πανω σε αυτες. τα αυλακια ειναι λοιπον για να ρυθμισουν σε ποιο σημειο θα ενεργοποιείται αυτος ο μηχανικος διακοπτης δηλαδη ο προγραμματιστης δινει μεσω του συρματοσχοινου την εντολη αλλα δεν αρκεί η ελξη αυτη και μαλλον σου παραμενει κλειστος στην πραγματικοτητα.
θα βαλεις λοιπον το πλυντηριο σε λειτουργια χωρις ρουχα δεν χρειαζεται και θα τρεξεις το προγραμμα μεχρι να δεις το συρμα να κινείται λογικα θα ακουσεις και το νερο μεσα στη θηκη ανοιξε να δεις αν τρεχει νερο μεσα στη θηκη (αν δεν μπορεις να δεις βγαλτει δεν τρεχει νερο συνηθως) για το μαλακτικο αν οχι τοτε ρυθμισε τον διακοπτη που σου ανεφερα πριν αν το παρακανεις θα εχεις το αναποδο αποτελεσμα δηλαδη να παιρνει το μαλακτικο στην κανονικη πλυση αυτα πιστευω να βοηθησα

pascuale7
28-05-12, 18:31
To προβλημα με τον πρεσοστατη μου το επιβεβαιωσε τεχνικος.
Οταν εθετα σε λειτουργια το πλυντηριο, για παραδειγμα στους 40 βαθμους στο προγραμμα 5,
εστελνε συνεχεια νερο στην θηκη της πλυσης, αυτο μεταφεροταν στον καδο, αλλα ο καδος των ρουχων δεν γυρνουσε ουτε και γεμιζε νερο.
Δηλαδη το πλυντηριο παραμενε κολλημενο να τραβαει νερο, χωρις ομως ο διακοπτης του προγραμματος να γυρναει, πχ. απο το προγραμμα 5 να παει στο 6, στο 7 και ουτο καθεξης, αλλα ουτε και ο καδος να γεμιζει νερο ή να περιστρεφεται για να κανει την πλυση του.

stefos1
28-05-12, 21:39
http://www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=15_1_22
http://www.zelekt.gr/Pluntirion/presostates.htm

εκανες τιποτα με το μαλακτικο
(http://www.zelekt.gr/Pluntirion/presostates.htm)

Κυριακίδης
01-06-12, 14:56
εστελνε συνεχεια νερο στην θηκη της πλυσης, αυτο μεταφεροταν στον καδο, αλλα ο καδος των ρουχων δεν γυρνουσε ουτε και γεμιζε νερο.
Εδώ μας μπερδεύεις ... στην αρχή λες "έστελνε συνέχεια νερό" .... και στην συνέχεια "ούτε και γέμιζε νερό" !! .... Έστω και ας πούμε είναι έτσι ... εδώ θα υπέθετα ότι έχεις χαμηλά την έξοδο της αποχέτευσης οπότε όσο και νερό να παίρνει δεν γεμίζει καθώς ταυτόχρονα αδειάζει από την χαμηλής θέσης της αποχέτευσης.

Δηλαδη το πλυντηριο παραμενε κολλημενο να τραβαει νερο, χωρις ομως ο διακοπτης του προγραμματος να γυρναει, πχ. απο το προγραμμα 5 να παει στο 6, στο 7 και ουτο καθεξης, αλλα ουτε και ο καδος να γεμιζει νερο ή να περιστρεφεται για να κανει την πλυση του.

Εδώ μας λες δηλαδή ότι και ολόκληρη την ημέρα π.χ. να το αφήσεις να τραβάει νερό .... ο κάδος δεν γεμίζει ποτέ? ή κάποια στιγμή γεμίζει ο κάδος και κατόπιν σταματάει ?
1) Αν τραβάει συνεχώς νερό χωρίς να γεμίζει με τίποτα ο κάδος ... τότε ισχύει η (αποχέτευση είναι χαμηλά)
2) Αν όμως κάποια στιγμή σταματάει να παίρνει νερό (κανονικά ) ... και μετά βλέπεις ότι δεν προχωράει το πρόγραμμα ή δεν γυρίζει το μοτέρ ... τότε πιθανόν να έχει πρόβλημα το μοτεράκι του εγκεφάλου.

pascuale7
01-06-12, 23:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΣΤΕΦΑΝΕ-ΠΕΤΡΟ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟΥ.
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΛΑΤΑ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΡΜΑΤΟΣΧΟΙΝΟ.
ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ.

ΠΕΤΡΟ ΟΣΟΝ ΣΦΟΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ, ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΕΡΟ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΚΑΔΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ Η ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΜΟΥ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΘΕΣΩ ΝΕΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΛΟΙΠΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

Panoss
02-06-12, 23:43
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΣΤΕΦΑΝΕ-ΠΕΤΡΟ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟΥ.
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΛΑΤΑ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΡΜΑΤΟΣΧΟΙΝΟ.
ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ.

ΠΕΤΡΟ ΟΣΟΝ ΣΦΟΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ, ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΕΡΟ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΚΑΔΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ Η ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΜΟΥ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΘΕΣΩ ΝΕΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΛΟΙΠΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.
Μην τον φτιάξεις, θα σου χαλάσει το ψυγείο! :001_unsure: