PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με τηλεχειρηστηριο



stefanoszis
27-05-12, 00:31
καλησπερα. στο τηλεκοντρολ εχουν χαλασει τα κουμπια που χρισιμοποιουντε περισοτερο και για να δουλεψουν χρειαζετε πολυ πιεση. υπαρχει κανενας τροπος να τα επαναφερω?

ikaros1978
27-05-12, 00:52
δυστυχως Στεφανε σε τετοιες περιπτωσεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Εχουν φθαρει οι διαδρομες του διακοπτη πανω στην πλακετα.Ειναι απο ανθρακα και φθειρονται με την χρηση.Εφοσον βεβαια δοκιμασες να καθαρισεις καλα το σημειο επαφης και δεις οτι εξακολουθει το προβλημα τοτε ειναι αυτο που σου ειπα.

stavros_97s
27-05-12, 00:57
Γεια σου Στέφανε,ανοίξε το τηλεκοντρόλ.Και θα δείς κάτω από κάθε κουμπί επαφές σαν και αύτες στην φωτογραφία (αντί για χρύσες μπορεί να είναι και μαύρες).33516Δοκίμασε να τις τρίψεις με μια σβήστρα(αφού τα τρίψεις,πρόσεξε μην μείνουν "σβηστράκια" πανω στις επαφές).Εμένα παντός μου είχε πετύχει.:lool:

xsterg
27-05-12, 01:02
βεβαιως και γινεται! θα ανοιξεις με προσοχη το τηλεκοντρολ, (πολλες φορες σπανε καποια πλαστικα κλιπς, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια), και θα καθαρισεις την πλακετα αφου βγαλεις την μπαταρια με οινοπνευμα. καλο ειναι να καθαριστει και απο τις δυο πλευρες. μετα την αφηνεις μιση ωρα περιπου να στεγνωσει καλα το οινοπνευμα και συναρμολογεις παλι. εισαι ετοιμος!

tasosam
27-05-12, 01:08
Γειά σου Στέφανε.Την ίδια απορία είχα και εγώ, ώσπου είχα αγανακτήσει και έπρεπε να αγοράσω καινούριο 40 ευρώ!!. όμως άν βάλεις κομματάκια αλουμινόχαρτο στα κουμπιά - κρατώντας το ανάποδα - το πλαστικό των επαφών, θα γίνει σαν καινούριο!! ( πρώτα όμως με λίγο βαμβάκι και οινόπνευμα, καθάρισε την πλακέτα)...καλή επιτυχία.

stefanoszis
27-05-12, 12:19
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. θα το προσπαθησω αυριο. αυτο με τα πλαστικα που σπανε το ξερω αλλα ευτυχως εχει και 2 βιδες οποτε καπως θα μισοκλεισει μετα.

xsterg
27-05-12, 12:27
τα πλαστικα σπανε σε σπολλες συσκευες. το κανουν οι εταιρειες για να μην μπορει καποιος να επισκευασει το προιον και να αναγκαστει να το πεταξει. ανοιγμα λοιπον οσο πιο προσεκτικα γινεται.

klik
27-05-12, 14:58
Σαν τελευταία λύση υπάρχει και αυτό:
http://thereifixedit.files.wordpress.com/2012/05/white-trash-repairs-okay-the-remotes-fixed-fantastic.jpg
33533
:lool: