PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sony] Sony Trinitron KV-X2551K



dimigav
24-05-12, 15:16
Καλησπέρα σε όλους,

το πρόβλημα που έχω είναι το παρακάτω:
Όταν θέτω την τηλεόραση σε λειτουργία ανάβει κανονικά και στο επάνω
μέρος της (περίπου 10εκ.) δείχνει παραμορφωμένα και πιο φωτεινά. Κάποιες φορές
αν λειτουργήσει για λίγη ώρα στρώνει η εικόνα.

έχω το σχέδιο σε PDF, που πρέπει να εστιάσω?

Ευχαριστώ

ezizu
24-05-12, 15:40
Καλώς ήρθες στο forum.Βασικά τσεκάρεις τα κυκλώματα vertical και τροφοδοσίας.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
24-05-12, 21:56
αν δεν με απατά η μνήμη μου η συγκεκριμένη στο κύκλωμα του καθέτου είχε 2 πυκνωτές 680μf και 100μf αυτοί δημιουργούσανε διάφορα προβλήματα, ενημερωτικά η συσκευή είναι κατασκευή 1991 βασικά θέλουν αλλαγή πολλοί πυκνωτές, για να φτιάχτει σωστά για την εποχή τους ήταν κορυφή. sony - thomson οι κορυφαίες συσκευές τέλος 80 αρχές 90 και δύσκολα να φτιαχτούν απ'τον οποιδήποτε.

dimigav
26-05-12, 21:46
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ο οποιοσδήποτε. Είμαι ηλεκτρονικός από ΤΕΙ Θεσσαλονίκη,
αλλά δεν έχω ασχοληθεί με επισκευή τηλεόρασης επαγγελματικά. Επισκευές INVERTER κινητήρων κάνω.
Μου την έδωσε ένας φίλος και μου λέει δε τη βλέπεις? Βρήκα τα σχέδια στο δίκτυο αλλα τι να ψάξω? Γι'αυτό
μπήκα να ρωτήσω.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-05-12, 13:32
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ο οποιοσδήποτε. Είμαι ηλεκτρονικός από ΤΕΙ Θεσσαλονίκη,
αλλά δεν έχω ασχοληθεί με επισκευή τηλεόρασης επαγγελματικά. Επισκευές INVERTER κινητήρων κάνω.
Μου την έδωσε ένας φίλος και μου λέει δε τη βλέπεις? Βρήκα τα σχέδια στο δίκτυο αλλα τι να ψάξω? Γι'αυτό
μπήκα να ρωτήσω.


λέγοντας οποισδήποτε δεν λέω για σένα ενοοώ εκείνη την εποχή που κλείνανε τα εργαστήρια γιατι δεν μορούσανε να τις επισκευάσουν νομίζω είμαι κατανοητός και για βρείς τη βλάβη να ψάξεις εκεί που σε παραπεμπει o ezizu και εγώ σε προηγούμενα πόστ

Αποστόλης1
27-05-12, 17:03
Κοίτα πυκνωτές και τρίμερ γραμμικότητας.

Νίκο για KV-X... δεν έχω καλές εντυπώσεις.

dimigav
27-05-12, 23:35
Θα τα δω όλα αύριο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

dimigav
29-05-12, 00:04
Καλησπέρα, αλλαξα 2 πυκνωτες 100μF/25V (C522, C532) και έναν 680μF/25V (C531) στο κύκλωμα καθέτου.
Οι τροφοδοσίες δείχνουν εντάξει. Το πρόβλημα παραμένει. Την άνοιξα χωρίς κεραία και στο μαύρο φαινόταν
στο πάνω μέρος της οθόνης 6 λεπτές γραμμές (2 κόκκινες, 2 πρά σινες και 2 μπλέ).
Μόλις χτύπάω τον Μ.Τ.Υ. στρώνει.

A-tech
29-05-12, 00:24
Μόλις χτύπάω τον Μ.Τ.Υ. στρώνει.

Θα μπορούσε να οφείλεται και σε ψυχρές ή ραγισμένες κολλήσεις έτσι ώστε με το χτύπημα απλά να μεταφέρεται ο κραδασμός στο προβληματικό σημείο. Έλεγξε τες και πέρασε ξανά εκείνες που έχουν ραγίσει / σπάσει.

ezizu
29-05-12, 00:59
Καλησπέρα, αλλαξα 2 πυκνωτες 100μF/25V (C522, C532) και έναν 680μF/25V (C531) στο κύκλωμα καθέτου.
Οι τροφοδοσίες δείχνουν εντάξει. Το πρόβλημα παραμένει. Την άνοιξα χωρίς κεραία και στο μαύρο φαινόταν
στο πάνω μέρος της οθόνης 6 λεπτές γραμμές (2 κόκκινες, 2 πρά σινες και 2 μπλέ).
Μόλις χτύπάω τον Μ.Τ.Υ. στρώνει.

Αν έχει ολοκλήρωμένο στο vertical, ( που αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει TDA8170), ξανακόλλα τα ποδαράκια του για αρχή και τσέκαρε και τις υπόλοιπες κολλήσεις για τυχών ψυχρές ,όπως λέει και ο Απόστολος ( A-tech ).

dimigav
30-05-12, 11:18
Ευχαριστώ πολύ όλους,

Σήφη όντως έχει το TDA8170(IC502) το ξανακόλλησα, αλλά τίποτα. Ξανακόλλησα λοιπόν όλες τις κολλήσεις του τροφοδοτικού
του οριζοντίου και του καθέτου και φαίνεται να έστρωσε. Τώρα με το χτύπημα δε χαλάει.
Θα τη δοκιμάσω μερικές μέρες ακόμη.

dimigav
03-06-12, 15:21
Μετά από δοκιμή 2 ημερών το ξανάβγαλε το πρόβλημα. Αριστερά (κυρίως) και δεξιά συμπιεσμένη εικόνα, στο επάνω μέρος
κόκκινες-πράσινες-μπλέ γραμμές και συμπιεσμένη εικόνα. Θα προσπαθήσω να δώσω 1-2 φωτογραφίες για να καταλάβετε.

33852 33851

duomax03
03-06-12, 15:34
Αναδιπλωμένη εικόνα μου φαίνεται. Πρόβλημα στο σήμα ελέγχου του κυκλώματος εξόδου του ταλαντωτή κατακόρυφης απόκλισης. Τσέκαρε το ποτενσιόμετρο ύψους εικόνας. Με παλμογράφο τη κυματομορφή στο κύκλωμα εισόδου του transistor και σύγκριν΄έ την με αυτή στην έξοδο. Αν οι κυματομορφές διαφέρουν, τότε το κύκλωμα ανάδρασης δεν λειτουργεί κανονικά.

Τσέκαρε και τα πηνία απόκλισης για βραχυκύκλωμα πρωτεύοντος-δευτερεύοντος

dimigav
15-06-12, 23:00
Τελικά την παράτησα. Αγόρασε ο φίλος LCD καινούρια.