PDA

Επιστροφή στο Forum : WINSON TV28MT - BEKO 14.2 chassis



lefteriszgr
20-05-12, 03:33
Καλημέρα καταρχήν σε όλην την παρέα,

Πριν αναφερθώ στην βλάβη που αντιμετωπίζω, θα ήθελα να κάνω μια μικρή εισαγωγή για τις περιορισμένες γνώσεις μου πρώτα, έτσι ώστε να μην με "βρίσετε" αν πετάξω καμία κοτσάνα.


Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Υπολογιστικών Συστημάτων (επιτέλους !!!), ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά αρκετό καιρό, αλλά με κέρδισαν οι υπολογιστές και ο προγραμματισμός.

Όταν πέφτει οποιαδήποτε χαλασμένη συσκευή στα χέρια μου προσπαθώ να την επισκευάσω, πριν πεταχτεί από τον κάτοχο της στα "σκουπίδια". Έχω επισκευάσει κάποιες τηλεοράσεις (πυκνωτές,τρανζίστορ κ.α), αλλά όταν είχαν σοβαρή βλάβη... :byebye:

Τέρμα με τις εισαγωγές.

Ήρθε στα χέρια μου μια τηλεόραση WINSON TV28MT, με σασσί BEKO U99.190 (ή BEKO 14.2).
Το manual για όποιον θέλει είναι: http://www.reptips.dk/Reptips/Beko14-1-2.pdf.

Η τηλεόραση είναι του ξάδερφου μου και δεν άναβε, αλλά πως να ανάψει, αφού μέσα ήταν κάρβουνο όλα. Καμμένο το IC601 (MC44608P40), βραχυκυκλωμένο το T601 (2SK2545), καμμένες τις R606&R607 (0.47R), την R639 (15R), την R605 (3.9K) και την δίοδο D601 (RGP10J) με διαρροή.

Τα αντικατέστησα όλα, εκτός από το MC44608p40 (έβαλα MC44608p75), αντιστάσεις 0.47R (έβαλα 0.33R όπως αναγράφει το manual) και το διοδάκι RGP10J (έβαλα 1N4007). Επίσης έχω αλλάξει και κάποιους πυκνωτές.


Όπως βλέπω στο forum έχει και άλλος παρόμοιο πρόβλημα, φυσιολογικά είναι το ίδιο σασσί.
Το post είναι: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63503.

Πλέον η τηλεόραση έχει τα 300VDC στον ηλεκτρολυτικό, ανάβει αλλά δεν μπαίνει σε standby και κάνει έναν θόρυβο που προέρχεται από το τροφοδοτικό (τσιπ-τσιπ-τσιπ, το ξέρω προσπαθεί να μου πεί κάτι αλλά δεν καταλαβαίνω τι μου λέει... :-k)

Προσπάθησα να μετρήσω άλλες τάσεις, αλλά όταν το άφησα αρκετή ώρα, μου έκαψε έναν ηλεκτρολυτικό στο δευτερεύον. Αυτά που μπόρεσα να συλλέξω είναι: στο τρανζίστορ χαμηλής μετράω τρελές τιμές 700-1100VDC (εναλλάσεται πολύ γρήγορα), στο pin 8 του MC44608 έχω 105VDC (αντί για 120VDC που αναφέρει) και στο pin 6 έχω 10VDC (αντί για 8.8VDC), επίσης τάση δεν φτάνει στο τρανζίστορ υψηλής.

Όπως είπα και προηγουμένως, γνώσεις δεν έχω πολλές από τηλεοράσεις, η βλάβη ξεπερνάει την όποια εμπειρία έχω σχετικά με επισκευές, γιαυτό αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα του ήμουν ευγνώμων και εγώ και ο ξάδερφος, γιατί φράγκα δεν παίζουν (μαζί μας τα φάγανε...).

Με εκτίμηση,
Λευτέρης.

vasilis32
20-05-12, 10:21
το τρανζίστορ υψηλής είναι καλό μήπως έχει διαρροή?

ΘΥΜΙΟΣ
20-05-12, 10:47
P40,P75 ΚΑΤΙ μου θυμιζει αυτο ...διαφορετικη συχνοτητα ταλαντωσης;

ΘΥΜΙΟΣ
20-05-12, 11:00
Καλα θυμομουνα κοιτα εδω.
ΤΟ P40 ταλαντωνει στους 40KHz
ΤΟ P75 >> >> 75KHz.

Δεν κανει θα πρεπει να βρεις το ιδιο.

lefteriszgr
20-05-12, 11:43
Καλα θυμομουνα κοιτα εδω.
ΤΟ P40 ταλαντωνει στους 40KHz
ΤΟ P75 >> >> 75KHz.

Δεν κανει θα πρεπει να βρεις το ιδιο.

Την πρώτη φορά τα ανταλλακτικά τα πήρα από Αθήνα και πήρα το P40, αλλά δεν είχα βρεί όλα τα βραχυκυκλωμένα εξαρτήματα και κατα συνέπεια έγιναν κάρβουνο τα 5 ευρώ.

Την δεύτερη φορά (χθες δηλαδή) τα πήρα από κοντινό στην περιοχή μου μαγαζί, αλλά δεν είχε P40 και πήρα P75, φυσικά μου είπανε ότι διαφορές δεν έχει και έτσι το αγόρασα, μαζί με όλα τα άλλα ανταλλακτικά (όπως έγραψα παραπάνω).

Να ρωτήσω, μιας και σήμερα είναι Κυριακή και είναι κλειστά τα μαγαζιά, το πρόβλημα που έχει είναι δηλαδή στην ταλάντωση κατά την γνώμη σου; Ρωτάω για να μην ξαναδώσω πάλι 5 ευρώ τσάμπα... (φυσικά αυτή την φορά δεν θα καεί).

ΘΥΜΙΟΣ
20-05-12, 11:52
Ναι να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.
1) Τα δυο ολοκληρωμενα ΔΕΝ ειναι ιδια .
2) ΔΕΝ ειναι ανταλλαξιμα μεταξυ τους .
3) ΔΕΝ φτανει να βαλουμε το σωστο ,πρεπει να αποκλεισουμε την πιθανοτητα να εχουμε και καποιο αλλο εξαρτημα χαλασμενο.
Αφου νομιζεις οτι πλεον δεν σου εχει ξεφυγει κατι προχωρα.Βαλε το σωστο αλοκληρωμενο ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΣ οτι δεν ξανακαψε παλι κατι απο αυτα που αλλαξες!

<< φυσικά μου είπανε ότι διαφορές δεν έχει και έτσι το αγόρασα, μαζί με όλα τα άλλα ανταλλακτικά >> Σιγα μη ξερουνε τι πουλανε ......μηπως ξερανε και ποτε.Αυτοι αντιμετωπιζουν το μαγαζι τους σαν μπακαλικο.

lefteriszgr
20-05-12, 11:58
ΟΚ

Από Δευτέρα θα πάω να το αγοράσω το P40 και αν προκύψει κάτι τα ξαναλέμε.
Θα κοιτάξω και σε κάτι παλιά σασσί που έχω στην αποθήκη, μηπώς υπάρχει...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

lefteriszgr
21-05-12, 19:00
Καλησπέρα και πάλι,

Λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να κατέβω Αθήνα για να πάρω το MC44608p40, αλλά καθώς έψαχνα βρήκα το optocoupler βραχυκυκλωμένο από την μεριά του led.

Το αντικατέστησα και τώρα όταν την βάζω στο ρεύμα παραμένει στο standby, όταν πατάω το κουμπί χαμηλώνει η φωτεινότητα στο led που είναι μπροστά (λες και πάει να ανοίξει), αλλά μέχρι εκεί δεν ανάβει.

Πλέον στο τρανζίστορ υψηλής φτάνουν 98V, λίγα είναι έτσι;;; (σε standby έχει ~15V). Τα αναφέρω αυτά γιατί το optocoupler είναι στην μεριά του δευτερεύον και σκέφτομαι μήπως έχει και κάποιο άλλο βραχυκυκλωμένο εξάρτημα κοντά του (για να το αγοράσω και αυτό αύριο, μην ξανατρέχω).

Μπορείτε να μου αναφέρεται κάποιες στάνταρ τάσεις και που να τις μετρήσω;

Φιλικά,
Λευτέρης.