PDA

Επιστροφή στο Forum : keypad για samsung g600



haris_216
18-05-12, 11:59
καλημέρα σε όλους
έχω το samsung g600 το οποίο απέκτησε μια "στεναχώρια" στο πάτημα συγκεκριμένων κουμπιών (πιο συγκεκριμένα στα "4" και "6"). υποθέτω ότι κάπου θα έχει κοπεί κάποια γραμμή από το keypad του.
το συγκεκριμένο τηλέφωνο το έχω ανοίξει και παλαιότερα για αντικατάσταση οθόνης (είχα κάτσει πάνω του!!!) συνεπώς δεν έχω ιδαίτερο πρόβλημα να το ξανανοίξω. έχω βρει στο ebay αυτό που χρειάζομαι (όπως και παλαιότερα με την οθόνη) αλλά όπως καταλαβαίνετε θα πάρει καμιά βδομαδούλα να έρθει (στην καλυτερη των περιπτώσεων).
καθώς δεν είμαι τεχνικός και δεν ξέρω τον χώρο των κινητών, μήπως γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να βρω το παραπάνω εξάρτημα στην Αθήνα άμεσα; εννοείται πως με ενδιαφέρει original κατάσταση. μην πάω και το αλλάξω και ξαναψάχνομαι σε κάνα 3μηνο
ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια πρόταση

rep
18-05-12, 12:17
μπορει να μην φταει το keypad.στα ποιο πολλα κινητα υπαρχει η συνδεση 4χ4 'η καποια σχετικη συνδεσμολογια που συμενει οτι οι γραμμες ειναι συνδεμενες στο στυλ 1.4.7.* 2,5,8,0 3,6,9,# .σε αλλα υπαρχει και συνδιασμος αλλων πληκτρων πχ volume+ κλπ.μπορεις να μετρησεις τα pad μεταξυ τους για να βρεις την συνδεσμολογια και αν εχει κομμενες γραμμες.επισης σε καποια τηλεφωνα μπορει να ειναι κολημενα τα πληκτρα τις φωνης 'η της καμερας και να μην δουλευουν τα αντιστοιχα νουμερα.

haris_216
18-05-12, 14:39
σε ευχαριστώ για την απάντηση
όπως είπα δεν είμαι ειδικός αλλά σκέφτηκα το pad γιατί ξαφνικά το παρουσίασαν (την ίδια στιγμή) τα δύο πλήκτρα (4 & 6). στην αρχή υπήρχε μια δυσκολία (το πατούσα 10 φορές και έπιανε η 1) και στην πορεία σταμάτησε τελείως (και στα δύο)
γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει να είναι pad μια που φαντάζομαι ότι θα έχει συνδεσμολογία σαν αυτή που περιγράφεις, η οποία μάλλον είναι "υπεύθυνη" για ταυτόχρονη "ασθένεια" δύο πλήκτρων

haris_216
24-05-12, 09:08
τελικά μάλλον δεν το γλυτώνω το ebay.
ευχαριστώ για την φιλοξενία
καλημέρα