PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με mirage στα vertical



giannhsitia
16-05-12, 16:04
Γεια σας παιδιά

Μου έχει έρθει μια τηλεόραση στο μαγαζί Mirage που έχει πρόβλημα στα vertical , δλδ, παίζει τα 3/4 της οθόνης αφήνοντας πάνω το κενό του 1/4 ! όταν ανοίγει η εμφανίζετε πρώτα κάτι πολύχρωμες γραμμές μετά φαίνονται τα χιόνια η εικόνα του καναλιού ανάλογα αν είναι συνδεμένη η όχι αλλά από την μέση και πάνω σε σημείο που βλέπεις εικόνα υπάρχουν ψιλές γραμμούλες άσπρες που θα της παρομοίαζα με της γραμμές επιστροφής του μετασχηματιστή, κ επίσης υπάρχει μια αλλοίωση στην εικόνα όταν παίζει που είναι σαν να κουναει ο αέρας την κεραία κ κάνει κάτι γραμμές που και που! όλα αυτά εξαφανίζονται αν παίξει λίγα λεπτά, και απλά η εικόνα είναι τέλεια, αλλά συνεχίζει να έχει εικόνα μόνο στα 3/4 της οθόνης!
μπήκα στο σέρβις μενού και είδα ότι το vertical αντιδρά σε όποια αλλαγή γίνεται (μετατόπιση, άνοιγμα κλείσιμο) χωρίς να μπορώ να καλύψω αυτό το κενό που υπάρχει! άλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς που έχουν σχέση με τα vertical αλλά δεν διορθώθηκε, έβαλα και ένα καινούριο TDA αλλά ΤΠΤ, επίσης όταν παρουσιάζει αυτές της γραμμές ζεσταίνω τα εξαρτήματα αλλά δεν κατάφερα να βρω από πού είναι, και όταν πάλει παίζει καλά το ψύχω με ψυκτικό σπρέι αλλά πάλι δεν κατάφερα να βρω τπτ! βασικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Αν έχει κάποιος καμία ιδέα ας μου πει, το σασί είναι το Ε1 της BEKO
Έχω αλλάξει
IC501 TDA 8357J
C508,C507,C515,C516,C517,C518,C519,C520
Έχω μετρήσει και της τάσεις και είναι οκ
Επίσης άλλαξα και του πυκνωτές τους τροφοδοτικού καθώς και του δευτερεύων αλλά πάλι τπτ
Το σχέδιο αν το θέλει κανείς είναι εδώ
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/37473/_BEKO.html

ezizu
16-05-12, 16:19
Γιάννη γεία σου.Την ZD501 και την D507 τις τσέκαρες ; Άλλαξε αυτές τις διόδους και ξαναδοκίμασε.

giannhsitia
16-05-12, 20:34
Γεια σου

Νομιζω αν θυμαμε καλα της ειχα μετρησει, αλλα θα δω αν της εχω θα της αλλαξω ετσι για δοκιμη! βασικα σκεφτομαι μηπως η ζημια ειναι απο τον επεξεργαστη! αλλα δυστυχως μου καηκε κ ο παλμογραφος μου και δεν μπορω να δω τους παλμους

ezizu
16-05-12, 21:17
Βασικά,μου έχει τύχει, η δίοδος Ζener ,να δημιουργεί διάφορα τέτοια προβλήματα,( σε παρόμοιο όμως κύκλωμα vertical ,όχι στο ίδιο σασί ).Αντικατέστησε όμως και τις δύο ,όπως λες ,για δοκιμή.