PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony PFM-42V δεν αναβει...



@topos
15-05-12, 19:36
Λοιπον συμφορουμιτες ζητω την βοηθεια σας για το κατωθι μοντελο

Sony pfm-42v
33116
Tα συμπτωματα:

Εαν την αναψεις το κοκκινο κουμπακι (power) πρασινιζει(χωρις να αναβοσβηνει).
Επιπλεων σαν να φωτιζετε ανεπαισθητα στιγμιαια.Με το pc που την συνδεσα την αναγνωριζε(μου εμφανιζε το μοντελο) αλλα δεν με αφηνε να κανω "extend" τo desktop.

Την ανοιξα μπας και εβλεπα οπτικα κανενα φουσκωμενο πυκνωτη η κατι αντιστοιχο αλλα δυστηχως δεν βρηκα κατι.

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να τσεκαρω η παει για φουντο...?

Υ.Γ Εαν θελετε καποια φωτογραφια απο το εσωτερικο απλα πειτε μου να βγαλω,λυμμενη την εχω.

Σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων,
Δημητρης

p270
15-05-12, 20:31
οταν αναβει στην οθονη εστω και σκοτεινη βλεπεις κατι η ειναι απλα μαυριλα; για ποιο σιγουρα βαλε να παιξει καποιο καναλι η dvd και φωτισε με ενα φακο επανω στην οθονη για να δεις αν φαινεται κατι εστω και αχνα

xsterg
15-05-12, 23:04
το οτι πρασινιζει χωρις να περναει απο την φαση του αναβοσβησιματος υποδηλωνει καποιο προβλημα. θα ελεγα αν εχεις προσβαση να κοιταξεις το τροφοδοτικο.

@topos
16-05-12, 01:42
οταν αναβει στην οθονη εστω και σκοτεινη βλεπεις κατι η ειναι απλα μαυριλα; για ποιο σιγουρα βαλε να παιξει καποιο καναλι η dvd και φωτισε με ενα φακο επανω στην οθονη για να δεις αν φαινεται κατι εστω και αχνα
Θα το τσεκαρω και θα επναλεθω...Το προβλημα ειναι οτι δεν ειχε tunner,οπως επισης και dvd να συνδεσω δεν θα ειμαι σιγουρος εαν ειναι set σε αυτο το input...


το οτι πρασινιζει χωρις να περναει απο την φαση του αναβοσβησιματος υποδηλωνει καποιο προβλημα. θα ελεγα αν εχεις προσβαση να κοιταξεις το τροφοδοτικο.

Προσβαση εχω,κανενα tip για το τι να κοιταξω?

Y.Γ Η tv εχει 3 μακροστενες ασφαλειες αλλα μου εκανε εντυπωση πως το τζαμακι τους ειναι λευκο και δεν μπορεις να δεις την "τριχα" εσωτερικα.Ετσι πρεπει να ειναι?

Y.Γ 2 Λιγα για την ασχετοσυνη μου περι ηλεκτρονικης,εχω πολυμετρο αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει για κατι αλλο απο το να τσεκαρω τασεις και καμια καμμενη ασφαλεια.
Οσο αναφορα το κολλητηρι, το εχω χρησιμοποιησει για resoldering βυσματος τροφοδοσιας σε laptop και μερικες αλλαγες πυκνωτων σε μητρικες pc.