PDA

Επιστροφή στο Forum : τα κουμπιά στο πλυντ. πιάτων μου δεν λειτουργούν



zoran
13-05-12, 19:47
Τα κουμπιά στο πλυντήριο πιάτων μου δεν λειτουργούν/εμφανίζουν δυσκολίες στο πάτημά τους, ίσως δεν κάνει καλή επαφή όσο κιαν τα πιέζω κάποια.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαριστούν; Κάπου είχα ακούσει πως το ξύδι βοηθάει από την άλλη είναι βέβαια όλο το σύστημα πάνω στην πλακέτα κ δεν είναι κ τόσο απλό να μπεί εκεί υγρό, εκτός κ εάν βούταγα όλη την πλακέτα στο ξύδι κ μετά περίμενα να στεγνώσει κλπ.
Να μερικές φωτογραφίες για να γίνω πιό σαφής
1. τα κουμπιά από τη μπροστινή πλευρά
2. τι πιέζει το κουμπί, το οποίο στη συνέχεια πιέζει το κύκλωμα (κουμπί) της πλακέτας
3. το κύκλωμα/κουμπί της πλακέτας το οποίο κ πιστεύω πως έχει πρόβλημα κ δεν δουλεύει

το κυκλωματάκι αυτό μπορεί να φτιαχτεί εάν έχει χαλάσει; με κάποιο spray ή κάποιο άλλο τρόπο; What do you think παιδιά

330323303333034

Κυριακίδης
13-05-12, 21:24
http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_487_115

zoran
19-05-12, 15:44
μου έλεγε κάποιος πως το σπρέυ που είναι για καθαρισμό κυκλωμάτων είναι κυρίως για ποτενσιόμετρα κλπ. και πως μπορεί να χαλάσει τη πλακέτα, ισχύει;

konman
19-05-12, 16:01
μου έλεγε κάποιος πως το σπρέυ που είναι για καθαρισμό κυκλωμάτων είναι κυρίως για ποτενσιόμετρα κλπ. και πως μπορεί να χαλάσει τη πλακέτα, ισχύει;

Δες πρωτα αν εχουν προβλημα με ενα πολυμετρο.
Μπορεις να τα καθαρισεις με καθαρο οινοπνευμα.

ΘΥΜΙΟΣ
19-05-12, 16:01
Η οριστικη λυση ειναι η αντικατασταση των μικροδιακοπτων εφοσον φυσικα μπορουν να βρεθουν τα ιδια.
Ενα test που μπορεις να κανεις ειναι να πατησεις κατευθειαν τους μικροδιακοπτες χωρις να ειναι στην πριζα το πληντυριο.Ακουγεται το τακ ;εχεις την αισθηση οτι εχει επαναφορα;
Τα σπρευ τελευταια ειναι πολυ κακης ποιοτητας και ειναι αληθεια πως δεν τα πολυαγαπαει ο χαλκος των πλακετων,χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος μια πλακετα μου, αβαφη ομως,παρουσιασε διαβρωση ομοια με των χυμενων μπαταριων αφου εμεινε για καποιο μεγαλο διαστημα ψεκασμενη με σπρευ ποτανσιομετρων gramolin.

zoran
19-05-12, 16:41
Mάλιστα... κοιτάχτε, ποιές ήταν οι σκέψεις μου... έλεγα να χρησιμοποιήσω πρώτα το spray και εάν δεν γινόταν κάτι θα έβαζα σε λειτουργία το planB που θα ήταν να αντικαταστήσω τα κουμπιά (τα οποία τα έχω προμηθευτεί κ αυτά). Τώρα κόλλησα με το θέμα spray και έμεινα με τα κουμπιά όμως φοβάμαι να το κάνω μόνος μου γιατί είναι ψιλοδουλειά κ δεν ξέρω κ να κάνω σωστή κόλληση. Υπάρχει κανένα videaki που να δείχνει ως γίνεται;
Όσο για τα παιά κουμπάκια, οκ έχουν επαναφορά, το τακ δεν ακούγεται όπως στα καινούργια αλλά η κίνηση γίνεται!

ΘΥΜΙΟΣ
19-05-12, 16:47
βρηκες τα ιδια;

zoran
19-05-12, 16:50
ολόιδια! κ εγώ δεν το περίμενα!

ΘΥΜΙΟΣ
19-05-12, 16:57
Αν ξερεις να ξεκολας πρωτα πρωτα και μετα να κολας ,προχωρα .Αν οχι μη κανεις μαθηματα σ'αυτο,παρε την πλακετα και τραβα σε καποιον που ξερει.

zoran
19-05-12, 20:31
Κάποτε είχα προσπαθήσει αλλά τοχα κάνει μόνο με καλάι κ δεν κόλλαγε με τίποτα! Μάλλον δεν είχα κερί ή πως το λένε το άλλο ειδικό υλικό που βοηθάει;

ΘΥΜΙΟΣ
19-05-12, 21:32
Δεν χρειαζεται κανενα αλλο υλικο ,χρειαζεται μονο κοληση καλης ποιοτητας και κολητηρι πολυ καλης ποιοτητας .Τον μεγαλυτερο ρολο στο κολητηρι τον παιζει φυσικα η μυτη αν μιλαμε για απλες κολησεις(αδιαβαθμητης θερμοκρασιας).

zoran
19-05-12, 21:57
Κάποια τελευταία καλάι απότι ξέρω έχουν κ άλλη μια ουσία που το βοηθάει να μην μένει γρομπαλάκι αλλά να πιάνει όπου πέσει, ή κάνω λάθος, εγώ την άλλη ουσία δεν είχα κ δεν μπορούσα να το κουμαντάρω, χώρια βέβαια ότι η μύτη του κολλητηριού μου είναι χοντρή!

ΘΥΜΙΟΣ
19-05-12, 22:08
Η κοληση η το καλαϊ οπως θες πεστω ,ειναι σαν μακαρονι που η τρυπα του ειναι γεματη με καθαριστικες ουσιες .Αυτες τις περισσοτερες φορες ειναι αρκετες για τη διαδικασια της συγκολησης.Σε εξαιρετικες περιπτωσεις (π.χ smd)μπορουν η επιβαλεται να χρησιμοποιοηθουν ειδικα flux προκειμενου να διευκολυνουν τη ροη της κολησης.
Στην περιπτωση σου τελος δεν χρειαζεται τιποτα περα απο ενα καλο κολητηρι ,καλη κοληση και καποιον που να ξερει να το κανει.
Αν δεν ηταν πανω σε τυπωμενο θα σου ελεγα να δοκιμασεις.Εδω ομως αστο ,εκτος και αν αντεχεις να πλενεις πιατα:wiink:

zoran
20-05-12, 02:13
πάνω σε τυπωμένο... δηλαδή;
στο youtube άραγε δεν θα υπάρχει κάτι σχετικό να πάρω ιδέες;

ΘΥΜΙΟΣ
20-05-12, 03:02
Καλα αφου επιμενεις μη νομισεις πως ειναι και τιποτα σπουδαιο ,παρε μια παλιοπλακετα απο καπου και αρχισε τα τεστ.
Οταν δεις οτι τα καταφερνεις τοτε τραβα στο πληντυριο.
Να θυμασαι παντα και στο κολλημα και στο ξεκολλημα βαζουμε κολληση!
Χρησιμοποιουμε μικρο σε Watt κολλητηρι και ειμαστε γρηγοροι ,το τυπωμενο δεν συγχωρει καθυστερησεις.
Ακομα καλυτερα αμα μπορεις μ'ενα πολυ μικρο και κοφτερο κοφτη κοψε τα ποδαρακια και μετα ξεκολατα ενα ενα.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και τρεσα αποκολησης.http://www.solarbotics.net/library/techniques/pix/Soder-Wick.jpg Δες και εδωhttp://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46199&page=2

zoran
20-05-12, 04:01
Να θυμασαι παντα και στο κολλημα και στο ξεκολλημα βαζουμε κολληση!
πώς τη βάζεις τη κόλληση δηλαδή?



Χρησιμοποιουμε μικρο σε Watt κολλητηρι και ειμαστε γρηγοροι ,το τυπωμενο δεν συγχωρει καθυστερησεις.
γιατί μικρό σε watts?



Μπορεις να χρησιμοποιησεις και τρεσα αποκολησης.
αυτή είναι υπεύθυνη στο να μαζεύει το καλάι?

sotron1
20-05-12, 10:33
Υπόψη, εάν δεν ξέρεις και κάνεις περάματα, το μόνο που θα συμβεί είναι η καταστροφή της. Και μιας και θα έχουν καταστραφεί οι πίστες τότε τα διακοπτάκια δεν θα μπορούν να στηριχτούν και η πλακέτα πάει για τα σκουπίδια.

ΘΥΜΙΟΣ
20-05-12, 11:11
Υπόψη, εάν δεν ξέρεις και κάνεις περάματα, το μόνο που θα συμβεί είναι η καταστροφή της. Και μιας και θα έχουν καταστραφεί οι πίστες τότε τα διακοπτάκια δεν θα μπορούν να στηριχτούν και η πλακέτα πάει για τα σκουπίδια.



Συμφωνω απολυτως ,το ειπα απο την αρχη .Δεν συμφερει να μαθεις σ'αυτο!

terra
20-05-12, 15:08
πηγαινε>> εδω (http://youtu.be/j-_pnc-Qqm8)& >> εδω (http://youtu.be/tsuRCqB7xdg)
να παρεις μια ιδεα & μετα ξεκινας

zoran
20-05-12, 16:08
σευχαριστώ πολύ αλλά με τρόμαξε ο Ρώσος, πολύ σάικο ο τύπος ρε φίλε!

zoran
21-05-12, 23:28
Δες πρωτα αν εχουν προβλημα με ενα πολυμετρο.
Μπορεις να τα καθαρισεις με καθαρο οινοπνευμα.
τα τσέκαρα με το πολύμετρο (ακούμπησα τους ακροδέκτες του πολύμετρου στα ποδαράκια των κουμπιών) και δεν έδιναν σήμα αυτά που ήταν πάνω στη πλακέτα, ενώ αυτά που αγόρασα (χωρίς να είναι τοποθετημένα στην πλακέτα έδιναν καμπάνα σήμα όταν πιεζόταν το μπουτόν).
Αλήθεια έτσι όπως έβαζα το πολύμετρο, είναι σωστός αυτός ο τρόπος για νακαταλάβω εάν δουλεύουν ή όχι;

zoran
23-05-12, 00:16
παιδιά, όλα οκ, τα μπουτόν τα έβαλα κ όλα λειτουργούν άψογα! thanx για την όλη βοήθεια

zoran
25-06-12, 01:50
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και τρεσα αποκολησης.http://www.solarbotics.net/library/techniques/pix/Soder-Wick.jpg Δες και εδωhttp://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46199&page=2
αυτό που δεν έχω καταλάει με την τρέσα είναι πως μαζεύεις το καλάι μετά που κολλάει πάνω της!

patent61
01-07-12, 11:49
Είναι πλεξούδα από νήματα χαλκού. Δηλαδή είναι όπως ο χάλκινος διάδρομος της πλακέτας με πολλές μικρές οπές που γεμίζουν με το καλάι

zoran
01-07-12, 12:38
Είναι πλεξούδα από νήματα χαλκού. Δηλαδή είναι όπως ο χάλκινος διάδρομος της πλακέτας με πολλές μικρές οπές που γεμίζουν με το καλάι
ναι οκ το κατάλαβα αυτό αλλά θέλω να πώ μετά το καλάι μπορείς να το χρηιμοποιήσεις ή την πετάς; πάει χαμένο δηλαδή, δεν ανακυκλώνεται με το να μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις;

patent61
01-07-12, 12:57
Απλά το πετάς, κόβεις την χρησιμοποιημένη πλεξούδα και συνεχίζεις με την υπόλοιπη. Το καλάι δεν το ξανά χρησιμοποιείς.

zoran
01-07-12, 13:33
Απλά το πετάς, κόβεις την χρησιμοποιημένη πλεξούδα και συνεχίζεις με την υπόλοιπη. Το καλάι δεν το ξανά χρησιμοποιείς.
κρίμα, μάλλον καλύτερη η χρήση μια τρομπίτσας!

patent61
01-07-12, 14:40
Και πάλι όμως το καλάι το πετάς. Είναι δύσκολο να προσαρμοστεί για επαναχρησιμοποίηση.

zoran
01-07-12, 14:54
Και πάλι όμως το καλάι το πετάς. Είναι δύσκολο να προσαρμοστεί για επαναχρησιμοποίηση.
μα νομίζω η μπιλίτσα καλάι θα λιώνει πάνω στο κολλητήρι ώστε στην επαφή του με ότι θέλουμε να κολλήσουμε να κολλαει! όχι;

patent61
01-07-12, 15:02
Θεωρητικά ναι, αλλά στην πράξη δεν βάζουμε το καλάι στην μύτη του κολλητηριού αλλά στο σημείο κόλλησης. Τα καλάι πάνω στο κολλητήρι απλώνει και δεν μεταφέρεται στην νησίδα προς κόλληση, εκτός και αν είναι σε μεγάλη ποσότητα, οπότε όμως δημιουργεί πολλά άλλα προβλήματα. Ένωση νησίδων, ψυχρές κολλήσεις κλπ.

zoran
01-07-12, 15:18
οκ σωστή παρατήρηση
κάτι άσχετο, το καλώδιο της γείωσης είναι συνήθως το κίτρινο/πράσινο;

konman
01-07-12, 19:01
οκ σωστή παρατήρηση
κάτι άσχετο, το καλώδιο της γείωσης είναι συνήθως το κίτρινο/πράσινο;


Το καλωδιο της γειωσης ειναι παντα κιτρινο με πρασινο.