PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν αναβει



NIKTRALYS
12-05-12, 23:43
Παιδια εχω προβλημα με μια τηλεοραση STEL.Aργει να αναψει η εικονα ενω εχω ηχο και ελεγχο καναλιων.Αν σηκωσω την φωτεινοτητα απο τον μ/τ υψηλης και εμφανιστουν οι επιστροφες τηw δεσμης ,αναβει σχεδον αμεσως.Επισης το focus δεν ακουει καλα,να καθαρισει τελειως.Αρκετες ψυχρες αποκατασταθηκαν,και αλλαχθηκε κι ενας υποπτος ηλεκτρολυτικος κοντα στην υψηλη.Τη βοηθεια σας ,αν μπορειτε γιατι παιδια ειναι για εξυπηρετηση σε φιλη της μητερας μου μειωμενων οικονομικων.Δεν ασχολουμαι με το αντικειμενο επαγγελματικα.Ο μτ ειναι ELDOR 3305.Λετε να ειναι αυτος ο κερατας;Υπαρχει πλεον;

A-tech
13-05-12, 01:18
Εφόσον υπάρχει ήχος όσο δεν ανάβει η οθονη, τότε κατα πάσα πιθανότητα είναι θέμα οθόνης, έχουν εξασθενήσει τα νήματα του πυροβόλου.

NIKTRALYS
13-05-12, 01:23
Εφόσον υπάρχει ήχος όσο δεν ανάβει η οθονη, τότε κατα πάσα πιθανότητα είναι θέμα οθόνης, έχουν εξασθενήσει τα νήματα του πυροβόλου.

Αν ειναι ετσι παει για αλλη,η θα σηκωσω λιγο την φωτεινοτητα και οσο της κρατησει.Ευχαριστω Αποστολε για την απαντηση.

spiroscfu
18-05-12, 01:40
Υπάρχει άλλη μια λύση αναζωογόνηση και όσο αντέξει,
αν μπορείς να δανειστείς μηχάνημα καλώς αν όχι πες μου να σου πω άλλο τρόπο "που όμως αν δεν γίνει σωστά μπορεί και να σου βγει off η οθόνη".

cards44
18-05-12, 16:24
καλησπέρα Σπύρο , για πές μας και σε εμας

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
18-05-12, 21:37
καλησπέρα Σπύρο , για πές μας και σε εμας


υπάρχει ένα κύκλωμα που δουλεύει με 220 και είναι επικύνδυνο
αν σε ενδιαφέρει δες αυτό εδώ http://electronic-schematic.blogspot.com/2011/04/regenerator-crt.html αν σε ενδιαφέρει να το φτιάξουμε γιατί βλέπω τελευταία κυκλοφορεί πολύ crt

spiroscfu
18-05-12, 22:36
Έτσι το κάνω εγώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57097&p=440326&viewfull=1#post440326

NIKTRALYS
18-05-12, 23:07
Παιδια ευχαριστω την επεστρεψα ,αφου σηκωσα το G2 για να αναβει πιο γρηγορα.Δεν μπορουσα να ασχοληθω περισσοτερο.Παντως η κυρια εμεινε ευχαριστημενη γιατι δεν πληρωσε τιποτε και ειδε βελτιωση.Της ειπα βεβαια οσο κρατησει.