PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με samsung LW20M21CP



tasoskio
12-05-12, 16:10
καλημερα σε ολους.
εχω μια samsung 20 '' LCD LW20M21CP.
ειχε προβλημα στο pwer board , με φουσκωμενους πυκνωτες , δεν αναβε καθολου. τους αλλαξα του ηλεκτρολυτικους . το προβλημα ειναι οτι τωρα αναβει , αναβουνε οι λαμπες για 1 sec και σβηνει και απο πισω το πανελ δουλευει κανονικα , εχω ηχο.

οπως θα δειτε στις photos εχει 3 ζευγαρια για λαμπες για πανω και αλλα 3 για κατω στο πανελ.
δοκιμασα μονες λαμπες ccfl apo 19-21'' kai κανει το ιδιο , δεν δοκιμασα να τις βαλω στην θεση που ειναι οι λαμπες με τα λευκα καλωδια , και παλι τα ιδια , αναβουνε οι λαμπες και σβηνουνε αμεσως.
ειναι ενδειξη για καποιο βλαμενο Inverter? και που θα βρω τετοιους inverter.

πως μπορω να δοκιμασω που μπορει να υπαρχει καμενο inverter h καμενη λαμπα?

ευχαριστω πολυ, καθε γνωμη -βοηθεια δεκτη

tasoskio
12-05-12, 17:01
αλλαξα και τους μικρους πυκνωτες , οποτε απο πυκνωτες ειμαστε κομπλε ολοι αλλαγμενοι, αλλα τα ιδια

jim philips
12-05-12, 18:47
Καλησπερα,μπορεις να μου κανεις μια χαρη ρε φιλε,γιατι εχω κολλησει με μιε τετοια,εχω μια ιδια tvκαι εχει σκασει το i.c στο τροφοδοτικο,ειναι το ic101 μπορεισ να μου πεισ τι τι ειναι γιατι εσκασε και δεν εχω το νουμερο του.ευχαριστω προκαταβολικα.τα λεμε.

tasoskio
12-05-12, 19:29
εαν εννοεις το U302 που βρισκεται αναμεσα στα inverter ( ενα μεγαλο ) γραφει ακριβως σε 3 σειρες 0Z960D 0529D F248864 5G

tasoskio
12-05-12, 19:31
πως μπορω να καταλαβω εαν ειναι τα inverter h oi λαμπες?

jakektm
12-05-12, 19:36
στο κανει για προστασια, καπου υπαρχει κατι καμενο, βραχυκυκλωμα .
και γιαυτο στα αναβει 1 σεκ και στα σβηνει.

επισης τσεκαρε τις τασεις.
μηπως καποια ταση αντι πχ για 5 βολτ ειναι μεγαλυτερη η καθολου dc. επομενως κοιταξε και αλλους πυκνωτες που σχετιζονται.
η καμια ζενερ αν υπαρχει κει γυρω

GeorgeSindos
12-05-12, 19:44
οι λάμπες σου στις άκρες σε τι κατάσταση είναι? δηλαδή είναι πολύ μαυρισμένες η ελάχιστα. Στην περίπτωση που είναι πολύ μαύρες κάποια απο αυτές είναι καμμένη και σου "ρίχνει" το κύκλωμα ελέγχου τον φωτισμό. Επίσης το ολοκληρωμένο ΟΖ960 είναι απο τα πλέον μη αξιόπιστα και κατά πάσα πιθανότητα να θέλει αλλαγή. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις σίγουρα είναι να τσεκάρεις τα ολοκληρωμενα των 8 pins δεξια και αριστερα του ΟΖ960 αν είναι καμμένα η βραχυκυκλωμένα.Αν ειναι το 1 απο 2 καμμενα δεν θα σου αναψει.

GeorgeSindos
12-05-12, 19:53
η πλακέτα σου έχει κωδικο ΙΡ 51135T. κοιτα σε αυτό http://www.agencytaobao.com/productitem.php?id=14447606577&num=0.
η πλακέτα ειναι συμβατή με αυτή που έχεις.η τιμή είναι ξεφτίλά!!!!!!!!!(+ 8-10 ευρω τα μεταφορικά και φόροι).

tasoskio
12-05-12, 20:12
γενικα η γνωμη σας ειναι οτι παιζει να εχει βλαβη στο τροφοδοτικο? τους πυκνωτες τους αλλαξα ολους?
αυτα τα Ιc που μπορω να τα βρω?

ΑΡΗΣ Μ.
12-05-12, 21:40
Μέτρησε ωμικά τους ακροδέκτες στα τρία τσόκ στο inverter αν δεις ότι οι τιμές αποκλίνουν τότε φταίει αυτο που αποκλίνει.. για τις λάμπες υπάρχει ειδικό τεστερ για να τις μετρήσεις.. αλλά μάλλον κάποιο απ' αυτά τα τσόκ τα έφτυσε.

giannhsitia
12-05-12, 22:17
εχω ενα τεστερ που βλεπεις αν η λαμπες ειναι καλες, ουσιαστικα ειναι ενα inverter και το καρφονεις σε καθε λαμπα με κ βλεπεις αν αναβη και σου λεει αν ειναι κ σωστη γιατι μπορει να αναβει αλλα να τραβαει πολυ

tasoskio
13-05-12, 00:01
αυτο το τεστερακι που το βρηκες, τετοιου τυπου Inverter που μπορω να βρω?