PDA

Επιστροφή στο Forum : lg 19LD320 πρόβλημα μετά από πτώση



τομ
10-05-12, 15:07
Καλησπέρα σας. Έχω μία τηλεόραση LG 19LD320 η οποία πριν από 2 ημέρες μου έπεσε κάτω. Από εκείνη τη στιγμή δεν λειτουργεί. την άνοιξα και δε βρήκα κάποια σπασμένη πλακέτα. έχει μέσα 2 πλακέτες, 1 του τροφοδοτικού και 1 ακόμη η αποία είναι για της λειτουργίες της τηλεόρασης. αυτό που έκανα είναι ότι μέτρησα στην έξοδο της πλακέτας του τροφοδοτικού, όπου σε κάποιο σημείο λέει 15 V, 5.2 V, GRD και δεν βγάζει τάση καθόλου. μόνο εκεί που λέει 15V βγάζει 1,2V. οπότε συνεπώς το πρόβλημα βρίσκετε στην πλακέτα του τροφοδοτικού. Επίσης παρατήρησα ότι από το πέσιμο στο μεταλλικό πίσω μέρος της οθόνης έχει 2 μαύρα στίγματα που πιθανώς με την πτώση έκανε βραχυκύκλωμα το πίσω μέρος της πλακέτας με το μεταλλικό μέρος της οθόνης που μάλλον κάτι κάηκε..Μέτρησα επίσης σε κάποια σημεία και βρήκα μία αντίσταση η οποία έχει 5 χρώματα( κίτρινο,πορτοκαλί, ασημί, χρυσό και πράσινο) και αφού την ξεκόλλησα μου δείχνει 1Ω, υπάρχει περίπτωση να κάηκε αυτή μετά το πέσιμο, γιατί λογικά αν θυμάμαι καλά των κώδικα των χρωμάτων θα πρεπε να ήταν 43 Ω αν και μπερδεύομαι με τις αντιστάσεις που έχουν 5 λωρίδες χρωμάτων...το μοντέλο πάντως της πλακέτας του τροφοδοτικού είναι ΑΙΡ-0187Α. Έψαξα μήπως βρω το διάγραμμα του κυκλώματος στο google αλλά τζίφος... :saad::saad::saad: . ότι βοήθεια μπορεί να δώσει ο καθένας θα ήταν χρήσιμη, γιατί εκτός από το ότι είναι tv 2 μηνών δεν είναι εποχές για να παίρνεις καινούργια... :001_tt2::001_tt2::001_tt2:

Papas00zas
10-05-12, 16:24
Η αντόσταση αυτή ειναι 0,43 Ω και οχι 43 Ω. Το ασημί στη θέση του πολλαπλασιαστή είναι επί 0,01 ή γιαπιο εύκολα διά 100

τομ
10-05-12, 16:30
αυτό το ξέρω αλλά όταν είναι με 4 χρώματα είναι ο πολλαπλασιαστής στη θέση 3. τώρα η αντίσταση έχει 5 χρώματα οπότε ο πολλαπλασιαστής είναι στη θέση 4. οπότε είναι δια 10 άρα περίπου 43Ω.. ή κάνω λάθος? και στην τρίτη θέση θα είναι γκρι γιατί σε αντίσταση με 5 χρώματα δεν μπορεί να μπει το ασημί στην 3η θέση.

τομ
10-05-12, 18:56
τελικά άλλαξα την αντίσταση με μία άλλη στα 47Ω αλλά τζίφος... το μονο που κάνει τώρα είναιστην έξοδο εκει που λέει 15 και 5,2V να βγάζει 9και 3V αντίστοιχα...