PDA

Επιστροφή στο Forum : chassis Q4140 loewe



BILLYSBOY
09-05-12, 19:10
Εχω μια TV chassis Q4140 loewe η οποια ηταν νεκρη οταν μου ηρθε. Διαπιστωσα οτι ειχε καμμενο το μετασχηματιστη πλακετας που ενεργοποιει το ρελε της TV. Ο μετασχηματιστης ειχε χαρακτηριστικα 230V - 8V 1VA. Εγω εβαλα εναν 230V - 9V 1,5VA. Η τηλεοραση δουλεψε για λιγη ωρα και μετα επεσε σε αναμονη.

Οταν προσπαθησα να την ενεργοποιησω παλι ακουγεται ενας ηχος απο το παλμοτροφοδοτικο και η ταση στο συλλεκτη γινεται 176v αντι για 140v και πεφτει σε 3 δευτερολεπτα σε αναμονη.Εκανα το τεστ με τη λαμπα και η ταση ειναι κανονικη 140v αλλα ακουγεται θορυβος παλι απο το παλμοτροφοδοτικο και πεφτει σε 3 δευτερολεπτα σε αναμονη. Εχω κανει ελεγχους εξαρτηματων κ αλλαγες πυκνωτων στο πρωτευον.
Μπορει καποιος να με βοηθησει?

BILLYSBOY
17-05-12, 21:17
Τι μπορει να προκαλει τον ηχο στο τροφοδοτικο? Με το τρανζιστορ εξοδου πανω η ταση ειναι 198V ενω με το τρανζιστορ εξοδου εκτος κυκλωματος και με τη λαμπα σαν φορτιο 140V(normal). Και στις δυο περιπτωσεις ο ηχος ακουγεται απο το τρφοδοτικο και μετα απο 2-3 δευτερα πεφτει σε αναμονη.

lakispa
18-05-12, 10:21
Ηθελα να σε ρωτησω για ενα προηγουμενο post σου που αφορουσε το σασι ΕΜ2Ε ΑΑ. Βρεθηκε η βλαβη τελικα ; Ηταν ο Μ/Σ υψηλης η κατι αλλο ;
Ευχαριστω εκ των προτερων .

BILLYSBOY
19-05-12, 06:04
Οχι δεν ηταν ο Μ/Υ αλλα δυο αντιστασεις SMD καμενες μεσα στο ψηφιακο κουτι δε θυμαμαι ποιες. Μετρησε τες ολες και θα τις βρεις

A-tech
19-05-12, 18:12
Τι μπορει να προκαλει τον ηχο στο τροφοδοτικο?

Μάλλον γίνεται προσπάθεια απο κάποιο μ/σ για ταλάντωση αλλά δεν την διατηρεί. Δεν μπορεί να υπάρξει ήχος απο κάπου αλλού. Απο εκεί και πέρα δεν έχω να προτείνω κάποια λύση...