PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΨΥΓΕΙΟΥ



234
02-05-12, 20:00
Έχω ένα ψυγείο μάρκας white- Westinghouse modelo RTK12VT2W , και το πρόβλημα που παρουσιάζει περίπου 3 μήνες σταματάει να δουλεύει η συντήρηση ενώ η κατάψυξη δουλεύει κανονικά .

giannis - IKARIA
02-05-12, 21:26
το πιθανότερο είναι να έχει διαρροή φρέον. γιατί η ψύξη αρχίζει από την κατάψυξη και προχωράει στην συντήρηση οπότε εάν λυπεί φρέον δεν φτάνει και για την συντήρηση.
πόσο παλιό ειναι το ψυγείο ;;

234
03-05-12, 09:42
Το ψυγείο είναι 20 ετιας περίπου και δεν χρειάσθηκε να γίνει ποτέ απόψυξη . Τώρα μόλις το κάνω απόψυξη δουλεύει για 15-20 ημέρες η συντήρηση και μετά σταματάει το ξανακάνω απόψυξη ξαναδουλεύει για 15-20 ημέρες και άντε πάλι από την αρχή

aris285
03-05-12, 11:00
αρα μπλοκαρει απο παγο και πευτει η αποδοση.
μαλον εχεις κομενα λαστιχα στις πορτες.
αν ειναι no frost μπορει να εχει και προβλημα στην αποψυξη.

234
03-05-12, 12:23
Είναι με αέρα και έχει 1 μοτεράκι στην κατάψυξη , όταν το άνοιξα βρήκα ένα κομμάτι πάγου κάτω στις ψήκτρες αν το λέω σωστά , και μάλλον φράζει τους αεραγωγούς που πάνε στην συντήρηση

aris285
04-05-12, 08:24
κοιτα και τα λαστιχα στοις πορτες μηπως εχουν κοπει, αν ειναι οντως κομενα ειναι απο αυτο αλιως εχει προβλημα στην αποψυξη.

234
04-05-12, 08:52
Τα λάστιχα τα κοίταξα και δεν είναι πουθενά κομμένα και οι πόρτες κλείνουν καλά . Απόψυξη τι μπορεί να φταίει και δεν κάνη .

vasilimertzani
04-05-12, 10:01
καπου υπαρχουν αντιστασεις αποψυξης.Δουλευουν για λιγο καθε μερα.ριξε και σε αυτο μια ματια.

aris285
04-05-12, 10:12
πισω απο το μοτερακι εκει που βρηκες τον παγο ειναι το στοιχειο ψυξης. επανω του εχει αντηστασεις που ελενχονται απο εναν χρονοδιακοπτη και καθε 12 ωρες τις ενεργοποιει για να λιωσει ο παγος.
Αρα η εχει καψει τις αντηστασεις η εχει προβλημα ο χρονοδιακοπτης η μπωρει να εχει και ενα θερμικο πανω στο στοιχειο το οποιο οταν ζεσταθει σε ενα σημειο σταματαει την αποψυξη για να μην υπερθερμανθει, πιθανον να εχει κολησει και αυτο.

stratos111
04-05-12, 11:07
Η αντίσταση που έχει στην πλάτη της κατάψυξης είναι καμένη. Άλλαξε την και θα είσαι εντάξει.

234
04-05-12, 11:35
Θα το ανοίξω και θα ψάξω να βρω την αντίσταση και θα βγάλω και φωτογραφία εάν μπορέσω. Την αντίσταση πως μπορώ να την ελέγξω για να δω εάν είναι καμένη

stratos111
04-05-12, 11:56
Με ένα πολύμετρο στα ωμ. Tο κακό είναι ότι είναι κολλητή και αν την βγάλεις δεν ξαναμπαίνει η ίδια.

234
04-05-12, 14:48
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους θα επανέλθω όταν το ανοίξω

234
07-05-12, 09:15
Τελικα η αντίσταση είναι καμένη . Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Κυριακίδης
07-05-12, 11:21
Δεν μου λες (δυο -τρια - τέσσερα) από τα χαρακτηριστικά του ψυγείου που ανάφερες.
Westinghouse modelo RTK12VT2W
πρόκειται και για διπλής ενέργειας ? δηλαδή δουλεύει και με 12 βολτ?

konman
07-05-12, 23:50
Δεν μου λες (δυο -τρια - τέσσερα) από τα χαρακτηριστικά του ψυγείου που ανάφερες.
Westinghouse modelo RTK12VT2W
πρόκειται και για διπλής ενέργειας ? δηλαδή δουλεύει και με 12 βολτ?

Εχεις δει ποτε Αμερικανικο ψυγειο να δουλευει με 12V?????????????????????????????????????????????
Ειναι το μοντελο.:001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes: :001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes::001_rol leyes::001_rolleyes:

234
08-05-12, 09:00
Στα 220 volt και είναι κατασκευασμένο στην Κίνα

Κυριακίδης
08-05-12, 09:55
Εχεις δει ποτε Αμερικανικο ψυγειο να δουλευει με 12V?????????????????????????????????????????????
Ειναι το μοντελο.:001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes: :001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes::001_rol leyes::001_rolleyes:

Και βέεεεβαια και ποια Αμερική ... από εδώ από το περίπτερο της γειτονιάς !
http://solar-systems.gr/refrigerators-solar.htm

konman
08-05-12, 10:09
Στα 220 volt και είναι κατασκευασμένο στην Κίνα

Δεν κατασκευαζονται Αμερικανικα ψυγεια στην Κινα και δεν ξερω και κανενα.





Και βέεεεβαια και ποια Αμερική ... από εδώ από το περίπτερο της γειτονιάς !
http://solar-systems.gr/refrigerators-solar.htm


Βρες μου ενα αμερικανικο ψυγειο white- Westinghouse να λειτουργει με 12V στην Ελληνικη αγορα.

234
10-05-12, 09:07
Να διορθώσω ένα λάθος μου δεν είναι κατασκευασμένο στην Κίνα αλλά στην Κορέα.

motoargiriou
21-05-12, 12:16
Καλημερα

motoargiriou
21-05-12, 12:27
καλημερα ειμαι καινουργιος στο forum , το εχω ξαναδει το site σας και αυτο που μου αρεσε ηταν οτι οι απαντησεις στα θεματα δυνονται με προσοχη και βοηθατε πολυ,

εχω 1 ψυγειο LIEBHERR διπορτο με κατω την καταψυξη και 2 ετων μοντελο.ειναι σειρας CN 4003 INDEX 20/001 , εχω προβλημα οτι δεν λειτουργει η συντηρηση και η καταψυξη πιανει παγο. ειρθε τεχνικος της εταιριας και αλαξε θερμοστατη και δουλεψε για περιπου 1 μηνα αλλα μετα ξανα τα ιδια, μου ειπανε οτι μπωρει να φταιει η πλακετα, την οποια την εβγαλα για να την δωσω σε φιλο ηλεκτρονικο να την ελεγξει, εχω ακουση διαφορες λυσεις οι οποιες περισσοτερο με μπερδεψαν παρα βοηθησαν, αν μπωρειτε να με βοηθησεται θα το εκτιμουσα παρα πολυ, ευχαριστω

terra
22-05-12, 00:11
καλημερα ειμαι καινουργιος στο forum , το εχω ξαναδει το site σας και αυτο που μου αρεσε ηταν οτι οι απαντησεις στα θεματα δυνονται με προσοχη και βοηθατε πολυ,

εχω 1 ψυγειο LIEBHERR διπορτο με κατω την καταψυξη και 2 ετων μοντελο.ειναι σειρας CN 4003 INDEX 20/001 , εχω προβλημα οτι δεν λειτουργει η συντηρηση και η καταψυξη πιανει παγο. ειρθε τεχνικος της εταιριας και αλαξε θερμοστατη και δουλεψε για περιπου 1 μηνα αλλα μετα ξανα τα ιδια, μου ειπανε οτι μπωρει να φταιει η πλακετα, την οποια την εβγαλα για να την δωσω σε φιλο ηλεκτρονικο να την ελεγξει, εχω ακουση διαφορες λυσεις οι οποιες περισσοτερο με μπερδεψαν παρα βοηθησαν, αν μπωρειτε να με βοηθησεται θα το εκτιμουσα παρα πολυ, ευχαριστω
για ριξε μια ματια >> εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63705) ειναι σχετικο με ψυγειο της LIBHERR

Κυριακίδης
22-05-12, 10:45
Εντάξει με το προηγούμενο (ιστορικό που δεν δούλευε η συντήρηση πριν ) , και μετά την αλλαγή του θερμοστάτη που σου άλλαξαν , δούλεψε για 1 μήνα .

Πάμε παρακάτω , λες (ξανά τα ίδια ) δηλαδή και πάλι εννοείς δεν κάνει τίποτα η συντήρηση.
Όμως δώσε και κάποιες πληροφορίες , έχει 2 μοτέρ? το συγκεκριμένο μοτέρ της συντήρησης δουλεύει? Τι θερμοστάτη έχει επάνω? μηχανικό? ή πλακέτα ? Έκανες κάποιες επεμβάσεις ? δοκίμασες να παρακάμψεις τον θερμοστάτη και να το δοκιμάσεις απευθείας για να δεις τι κάνει? φωτογραφίες θα βοηθούσαν.

motoargiriou
24-05-12, 00:35
Καλησπερα συγνωμη για την αργη απαντηση μου αλλα δεν προλαβα να μπω κ να διαβασω,ενημερωστεμε πως μπωρο να ανεβασω φωτο για να βοηθησω.
Πισω απο το ψυγειο ειδα 1 πλακετα που απο πανω της εχει 1 πυκνωτη, αυτος εβγαλε υγρα και βρηκα αλλον για να τον αντικαταστησω και να δοκιμασω. Το ψυγει εχει 1 μοτερ, τον θερμοστατη δεν τον ειδα ακομα και δεν ξερω που ειναι , θα τον ψαξω και θα σας ενημερωσω αμεσα, δεν ξερω τον τροπο οπου μπωρο να τον παρακαψω τον θερμοστατη, μπωρεις να μου πεις σε παρακαλω?

Κυριακίδης
24-05-12, 01:10
Πλάκωσε μερικές φωτογραφίες να έχουμε και μια εικόνα , με τι έχουμε να κάνουμε.
Για φωτογραφίες (αν έχεις κάποιες να μας δείξεις ) ... στο σημείο όπου ποστάρεις τα κείμενα σου στην μπάρα έχει κάποια εικονίδια ... στο προ-προτελευταίο δεξιά κάπου λέει (Insert Image) ---- From Computer ---- select file .... Βρίσκεις την φωτογραφία και την στέλνεις.

motoargiriou
24-05-12, 16:39
334013340233403334043340433406

motoargiriou
24-05-12, 17:35
33410αυτη ειναι η πλακετα. σημερα αλαξα τον πυκνωτη για να κανω δοκιμη, αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν βαζω το ψυγειο ακουγεται για 1 λεπτο το πολυ ενας θορυβος (σαν να ειναι λειτουργεια του μοτερ) και μετα σταματαει, τα ανεμηστιρακια μεσα στο ψυγειο δεν γυρνανε καθολου, επρεπε να γιρναναι και οταν ανοιγω την πορτα να σταματανε? αν σας μπερδευω με τις ερωτησεις μου τοτε οδηγηστε με εσεις βημα βημα, ευχαριστω πολυ

Κυριακίδης
24-05-12, 19:25
Για αρχή βάστα αυτό και αποθήκευσε το κάπου.
http://www.orczy.com/orczyhtml/pdfdokumentumok/HKO604A.pdf δεν είναι το ακριβές σχέδιο , αλλά είναι παραπλήσιο .

και στην τελευταία σελίδα του φτάσε και βρες το Α1 . που εικονίζεται στο σχέδιο και κάνε έλεγχο αν είναι καμένο ή μυρίζει καμένο και άλλαξε το .

konman
24-05-12, 19:30
Ο ανεμιστηρας σταματα μεχρι να παγωση το στοιχειο.
Ο πυκνωτης που ειναι πανω στην πλακετα ειναι για την
εκκινηση του μοτερ.

Η καταψυξη πιανει παγο μονο το πανω μερος
και δεν παγωνη καθολου η συντηρηση;;;;;;;;;;;;;
Το μοτερ δουλευη συνεχεια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

motoargiriou
24-05-12, 22:36
προτα ευχαριστω πολυ, αυτο το ανταλακτικο που βρισκεται περιπου, στην πισω μερια του ψυγειου? και στην δεξια μερια του μοτερ οπως φενεται στην 3 φωτο?

motoargiriou
24-05-12, 22:48
ενω το ψυγειο ηταν σταματημενο 3 μηνες σημερα το εβαλα στην πριζα, και ο ανεμηστιρας της συντηρησης και καταψυξης δεν λειτουργουσε καθολου απο την αρχη
ο πυκβωτης που ειναι πανω απο την πλακετα το αλαξα και εβαλα αλλον γιατι ειχε βγαλει λιγα υγρα
η καταψυξη επιασε παγο καποιες φορες μετα που δεν δουλευε η συντηρηση
το μοτερ εγω που το τσεκαρα σημερα δεν το ακουσα καθολου να δουλευει, εκατσα και περιμενα 15 λεπτα και δεν ακουσα τιποτα.
πανω απο την πλακετα εχει 1 πικνωτη που ειχε βγαλει λιγα υγρα, πιγα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα και μου εδωσε αλλον για να το δοκιμασω

motoargiriou
28-05-12, 22:37
ξερει καποιος να βοηθησει παρακαλω?

Κυριακίδης
28-05-12, 22:52
ξερει καποιος να βοηθησει παρακαλω?

Εξέτασες αυτό που σου είπα στο μήνυμα #29? . Είναι δίπλα στο μοτέρ με καπάκι .. το ξεβιδώνεις προσεκτικά και ότι καλώδια βγάλεις σημείωνε πως τα έβγαλες . Αν είσαι άπειρος , βγάλτο από το ρεύμα. Εξέτασε το Α1 που σου υπέδειξα στο #29

motoargiriou
31-05-12, 10:12
ναι το κοιταξα και ειναι σαν καινουργιο οπτικα χωρις κανενα σημαδι ευχαριστω