PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΤΈΡ ΠΛΥΝΤΗΡΊΟΥ



Δημητρης81
28-04-12, 21:55
ΓΙΑ ΣΑΣ! ΘΈΛΩ ΝΑ ΧΑΜΗΛΏΣΩ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΈΣ ΕΝΩΣ ΜΟΤΈΡ ΠΟΥ ΓΥΡΝΆΕΙ ΤΟΝ ΚΆΔΟ ΤΟΥ ΠΛΥΝΤΗΡΊΟΥ ΤΗ ΡΟΟΣΤΆΤΗ ΝΑ ΒΆΛΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

PanagiotisHlektrlogos
28-04-12, 23:17
Τι τυπος μοτερ ειναι φιλε μου?
Αν είναι το γνωστο ασυγχρονο γινεται αλλα με πολυ πολυ κοπο ή χρημα! (Δεν αξιζει!!)
Αν ειναι universal γινεται με τη χρήση Variac.
Αν είναι ασυγχρονο ελεγχομενο με inerter απο το ιδιο το πλυντηριο παρε και τη πλακετα μαζι!
Αλλα πες μας τι μοτερ ειναι! Τις μαντικες μου ικανοτητες τις εχασα οταν ακουλουθησα τον κλαδο των Θετικών επιστιμών! :001_rolleyes:

Δημητρης81
29-04-12, 01:16
32354ariston πρέπει να ειναι θέλω να το κάνω moteraki για την σούβλα!

PanagiotisHlektrlogos
29-04-12, 01:50
600 σροφες δινει στη χαμηλη ταχύτητα. Στη σουβλα θελεις 2-10 στροφες αρα δεν σου κανει!
Θα σε συμβούλευα να παρεις ενα ετοιμο η να βρείς ενα απο καθαρηστήρες αυτοκινήτου κατα προτήμηση φορτηγου (εχει πιο μεγαλη ροπη) και στο κρατημα (οταν κρεμάει το ψητο)!!!
Αν του κόψεις στροφές θα πέσει και η ισχύ του (ισχυς κινητήρα = στροφές Χ ροπή(δύναμη)) επειδή όμως η δύναμη είναι ανάλογη του ρεύματος και είναι η μέγιστη για την διατομή του αγωγού τότε μειόνοντας τις στροφές μειώνεις και την ισχύ ή καίς το μοτερ!

gas_liosia
29-04-12, 01:51
Καλύτερο μοτέρ από αυτό των υαλοκαθαριστήρων δεν υπάρχει για αυτή τη δουλειά. Δοκιμασμένο από πολλούς... Το μοτέρ που έχεις δε θα στο πρότεινα για αυτή τη δουλειά.

PanagiotisHlektrlogos
29-04-12, 02:39
Συμφωνώ αλλα έχει ενα κακό (αν πεσει το βάρος ανεβάζει στροφές ενώ "γονατίζει" στο ανέβασμα!) Αυτό βασικά οφείπεται στα λίγα βάττ. Αλλά μπορούμε να φτιάξουμε ενα κύκλωμα με Η γέφυρα και ανάδραση απο τις στροφές της σούβλας με encoder για σταθεροτητα στροφών θα είναι τελειο!
:)))

Δημητρης81
29-04-12, 11:51
οκ θα το δω θα το δοκιμάσω με μεγάλη τροχαλία με ιμάντα κ θα πράξω αναλόγως. ευχαριστώ.

PanagiotisHlektrlogos
29-04-12, 12:39
Θα πρεπει να βάλεις πολες τροχαλιες και ιμαντες (το κοστος θα σου βγει περισοτερο απο το να παρεις ενα μοτερ αλλο)
αν αυτη η τροχαλια εχει διαμμετρο 5 εκατοστα πρεπει να βαλεις μια με 50 εκκατοστα για να παρεις τις στροφες! και ισος να ειναι πολες!

gas_liosia
29-04-12, 14:06
Εγώ έχω ένα το οποίο τροφοδοτείται από 12V μετασχηματιστή λαμπτήρων 2Α, και ανόρθωση με γέφυρα χωρίς εξομάλυνση, και πάλι τα 10-12 κιλά τα γυρνάει πολύ ομαλά. Και είναι σκυλιά. Τώρα αν θες να βάλεις το μοτέρ πλυντηρίου τί να πω. Πολλά τα κατά. Πολλές στροφές, μεγάλη κατανάλωση για κανά 3ωρο ψήσιμο, όγκος-βάρος...

gas_liosia
29-04-12, 14:09
...αν πεσει το βάρος ανεβάζει στροφές ενώ "γονατίζει" στο ανέβασμα!) Αυτό βασικά οφείπεται στα λίγα βάττ. Αλλά μπορούμε να φτιάξουμε ενα κύκλωμα με Η γέφυρα και ανάδραση απο τις στροφές της σούβλας με encoder για σταθεροτητα στροφών θα είναι τελειο!...)

Δεν το έχω παρατηρήσει αλλά αν ισχύει, όλα γίνονται. :wiink:

PanagiotisHlektrlogos
29-04-12, 20:59
Αν ειναι στραβοσουβλισμενο τοτε θα το παρατηρήσεις εγω προτείνω να εχει μια Η γεφυρα με PWM και έλεγχο (αναδραση) απο τις στροφές του μοτερ!