PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] TV Haier DTA-2198 δεν ανάβει



nikoskosm
25-04-12, 00:13
καλησπέρα παίδες και χρόνια πολλά!
μου έφεραν μια τηλεόραση Haier 21" μοντέλο DTA-2198 επισυνάπτω και φώτο,
την συγκεκριμένη τηλεόραση μου είπανε ότι την πήγανε για φτιάξιμο κάπου στο Κιλκίς σε κάποιον και μετά από αρκετό καιρό την πήρανε πίσω και πάλη χαλασμένη Έτσι, την έφεραν σε εμένα... κι εγώ έχω κολλήση γιατί είναι αρκετα πειραγμένη στην τροφοδοσία θα ήθελα την βοήθειά σας...
Το πρόβλημά της είναι ότι δεν ανάβει ,στο τροφοδοτικό τα 300V τα εχει αλλά από εκεί και πέρα, δεν έχω καμία τάση.( δευτερεύον ) γνωρίζει κάποιος από την συγκεκριμένη τν για να με βοηθήσει ; αυτή με το dvd ενσωματωμένο. Ευχαριστώ!

321773217832179

jakektm
25-04-12, 00:25
το λαμπακι αναβει;
οταν πας να την αναψεις δειχνει οτι παει να αναψει ή ειναι τελειως νεκρη?

nikoskosm
25-04-12, 22:03
δεν ανάβει

A-tech
25-04-12, 22:26
Έχεις μήπως το σχέδιο? Πρέπει να τα πάρεις με τη σειρά, μέχρι ώσπου στον μεγάλο πυκνωτή του τροφοδοτικού να εμφανιστούν 300Volt.

nikoskosm
25-04-12, 23:31
στο μεγάλο πυκνωτή τα 300V υπάρχουν αλλά από εκεί και πέρα, δεν έχω καμία τάση.

jimk
26-04-12, 00:58
τροφοδοτικο κοιτα...

A-tech
28-04-12, 20:07
Τελικά έχεις το σχέδιο? εγω δεν το βρίσκω. Να βλέπαμε τουλάχιστον που αλλού μπορείς να μετρήσεις.

nikoskosm
28-04-12, 20:59
Τελικά έχεις το σχέδιο? εγω δεν το βρίσκω. Να βλέπαμε τουλάχιστον που αλλού μπορείς να μετρήσεις.


To σχεδιο εδω :http://elektrotanya.com/haier_dta219.../download.html (http://elektrotanya.com/haier_dta2198_tdcf2014s__-_tda9377_,_ka5q0765rt_,_tda8357j_,_sch.pdf/download.html) (περιμενεις μερικα δευτερολεπτα να εμφανιστει στο κατω μερος τοGet manual)

nikoskosm
29-04-12, 21:49
Τελικά έχεις το σχέδιο? εγω δεν το βρίσκω. Να βλέπαμε τουλάχιστον που αλλού μπορείς να μετρήσεις.

το σχέδιο το έχω δεν ξέρω πώς να το εμφανίσω εδώ μέσα. Εσύ ξέρεις ?

takisegio
29-04-12, 22:07
σηκωσε το τρανζιστορ υψηλης στον αερα και δες αν εχεις standby.

nikoskosm
29-04-12, 23:59
σηκωσε το τρανζιστορ υψηλης στον αερα και δες αν εχεις standby.

αυτό το έχω κάνει και πάλη δεν είχα standby.

fotisp2
30-04-12, 00:19
αυτο ειναι το τροφοδοτικο ετσι?



32400

nikoskosm
30-04-12, 00:37
αυτο ειναι το τροφοδοτικο ετσι?



32400

ναι αυτό είναι το τροφοδοτικό

fotisp2
30-04-12, 00:40
32401αυτες ειναι οκ?

nikoskosm
30-04-12, 00:43
32401αυτες ειναι οκ?

ειναι οκ.

fotisp2
30-04-12, 00:59
δεν ξερω τι εχει αλλαξει ο προηγουμενος εγω θα κοιτουσα
1.αν εχω κανενα βραχυκυκλωμα απο εξω
2. θα μετρουσα τα παντα μεσα στο τροφοδοτικο (ξεκολημα το ενα ποδι και μετρημα)
3.επισης και αυτα(με κοκκινο)
4.αν ο μετασχηματιστης τροφοδοσιας ειναι οκ θα αλλαζα αυτα με μπλε
32402
ελπιζω να βοηθησα

nikoskosm
30-04-12, 01:13
δεν ξερω τι εχει αλλαξει ο προηγουμενος εγω θα κοιτουσα
1.αν εχω κανενα βραχυκυκλωμα απο εξω
2. θα μετρουσα τα παντα μεσα (ξεκολημα το ενα ποδι και μετρημα)
3.επισης και αυτα(με κοκκινο)
4.αν ο μετασχηματιστης τροφοδοσιας ειναι οκ θα αλλαζα αυτα με μπλε
32402

φωτη αυτά που έχεις κυκλώση με μπλε συν τον c802 δεν ξέρω αν τα έχει αλλάξει ο προηγούμενος από ότι είδα από κάτω η κολλησης είναι καινούργιες ( φρέσκες ) .θα ήθελα να σου πω ότι όταν την κλίνω την τν ο μεγάλως ο πυκνωτής c801 παραμένει φορτωμένος ( 300ν)

A-tech
30-04-12, 23:30
το σχέδιο το έχω δεν ξέρω πώς να το εμφανίσω εδώ μέσα. Εσύ ξέρεις ?

Μόνο ως εικόνα μπορείς να το εισάγεις εδώ μέσα...
Είναι σημειωμένες οι τάσεις στο δευτερεύον του μ/σ. Μέτρα ποιες απο αυτές υπάρχουν, και εάν έχει επίσης τα 5V του stand by. Στο KA5Q0765RTH του τροφοδοτικού, με βάση τα χαρακτηριστικά του σημείωσα τι περιμένεις να μετρήσεις. Χωρίς κόπο μπορείς να ελέγξεις και τις διόδους (όταν καίγονται βραχυκυκλώνουν και όταν έχουν διαρροή θα μετρήσεις πτώση τάσης και προς τις δύο κατευθύνσεις. Αν άγουν και απο τα δύο άκρα τότε τις ξεκολλάς και τις ελέγχεις εκτός κυκλώματος γιατί θα μπορούσε να υπάρχει κάτι παράλληλα που θα ήταν υπεύθυνο για την ένδειξη). Στα εξαρτήματα που υπάρχει το θαυμαστικό με το τριγωνάκι, τα ελέγχεις και αυτά μήπως έχουν πρόβλημα.
32436
Τον optocupler (PC817) μπορείς να τον ελέγξεις και αυτόν. Μία απλή μέθοδος είναι να συνδέσεις στην άνοδο του μία αντίσταση γύρω στα 300Ω και να δώσεις τροφοδοσία μεταξύ αντίστασης (V+) και καθόδου (V-) σύμφωνα με την τάση λειτουργίας του. Στην έξοδο θα συνδέσεις ένα ωμόμετρο, και αυξάνοντας βαθμιαία την τροφοδοσία, (π.χ. 1V, 2V, 3V) πρέπει να μειώνεται η αντίσταση της. Έτσι συμπεραίνουμε ότι ανταποκρίνεται στην τάση εισόδου. Εδώ φαίνονται οι ακροδέκτες:
32437

nikoskosm
01-05-12, 20:28
Μόνο ως εικόνα μπορείς να το εισάγεις εδώ μέσα...
Είναι σημειωμένες οι τάσεις στο δευτερεύον του μ/σ. Μέτρα ποιες απο αυτές υπάρχουν, και εάν έχει επίσης τα 5V του stand by. Στο KA5Q0765RTH του τροφοδοτικού, με βάση τα χαρακτηριστικά του σημείωσα τι περιμένεις να μετρήσεις. Χωρίς κόπο μπορείς να ελέγξεις και τις διόδους (όταν καίγονται βραχυκυκλώνουν και όταν έχουν διαρροή θα μετρήσεις πτώση τάσης και προς τις δύο κατευθύνσεις. Αν άγουν και απο τα δύο άκρα τότε τις ξεκολλάς και τις ελέγχεις εκτός κυκλώματος γιατί θα μπορούσε να υπάρχει κάτι παράλληλα που θα ήταν υπεύθυνο για την ένδειξη). Στα εξαρτήματα που υπάρχει το θαυμαστικό με το τριγωνάκι, τα ελέγχεις και αυτά μήπως έχουν πρόβλημα.
32436
Τον optocupler (PC817) μπορείς να τον ελέγξεις και αυτόν. Μία απλή μέθοδος είναι να συνδέσεις στην άνοδο του μία αντίσταση γύρω στα 300Ω και να δώσεις τροφοδοσία μεταξύ αντίστασης (V+) και καθόδου (V-) σύμφωνα με την τάση λειτουργίας του. Στην έξοδο θα συνδέσεις ένα ωμόμετρο, και αυξάνοντας βαθμιαία την τροφοδοσία, (π.χ. 1V, 2V, 3V) πρέπει να μειώνεται η αντίσταση της. Έτσι συμπεραίνουμε ότι ανταποκρίνεται στην τάση εισόδου. Εδώ φαίνονται οι ακροδέκτες:
32437



Καλησπέρα Αποστόλη,
δεν ξέρω αν διάβασες στην αρχή τι είχα γράψει, ότι αυτή η τηλεόραση είχε πάει σε καποιον στο Κιλκίς δεν ξέρω τι άλλαξε και μου την έφεραν εμένα χαλασμένη... Θέλω να κοιτάξεις κάτι στην φωτογραφία που θα βάλω και να μου πεις αν στέκει. Στο σχέδιο έχει αυτό το νούμερο KA5Q0765RTH ενώ εγώ αυτό που ξεκόλλησα έχει αυτό το νούμερο DB26AACQ0765RT δεν ξέρω αν είναι αντιστοιχία προφανώς το άλλαξε ο άλλος και έβαλε ότι είχε, τι να κάνω τώρα; να πάω να πάρω αυτό που γράφει στο σχέδιο;

32446

A-tech
01-05-12, 21:14
Απ'οτι φαίνεται είναι ίδιο αν και δεν βρήκα το datasheet με τα αρχικά γράμματα, μπορεί να ήταν και απο την αρχή αυτό. Πολλές φορές ανάλογα με το σασί ίσως να διαφέρουν τα εξαρτήματα σε κάποια χαρακτηριστικά. Αλλά η βασική λειτουργία είναι η ίδια διότι ο τύπος τους προσδιορίζεται απο το "Q0765RT". Κόλλησε το ξανά και μέτρα τις τάσεις που είναι σημειωμένες στο κύκλωμα, στο ίδιο αλλά και στο δευτερεύον του μ/σ.

nikoskosm
01-05-12, 23:06
Απ'οτι φαίνεται είναι ίδιο αν και δεν βρήκα το datasheet με τα αρχικά γράμματα, μπορεί να ήταν και απο την αρχή αυτό. Πολλές φορές ανάλογα με το σασί ίσως να διαφέρουν τα εξαρτήματα σε κάποια χαρακτηριστικά. Αλλά η βασική λειτουργία είναι η ίδια διότι ο τύπος τους προσδιορίζεται απο το "Q0765RT". Κόλλησε το ξανά και μέτρα τις τάσεις που είναι σημειωμένες στο κύκλωμα, στο ίδιο αλλά και στο δευτερεύον του μ/σ.


Αποστόλη, η μοναδική τάση που έχω είναι αυτή που σου δείχνω στο σχέδιο παρακάτω μέχρι το πόδι 1.

32448

A-tech
01-05-12, 23:29
Επομένως το Q0765RT δεν δέχεται καν τροφοδοσία. Δες αυτά στο κόκκινο πλαίσιο και με την ευκαιρία έλεγξε και εκείνα στο πράσινο να ξέρουμε εάν είμαστε καθαροί απο το πρωτεύον του μ/σ.
32450

nikoskosm
02-05-12, 00:00
Επομένως το Q0765RT δεν δέχεται καν τροφοδοσία. Δες αυτά στο κόκκινο πλαίσιο και με την ευκαιρία έλεγξε και εκείνα στο πράσινο να ξέρουμε εάν είμαστε καθαροί απο το πρωτεύον του μ/σ.
32450

η δίοδος VD804 δείχνει καλή την ξεκόλλησα και την μέτρησα και ο c802 είναι καινούργιος είναι αλλαγμένος από τον προηγούμενο. το Q0765RT μήπως είναι καμένο? τα τρανζίστορ με τα 3 πόδια ξέρω, αυτό με τα 5 πόδια δεν ξέρω μετριέται?

A-tech
12-05-12, 22:52
το Q0765RT μήπως είναι καμένο? τα τρανζίστορ με τα 3 πόδια ξέρω, αυτό με τα 5 πόδια δεν ξέρω μετριέται?

Καλησπέρα, δεν ευκαίρησα να συνδεθώ το προηγούμενο διάστημα, γι' αυτό και απαντώ μετά αρκετών ημερών. Το Q0765RT δεν μπορείς να το ελέγξεις εκτός κυκλώματος γιατί δεν αποτελεί απλούς ημιαγωγούς όπως τα τρανζίστορ. Εδώ (http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/94318/FAIRCHILD/FSCQ0765RTYDTU.html) είναι το datasheets του και φαίνεται εσωτερικά μια πληθώρα βαθμίδων. Όπως και να 'χει θα έπρεπε να υπήρχε έστω μία χαμηλή τροφοδοσία σε αυτό (Vcc). Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται ένα τυπικό κύκλωμα εκκίνησης του Q0765RT, μέσω μιας βοηθητικής περιέλιξης του μετασχηματιστή. Ο ηλεκτρολυτικός πυκνωτής που είναι συνδεδεμένος με το Vcc φορτίζεται με ένα χαμηλό ρεύμα εκκίνησης. Όταν η Vcc φτάνει τα 15V (VSTART), τότε το FSCQ0765RT αρχίζει την λειτουργία μεταγωγής και η απαιτούμενη ισχύς παρέχεται πλέον από τη βοηθητική περιέλιξη του μετασχηματιστή.
33021
Σύμφωνα με αυτό, θα μπορούσε να ευθύνεται ακόμα και ο μετασχηματιστής που δεν γίνεται η εκκίνηση. Όμως δεν μπορεί να δοθεί εξήγηση για ποιον άλλο λόγο δεν υπάρχει η Vcc, όταν όλα τα περιφερειακά του Ν801 είναι εντάξει. Στον πυκνωτή C802 (δηλ. ακροδέκτης 3 του Q0765RT) δεν έχει καθόλου τάση?

nikoskosm
14-05-12, 17:39
Καλησπέρα Απόστολε,
σου στέλνω μια φωτογραφία για να δεις που έχω τάσεις και να μου πεις τι συμβαίνει.

33054






Καλησπέρα, δεν ευκαίρησα να συνδεθώ το προηγούμενο διάστημα, γι' αυτό και απαντώ μετά αρκετών ημερών. Το Q0765RT δεν μπορείς να το ελέγξεις εκτός κυκλώματος γιατί δεν αποτελεί απλούς ημιαγωγούς όπως τα τρανζίστορ. Εδώ (http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/94318/FAIRCHILD/FSCQ0765RTYDTU.html) είναι το datasheets του και φαίνεται εσωτερικά μια πληθώρα βαθμίδων. Όπως και να 'χει θα έπρεπε να υπήρχε έστω μία χαμηλή τροφοδοσία σε αυτό (Vcc). Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται ένα τυπικό κύκλωμα εκκίνησης του Q0765RT, μέσω μιας βοηθητικής περιέλιξης του μετασχηματιστή. Ο ηλεκτρολυτικός πυκνωτής που είναι συνδεδεμένος με το Vcc φορτίζεται με ένα χαμηλό ρεύμα εκκίνησης. Όταν η Vcc φτάνει τα 15V (VSTART), τότε το FSCQ0765RT αρχίζει την λειτουργία μεταγωγής και η απαιτούμενη ισχύς παρέχεται πλέον από τη βοηθητική περιέλιξη του μετασχηματιστή.
33021
Σύμφωνα με αυτό, θα μπορούσε να ευθύνεται ακόμα και ο μετασχηματιστής που δεν γίνεται η εκκίνηση. Όμως δεν μπορεί να δοθεί εξήγηση για ποιον άλλο λόγο δεν υπάρχει η Vcc, όταν όλα τα περιφερειακά του Ν801 είναι εντάξει. Στον πυκνωτή C802 (δηλ. ακροδέκτης 3 του Q0765RT) δεν έχει καθόλου τάση?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
14-05-12, 23:41
στον c802 έχεις 130ν ac; είσαι σίγουρος; dc πρέπει να έχεις και ειδικά μετά την δίοδο
αφού έχεις τάση στο πρωτεύον γιατί δεν κάνεις τις αλλαγές που σου έγραψε ο fotis2 αυτή αν δεν έχει την εντολή απο το stby δεν ξεκινάει

nikoskosm
15-05-12, 15:30
στον c802 έχεις 130ν ac; είσαι σίγουρος; dc πρέπει να έχεις και ειδικά μετά την δίοδο
αφού έχεις τάση στο πρωτεύον γιατί δεν κάνεις τις αλλαγές που σου έγραψε ο fotis2 αυτή αν δεν έχει την εντολή απο το stby δεν ξεκινάει

το περίεργο είναι ότι μετράω τον c802 δεν έχει τάση DC το πολύμετρο μου δείχνει 0 v dc, κανονικά μετά την δίοδο θα έπρεπε να έχω τάση dc και όχι ac το περίεργο είναι ότι τη διοδο
αυτή την VD804 την έβγαλα στον αέρα και την μέτρησα και δείχνει ότι είναι καλή , δεν δείχνει ότι είναι καμμένη. δεν έχω ουτε stby όπως φαίνεται στο παραπάνω σχέδιο , θα αλλάξω το ( N 801 , PC 801, DZ 803 ). αν και το μέτρησα το DZ 803 φαίνεται καλώ αλλά θα το αλλάξω, τα έχω παραγγείλει και τα περιμένω να έρθουν
πάντως παίδες σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

33105

A-tech
15-05-12, 16:34
Μόνο βραχυκυκλωμένη δίοδος VD804 θα εξηγούσε την ύπαρξη AC τάσης στον C802. Βέβαια είπες ότι είναι καλή... δεν ξέρω τι "παίζεται", θα φανεί.

nikoskosm
15-05-12, 18:04
Μόνο βραχυκυκλωμένη δίοδος VD804 θα εξηγούσε την ύπαρξη AC τάσης στον C802. Βέβαια είπες ότι είναι καλή... δεν ξέρω τι "παίζεται", θα φανεί.

Την δίοδο αυτή, VD804, 10 φορές την έβγαλα στον αέρα και την μέτρησα και μου δείχνει ότι είναι καλή..... Δεν ξέρω τι γίνεται, εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο N 801 θα περιμένω να έρθουν τα ανταλλακτικά και να τα αλλάξω για να δούμε τι παίζει.

nikoskosm
22-05-12, 17:21
Επιτέλους ήρθαν τα ανταλλακτικά που είχα παραγγείλει.
Τελικά το N 801,PC 801 ήταν καμένα, έβαλα καινούρια.
Τώρα, η τάση στον C802 είναι 9,80VDC . Στον πυκνωτή C808 έχω μόνο 65V.

33353

Αποστόλης1
22-05-12, 23:39
Αν οι άλλες τάσεις Α3,A4 DVD είναι σωστές άλλαξε C808 ίσως και VD802/ C807

nikoskosm
23-05-12, 16:29
Αν οι άλλες τάσεις Α3,A4 DVD είναι σωστές άλλαξε C808 ίσως και VD802/ C807

δεν είναι σωστές οι τάσεις όλες είναι πεσμένες
δεν μπορώ να βρω τι μου τρώει τις τάσεις
το τρανζίστορ υψηλής το έχω βγάλει έξω, και η τάσεις που έχω είναι αυτές

O C811 έχει τάση 7,15 V στο σχέδιο γράφει Α3 = 15,7 V
O C846 έχει τάση 8,40 V στο σχεδιο γράφει A4 = 10,4 V
O C848 εχει τάση 3,50 V στο σχεδιο γράφει DVD = 5 V

33372

Αποστόλης1
23-05-12, 20:47
Αν έχεις αυτές τις τάσεις και χωρίς τροφοδοσία του τρανζίστορ Οριζ. εξόδου άλλαξε τον C802
και μετά μέτρα αντ/σεις γύρω από ν804, DZ803, R801,2, VD804,810.

kai C811,808

nikoskosm
24-05-12, 22:22
Αν έχεις αυτές τις τάσεις και χωρίς τροφοδοσία του τρανζίστορ Οριζ. εξόδου άλλαξε τον C802
και μετά μέτρα αντ/σεις γύρω από ν804, DZ803, R801,2, VD804,810.

kai C811,808




Αποστόλη πατάω τον διακόπτη on/off για να την ανοίξω και για κλάσματα του δευτερολέπτου το λεντακι πάει να γίνει πράσινο,και αμέσως μπαίνει σε standby η τν
τα έχω βγάλει όλα στον αέρα αυτά που έχω με κόκκινο
και τα μέτρησα ενα-ενα για δυετερη φορά και είναι όλα οκ
αυτά με το μπλε το χρώμα τα άλλαξα και είναι καινούργια.

33420

Αποστόλης1
24-05-12, 23:39
Δεν απαντάς όμως αν οι τάσεις είναι ίδιες και χωρίς να τροφοδοτείται το τρανζίστορ Υ.Τ. (Οριζ. εξόδου),
επίσης δοκίμασε ανάβοντας με το κοντρόλ αν κάνει το ίδιο' και μετά έχοντας βολτόμετρο στον C808 (130ν) μέχρι πόσο πάει την στιγμή που την ανάβεις.

nikoskosm
25-05-12, 16:16
Δεν απαντάς όμως αν οι τάσεις είναι ίδιες και χωρίς να τροφοδοτείται το τρανζίστορ Υ.Τ. (Οριζ. εξόδου),
επίσης δοκίμασε ανάβοντας με το κοντρόλ αν κάνει το ίδιο' και μετά έχοντας βολτόμετρο στον C808 (130ν) μέχρι πόσο πάει την στιγμή που την ανάβεις.




Οι τάσεις είναι αυτές σε κατάσταση standby
Ο C808 έχει τάση 65 V στο σχέδιο γράφει Α2 = 130 V
O C811 έχει τάση 7,15 V στο σχέδιο γράφει Α3 = 15,7 V
O C846 έχει τάση 8,40 V στο σχεδιο γράφει A4 = 10,4 V
O C848 εχει τάση 3,50 V στο σχεδιο γράφει DVD = 5 V
Το τρανζίστορ υψηλής είτε το έχω έξω , είτε το έχω κολλημένο πάνω στο σασί,
οι τάσεις είναι ακριβώς αυτές που έγραψα.
Πάντως, πατώντας τα πλήκτρα από μπροστά από την tv, δεν ανταποκρίνεται. Μήπως είναι κλειδωμένα?
Το τηλεκοντρόλ δεν το έχω για να την δοκιμάσω. Περιμένω να μου το φέρουν...
για να δω τι κάνει με το τηλεκοντρόλ και να δω και τις τάσεις.
Πάντως σε ευχαριστώ Αποστόλη για την βοήθειά σου.


33432 334333343433435

Αποστόλης1
25-05-12, 23:38
Πάλι δεν απαντάς "μέχρι πόσο πάει την στιγμή που την ανάβεις."

Ρίξε και μια ματιά στα ν805,6

A-tech
26-05-12, 00:04
Νίκο, σχετικά με αυτό που λέει ο Αποστόλης, απλά να έχεις τους ακροδέκτες του πολύμετρου τοποθετημένους εξαρχής στα σημεία που μετράς, γιατί διαφορετικά απο τη στιγμή που θα κάνεις την ενεργοποίηση, μέχρι να τους πιάσεις και να μετρήσεις, ήδη οι πυκνωτές βρίσκονται σε διαδικασία ξεφόρτισης.

nikoskosm
26-05-12, 14:33
Πάλι δεν απαντάς "μέχρι πόσο πάει την στιγμή που την ανάβεις."

Ρίξε και μια ματιά στα ν805,6

Ίσως να μην το έγραψα σωστά πριν.
έχω το πολύμετρο συνδεδεμένο πάνω στον πυκνωτή,και την ανάβω από τον γενικό διακόπτη on/off, και η τάση στον C808 πάει μέχρι 66 V και μπαίνει σε standby. Έχω κοιτάξει και το v805, v806 και είναι καλά. Το μόνο που δεν μου άρεσε στις μετρήσεις που έκανα είναι το Ν802 το έβγαλα στον αέρα και το μέτρησα και δεν δείχνει να είναι εντάξει. Το τηλεκοντρόλ δεν το έχω, περιμένω να μου το φέρουν από ένα χωριό του Κιλκίς.

33491

nikoskosm
26-05-12, 14:57
Νίκο, σχετικά με αυτό που λέει ο Αποστόλης, απλά να έχεις τους ακροδέκτες του πολύμετρου τοποθετημένους εξαρχής στα σημεία που μετράς, γιατί διαφορετικά απο τη στιγμή που θα κάνεις την ενεργοποίηση, μέχρι να τους πιάσεις και να μετρήσεις, ήδη οι πυκνωτές βρίσκονται σε διαδικασία ξεφόρτισης.

Απόστολε το πολύμετρο το έχω συνδεδεμένο πάνω στον πυκνωτή,C808 μετα την ανάβω από τον γενικό διακόπτη on/off, και η τάση ανεβαίνει μέχρι 66 V και μπαίνει σε stand-by.
Το τηλεχειριστήριο της δεν το έχω, περιμένω να μου το φέρουν
Όπως έγραψα και στον Αποστόλη, δεν μου άρεσαν οι μετρήσεις που έκανα στο Ν802.

33483

A-tech
26-05-12, 16:55
To N802 είναι σταθεροποιητής στα 9V. Εάν στην είσοδο του υπάρχουν πάνω απο 9V και στην έξοδο του πολύ λιγότερα ή καθόλου, τότε έχει πρόβλημα. Όταν το έβγαλες στον αέρα πως το μέτρησες? Αν βραχυκυλώνει? Πρέπει να δώσεις εξωτερική τροφοδοσία και να μετρήσεις την έξοδο του.

nikoskosm
26-05-12, 22:31
To N802 είναι σταθεροποιητής στα 9V. Εάν στην είσοδο του υπάρχουν πάνω απο 9V και στην έξοδο του πολύ λιγότερα ή καθόλου, τότε έχει πρόβλημα. Όταν το έβγαλες στον αέρα πως το μέτρησες? Αν βραχυκυλώνει? Πρέπει να δώσεις εξωτερική τροφοδοσία και να μετρήσεις την έξοδο του.

Απόστολε, το Ν802 το έβγαλα στον αέρα και το μέτρησα όπως μετράμε ένα τρανζίστορ με το διοδόμετρο Δεν ξέρω αν μετριέται και αυτό όπως ένα τρανζίστορ,
έχω δώσει εξωτερική τροφοδοσία 9,25 ν με μια μπαταρία, και στην έξοδο του έχω 8,70 ν έχει πρόβλημα ?

Στο σασί της τν ( δες φώτο ) και δίπλα από το Ν 802 έχει και το Ν808 αυτό στο σχέδιο δεν υπάρχει και το έχω ζωγραφίσει εγώ στο σχέδιο , είναι ακριβώς σε αυτό το σημείο που το έβαλα , και με τα στοιχεία που έγραψα ( CW7805 ) και αυτό σταθεροποιητής τάσεις είναι για τα 5ν ?το DZ802 δεν υπάρχει στο σασί μου γιαυτό το τράβηξα χ .

Υ.Γ. Μου φέρανε το τηλεχειριστήριο, πάτησα να την ανάψω από το τηλεχειριστήριο αλλά τίποτα. Το κόκκινο λαμπάκι του stand-by ανάβει ελάχιστα. Μέτρησα αν έχει τα 5V και ανακάλυψα ότι έχει 2,5V, τα μισά.
δεν μπορώ να βρω τι είναι αυτό που μου τρώει της τάσεις .

33514 33517

Αποστόλης1
27-05-12, 16:11
Μάλλον το ολοκληρωμένο ΚΑ....RTH δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

A-tech
27-05-12, 17:04
Απόστολε, το Ν802 το έβγαλα στον αέρα και το μέτρησα όπως μετράμε ένα τρανζίστορ με το διοδόμετρο Δεν ξέρω αν μετριέται και αυτό όπως ένα τρανζίστορ, έχω δώσει εξωτερική τροφοδοσία 9,25 ν με μια μπαταρία, και στην έξοδο του έχω 8,70 ν έχει πρόβλημα ?

Νομίζω πως δεν έχει πρόβλημα. Το ότι η τάση στην έξοδο είναι χαμηλότερη των 9V οφείλεται στο γεγονός πως για την σωστή λειτουργία του απαιτείται τάση εισόδου 11.5-26Volt. Αν θέλεις να σιγουρευτείς, μπορείς δώσεις τροφοδοσία μέσα σε αυτό το εύρος. Αν διαθέτεις μόνο μπαταρίες, βάλε δύο των 9V στη σειρά. Αλλά λογικά θα έχεις και κάποιο τροφοδοτικό, έστω και απο εξωτερικό σκληρό δίσκο που είναι στα 12Volt.

Επίσης όταν γίνεται η εκκίνηση της TV, πόση είναι η Vcc στο Q0765RT? Μέτρα καλύτερα πόσο είναι πριν την εκκίνηση, πόσο κατα την εκκίνηση και πόσο φτάνει όταν πέσει ξανά σε stand-by. Έχω την εντύπωση ότι τα 9,8Vdc στον C802 δεν επαρκούν.

nikoskosm
27-05-12, 18:40
Αποστόλη, το σχέδιο που έχω δεν είναι ακριβώς το ιδιο για αυτό το σασί που έχει η τηλεόραση. Μπορούμε να βρούμε το συγκεκριμένο σχέδιο για να δω ακριβώς πιο ολοκληρωμένο φοράει η tv?

nikoskosm
27-05-12, 18:44
Νομίζω πως δεν έχει πρόβλημα. Το ότι η τάση στην έξοδο είναι χαμηλότερη των 9V οφείλεται στο γεγονός πως για την σωστή λειτουργία του απαιτείται τάση εισόδου 11.5-26Volt. Αν θέλεις να σιγουρευτείς, μπορείς δώσεις τροφοδοσία μέσα σε αυτό το εύρος. Αν διαθέτεις μόνο μπαταρίες, βάλε δύο των 9V στη σειρά. Αλλά λογικά θα έχεις και κάποιο τροφοδοτικό, έστω και απο εξωτερικό σκληρό δίσκο που είναι στα 12Volt.

Επίσης όταν γίνεται η εκκίνηση της TV, πόση είναι η Vcc στο Q0765RT? Μέτρα καλύτερα πόσο είναι πριν την εκκίνηση, πόσο κατα την εκκίνηση και πόσο φτάνει όταν πέσει ξανά σε stand-by. Έχω την εντύπωση ότι τα 9,8Vdc στον C802 δεν επαρκούν.

Απόστολε,
1) έχω συνδεση το πολύμετρο πάνω στο C802
2) ανοίγω την τν απο τον γενικο διακόπτη , αμέσως μπαίνει σε stand-by και το πολύμετρο μου δείχνει 9,67VDC
Απόστολε, συναίβη κάτι περίεργο.
Μέχρι τώρα όσες φορές την άναψα την τηλεόραση η τάση στον C802 ήταν 9,67VDC
Την έσβησα από τον διακόπτη on/off και την άναψα αμέσως και το πολύμετρο μου έδειξε 27,08V. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να την ανοίξω, ούτε με το κομπιούτερ ανοίγει, ούτε από τα πλήκτρα. Άμα την σβήσω και την αφήσω 5 λεπτά να ξεφορτίσουν οι πυκνωτές και την ανάψω η τάση είναι 9,67V. Ενώ αν την σβήσω και την ανάψω αμέσως η τάση ανεβαίνει στα 27,08V από αυτό το σημείο και πέρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο είναι σαν νεκρή
πατάω να την ανάψω από το τηλεχειριστήριο αλλά τίποτα. Το κόκκινο λαμπάκι του stand-by ανάβει ελάχιστα.
δεν έχει τα 5V έχει 2,5V.
Απόστολε θα με χαζέψει αυτή η τηλεόραση! Πες μου τι να κάνω.

nikoskosm
27-05-12, 19:26
Μάλλον το ολοκληρωμένο ΚΑ....RTH δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Αποστόλη αυτό το ολοκληρωμένο CQ0765RT είχε πάνω το σασί όταν μου το έφεραν και έβαλα ακριβώς το ίδιο και εγώ
δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος γιατί όταν μου την έφεραν εμένα το ολοκληρωμένοαυτό ήταν φρεσκοκολλημένο άρα πρέπει να αλλάχτηκε από τον προηγούμενο εχω μια υποψια και εγω μήπως φορούσε άλλο η TV
πως μπορούμε να μάθομε πιο ολοκληρωμένο φορούσε η TV ? αυτό το σχέδιο που έχω έχει αρκετές διαφορές με το σασί που έχω

Αποστόλης1
27-05-12, 19:51
Ρώτησε τον πελάτη αν όταν την πήρε από τον προηγούμενο του δούλεψε,
αν όχι πάρε αυτό του σχεδίου και θα δουλέψει.

nikoskosm
27-05-12, 20:52
Ρώτησε τον πελάτη αν όταν την πήρε από τον προηγούμενο του δούλεψε,
αν όχι πάρε αυτό του σχεδίου και θα δουλέψει.

Αποστόλη
την συγκεκριμένη τηλεόραση μου είπε ότι την πήγανε για φτιάξιμο σε έναν στο Κιλκίς και μετά από αρκετό καιρό την πήρανε πίσω και πάλη χαλασμένη . Τους είπε ότι δεν γίνεται η τν Έτσι την έφεραν σε εμένα στην ( Θεσσαλονίκη ).
εγώ όταν την πρωτοάνοιξα είχε φρέσκες κολλήσεις στο ( Ν801 CQ0765RT ) και στο C802
Η μοναδική τάση που είχα ήταν τα 300V στον μεγάλο τον πυκνωτή, καμία άλλη τάση δεν είχα. Άλλαξα το CQ0765RT και το PC817C και έτσι ήρθαν αυτές τις τάσεις που σας έγραψα παραπάνω, και σε αυτό το σημείο κόλλησα και δεν μπορώ να συνεχίσω

Αποστόλης1
27-05-12, 22:52
Νίκο τσέκαρε το Νο του Μ/Τ Τ801 αν είναι το ίδιο.

nikoskosm
27-05-12, 23:14
Νίκο τσέκαρε το Νο του Μ/Τ Τ801 αν είναι το ίδιο.

Αποστόλη το αυτοκόλλητο με το Νο του Μ/Υ λείπει από πάνω του και δεν μπορώ να τσεκάρω και αυτών αν είναι ο ίδιος
το Νο του Μ/Τ Τ801.Ίδιο το βλέπω BCK-07-DE7 για τσέκαρε το και εσύ

3355933560

Αποστόλης1
28-05-12, 12:49
Άρα θέλεις το ΚΑ......RTH , μάλλον εκεί την πάτησε ο προηγούμενος.

nikoskosm
28-05-12, 18:44
Άρα θέλεις το ΚΑ......RTH , μάλλον εκεί την πάτησε ο προηγούμενος.

Αποστόλη μια βοήθεια ακόμη......
όλο το Νο όπως είναι γραμμένο στο σχέδιο ( KA5Q0765RTH-YDTU )το χτύπησα στο eBay και δεν μπόρεσε να το βρει αφαίρεσα από το τέλος μερικά από τα γράμματα αυτά ( H-YDTU ) και χτύπησα το υπόλοιπο το Νο αυτό ( KA5Q0765RT ) και μου έβγαλε μερικά ολοκληρωμένα αν το παραγγείλω έτσι KA5Q0765RT θα κάνει ??

Αποστόλης1
30-05-12, 10:10
Χωρίς το Η ταιριάζει πιο πολύ με αυτό που έχεις, ρώτα την aswo αν το έχει ή κάνε μια δοκιμή,

nikoskosm
31-05-12, 15:31
Χωρίς το Η ταιριάζει πιο πολύ με αυτό που έχεις, ρώτα την aswo αν το έχει ή κάνε μια δοκιμή,

Αποστόλη, πήρα τηλέφωνο στην aswo και τους έδωσα αυτό το νούμερο KA5Q0765RTH και μου είπαν ότι δεν το έχουν και ότι θα το παραγγείλουν αλλά θα έρθει την άλλη Τετάρτη-Πέμπτη. Άρα θα περιμένουμε μια εβδομάδα για να έρθει το ανταλλακτικό!

nikoskosm
10-06-12, 18:39
Χωρίς το Η ταιριάζει πιο πολύ με αυτό που έχεις, ρώτα την aswo αν το έχει ή κάνε μια δοκιμή,

Αποστόλη εγώ παρήγγειλα αυτό KA5Q0765RTH απο την aswo και τελικα μου φέραν αυτό KA5Q0765RT χωρίς να έχει το Η
το εβαλα επάνω και η τηλεόραση άνοιξε κανονικά
τελικά αποδείχτηκε πώς ο προηγούμενος την έκανε την μ.....α και έβαλε ότι είχε..... πάνω ( άσχετο ) και με παιδεύει τόσο καιρό χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, κόντεψε να με χαζέψει αυτή η τν αν και ήταν τόσο απλό.
πάντως σε παραδέχομαι φίλε μου που την κατάλαβες την δουλειά .... εγώ ακόμα θα έψαχνα να βρω τι συμβαίνει.
Αποστόλη σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου, και όλους τους φίλους που βοήθησαν ο κάθε ένας με τον δικό του τρόπω, ( Αποστόλης1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41541) , A-tech (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=55580) , ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=36679) , fotisp2 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=39534) , jakektm (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29992) , takisegio (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45809) ).
παίδες και πάλη σας ευχαριστώ όλους

Αποστόλης1
12-06-12, 23:56
Υπερβολές! και εσύ το σκέφτηκες, αλλά εργαζόμενος υπό πίεση δεν συνεκτίμησες όλα τα δεδομένα.