PDA

Επιστροφή στο Forum : LCD TV LG M2794DP ΠΡΟΒΛΗΜΑ



Elusive_Cure
24-04-12, 20:43
Καλησπερα,

Εχω μια LG M2794DP η οποια ξαφνικα παρουσιασε το εξης προβλημα.

Με το power on εμφανιζει για 2-3 δευτερολεπτα το OSD που λεει το input source (TV/VGA/κλπ) και μετα μαυριζει η οθονη. Σε δοκιμη αν υπαρχει εικονα αλλα δεν εχει φωτισμο με φακο φαινεται απο πισω εικονα. Ο τεχνικος που την πηγε ο πελατης μου (εχω καταστημα πληροφορικης) ζητησε 190 € για επισκευη, λογω καμμενης πλακετας. Σε πρωτη ματια στο τροφοδοτικο EAY46912301 - OPVP-0061 δεν φαινεται εμφανης ζημια (πυκνωτες η καποιο αλλο καψιμο). Αν βοηθαει, σε standby ακουγεται ενας ελαφρυς βομβος (ζζζζζζζ) απο το τροφοδοτικο κοντα στην εξοδο προς την πλακετα με τους Inverters.

Μετα απο μια πιο προσεκτικη ματια, ειδα πως εχει ξεκολληθει το πλαστικο διαφανο καλυμμα του Inverter board P2714E01 και εχει πανω του λεκεδες (σαν σταγονες απο καφε) . Μπορει να ειναι αυτο το προβλημα της tv.

Καμια ιδεα μπας και το σωσουμε? Υπαρχει ανταλλακτικο board η εστω κανενα συμβατο??

freecom
25-04-12, 00:09
αφου φιλε μου λες οτι αν ριξεις φως με φακο βλεπεις αχνη εικονα ...τοτε ειναι προβλημα ινβερτερ

ξεκιναμε.....μετρας αν το τροφοδοτικο δινει σωστα ταση στον ινβερτερ.....24v το ποιο πιθανον

αν οχι κοιταν το τροφοδοτικο .....αν ναι ...αρχιζει το ψαξιμο στον ινβερτερ

κοιτας επανω στην πλακετα του αν η ασφαλεια του ειναι οκ

μετα ξαναπερνας με κοληση ολες τις επαφες απο τους μετασχηματιστες του

μετα μετρας ολους τους μετασχηματιστες αν εχουν την ιδια αντισταση στα ακρα τους
αν βρεις καποιον με μεγαλη διαφορα απο τους αλλους.....θελει αλλαγη

αυτα για αρχη