PDA

Επιστροφή στο Forum : LCD SCHAUB LORENZ LT 26-20695



bgin
24-04-12, 09:34
Καλημέρα παιδιά, η συγκεκριμένη τηλεόραση ανάβει το μπλε φωτάκι και δεν ξεκινάει,δεν έχω καθόλου εικόνα(δεν ανάβουν οι λάμπες) και ούτε φωνή. Το τροφοδοτικό ( model 17PW22-4) δείχνει να βγάζει όλες τις τάσεις 24v,3,3v,5v,12v.Υπ όψιν ότι έχω αλλάξει όλους τους ηλεκτρολυτικούς στο τροφοδοτικό.Αυτό που επίσης παρατήρησα είναι ότι αν ζυγώσω το αυτί μου στο μεγάφωνο ακούγεται ένα ανεπαίσθητο τικ τικ και στον ρυθμό του σαν να κάνει μια ψιλοαναλαμπή το μπλε φωτάκι,επίσης φαίναται να ζεσταίνεται και ο επεξεργαστής στην mainboard.
To ξέρω σας τρέλανα με την περιγραφή, αλλά σας είπα όλα τα συμπτώματα μήπως έχει τύχει σε κάποιον κάτι.

freecom
24-04-12, 13:41
αφου εχει ολες τις τασεις οκ .....90% με το τροφοδοτικο εισαι οκ
λεω 90% γιατι τασεις μπορει να εχεις.....μπορει ομως να μην εχεις αμπερ.....δυναμη
για καλο και για κακο περνα ολη την πλακετα ξανα με κοληση.....ωστε να κλεισουμε (?) το θεμα τροφοδοτικο

μετα παμε στην κεντρικη πλακετα....mainboard

1) κοιτας μοιπως υπαρχει καμια μικρη ....pico fuse....ασφαλεια
2)μπορει να θελει reset η eeprom
3)μπορει να θελει update software(αυτο το συγκεκριμενο το ξεχναμε γιαυτην την τηλεοραση)
4)μπορει να θελει reflow ο επεξεργαστης....η καποιο αλλο εξαρτημα

αυτα για ορεκτικο

takisegio
24-04-12, 17:32
ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!εξι post εκανες με την ιδια απαντηση.εδω δινουμε λυση στο προβλημα αν γνωριζουμε .............δε ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ!!!!!
αυτα.......

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-04-12, 00:07
αφου εχει ολες τις τασεις οκ .....90% με το τροφοδοτικο εισαι οκ
λεω 90% γιατι τασεις μπορει να εχεις.....μπορει ομως να μην εχεις αμπερ.....δυναμη
για καλο και για κακο περνα ολη την πλακετα ξανα με κοληση.....ωστε να κλεισουμε (?) το θεμα τροφοδοτικο

μετα παμε στην κεντρικη πλακετα....mainboard

1) κοιτας μοιπως υπαρχει καμια μικρη ....pico fuse....ασφαλεια
2)μπορει να θελει reset η eeprom
3)μπορει να θελει update software(αυτο το συγκεκριμενο το ξεχναμε γιαυτην την τηλεοραση)
4)μπορει να θελει reflow ο επεξεργαστης....η καποιο αλλο εξαρτημα

αυτα για ορεκτικο






το κυρίως πιάτο τι περιέχει;

takisegio
25-04-12, 00:18
ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!εξι post εκανες με την ιδια απαντηση.εδω δινουμε λυση στο προβλημα αν γνωριζουμε .............δε ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ!!!!!
αυτα.......

τι εγινε;; τη κοπανησε ο φιλος;; ΕΣΒΗΣΕ TA POST

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-04-12, 00:24
ποιά πόστ; για πές;

freecom
25-04-12, 09:44
αγαπητε νικο το κυριως πιατο....θα το σερβιρεις εσυ
:001_smile:
τα τσικο (εγω) μονο μεχρι το ορεκτικο σερβιρουν (τα απλα και ευκολα)

takisegio
25-04-12, 10:29
τι εγινε;; τη κοπανησε ο φιλος;; ΕΣΒΗΣΕ TA POST
μπηκε χτες με το user name skoune και εκανε διαφημιση με εκπτωση απο το site που εχει http://my.texnitesonline.gr/promo.php?user=skoune.απαντησε σε 6 διαφορετικα θεματα με την ιδια απαντηση.τον εκραξα λιγο...αλλα τωρα δεν βλεπω τα post που εκανε ουτε το προφιλ του.διαγραφηκε;;;;