PDA

Επιστροφή στο Forum : βλαβη sony kp41s4g



STALKER IX
18-04-12, 07:37
Η τηλεοραση ειχε εικονα και ηχο αλλα η εικονα ηταν με πολλα ειδωλα.
εγινε προσπαθεια διορθωσης απο το μενου αλλα καμια αντιδραση.
εγινε αλλαγη στα 2stk και αλλαγη δωδεκα αντιστασεων και η εικονα ηταν αψογη
μετα την ευθυγραμμιση απο το μενου και δουλεψε 12 ωρες χωρις κανενα προβλημα
οποτε και παραδοθηκε.φυσικα μετα απο μια βδομαδα η τηλεοραση ειναι παλι στο παγκο
γιατι δεν δουλευει!!
πατας το γενικο διακοπτη αναβει προς στιγμη το led ακουγετε ηχος για μισο δευτερολεπτο
και μετα ακρα του ταφου σιωπη! ουτε κωδικος σφαλματος! θα γινει αυριο ελεγχος στα stk
και βλεπουμε..... οποιος εχει δουλεψει το σασι αυτο ας δωσει τα φωτα του!!!!!!

STALKER IX
21-04-12, 18:01
Και τωρα ολα τα ομορφα!!!!!
Η τηλεοραση ειχε καψει μια ασφαλεια στο τροφοδοτικο στην εξοδο -15v (pico fuse 5a)
οποτε δεν ξεκιναγε,ηταση αυτη ειναι παρουσα στα στκ στο βερτικαλ και σε ενα σταθεροποιητη
εγινε αλλαγη το σασι δουλεψε αψογα κανα διλεπτο και δεν προλαβα καν να μετρησω τασεις
και παλι με ειδωλα η εικονα χωρις καμια ασφαλεια καμενη στα στκ οπως και στην αρχη.
Kαλο σαββατοκυριακο σε ολους.32018

spiroscfu
21-04-12, 18:16
Σε αυτές συνήθως σκάνε οι φούσκες των crt και πέφτουν λάδια στο σασί, με αποτέλεσμα διαρροές και διάφορα κουφά.

Aν σου χάνει της μνήμες του convergence μπορεί να θέλει και μ/ε.

STALKER IX
21-04-12, 18:59
οχι σπυρο δεν χανει την μνημη απλα ειναι παλι για πεταμα τα καινουργια στκ.
απλα με την βοηθεια σας με βαση το σχεδιο μηπως βρουμε γιατι τα "πεταξε" παλι.
βρηκα στο google οτι τα γνησια σανυο στκ ειναι καλα ανταλλακτικα....αυτα...

spiroscfu
21-04-12, 19:39
Μιχάλη στην αρχή αναφέρεις 2x stk και 12 αντιστάσεις, ήταν καμένα ή τα άλλαξες προληπτικά (αν κάηκαν όλα μαζί μπορεί αν υπάρχει θέμα με το τροφοδοτικό ή κάτι γενικό τέλος πάντων).

Και ένα τελευταίο κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες ανταλλακτικά (κάτι σαν λότο είναι και αυτό!).

STALKER IX
21-04-12, 20:29
οι αντιστασεις ηταν καλες μονο τα στκ ειχαν προβλημα

spiroscfu
22-04-12, 05:55
Έχω δουλέψει με κάτι τέτοιες αλλά δεν μου έχει τύχη καμένο stk (ειδικά και τα δυο), χαμένη σύγκλιση συνέχεια!

Τα stk κάνουν το convergence έτσι: 3 crt λάμπες R,G,B - 3 πηνία πρόσθετης σύγκλισης - 6 ενισχυτές (H και V τα 2 stk).
Δηλαδή μπορείς να τα ελέγξεις από το convergence menu, βάζεις άσπρα τετραγωνάκια (επιλέγοντας και της τρεις λάμπες) και βλέπεις ποιοι ενισχυτές δεν δίνουν σωστή έξοδο ή ποια χρώματα δεν έχουν σωστή σύγκλιση.

STALKER IX
22-04-12, 08:55
Εισαι απο τους τυχερους! ειχα τετοια προβληματα και με hitachi kai panasonic αλλα ποτε να χαλασουν παλι σε μια
βδομαδα!πιστευω οτι ειναι θεμα ανταλακτικου αλλαξαν οι εποχες ουτε bu δεν θα βρισκουμε σε καμια πενταετια!
τωρα πρεπει να δω ποιο εχει χαλασει οπως ειπες και να βαλω ενα απο τα παλια σιγουρα το ενα ειναι χαλασμενο..

spiroscfu
22-04-12, 20:26
Για sony μιλούσα όχι γενικά, σε samsung και κάποια άλλη μάρκα που δεν θυμάμαι τώρα μου έχει τύχη, σχετικά με τα bu "γιατί βρίσκεις τώρα"!!!

STALKER IX
23-04-12, 00:44
Λοιπον τα νεοτερα ειναι οτι και δυο στκ ειναι χαλασμενα εφοσον στο convergence δεν εχω καμια ανταποκριση ουτε στο μπλε ουτε στο κοκκινο σταυρο.
πρεπει να αγορασω αλλα δυο και οχι φυσικα αυτα που πηρα με 6$ και τα δυο...

STALKER IX
23-04-12, 03:13
Λοιπον τα νεοτερα ειναι οτι και δυο στκ ειναι χαλασμενα εφοσον στο convergence δεν εχω καμια ανταποκριση ουτε στο μπλε ουτε στο κοκκινο σταυρο.
πρεπει να αγορασω αλλα δυο και οχι φυσικα αυτα που πηρα με 6$ και τα δυο...

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=392-150&_sacat=0&_odkw=sanyo&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
αντε να βγαλεις ακρη τωρα!!!

spiroscfu
23-04-12, 18:09
Μάλλον θα έλεγξες αν υπάρχουν όλες οι τάσεις τροφοδοσίας και αν παίρνουν είσοδο, αν ναι τότε παίξε λότο στο ebay:biggrin:.

STALKER IX
05-06-12, 21:11
Λοιπον τα στκ ηρθαν μπηκαν δουλευουν κανονικα οι τασεις ειναι σωστες εγινε και αλλαγη του γελιου ψυγειου που εβαλε ο κατασκευαστης ο χρονος θα δειξει..
Πιστευω οτι εκανα οτι καλυτερο γινοταν εχω και αλλα δυο εφεδρικα στκ και θα ειναι τα τελευταια που θα μπουν αν ξαναβγαλει τη βλαβη αυτη μετα ανακυκλωση...
339863398733988339893399033991