PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] Προβλημα τηλεορασης NEXT A26L21T



p_stama
12-04-12, 20:17
Καλησπερα .

Εχω μια τηλεοραση κινεζικη LCD (NEXT) model A26L21T και "φοραει το τροφοδοτικο" της MEGMEET MLT168A.

Συμβαινει το εξης με αυτην. Οταν την εχεις για πολυ καιρο εκτος ρευματος και μετα την αναψεις αναβει μια χαρα. Οταν την σβησεις και πας να την ξαναναψεις το κοκκινο φωτακι που εχει στο standby γινεται για λιγο πρασινο και μετα ξανα κοκκινο και φυσικα η τηλεοραση δεν αναβει. Πρεπει μετα να την αφησεις καμια 2 - 3 μερες εκτος ρευματος για να μπορεσεις να την ξαναναψεις. Οι πυκνωτες που εχει το παλμοτροφοδοτικο ειναι ενταξει . Κανενας φουσκωμενος κανενας σκασμενος.

Απο οτι εχω διαβασει το συγκεκριμενο τροφοδοτικο εχει καποια προβληματα αλλα δεν βρηκα καποια ακρη.

Καμια ιδεα ??

Ευχαριστω.

alfadex
12-04-12, 20:24
δε σημαίνει όμως οτι επειδή δεν έιναι κανενας καμμένος κανένας φουσκωμένος είναι εντάξει , βασσικά πρέπει να κοιτάξεις για τα 5 βολτ που παίρνει το κύκλωμα του stand by αν τα έχεις, χωρίς να την ξέρω την συυγκεκριμένη κάποιος μικρός σε χωριτικότητα πυκνωτής είναι που στην κάνει λογικά στο τροφοδοτικό η ακόμα και στο κύκλωμα του stand by, αν ήξερες και τι σασί έχει θα ήταν ακόμα καλύτερα

p_stama
12-04-12, 21:38
δε σημαίνει όμως οτι επειδή δεν έιναι κανενας καμμένος κανένας φουσκωμένος είναι εντάξει , βασσικά πρέπει να κοιτάξεις για τα 5 βολτ που παίρνει το κύκλωμα του stand by αν τα έχεις, χωρίς να την ξέρω την συυγκεκριμένη κάποιος μικρός σε χωριτικότητα πυκνωτής είναι που στην κάνει λογικά στο τροφοδοτικό η ακόμα και στο κύκλωμα του stand by, αν ήξερες και τι σασί έχει θα ήταν ακόμα καλύτερα

Σασσι εννοεις την κεντρικη πλακεττα της τηλεορασης ???

p270
13-04-12, 11:13
ναι αυτο ειναι

p_stama
13-04-12, 19:11
Η κεντρικη πλακεττα της τηλεορασης ειναι CV028E_V5.

Ευχαριστω για την βοηθεια.

p_stama
25-05-12, 11:45
Καμια βοήθεια ???

nikoskosm
31-05-12, 22:11
και έχω μια ( NEXT TV ) το μοντέλο είναι A32L71T και ενώ ανάβει το stand bay​[ κόκκινο ] δεν ανάβει η οθόνη.
Τους πυκνωτες τους άλλαξα στην τροφοδοσία αλλά η τηλεοραση παραμενει σε κατασταση stand-by. δεν ξεκινάει με τίποτα. είναι σαν νεκρή φίλε μου εδώ και δυο
μήνες την έχει το astra service ​ ακόμα τίποτα..............
αυτές είναι η πλακέτες ???

33734 33735

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
01-06-12, 01:42
παρόμοιο τροφοδοτικό έχω επισκευάσει βγάλε φωτό καθαρή την κάτω πλευρά να σου δείξω τι να αλλάξεις

p_stama
01-06-12, 13:06
Yep Αυτες ακριβως ειναι οι πλακετες . Εαν μπορεις βγαλε την πισω μερια του τροφοδοτικου γιανα δουμε τι θα κανουμε !!

nikoskosm
01-06-12, 22:07
[QUOTE=ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ;527753]παρόμοιο τροφοδοτικό έχω επισκευάσει βγάλε φωτό καθαρή την κάτω πλευρά να σου δείξω τι να αλλάξεις[/QUOT

Νίκο καλησπέρα
έβγαλα αυτές τις φώτο όσο πιο καθαρά μπορούσα ελπίζω να είναι οκ. διάλεξε την πιο καθαρή


33823 33823

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
02-06-12, 12:25
33807


γράψε μου τους κωδικούς για να σου δώσω αντιστοιχίες επειδή είναι κινέζικα και δεν βγαίνει άκρη

p_stama
02-06-12, 12:30
Θελουν αλλαγη και τα 5 ολοκληρωμενα ?? :confused1:

nikoskosm
02-06-12, 22:27
33807


γράψε μου τους κωδικούς για να σου δώσω αντιστοιχίες επειδή είναι κινέζικα και δεν βγαίνει άκρη


έχω βγάλει τα μάτια μου για να δω τους κωδικούς ούτε με τον φακό δεν μπόρεσα να τα διακρίνω εύκολα . το IC 1 και το IC 7 δεν ξέρω εάν τα έγραψα σωστά , ας κοιτάξει και ο Παύλος και ο Θύμιος την δικιά του πλακέτα και να γραψουν τους κωδικούς για να επιβεβαιώση, στο δικό τους τροφοδοτικό οι κωδική μπορεί να φαίνονται πιο καθαρά .

έγραψα ακριβώς ότι γράφει το κάθε ένα επάνω του.( δες φώτο )

33825

ΘΥΜΙΟΣ
02-06-12, 22:34
33807


γράψε μου τους κωδικούς για να σου δώσω αντιστοιχίες επειδή είναι κινέζικα και δεν βγαίνει άκρη

Νικο σκεφτηκα και εγω σε μια παρομοια να αλλαξω καποια τετοια mosfet, αλλα δεν τα βρηκα στο Φανο που ρωτησα.Αμα μπορεις να βοηθησεις να την ξανακοιταξω γιατι την εχω παρατημενη.

nikoskosm
03-06-12, 18:07
Νικο σκεφτηκα και εγω σε μια παρομοια να αλλαξω καποια τετοια mosfet, αλλα δεν τα βρηκα στο Φανο που ρωτησα.Αμα μπορεις να βοηθησεις να την ξανακοιταξω γιατι την εχω παρατημενη.

γράψε μου τους κωδικούς για να δω αν υπάρχουν στην κίνα και να τα παραγγείλω.
εγώ έχω βγάλει τα μάτια μου για να δω τους κωδικούς, ούτε με τον φακό δεν μπόρεσα να τα διακρίνω καλά . το IC 1 και το IC 7 δεν ξέρω εάν τα έγραψα σωστά
στο δικό σου τροφοδοτικό οι κωδική μπορεί να φαίνονται πιο καθαρά .

33887

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
04-06-12, 22:43
το ic4 και ic7 θα αλλάξετε θα σας τα στείλω με π.μ σε λίγο

nikoskosm
05-06-12, 16:26
το ic4 και ic7 θα αλλάξετε θα σας τα στείλω με π.μ σε λίγο

Νίκο εμένα δεν θα μου τα δώσεις ?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
05-06-12, 20:40
Νίκο εμένα δεν θα μου τα δώσεις ?

γράψε τι γράφει μετά το FDS το IC7 το IC4 είναι si9435

nikoskosm
05-06-12, 22:29
γράψε τι γράφει μετά το FDS το IC7 το IC4 είναι si9435

μετά το FDS το IC7 νομίζω γράφει 5679 είναι σχεδόν σβησμένα τα γράμματα ίσα -ίσα που διακρίνεις κάτι αριθμούς
ας κοιτάξουν και η άλλη δυο φίλοι (ο Παύλος και ο Θύμιος) για σίγουρα πράματα στο δικό τους το τροφοδοτικό μήπως εκεί φαίνονται καλύτερα η αριθμοί.

nikoskosm
09-06-12, 16:00
γράψε τι γράφει μετά το FDS το IC7 το IC4 είναι si9435
Καλησπέρα,
Νίκο, έχω κι εγώ μια NEXT TV LCD model: A32L71T
στην δικιά μου την τηλεόραση έχω αλλάξει με καινούριο όλο το τροφοδοτικό, αλλά η τηλεόραση παραμένει σε κατάσταση stand-by με αναμμένο το κόκκινο LED που έχει μπροστά της, δεν μπορώ να την ξεκινήσω με τίποτα.
και τώρα ψάχνω να βρω και την main board. (CV028E_V5)
Μήπως ξέρεις πού μπορώ να την βρω αυτήν την πλακέτα??? Είναι αυτή στην παρακάτω φωτογραφία...


34193

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
09-06-12, 20:41
αυτή η μάρκα γινότανε εισαγωγή απο το alex pack κάποιες απο αυτές πηγαίνανε στην astra service στο κεντρικό αλλά δεν υπήρχανε ανταλακτικά για επισκευή όσες είχανε κάτι απλό φτιαχνότανε η γινότανε τράμπα πλακέτες, οι περισσότερες όμως γινότανε αντικατάσταση άρα δεν υπάρχει τίποτα απο ανταλακτικά.
ως έσχατη λύση σου προτείνω να αλλάξεις το μνημάκι 24c... που φοράει μήπως και δείς φώς στην tv

nikoskosm
09-06-12, 21:20
αυτή η μάρκα γινότανε εισαγωγή απο το alex pack κάποιες απο αυτές πηγαίνανε στην astra service στο κεντρικό αλλά δεν υπήρχανε ανταλακτικά για επισκευή όσες είχανε κάτι απλό φτιαχνότανε η γινότανε τράμπα πλακέτες, οι περισσότερες όμως γινότανε αντικατάσταση άρα δεν υπάρχει τίποτα απο ανταλακτικά.
ως έσχατη λύση σου προτείνω να αλλάξεις το μνημάκι 24c... που φοράει μήπως και δείς φώς στην tv


Νίκο, όπως έγραψα και πριν , το τροφοδοτικό που έβαλα είναι καινούριο και επειδή δεν μπορούσα να βγάλω άκρη με την main board, την έδωσα την τηλεόραση σε έναν φίλο από την astra service, εδώ στην Θεσ/νίκη, την είχε περίπου 2 μήνες, περιμένοντας μήπως βρει κάποια μεταχειρισμένη πλακέτα (main board). Τελικά, μου είπε να πάω να την πάρω και κράτησε τα στοιχεία της main board και μου είπε αν βρεθεί τίποτα θα με ειδοποιήσει. Γι' αυτόν τον λόγο κι εγώ ψάχνω μήπως και την βρω αυτήν την πλακέτα.
Νίκο, μπορείς να μου τσεκάρεις πάνω στην πλακέτα το 24c... ? δεν μπόρεσα να το βρω.

34201

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-06-12, 09:56
δέν είναι καθαρή η φωτό είναι εύκολο να τη βρείς είναι smd 8 pin

nikoskosm
10-06-12, 14:53
δέν είναι καθαρή η φωτό είναι εύκολο να τη βρείς είναι smd 8 pin


Καλησπέρα Νίκο,
επιτέλους το βρήκα και πάνω του γράφει αυτά 24C16AN. Κοίτα λίγο την φωτογραφία.
Θα σου γράψω και ένα link, άνοιξέ το να το δεις. Το βρήκα στην Κίνα αυτό που θα δεις στο link, έχει τον ίδιο κωδικό (CV028E_v5) η πλακέτα αυτή που βρήκα, αλλά λείπουν από πάνω αυτά που έχω κυκλωμένα. Να την παραγγείλω? Κάνει αυτή η πλακέτα για εμένα??
Σύγκρινε τις δύο: την δικιά μου και αυτή που θα δεις στο link. Και πες μου, με την εμπειρία που έχεις, αν είναι εντάξει.
πάντως σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου.
http://www.agencytaobao.com/productitem.php?id=2276943450&num=3
34210 34213

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-06-12, 15:10
Καλησπέρα Νίκο,
επιτέλους το βρήκα και πάνω του γράφει αυτά 24C16AN. Κοίτα λίγο την φωτογραφία.
Θα σου γράψω και ένα link, άνοιξέ το να το δεις. Το βρήκα στην Κίνα αυτό που θα δεις στο link, έχει τον ίδιο κωδικό (CV028E_v5) η πλακέτα αυτή που βρήκα, αλλά λείπουν από πάνω αυτά που έχω κυκλωμένα. Να την παραγγείλω? Κάνει αυτή η πλακέτα για εμένα??
Σύγκρινε τις δύο: την δικιά μου και αυτή που θα δεις στο link. Και πες μου, με την εμπειρία που έχεις, αν είναι εντάξει.
πάντως σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου.
http://www.agencytaobao.com/productitem.php?id=2276943450&num=3
34210




αυτό είναι το μνημάκι το βρήκες τώρα για την πλακέτα που δείχνεις δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι άλλά και να κάνει πώς θα αγοράσεις απο κεί paypal έχουν ή θα σου φάνε τα λεφτά άλλαξε πρώτα την 24c16 και μετά βλέπεις

nikoskosm
10-06-12, 15:27
αυτό είναι το μνημάκι το βρήκες τώρα για την πλακέτα που δείχνεις δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι άλλά και να κάνει πώς θα αγοράσεις απο κεί paypal έχουν ή θα σου φάνε τα λεφτά άλλαξε πρώτα την 24c16 και μετά βλέπεις

ok θα παραγγείλω το 24C16AN. Νίκο μετά την αλλαγή της μνήμης θέλει προγραμματισμό η τν?

nikoskosm
02-07-12, 18:42
αυτό είναι το μνημάκι το βρήκες τώρα για την πλακέτα που δείχνεις δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι άλλά και να κάνει πώς θα αγοράσεις απο κεί paypal έχουν ή θα σου φάνε τα λεφτά άλλαξε πρώτα την 24c16 και μετά βλέπεις

καλησπέρα
ήρθε επιτέλους το μνημάκι 24C16 και το άλλαξα, και το μόνο πάλι που ανάβει είναι το standby όπως και πριν Νίκο, τι κάνω τώρα? πάλη δεν ξεκινάει η τν

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
04-07-12, 18:38
καλησπέρα
ήρθε επιτέλους το μνημάκι 24C16 και το άλλαξα, και το μόνο πάλι που ανάβει είναι το standby όπως και πριν Νίκο, τι κάνω τώρα? πάλη δεν ξεκινάει η τν


με κενή μνήμη ξεκινάει κανονικά το psu είναι καινούριο ή ανακατασκευή;

nikoskosm
04-07-12, 19:34
με κενή μνήμη ξεκινάει κανονικά το psu είναι καινούριο ή ανακατασκευή;

Η πλακέτα του τροφοδοτικού είναι ολοκαίνουρια, δεν δούλεψε καθόλου μπήκε πρώτη φορά στην δικιά μου τηλεόραση.
Όπως σου είχα γράψει και παλαιότερα και στο astra service που την είχα δώσει ο Μάκης μου είχε πει ( γενικά ) ότι θέλει αλλαγή η main board.
Νίκο, τι κάνουμε τώρα??

nikoskosm
06-07-12, 16:04
Νίκο......ΒΟΗΘΕΙΑ!! με ξέχασες????

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
06-07-12, 22:12
τα 5ν υπάρχουν; αν δεν υπάρχουν να τα δώσεις να δεις αν ξεκινάει
πάντως η βλάβη εμένα μου δείχνει μνήμη δυστυχώς δεν την έχω μπροστά μου να σου πώ περισσότερα

nikoskosm
07-07-12, 13:14
τα 5ν υπάρχουν; αν δεν υπάρχουν να τα δώσεις να δεις αν ξεκινάει
πάντως η βλάβη εμένα μου δείχνει μνήμη δυστυχώς δεν την έχω μπροστά μου να σου πώ περισσότερα

Ναι, τα 5 V υπάρχουν και πατώντας να την ανοίξω από το τηλεχειριστήριο, η εντολή που δίνω στέλνεται στην main board αλλά δεν ξεκινάει. Τι άλλο να κάνω? την μνήμη την άλλαξα.
Νίκο, να σε ρωτήσω κάτι?? Το μνημάκι που έβγαλα από την πλακέτα έγραφε πάνω του αυτά τα στοιχεία 24C16AN και έτσι το παρήγγειλα. Ενώ αυτό που μου ήρθε γράφει πάνω του αυτό αυτά 24C16 δηλαδή λείπει το AN μήπως πειράζει αυτό?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-07-12, 21:07
Ναι, τα 5 V υπάρχουν και πατώντας να την ανοίξω από το τηλεχειριστήριο, η εντολή που δίνω στέλνεται στην main board αλλά δεν ξεκινάει. Τι άλλο να κάνω? την μνήμη την άλλαξα.
Νίκο, να σε ρωτήσω κάτι?? Το μνημάκι που έβγαλα από την πλακέτα έγραφε πάνω του αυτά τα στοιχεία 24C16AN και έτσι το παρήγγειλα. Ενώ αυτό που μου ήρθε γράφει πάνω του αυτό αυτά 24C16 δηλαδή λείπει το AN μήπως πειράζει αυτό?


όχι οι ίδιες είναι