PDA

Επιστροφή στο Forum : sony KV25F1D



windmill82
10-04-12, 00:57
Γεια σας μαστορια, παιδευομαι με αυτη την τηλεοραση. Το προβλημα της ειναι οτι οταν πιεζεις το on-off button αναβει για 1 δευτερολεπτο το κοκκινο led και σβηνει αμεσως. Ταση δεν φτανει στον μεγαλο πυκνωτη, δεν προλαβαινω να μετρησω πουθενα γιατι πολυ απλα σε 1 δευτερολεπτο σβηνει! οπτικα δεν φαινεται καποιο σκασιμο φουσκωμα. Σκεφτηκα για τρανζιστορ υψηλης, μηπως βραχυκυκλωσε και τραβαει ολο το ρευμα αλλα το μετρησα και δειχνει οκ.
προσοχη δεν αναβοσβηνει το led για να καταλαβω το fault code. .Αν υπαρχει καποιος να μου δωσει service manual ή ηλεκτρονικο διαγραμμα θα με βοηθουσε παρα πολυ. μηπως τελικα ειναι καλυτερο να την πεταξω?
ευχαριστω εκ των προτερων.

tsalik
10-04-12, 01:21
Το σασί είναι το BE3D μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ http://www.eserviceinfo.com

johnkou
10-04-12, 22:13
Για μπες στο σερβις μενου οπως αναβοσβηνει το λεντ με το i,5,+,τετραγωνακι στο κοντρολ και πες μας αν ξεκινησε.

p270
10-04-12, 22:30
πως να μπει αφου λεει οτι δεν αναβοσβηνει το led αρα κλεινη αμεσως

johnkou
10-04-12, 22:44
Ας πατησει και μετα βλεπουμε.

GeorgeSindos
10-04-12, 23:30
ξεκολα το button εκκίνησης και μετρησε το με πολυμετρο αν βραχυκυκλώνει σωστα κατα το on-off ή σου δειχνει καποια ωμική αντισταση.Αν ειναι οκ τοτε προχωρα προς την βαθμίδα τροφοδοσίας.

windmill82
10-04-12, 23:48
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. johnkou, πατωντας το μπουτον εκκινησης το led αναβει για ενα δευτερολεπτο και σβηνει αρα δεν προλαβαινω να κανω τιποτα. γιωργο το μπουτον ειναι οκ. μετρησα τα παντα στο πρωτευον και φαινονται οκ. Δεν παιρνω πουθενα τα +5v standby αρα το μυαλο μου παει στο κυκλωμα του δευτερευοντος. ο 5v regulator και οι πυκνωτες του ειναι οκ... ο μετασχηματιστης κ αυτος φαινεται οκ , μετρησα ωμικα μονο τα τυλιγματα του. Δεν εχω και μεγαλη εμπειρια και εχω αρχισει να απογοητευομαι....ισως να ειναι καμμενο το STR-S6708 αλλα πως να το κανω ελεγχο?

ΜΑΝΘΟΣ1988
11-04-12, 00:10
ταση περνεις στο πρωτεύον του μετασχηματιστή και στο δευτερεύον ειδες για τυχον ασφαλιες καμενες εκει γυρο

windmill82
11-04-12, 00:18
εχω αφαιρεσει μερικα εξαρτηματα για μετρηση και αντικατασταση . αυριο θα κανω παλι μετρησεις.

windmill82
13-04-12, 18:10
μαστορια καλησπερα και καλη ανασταση να εχουμε. Εχω νεα για το προβλημα της τηλεορασης!
αλλαξα STR-6708 στο πρωτευων και καποιους πυκνωτες στο κυκλωμα standby και η τηλεοραση αναψε!!!!
Το βασανο μου ομως δεν τελειωσε εδω. η οθονη ανα 2-3 δευτερολεπτα αναβει και σβηνει. ο ηχος λειτουργει κανονικα ειτε η οθονη δειχνει ειτε οχι. οταν σβηνει εννοω τελειως δηλαδη δεν εχει ουτε καν φωτισμο. δεν πρεπει να ειναι ψυχρες γιατι το αναψε σβησε γινεται σταθερα καθε 2-3 δευετολεπτα, και δεν αλλαζει τιποτα αν την χτυπησω ελαφρα ή στρεβλωσω λιγο το σασι.σταθερα με συγκεκριμενη περιοδικοτητα..αααναααβειιιι ---- σββηηηννεεειιιι . τι μπορει να ειναι αυτο το πραγμα?
σημειωνω οτι το led μπροστα δεν μου δινει καποιο fault code.

windmill82
17-04-12, 20:13
καλησπερα μαστορια, χριστος ανεστη!
Μετα απο πολυ παρατηρηση με την τηλεοραση σε λειτουργια εβγαλα δυο νεα συμπερασματα. οταν την αναβω αρχικα το αναβοσβησμα της οθονης γινεται σε μεγαλη περιοδο 5-6 δευτερολεπτα ενω οσο περναν οι ωρες η περιοδος μικραινει περι των 2 δευτερολεπτων και εν τελει μετα απο 6-7 ωρες παιξιματος μενει κανονικα αναμενη και δεν ξανασβηνει. Για να σιγουρεψω οτι δεν οφειλεται σε ψυχρες κολλησα απο την αρχη ολα τα ποδαρακια της πλακετας. εννοειται δεν αλλαξε κατι. παει καπου ο νους σας?

jimmys13
17-04-12, 21:08
Μπορεί να οφείλεται σε κάποιο ελαττωματικό πυκνωτή. Ίσως να έχουν πρόβλημα, και καθώς ζεσταίνονται (με την πολύωρη χρήση) τότε λειτουργούν καλύτερα.

windmill82
23-04-12, 22:33
Καλησπερα.οι τασεις 1000v kai 200v στην πλακετα RGB ερχονται κανονικα. G2 εχω σχεδον 400v αλλα οταν δειχνει εχει καλη φωτεινοτητα.
Το προβλμα ειναι οτι η οθονη σβηνει διοτι το ολοκληρωμενο Y/C/RGB CXA200Q παυει να βγαζει παλμους R-G-B ανα 3 δευτερολεπτα. Δοκιμασα να στειλω τους παλμους κατευθειαν στο ΙΚ ωστε να παρακαμψω το κυκλωμα cutoff που εχει επανω στην πλακετα RGB αλλα δεν αλλαξε τιποτα. Κατι συμβαινει και προκαλει στο ολοκληρωμενο να αποκοβει τους παλμους RGB.Εχει αντιμετωπισει καποιος κατι αναλογο? αν ειναι το ολοκληρωμενο τσαμπα παιδευομαι...

fotisp2
24-04-12, 02:24
Οθονη μηπως? για ανεβασε το g2

windmill82
24-04-12, 20:04
Φωτη καμμια διαφορα αν πειραξω το G2. Eτσι κ αλλιως τις περιοδους που δειχνει η εικονα που παιρνω ειναι αψογη. για καποιον λογο κοβει τους RGB απο το ολοκληρωμενο.

windmill82
25-04-12, 01:15
Η τηλεοραση επισκευαστηκε. Στο CXA200Q εβαλα τα pins του sample and hold του RGB σε ταση 5volt κι ετσι το ολοκληρωμενο παρακαμπτει την λειτουργια ελεγχου ΑΚΒ. Την δουλευω εδω και 6 ωρες και δεν ξαναχασε την εικονα.Ευχαριστω ολα τα μαστορια για τις απαντησεις!

fotisp2
30-04-12, 03:05
στο το ic 301?
32409
αυτα λες?