PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia 6303- service GERMANOS



dimav
01-04-12, 10:00
Στις 28/1/12 παραδίδω στο service του Γερμανού στο Ίλιον, το κινητό μου Nokia 6303 classic :001_wub: με το εξής πρόβλημα στην οθόνη , να μην ανοίγει. Σε επιτόπου έλεγχο το service γράφει στην αναφορά βλάβης σπασμένη οθόνη- δεν λειτουργεί, με κόστος επισκευής 60 ευρώ, και προφορική βεβαίωση από το service για παράδοση σε τρείς εβδομάδες , Μετά από κάποιες μέρες, διαπιστώνω ότι το κινητό μου έχει γραπτή εγγύηση δύο χρόνων, αντί για ένα χρόνο που νόμιζα, και την πηγαίνω στον Γερμανό. Μετά από 40 μέρες , σε επίσκεψή μου στο κατάστημα, γίνεται ο εξής διάλογος μεταξύ εμού και του υπαλλήλου του service

-ΤΙ γίνεται με το κινητό μου?
-Εντάξει η οθόνη, αλλά υπάρχει πρόβλημα με την κάμερα, τραβάει θολές φωτό,
-Μας κάλυψε η εγγύηση ρωτάω
-Ναι η απάντηση του πωλητή, και περιμένω την εγγύηση για την κάμερα,
για να μην χρεωθείτε το κόστος αυτής.
-Δηλαδή , αυτή τη στιγμή έχω κάποια χρέωση για την οθόνη?
-Όχι , η σαφής απάντηση του πωλητή, θα λάβετε μήνυμα μόλις είναι έτοιμο. ( δεν το έλαβα ποτέ )
Αποχωρώ απο το κατάστημα χαρούμενος και σκέφτομαι "για αυτόν το λόγο σίγουρα ή επισκευή άργησε πέρα απο τις τρεις εβδομάδες, έψαχναν να βρουν ανταλλακτικό για την οθόνη και ταυτόχρονα να είμαι μέσα στην εγγύηση"
φευ όμως η πραγματικότητα ήταν εντελώς διαφορετική.


Σήμερα 30/3/12, περνώντας για να ψωνίσω τις cosmocarta του μήνα, ρωτάω και μαθαίνω ότι είναι έτοιμο προς παραλαβή, πλην όμως οφείλω το ποσό των 60 ευρώ, για την αλλαγή της οθόνης,
( η δε κάμερα είχε φτιαχτεί μέσα στην εγγύηση).

Πληρώνω δυσαρεστημένος το ποσό των 60 ευρώ, και φεύγοντας παρατηρώ ότι η απόδειξη που μου δίνουν γράφει επί λέξει:
έλεγχος και αποκατάσταση λειτουργίας : ποσό τόσο, +ΦΠΑ = 60 ευρώ.
Ρωτάω τον υπάλληλο: μήπως έχει γίνει λάθος χρέωση, γιατί δεν γράφει επακριβώς αλλαγή οθόνης ?
Σωστή είναι η χρέωση μου απαντά,
Τότε του απαντώ γράψε πάνω αλλαγή οθόνης να φαίνεται η εργασία που ακριβώς έγινε
Εκει αρχίζει το show, o υπαλληλος του service, αφου πρώτα δυσκολεύτηκε κατά 15 λεπτά να βρει τον κωδικό της βλάβης για να τυπώσει την νέα απόδειξη, ενώ παράλληλα αρνήθηκε επίμονα ότι την προηγούμενη φορά μου είχε δηλώσει ναι, όταν τον ρώτησα αν με καλύπτει η εγγύηση για την οθόνη.
Η δε λύση που θέλησε να δώσει για να μην φύγω δυσαρεστημένος από το κατάστημα, ήταν να γυρίσουμε πίσω το κινητό για να αφαιρεθεί η νέα οθόνη και να επιστρέψει το κινητό στην προτεραία κατάσταση. :blink:!!

Τι είδους λύση ήταν αυτή, τι στιγμή που το είχα ήδη πληρώσει και παραλάβει?
-Μα το κινητό , σας το έφερα για να το φτιάξετε, και όχι για να το γυρίσουμε πίσω,
Ήταν το πιο απλό και λογικό πράγμα που σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή.
Η δε νέα απόδειξη που πήρα, γράφει απλώς οθόνη NOKIA5630XM, με κόστος πάλι 60 ευρώ
Και ποιος μου εγγυάται ότι δεν έγινε αυτό που υποψιάζομαι, να καλυφθεί μεν η οθόνη από την εγγύηση , και παράλληλα να επωμιστώ το κόστος επισκευής.
Για να μην μακρηγορώ, δηλώνω ότι ποτέ δεν θα συστήσω σε γνωστούς μου, να εμπιστευτούν το service Του Γερμανού στο Ίλιον. :crying:

plouf
01-04-12, 10:18
φίλε μου καλημερα κα ιελπίζω να συνεχίσεις να είσαι μέλος και να μην μπήκες μόνο και μόνο για τα "χωσεις" στον ΓΕΡΜΑΝΟ (1 ποστ !)

το μόνο λάθος που βρίσκω είναι ότι στα είπαν λάθος τη δεύτερη φορά και αυτό συμβαίνει συχνά μιας και έχουν συνεχόμενη κίνηση.

η οθόνη εφόσον ήταν σπασμένη λογικό ειναι να μην καλύπτεται απο την εγγύηση...

rep
01-04-12, 11:20
οπως ειπε ο Χρηστος η οθονη αν φαινεται σπασμενη δεν την καλυπτει η εγγυηση.αν αλλαξει με καινουργια και γνησια συνεχιζει κανονηκα για το υπολοιπο των δυο χρονων η εγγυηση.η ιδια οθονη μπαινει σε παραπανω απο ενα τηλεφωνα π.χ 6303,e65,5630,6720c και δεν μπορει να ανοιγει το καταστημα ενα κωδικο για το καθε κινητο χωρια αφου η κατηγορια ειναι μια.το περιεργο σε αυτο ειναι η τιμη και ο χρονος παραδοσης,η τιμη θα επρεπε να ειναι κατω απο 45 ευρω και η παραδωση το πολυ μια ωρα αφου το κινητο ανοιγει και κλεινει σε το πολυ πεντε λεπτα.θα πεις δεν ειχαν ανταλακτικο ελειπε ο τεχνικος κλπ αλλα ειναι πολυ 3 βδομαδες.γενικα ειναι συνηθες τακτικη του Γερμανου η ολη διαδικασια(χρονος/τιμη οχι τα υπολοιπα).

plouf
01-04-12, 11:39
υπάρχουν 2 λόγοι (τουλαχιστον παλια αλλα πιστευω ισχύει ακομα) που καθυστερουν τα κινητά στο ΓΕΡΜΑΝΟ

ο πρώτος ο τεχνικος του καταστήματος δεν ξέρει /δεν θέλει να ασχοληθεί με αποτέλεσμα να τα στέλνει στο κεντρικό και να τα πειρμνει απο κει.
επιπροσθέτως δεν στέλνουν παντα ανταλλακτικά στα καταστήματα μερικές φορές επιλέγουν οτι πρέπει να γίνεται μόνο στο κεντρικό.

και ο δεύτερος η συνεργασία με τη ΝΟΚΙΑ ειναι παράξενη. πολλά δεν τα φτιαχνουν εδώ αλλα σε κέντρο εξωτερικού με αποτέλεσμα να αργουν ακόμα ποιο πολύ

rep
01-04-12, 11:49
Το οτι δεν εχουν σχετικο στον τομεα αυτο το ξερω καλα απο το καταστημα στην Βεροια ενα αλλο που δεν ξερω ποιος ο λογος να το κανουν ειναι οτι πολλα κινητα δεν τα ανοιγουν καθολου λενε οτι το κοιταξαν και θελει πλακετα 120 και βαλε ευρω.και τα κινητα εχουν βλαβες το πολυ 30 ευρω.σε καποια κινητα φαινεται αυτο π.χ σε πολλα slide κινητα s/e πρεπει να βγαλεις στο πισω μερος του μπροστινου μερους καποιο κολημενο πλαστικο 'η μεταλο για να ανοιξει το κινητο(zylo w595 w580 κλπ)και στα κινητα αυτα δεν το εχουν πειραξει καθολου αυτο το κομματι.

plouf
01-04-12, 12:05
οταν στέλνονται στα κεντρικά όπου απο κεί και μόνο βγάινει το κόστος αλλαγης, ειναι ασ το πούμε πολυ "αυστηροί" στην υγρασία, μικρα κομμάτια που φαίνονται ασυναίσθητα και μόνο με μικροσκόπιο.
και υπάρχει και φωτογραφία στο σύστημα που το δείχνει (ανεξαρτήτως αν ειναι μεμπτό η όχι για σένα και μένα)

leosedf
01-04-12, 13:31
Και όπως και να είναι τι μπορούμε να κάνουμε εμείς εδώ?
http://www.inka.gr/ εδώ πρέπει να απευθυνθείς και όχι να κράζεις στα φόρουμς.
Λάθος επιλογή το service της cosmote πάντως.

takisegio
01-04-12, 16:04
οι περισσοτεροι ξερουν οτι το συγκεκριμενο service ειναι"περιεργο".επρεπε να πας σε καταστημα nokia care που αναλαμβανουν την εγγυηση σε οτι φυσιολογικη φθορα προκυψει. οι εποχες εχουν ζορισει οποτε "οτι αρπαξουν"!!!!!

dimav
01-04-12, 16:34
ευχαριστώ όσους έγραψαν απαντήσεις. Η οθόνη δεν φαινόταν σπασμένη σε κανένα σημείο, το κινητό άνοιγε και φωτιζόταν η οθόνη ολόκληρη, αλλά πέραν τούτου ουδέν. H βλάβη χαρακτηρίστηκε έτσι από το service, το κινητό όπως μου είπαν φτιάχτηκε επι τόπου στο καταστημα, και τουλάχιστον μπορούσαν να μου πουν από την αρχή ότι προσπαθήσαμε, αλλά δεν μας κάλυψε η εγγύηση. Θα πλήρωνα το ποσο χρέωσης για έλεγχο των 12 ευρώ, και θα πήγαινα το κινητό μου στο Nokia -service.
Ενώ αυτό που έγινε κράτώντας το κινητό στο δικο τους service, αναγκάστηκα να χρεωθώ όλο το ποσό των 60 ευρώ.

plouf
01-04-12, 16:49
ευχαριστώ όσους έγραψαν απαντήσεις. Η οθόνη δεν φαινόταν σπασμένη σε κανένα σημείο, το κινητό άνοιγε και φωτιζόταν η οθόνη ολόκληρη, αλλά πέραν τούτου ουδέν. H βλάβη χαρακτηρίστηκε έτσι από το service, το κινητό όπως μου είπαν φτιάχτηκε επι τόπου στο καταστημα, και τουλάχιστον μπορούσαν να μου πουν από την αρχή ότι προσπαθήσαμε, αλλά δεν μας κάλυψε η εγγύηση. Θα πλήρωνα το ποσο χρέωσης για έλεγχο των 12 ευρώ, και θα πήγαινα το κινητό μου στο Nokia -service.
Ενώ αυτό που έγινε κράτώντας το κινητό στο δικο τους service, αναγκάστηκα να χρεωθώ όλο το ποσό των 60 ευρώ.
απάντηση απο το δικό σου μύνημα

Σε επιτόπου έλεγχο το service γράφει στην αναφορά βλάβης σπασμένη οθόνη- δεν λειτουργεί, με κόστος επισκευής 60 ευρώ, και προφορική βεβαίωση από το service για παράδοση σε τρείς εβδομάδες ,

ως εκ τούτου σε εκείνη τη στιγμή μπορούσες να το πάρεις πίσω, το ζήτησες και αρνήθηκαν ?
αλλα επιπροσθέτως ...όπως είπες ..



Η δε λύση που θέλησε να δώσει για να μην φύγω δυσαρεστημένος από το κατάστημα, ήταν να γυρίσουμε πίσω το κινητό για να αφαιρεθεί η νέα οθόνη και να επιστρέψει το κινητό στην προτεραία κατάσταση. :blink:!!


αρα και παλι δεν θα σε χρέωναν αν ήθελες.. προφανώς εσύ δεν ήθελες..

dimav
01-04-12, 18:35
αρα και παλι δεν θα σε χρέωναν αν ήθελες.. προφανώς εσύ δεν ήθελες..[/QUOTE]

και θα ειχα πάλι μετα από 1,5 μηνα το κινητο πάλι από την αρχή να θέλει service.

ας μου έλεγαν έγινε λάθος συννενόηση, δεν μας κάλυψε η εγγύηση, και τώρα το κόστος της επισκευής πρέπει να πληρωθεί,
ή πχ. λυπούμαστε, κάναμε ότι μπορούσαμε να μην χρεωθείτε αλλά δεν κατέστη αυτό δυνατό.
Στο θέμα επικοινωνία - συμπεριφορά στον πελάτη τους βάζω βαθμό μη προβιβάσιμο