PDA

Επιστροφή στο Forum : HTC Desire αλλαγή SMD



jtb
28-03-12, 17:39
Έχω ένα HTC Desire το οποίο δεν αναγνωρίζει καμία sim κάρτα. Η ζημιά έγινε όταν προσπάθησα να βγάλω την sim κάρτα αλλά μαζί με την κάρτα ξεκόλλησε ένα SMD (δείτε την φωτο).*
Πως μπορώ να μάθω τι SMD είναι αυτό (αντίσταση, δίοδος, πυκνωτής ή κάτι άλλο). Υποθέτω ότι το smd που έφυγε είναι ίδιο με τα άλλα δυο.*

Όταν προσπάθησα να μετρήσω ωμικά για να δω αν είναι αντίσταση είδα ότι με ένα φτηνό πολυμετρο λέει κατευθείαν 1 αλλά με ένα άλλο πιο καλό *ξεκιναει από 80ΚΩ και ανεβαίνει συνέχεια γρήγορα περίπου ανά 10ΚΩ. Επίσης μια πλευρά από τα SMD είναι GND (δλδ έχουμε πολικότητα ), γιατί είδα ότι το κάλυμμα της sim έχει συνέχεια με μια πλευρά από τα smd. Νομίζω ότι πρόκειται για κάποιο πυκνωτή.

Σε αυτές τις περιπτώσεις που πάνω στο smd δεν έχει κάποιο αριθμό και γενικά καμία ταυτότητα τι μπορούμε να κάνουμε για να βρούμε τι είναι και τι τιμή έχει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.


31223

johnnyb
28-03-12, 18:06
Ποιο μοντέλο desire εχεις ακριβως?
Το smd Που ξεκολλησε το εχεις ? Απο τη φωτο φαινεται οτι εχουν καταστραφει και τα pads στην πλακετα.
Το καλυτερο νομιζω ειναι να αλλαχτει ολο το socket εφοσον ειναι ξεχωριστη πλακετα που κουμπωνει στη κεντρικη πλακετα.

http://www.icellparts.com/china-flex_cable_with_memory-197030.html

31226

jtb
28-03-12, 20:57
Ποιο μοντέλο desire εχεις ακριβως?

HTC Desire bravo (A8181)


Το smd Που ξεκολλησε το εχεις ?
Οχι δυστυχώς δεν το έχω. Δεν είχα καταλάβει οτι είχε φύγει.


Ξέρουμε αν υπάρχει περίπτωση να το καλύπτει εγγύηση;

rep
28-03-12, 22:14
βαλε μια αντισταση απο ενα 1 εως 100 ωμ θα δουλεψει...

jtb
29-03-12, 15:24
βαλε μια αντισταση απο ενα 1 εως 100 ωμ θα δουλεψει...

Έχεις και εσυ HTC Desire το οποιο το μέτρησες και είσαι σίγουρος οτι είναι μια αντίσταση εως 100Ω ή απλά το λες εμπειρικά;
Δλδ και τα άλλα 2 smd είναι αντιστάσεις; Τότε γιατί όταν τα μέτρησα με το πολυμετρο δεν έβγαζε τπτ

jtb
29-03-12, 19:33
Επίσης δοκίμασα να βάλω το πολυμετρο στην επιλογή "Έλεγχος διόδων" και είδα ότι μετράει μόνο από την μια πλευρά (σε ενα smd .525 και στο αλλο .643). Τελικά μήπως είναι κάποια δίοδος.

rep
29-03-12, 19:47
γιαννη δοκιμασε αυτο που σου ειπα δεν θα παθει τιποτα.ακομα και βραχυκυκλωμα να το κανεις για δοκιμη δεν θα παθει τιποτα.

jtb
29-03-12, 20:10
Οκ. Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες σου.
Ίσως το δοκιμάσω αύριο. Θα παω να πάρω μερικες smd αντιστάσεις.
Πρέπει να εχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή αρκεί να είναι μια απλή αντίσταση;

rep
29-03-12, 20:13
δεν θα βρεις στο εμποριο κατι σχετικο.η smd του εμποριου ειναι τεραστιες για τα κινητα.απο αλλο κινητο αν βρεις.

jtb
03-04-12, 17:55
Τελικά είχες δίκαιο. Δεν βρήκα τπτ στο εμπόριο.

Όμως έχω καλά νέα. Δοκίμασα να ξαναβάλω την sim κάρτα και την αναγνώρισε κανονικά και χωρίς την smd.

Για να καταλάβεις είχα έναν adaptor (Magic Sim 28th) για να μπορώ να έχω 2 sim (What's up & F2G) στο κινητό. Για ένα χρόνο όλα δούλευαν μια χαρά. Αλλά το τελευταίο καιρό κάποιες φορές το σήμα χανόταν και έπρεπε να κάνω Flight Mode ΟΝ και μετά OFF. Οπότε νόμιζα ότι ο adaptoras δεν κάνει καλή επαφή και είπα να τον βγάλω. Τότε μαζί με τον adaptor ξήλωσα κατά λάθος και την smd. Μετά όταν έβαλα κανονική sim, για να δω αν έκανα ζημιά, είδα ότι δεν την αναγνωρίζει. Χτες όμως που δοκίμασα να βάλω πάλι την ίδια sim είδα ότι δουλεύει κανονικά.

Άρα το πρόβλημα μάλλον είναι με τον adaptor.*
Από το pinout (http://pinout.net/pinout-scheme/129/SIM) είδα ποια pin της sim και η smd που λειπει ειναι απο το reset. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επηρεάζει την λειτουργιά του adaptor. Επίσης είδα ότι όταν ο adaptor είναι μέσα δεν τροφοδοτείται καθόλου. Μήπως ξέρεις τι IC είναι αυτό γιατί πάνω του δεν γράφει τπτ.




315083150931510

rep
03-04-12, 18:05
κανονηκα τροφοδοτειται με 3,3 volt to ic ενας μικροεπεξεργαστης μαλλον ειναι.

ts0gl1s
03-04-12, 19:22
http://www.ebay.com/itm/HTC-BRAVO-G7-DESIRE-OEM-Sim-Card-Slot-PCB-Flex-Cable-/120879418714?pt=PDA_Accessories&hash=item1c24f98d5a