PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Προβλημα με ψυγειο BOSCH NO FROST



altnik14
28-03-12, 00:06
παιδια καλησπερα!Εγω εχω ενα BOSCH NO FROST το οποιο για πολυ καιρο εκανε κατι πολυ δυνατους θορυβους σαν να σπαει παγος και ενα γουργουρητο πολυ δυνατο τοσο που καμια φορα ξυπνουσε το μωρο!φωναξα τον τεχνικο της BOSCH και μου ειπε οτι ηταν απο το κλαπετο.τελικα το ανοιξα μονος μου και καθαρισα το μοτορακι που ανοιγει το κλαπετο αλλα και ενα μικρο μπουτονακι που εχει μεσα το οποιο κολουσε με σπρει επαφων!τωρα ομως που το εκλεισα σταματησε ο θορυβος αλλα απο οτι ακουω το κλαπετο ανοιγολκεινει μονημος και το μοτερ του ψυγειου δουλευει ασταματητα!Μπορει να φταιει το μπουτονακι που καθαρισα!να μην κλεινει δηλαδη για να σταματησει να δουλευει το ψυγειο η ειναι ασχετο?

giannis - IKARIA
28-03-12, 01:46
καλησπέρα Νίκο το ψυγείο έχει κανονική ψύξη σε συντήρηση και κατάψυξη ;; ;; το κλαπέτο είναι που στέλνει τον αέρα στην συντήρηση ;;;

Marc
28-03-12, 08:43
Καλημέρα Νίκο,

Πιθανών να έχουμε το ίδιο ψυγείο. Και το δικό μου κάνει το ίδιο "τρομακτικό σπάσιμο" συνήθως νυχτερινές ώρες αλλά αυτό πάντα το έκανε οπότε (αφού ρώτησα και άλλους) το ...θεώρησα φυσιολογικό. Το γουργούρισμα που λες όταν δουλεύει το μοτέρ είναι χαμηλό αλλά τη νύχτα λόγω της ησυχίας το προσέχεις περισσότερο.

Στη δική μου περίπτωση, κάποια στιγμή το γουργούρισμα έγινε έντονο και το μοτέρ δεν σταματούσε να λειτουργεί. Μετά δε από τρεις μέρες, η θερμοκρασία της συντήρησης άρχισε να πέφτει ενώ το μοτέρ δούλευε συνεχώς. Η διάγνωση του τεχνικού ήταν να βγει από την πρίζα για 24 ώρες για να ξεπαγώσει. Έτσι έγινε και δουλεύει τώρα μια χαρά. Νομίζω πως και στο manual αναφέρεται να βγαίνει απ΄την πρίζα μια φορά στο τόσο.

Φιλικά Μάκης.

matrix
16-06-12, 21:31
Και εγω no frost Bosch.
To manual δεν γραφει τιποτα για προληπτικη αποψυξη.
Αλλα αν δεν κλεισεις καλα τη πορτα ακομα και για κανενα
μισαωρο πας κατευθειαν για 24ωρη αποψυξη γιατι μαζευει πολυ παγο
και δεν μπορει να λιωσει στην αυτοματη αποψυξη, οποτε
αντιο στα περισσοτερα τροφιμα του ψυγειου.
Δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος, χωρια που χαλασε δυο φορες.