PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε ψυγείο 30ετίας Izola Silverline



ioannisman
25-03-12, 21:24
Χρόνια Πολλά σε όλους τους Έλληνες και τις Ελληνίδες γιά την σημερινή ημέρα και καλή λευτεριά!!!
Καλησπερίζω όλους τους συμμετέχοντες στο θαυμάσιο αυτό ιστότοπο και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί με την ατομική μου περίπτωση.
Έχουμε και λέμε, ψυγείο Izola Silverline, 150χ75χ58, δίπορτο, κατάψυξη 3 αστέρων, 30+ χρονάκια στη πλάτη του, απλό, με ένα μοτέρ, δουλεύει η συντήρηση και όχι η κατάψυξη. Πιό συγκεκριμένα με το θερμοστάτη στο 3/7 έχω 2-3 βαθμούς στο μεσαίο ράφι στη συντήρηση και 2-3 βαθμους στην κατάψυξη.
Παρατήρησα το γεγονός μετά το καθαρισμό της κατάψυξης από πολύ συσωρευμένο πάγο (3-5 πόντους πάχος) μέχρι και σταλακτίκες! που είχαν δημιουργηθεί στο εσωτερικό της με το ψυγείο εν λειτουργία.
Καμία ιδέα φίλοι μου;

Κυριακίδης
25-03-12, 22:27
Η χοντρή στρώση πάγου στην κατάψυξη στα κάνει όλα αυτά . Γιατί 5 πόντοι πάγο εμποδίζουν την ψύξη να διαχυθεί στον χώρο .
Ο λόγος όμως που σου μαζεύει στρώσεις πάγου ίσως είναι και από κενά στα λάστιχα της πόρτας και πηγαινοέρχεται αέρας με υγρασία με αποτέλεσμα αυτή η υγρασία να στερεοποιείται πάνω στην κατάψυξη. Οπότε φρόντισε καλή στεγανότητα όχι μόνο στην Εξωτερική πόρτα αλλά και στο εσωτερικό πορτάκι της κατάψυξης να είναι όλα εντάξει.
Με γεια την Αντίκα !

ioannisman
27-03-12, 00:14
Aντίκας συνέχεια!
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μπορώ να έχω 0/+2 βαθμούς στο μεσαίο ράφι της συντήρησης και γύρω στους 0 στη κατάψυξη με το θερμοστάτη στο 2/7, από όσα έχω διαβάσει το αντίθετο συμβαίνει δηλαδή κατάψυξη οκ και συντήρηση γιόκ.
Πάντως σε σχέση με εχτές παρατηρώ μία καλύτερη λειτουργία της κατάψυξης κατά 2 περίπου βαθμούς, το λεπτό στρώμα πάγου όμως στη πλάτη του άνω μέρους της συντήρησης παραμένει.
Μάλλον θα πάω στο Κομίνη και στο Κουρλαμπά να ρωτήσω γιά καινούργιο θερμοστάτη και λάστιχα πόρτας συντήρησης και κατάψυξης να δούμε πόσο θα πάει3117831179 το μαλλί.
Αν δεν ήμουν μακροχρόνια άνεργος και άφραγκος θα αγόραζα ένα indesit http://www.skroutz.gr/s/73035/Indesit-RA-24-L.html ή ένα candy http://www.skroutz.gr/s/385608/Candy-CFD-2460-E.html να τελειώνουμε, το πιό πιθανό όμως είναι να κρατήσω το izola να ξεχάσω την κατάψυξη και να δουλεύω μόνο τη συντήρηση χα, χα, χα!!!
Ανέβασα και μερικές φωτογραφίες, καλό βράδυ σε όλους!!!

Κυριακίδης
27-03-12, 00:41
Τώρα κατάλαβα τι ψυγείο είναι αυτό , εγώ νόμιζα αυτές τις σακαράκες της ΙΖΟΛΑ , που τα χωρίσματα κατάψυξης /συντήρησης (δεν υπάρχουν) είναι ξέφραγα αμπέλια χωρίς χωρίσματα , (δεν μας έδειχνες φωτογραφίες για να καταλάβουμε),
Μου φαίνεται το μοντέλο που αναφέρεσαι είναι από εκείνα τα λίγα μοντέλα που η ψύξη ξεκινάει από την συντήρηση (με μια σχετικά μικρή πλάκα) και προχωράει προς την κατάψυξη. ανάποδο δηλαδή.
Αν είναι έτσι τότε πιθανόν να φταίει και ο θερμοστάτης σου . αν θέλεις βραχυκύκλωσε τον θερμοστάτη σου να δουλεύει πειραματικά συνεχώς για πολλή ώρα και δες αν έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην σχέση θερμοκρασίας κατάψυξης συντήρησης . Αν και πάλι όχι , τότε στην ανακύκλωση.

ioannisman
28-03-12, 02:35
Φίλε Πέτρο πάμε γι'άλλα χα, χα, χα!!!
Η αντίκα δουλεύει συνεχώς από τη Δευτέρα το απόγευμα και αναγκάζομαι να τη βγάζω από τη πρίζα το βράδυ από φόβο μην καεί το μοτέρ το οποίο παρεμπιμπτόντως ακούγεται ολοένα και πιό αδύναμο.
Επίσης υπάρχει μία πτώση της ψύξης στο χώρο της συντήρησης ενώ το μεταλλικό πλέγμα στην πίσω πλευτά του ψυγείου είναι δροσερό ενώ παλιά θυμάμαι έκαιγε.
Οπότε μονόδρομος μου φαίνεται η αγορά νέου ψυγείου και θα ήθελα τη συμβουλή σου καθότι σίγουρα είσαι κατά πολύ εμπειρότερος!!!
Εχω καταλήξει στα εξής μοντέλα
1. Liebherr CT 2411 http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=66691 296 σε 12 άτοκες
2. Candy CDF 2460 http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=7255 248 σε 12 άτοκες
3. ZANUSSI ZRT623WAP http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=7353 251 σε 12 άτοκες
4. Indesit RA24L http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=55121# 224 σε 12 άτοκες
Eυχαριστώ προκαταβολικά, καλό βράδυ!

giannis - IKARIA
28-03-12, 03:03
φίλε Γιάννη το ψυγείο σου έχει διαρροή φρεον!!! και δεν φτιάχνετε είναι με το r12 που έχει καταργηθεί εδω και 20 χρονια.
στο ψυγείο που θα πάρεις καλό θα είναι να προσέξεις τα : να ΜΗΝ εχει το φρέον R600 γιατί είναι Υγραέριο και επισκευάζετε πολύ δύσκολα. και δεύτερων να μην έχει πλακέτες γιατί υποφέρουν με της αυξομειώσεις της ΔΕΗ και καίγονται εύκολα. να προτιμήσεις κορεάτικα 'η αμερικάνικα ψυγεία.
Υ.Γ. ψυκτικός ειμαι.

ioannisman
28-03-12, 04:10
Οπότε το zanussi βγαίνει εκτός!!!
Συνονόματε όταν λες πλακέτες εννοείς σε τύπου no frost ή αυτό ισχύει και στα απλά ψυγεία?
Τέλος έχεις να μου προτείνεις κάποια μάρκα που εσύ θα αγόραζες καθώς στο μυαλό μου πέρα από candy, indesit, pitsos, aeg electrolux, liehberr, whirpool, πάντα σε απλό, δεν γυρνάει τίποτα άλλο?


φίλε Γιάννη το ψυγείο σου έχει διαρροή φρεον!!! και δεν φτιάχνετε είναι με το r12 που έχει καταργηθεί εδω και 20 χρονια.
στο ψυγείο που θα πάρεις καλό θα είναι να προσέξεις τα : να ΜΗΝ εχει το φρέον R600 γιατί είναι Υγραέριο και επισκευάζετε πολύ δύσκολα. και δεύτερων να μην έχει πλακέτες γιατί υποφέρουν με της αυξομειώσεις της ΔΕΗ και καίγονται εύκολα. να προτιμήσεις κορεάτικα 'η αμερικάνικα ψυγεία.
Υ.Γ. ψυκτικός ειμαι.

aris285
28-03-12, 08:18
φίλε Γιάννη το ψυγείο σου έχει διαρροή φρεον!!! και δεν φτιάχνετε είναι με το r12 που έχει καταργηθεί εδω και 20 χρονια.
στο ψυγείο που θα πάρεις καλό θα είναι να προσέξεις τα : να ΜΗΝ εχει το φρέον R600 γιατί είναι Υγραέριο και επισκευάζετε πολύ δύσκολα. και δεύτερων να μην έχει πλακέτες γιατί υποφέρουν με της αυξομειώσεις της ΔΕΗ και καίγονται εύκολα. να προτιμήσεις κορεάτικα 'η αμερικάνικα ψυγεία.
Υ.Γ. ψυκτικός ειμαι.

Aμα μου βρεις ψυγειο που να μην εχει R600 πεστο μου να το παρω και εγω. Δυστυχως ολλα πλεων με R600 ειναι.

Κυριακίδης
28-03-12, 09:05
Libherr είναι καλό , μην ξεχνάμε ότι η συγκεκριμένη μάρκα είναι και αποκλειστική από ότι έχω ακούσει στην αεροπλοιια . Επομένως είναι και σοβαρή εταιρία.
Έπειτα για τις άλλες μάρκες , για να επιλέξουμε το καλύτερο , καλό θα ήταν στο ποιες από αυτές τις μάρκες δίνουν γραπτή εγγύηση (όταν λέμε γραπτή εννοούμε ΓΡΑΠΤΗ) με σφραγιδα και της εταιρίας και υπογραφές,

Κυριακίδης
28-03-12, 11:06
Τώρα για να μην ανοίξω νέο θέμα αλλού (καθώς θα ήταν υπερβολικό) . θα ήθελα να μου επιτραπεί ένα μακροσκελή κείμενο από αυτό το βήμα , σε ένα θέμα (ή σκέψεις μου) που έχει να κάνει με ψυγεία.
Αλλά και με συνάρτηση και σχέση με οικολογική και λιγότερη ενεργοβόρα συσκευή ως ιδέα που θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε .

ΠΡΟΛΟΓΟΣ
1) Ως γνωστόν τα ψυγεία θεωρούνται ως τα πιο ενεργοβόρα μηχανήματα από άποψη (μηνιαίας / ετήσιας) κατανάλωσης. Περιττό να πουν (κάποιοι ) ... "όχι το ηλεκτρικό θερμοσίφωνο νερού " γιατί αυτά δουλεύουν ελάχιστες ώρες κτλ.

2) Τα ψυγεία και πάλι ως γνωστόν το καλοκαίρι με τους καύσωνες δουλεύουν σχεδόν σε διπλάσιο τριπλάσιο χρόνο από ότι τον χειμώνα , διότι εξαρτιούνται και από τις διαφορές θερμοκρασίας του εξωτερικού περιβάλλοντος,

3) Παρ όλα αυτά , όμως ακόμη και τον χειμώνα και ανάλογα σε κάθε σπίτι, και σε ποιον χώρο το έχουμε τοποθετήσει, και πάλι εδώ υπάρχει μια "επιπλέον αθέμιτη ενεργοβόρα" κατανάλωση θα έλεγα σε συνάρτηση παρομοίως με την θερμοκρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος στην περίοδο του χειμώνα .... αλλά αυτήν την φορά μέσα στο σπίτι,
π.χ μπορεί η θερμοκρασία έξω από το σπίτι να είναι π.χ. (την νύχτα ) +5 βαθμούς και πολλές φορές νωρίς το πρωί φτάνουν και -7 κτλ.

4) Έλα ντε όμως που τα ψυγεία αυτά λειτουργούν και είναι τοποθετημένα μέσα στο "ζεστό περιβάλλον " ενός σπιτιού , που ως συνήθως είναι 22 βαθμοί στους ζεστούς χώρους όπως σαλόνι καθιστικό κτλ. Αλλά και πιο "κρύους σχετικά χώρους " όπως η κουζίνα όπου εκεί συνήθως θα είναι +12 -- + 15 βαθμοί κτλ ....
Και λέω "σχετικά κρύους " σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία (εκτός σπιτιού) που στις κρύες μέρες του χειμώνα είναι π.χ. και στο 0 ή - 10 και πάει λέγοντας.

5) Και πάλι ως γνωστόν (εντός ψυγείου) το πιο ενεργοβόρο κομμάτι κατανάλωσης είναι η συντήρηση ενός ψυγείου , όπου εκεί έχουμε και τα πιο πολλά Λίτρα χώρου που πρέπει να "τακτοποιηθούν" σε σύγκριση με την κατάψυξη . Αλλά και η συντήρηση είναι το πιο "πολυσύχναστο σημείο " π.χ συχνές απώλειες από τα ανοίγματα της πόρτας κτλ

6) Και ως γνωστόν η περιοχή της συντήρησης κυμαίνεται σε θερμοκρασίες "καλής λειτουργίας" που είναι οι + 4 και +6 βαθμοί.

Η ΙΔΕΑ

1) Όταν λοιπόν π.χ. ακούω και διαβάζω διάφορα για περί εξοικονόμησης ρεύματος σε μια οικία με άλλους τρόπους όπως π.χ. λέει η ΔΕΗ (μην έχετε τις συσκευές σας σε Stand By) κτλ.
2) Όταν στις κρύες μέρες του χειμώνα περίπου (4 με 5 μήνες) έχουμε εξωτερική θερμοκρασία κυρίως τις νύχτες + 4 και +7 βαθμούς κτλ . που είναι και οι κατάλληλες θερμοκρασίες "λειτουργίας μιας κανονικής συντήρησης" σε ένα ψυγείο.

3) Όταν σε αυτές τις κρύες μέρες "αναγκαζόμαστε να ζεστάνουμε το σπίτι " και καλά κάνουμε , στους +18 - +22 βαθμούς .
4) Κατά κάποιον τρόπο αυτό που πληρώσαμε ήδη σε πετρέλαιο ή άλλο καύσιμο για να ζεστάνουμε το σπίτι , τελικά κατά κάποιον τρόπο το πληρώνουμε διπλά και στο ψυγείο . (σύμφωνα με τα παραπάνω ).

ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?
1) Όταν οι θερμοκρασίες στο έξωτερικό περιβάλλον (έξω από το σπίτι ) θα είναι π.χ την διάρκεια της νύχτας +4 - ή μερικές φορές και - 10 κτλ
2) Με αεραγωγούς στα πίσω μέρη των τοιχωμάτων των ψυγείων να λαμβάνει αυτήν την εξωτερική θερμοκρασία

ΠΟΙΟ ΤΟ ΩΦΕΛΟΣ? ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ?

1) Εάν η θερμοκρασία μέσα σε ένα "ζεστό σπίτι" είναι π.χ. ακόμη και στην κουζίνα (που θεωρείται "κρύο" σημείο του σπιτιού π.χ +12 - +15 βαθμούς. Και το ψυγείο μας για "κανονική λειτουργία συντήρησης " θα πρέπει να "Τακτοποιήσει" μια διαφορά θερμοκρασίας +4 - και +7 . Θα πρέπει και πάλι να δουλέψει για να "τακτοποιήσει" αυτήν την διαφορά των περίπου 8 - 10 βαθμών . Ενώ αν βάζαμε αεραγωγούς δεν θα χρειαζόταν να δουλέψει και καθόλου (ούτε καν σε ολόκληρη την διάρκεια της νύχτας γιατί όχι και της ημέρας). Και ακόμα καλύτερα για ψυγεία που είναι τοποθετημένα σε χώρους υπερβολικά ζεστούς π.χ σε +22 βαθμούς όπου εκεί το ψυγείο θα πρέπει να "τακτοποιήσει" μια διαφορά θερμοκρασίας σχεδόν 20 βαθμών!

2) Βέβαια αυτό για να γίνει δεν είναι τόσο απλό . Γιατί "επηρεάζοντας" τις θερμοκρασίες του θαλάμου της συντήρησης με αυτόν τον τρόπο θα επηρεάζαμε και την απόδοση στην κατάψυξη (θα την μείωνε) . Αλλά και γιαυτό υπάρχουν λύσεις .

Πως σας φαίνεται (έστω και θεωρητικά η ιδέα ) ? σε σύγκριση με αυτά που λέει π.χ. η ΔΕΗ "μην βάζετε τις συσκευές σας σε Stand By" !!!!

ΗΝ1984
28-03-12, 22:23
φίλε Γιάννη το ψυγείο σου έχει διαρροή φρεον!!! και δεν φτιάχνετε είναι με το r12 που έχει καταργηθεί εδω και 20 χρονια.

Υ.Γ. ψυκτικός ειμαι.

Από ποτέ τα ψυγεία που είναι με 12 δεν επισκευάζονται πλέον.

Αν στην περιοχή σου το 12 έχει καταργηθεί είκοσι χρόνια, τότε ο χρόνος μετράει αλλιώς εκεί.
Ψυκτικός δεν λέει ποτέ τα της παράθεσης .

Άνθρωπε μου φώναξε έναν γνήσιο ψυκτικό, όχι του πληκτρολογίου, να δει το ψυγείο και να σου πει αν αξίζει να επισκευαστεί όχι αν επισκευάζεται.

ioannisman
29-03-12, 00:39
Φίλοι μου σας ευχαριστώ ολόψυχα γιά τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώσατε γιά την περίπτωσή μου!
Καθότι το ψυγείο είναι 30+ ετών και έχουν σκουριάσει τα πάντα, τα λάστιχα έχουν σκευρώσει, και καταλανώνει τον αγγλέουρα από ρεύμα η απόφαση πάρθηκε με την ευγενική χορηγία του 66χρονου πατέρα μου γιά αγορά καινούργιου.
Η επιλογή περιορίστηκε σε αυτά τα δύο, παρακαλώ θερμά όποιος θέλει να καταθέσει την άποψή του μην με κυνηγάει ο γέρος μετά την αγορά χα, χα, χα!!!

AEG Santo 72300DSW0 http://www.net-electric.gr/catalog/santo-72300dsw0-p-13304.html 288 σε 12 άτοκες δόσεις
Liebherr CT 2411 http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=66691#!prettyPhoto 296 σε 12 άτοκες δόσεις

Είναι και τα 2 γερμανικά, θεωρούνται πολύ καλά ψυγεία με το AEG να είναι Α++ ενεργειακής κατανάλωσης με άμεσο αποτέλεσμα 100 περίπου κιλοβατώρες λιγότερες το χρόνο.

giannis - IKARIA
29-03-12, 02:13
Φίλε Γιάννη όταν λέω πλακέτες εννοώ ηλ.οθόνες με ενδείξεις κουμπάκια που να επιλέγεις την θερμοκρασία λαμπάκια που να δείχνουν την θερμοκρασία τέτοια
εγώ έχω ένα samsung χωρίς πλακέτα και R 600. αυτά που ΔΕΝ έχουν πλακέτα η επιλογή της θερμοκρασίας γίνεται με τον θερμοστάτη στο εσωτερικό του ψυγείου - με την "ρόδα" και τις ενδείξεις 0-7.
Φίλε Τάσο εντάξει είναι και παραπάνω τα χρόνια δεν ξέρω ακριβός Στην σχολή πήγα το 1998 και ήταν είδει πολλά χρόνια που είχε καταργηθεί είχαμε 1 μπουκάλα στην ζούλα!!! μέχρι πριν λίγα χρόνια το έβρισκες στην μαύρη!!! τώρα έχει βγει υποκατάστατο που το χρησιμοποιείς σε ψυγεία με R12. όσο για τις επισκευές των ψυγείων με R12. στα οικιακά δεν συμφέρει.....ανα περίπτωση κοστίζει 80-200.

stafidas
29-03-12, 07:55
Τώρα για να μην ανοίξω νέο θέμα αλλού (καθώς θα ήταν υπερβολικό) . θα ήθελα να μου επιτραπεί ένα μακροσκελή κείμενο από αυτό το βήμα , σε ένα θέμα (ή σκέψεις μου) που έχει να κάνει με ψυγεία...

Φίλε Μιχάλη ή Πέτρο (έχω μπερδευτεί λίγο με το όνομα σου γιατί παλιά υπέγραφες ως Μιχάλης).
Καλή η ιδέα σου. Με μια καλή λύση στο θέμα της κατάψυξης (σίγουρα είναι εφικτό) θα μπορούσες να καταχωρήσεις την πατέντα. Μου άρεσε η ιδέα σου και θέλω να την συμπληρώσω λίγο ακόμα.
Αυτά που γράφεις ισχύουν για τον χειμώνα αλλά όχι για το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι λοιπόν θα μπορούσες να έχεις το "ηλιακό" ψυγείο. Δεν είμαι ψυκτικός και δεν γνωρίζω πολλά για το κύκλωμα του ψυγείου αλλά κάποιος γνωστός μου μου είχε περιγράψει ένα τρόπο να εκμεταλευτεί τον ηλιο για τη λειτουργία του φρέον και να μην χρησιμοιποιεί το ρεύμα. Αν θέλεις περισσοτερες πληροφορίες μπορώ να μάθω...