PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με pitsos vario plus 1000d



ventor7
24-03-12, 01:49
καλησπερα στο φορουμ πρωτη φορα γραφω εχω απο σημερα ενα περιεργο προβλημα στο πλυντηριο ξεκιναει το προγραμμα και γεμιζει συνεχεια νερο ο καδος μεχρι την μεση του πληντηριου μετα αδιαζει και παλι ξαναγεμιζει το νερο τι φταιει?πριν γεμιζε νερο μονο οσο ηταν αρκετογια πλυσιμο δεν φαινοταν σχεδον καθολου νερο στον καδο παντος τωρα δεν πλενει απλως ολη την ωρα γεμιζει και αδειαζει νερο

Κυριακίδης
01-04-12, 08:27
Καθάρισε ξεκινώντας από κάτω από το πλυντήριο έχει μια φυσούνα (λάστιχο ) και στην συνέχεια βγαίνει από αυτό ένα λεπτότερο σωληνοειδές λάστιχο (περίπου όσο το μέγεθος καλαμάκι ) που πηγαίνει στον πιεσσοστάτη.
Τα παραπάνω σαν 1ο βήμα . Αν και πάλι (δεν)
αλλαγή πιεσσοστάτη με όμοιο . Και αν πάλι (δεν)
Σε σπάνιες περιπτώσεις η βαλβίδα νερού (αργεί να κλείσει) από φράξιμο αλάτων μέσα στον πύρρο της βαλβίδας.
Βέβαια δεν αποκλείουμε και το "πρόγραμμα" αφού πρώτα έχουμε κάνει όλα τα παραπάνω σαν επιβεβαίωση.

Ένας πρόχειρος τρόπος και γρήγορος να δεις αν είναι βουλωμένο το σωληνάκι του πιεσσοστάτη είναι να βγάλεις το σωληνάκι μόνο από την υποδοχή του πιεσσοστάτη και φύσα το (φύσημα προς τον κάδο όχι προς τον πιεσσοστάτη) (καλό είναι να το έχεις γεμίσει από πριν με νερό το πλυντήριο) και (βγάλτο από το ρεύμα) και φύσα το σωληνάκι θα πρέπει να ακούσεις μπουρμπουλήθρες μέσα στον κάδο . και αυτό σημαίνει ότι δεν είναι βουλωμένο.

Μια άλλη επιβεβαίωση είναι να βρεις ένα παρόμοιο σωληνάκι σιλικόνης διάφανο (καλαμάκι) αρκετά μακρύ σαν του πιεσσοστάτη και να δοικιμάσεις με σιγανό φύσημα αν κλείνει ανοίγει ο πιεσσοστάτης (ακούγεται θόρυβος ανοίγματος κλεισίματος) . με φύσημα και εκπνοή (για μονό πιεσσοστάτη ) και 2 ήχοι ανοίγματος και 2 κλεισίματος (για διπλό πιεσσοστάτη) επίσης με φύσημα και εκπνοή.

Μια άλλη επιβεβαίωση (δεν συνίσταται σε αρχάριους) .... να έχεις βάλει το (δικό σου δοκιμαστικό σωληνάκι ) στον πιεσσοστάτη όπως στην παραπάνω παράγραφο. (σημείωση το δικό του σωληνάκι του πλυντηρίου βάλτο και κρέμασε το προσωρινά ψηλά και κάπου δίπλα ...να μην το αφήσεις χαμηλά αλλιώς θα χάσει νερό από την άκρη του) .
Και να γίνει δοκιμή στο ρεύμα με άδειο τον κάδο από νερό . από την αρχή δηλαδή . και να το αφήσεις να γεμίζει νερό και να βρίσκεσαι μπροστά από το πλυντήριο να βλέπεις πόσο γεμίζει το νερό . Μόλις φτάσει το νερό στην αρχή του λάστιχου της πόρτας (όσο δηλαδή πρέπει να είναι περίπου το ύψος του νερού) φύσα στο σωληνάκι . Θα πρέπει να ακούσεις την βαλβίδα νερού να σταματάει να τροφοδοτεί το νερό. και αμέσως δίπλωσε το σωληνάκι για να μην ξαναπάρει αέρα . και παρακολούθα την πορεία του . αν σταματάει το νερό και γυρίζει ο κάδος κανονικά χωρίς να σου κάνει εκείνα τα προηγούμενα μπερδέματα που παίρνει και αδειάζει νερά . τότε το πρόβλημα σου είναι εκεί στον (πιεσσοστάτη και μέχρι καθάρισμα φυσούνας και σωληνάκι)
Εάν και με τον παραπάνω τρόπο σου κάνει και πάλι τα ίδια .... πέτα τα όλα μαζί και το δοκιμαστικό σωληνάκι !!!

Υ.Γ. Εάν ο πιεσσοστάτης είναι διπλός ( με 2 χαρακτηριστικούς ήχους στο φύσημα και 2 στην εκπνοή) στην δοκιμή φύσα το λιγότερο για να οπλιστεί το 1ο βήμα μόνο και όχι και το δεύτερο. και δίπλωσε το σωληνάκι εκεί.

ventor7
02-04-12, 23:04
ευχαριστω για το χρονο σου φιλε μου τελικα βρεθηκε εχει καει κατι στην πλακετα ηρθε σημερα φιλος ηλεκτρονικος και την εβγαλε και ειχε μεσα υγρασια και ηταν ενα μικρο μερος καμμενο ξερεις που μπορω να βρω πλακετα? γιατι στην πιτσος θελουν 150 ευρω το μοντελο ειναι SIEMENS EPW 59162 02

Κυριακίδης
03-04-12, 02:53
ευχαριστω για το χρονο σου φιλε μου τελικα βρεθηκε εχει καει κατι στην πλακετα ηρθε σημερα φιλος ηλεκτρονικος και την εβγαλε και ειχε μεσα υγρασια και ηταν ενα μικρο μερος καμμενο ξερεις που μπορω να βρω πλακετα? γιατι στην πιτσος θελουν 150 ευρω το μοντελο ειναι SIEMENS EPW 59162 02
Το ανάθεμα φίλε Δημήτρη , είναι ότι δεν συμπαθώ καθόλου (κατασκευαστικά σε πλυντήριο ) να υπάρχουν ηλεκτρονικές πλακέτες , είμαι λάτρης του πιο απλού και ντελικάτου .
Όταν κάθε τόσο ακούω κάτι τέτοια 1 και 2 χρόνων πλυντήριο , με σασί καινούριο και όλα τα μηχανικά μέρη στην εντέλεια , να σου λένε κάποιοι .......
Φίλε κάηκε το "τρανζίστορ !!!!" δώσε μας 150 ευρώ !!!!
Που ήμουνα εγώ , όταν έβλεπα στην (ΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΗ) της πόλης μας , που κάθε μήνα πετάνε στην πρέσα εκατοντάδες τέτοια πλυντήρια και δεν πήγαινα εγώ να μαζεύω τους εγκεφάλους τους (πλακέτες) σίγουρα κάποιο από αυτά θα ήταν και το μοντέλο σου !! Και θα έκανα και χρυσές δουλειές ! Κρίμα πολύ κρίμα.

Panoss
03-04-12, 12:04
ευχαριστω για το χρονο σου φιλε μου τελικα βρεθηκε εχει καει κατι στην πλακετα ηρθε σημερα φιλος ηλεκτρονικος και την εβγαλε και ειχε μεσα υγρασια και ηταν ενα μικρο μερος καμμενο ξερεις που μπορω να βρω πλακετα? γιατι στην πιτσος θελουν 150 ευρω το μοντελο ειναι SIEMENS EPW 59162 02
Μα γιατί να αλλάξεις πλακέτα; Δεν μπορεί ο φίλος σου να σου αλλάξει απλά το καμένο εξάρτημα;