PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ SAMSUNG WF-J854



lg63
24-03-12, 00:11
31085 θελω να αλλαξω το ρουλεμαν στο παραπανω πλυντηριο. Στη φωτο ειναι το ρουλεμαν με τον αξονα του πλυντηριου πριν το ταλαιπωρησω ..το τμημα που φαινονται οι 4 εγκοπες ''θεωρησα'' οτι ειναι καποια ασφαλεια που ξεβιδωνει..και ετσι το χτυπησα προσπαθωντας να το γυρισω με ενα κατσαβιδι και σφυρι ομως αυτο κοβεται-σχιζεται και καταστρεφεται χωρις να κινειται καθολου.Χτυπησα τον αξονα προς τα μεσα και μπηκε λιγοεβγαλα το κοκκινο τμημα και κατοπιν το στρογγυλο λαμακι που συγκρατει τις μπιλιες αποκαλυπτοντας τες και προσπαθησα με εναν εξολκεα - στον οποιον εκανα πατεντα λιμαροντας τον με τον τροχο γιατι δεν χωρουσε μεσα στο ρουλεμαν (στο χωρο που ειναι οι μπιλιες) - να τραβηξω προς τα εξω το ρουλεμαν , ομως τιποτα .Μηπως γνωριζει κανεις κατι παραπανω (εγω πρωτη φορα το δοκιμαζω καθοσον μου ζητησαν την αξια του πλυντηριου για να το αλλαξουν) .Διαβασα και παρα πολλα τοπικ αλλα δεν βρηκα πουθενα κατι που να ταιριαζει στο παραπανω πλυντηριο.

takisegio
24-03-12, 01:31
οι σταυρωτες βιδες τι συγκρατουν;;μηπως ξεβιδωνει ο αξονας απο τη μεσα πλευρα;;
μοιαζει με αυτο http://www.eaparts.gr/search.aspx

lg63
24-03-12, 02:01
31091

η παραπανω φωτο εινα μετα το ξεβιδωμα των βιδων που φαινονται στην πρωτη φωτο.
Βιδωνουν το στρογγυλο καπακι πανω στο πλαστικο κουβουκλιο το οποιο καλυπτει τον καδο.
Τις ξεβιδωσα ολες μηπως δοκιμασω να σπρωξω το ρουλεμαν απο την μεσα πλευρα αλλα το καπακι φαινεται οτι ειναι κολημενο και φοβαμαι να το πιεσω περισσοτερο μηπως κανω μεγαλυτερη ζημια.
-(σ ευχαριστω για το ενδιαφερον σου)-

takisegio
24-03-12, 10:21
οπως βλεπω βγαινει ο μεγαλος δακτυλιος εξω

lg63
24-03-12, 10:47
ναι αλλα δεν παει αλλο μεσα ο αξονας.
Σκεφτομαι να ανοιξω το καπακι του πλυντηριου (επανω) μηπως και πρεπει να βγαλω ολοκληρο τον καδο εξω και ανοιγει οπως καποια αλλη μαρκα που ειδα στο utube.

lg63
24-03-12, 10:49
οι σταυρωτες βιδες τι συγκρατουν;;μηπως ξεβιδωνει ο αξονας απο τη μεσα πλευρα;;
μοιαζει με αυτο http://www.eaparts.gr/search.aspx

τι εννοεις με το λινκ?
δωσε μου συγκεκριμενο κομματι γιατι το λικ με βγαζει σε αναζητηση.

takisegio
24-03-12, 12:45
http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=7&pcatid=112&m=&cpi=4&s=&l=1

πιστευω καποιο απο αυτα.περιμενε και την απαντηση του μελους Κυριακιδης ως πιο εμπειρος

Κυριακίδης
25-03-12, 19:48
Το ρουλεμάν για να βγει όπως και να το κάνουμε πρέπει να βγει ο άξονας . Και μάλλον από ότι φαίνεται είναι κάδος που στηρίζεται σε 2 άξονες από δυο μεριές .
τζάμπα οι σφυριές ! (Τον αράπη όσο και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς).

Λοιπόν όποιος έχει όρεξη να φτύσει αίμα για να το φτιάξουμε θέλω πολλές πολλές φωτογραφίες γύρω γύρω από τον κάδο για να δούμε που θα μπουν τα νυστέρια για να πετσοκόψουμε τον ασθενή. Και πολύ πολύ υπομονή.

Ωχ συγνώμη ! είδα κι άλλη φωτογραφία παρακάτω και μάλλον είναι με έναν άξονα . Είναι λιγάκι πιο εύκολο .
Για αρχή ας ανοίξει όλα τα καπάκια (και αν πρόκειται για αρχάριο να βγάλει την μπρίζα ) και να δει που βρίσκεται το "καπάκι " με το στεφάνι όπου δέθηκε και κλείστηκε όλος ο κάδος , αλλά και γύρω γύρω σε ποια μέρη στηρίζεται κτλ

Λεων σε παραδέχομαι για τον "ειδικό εξολκέα" που έφτιαξες για να βγάζει το προκάλυμμα του ρουλεμάν που είναι για στεγανότητα ....
Πληρώνω όσο όσο για αυτόν τον εξολκέα που είναι όλα τα λεφτά!!! :hahahha:

vasilimertzani
26-03-12, 00:22
Ή πρεπει να βγει ο αξονας ή πιστευω οτι το ρουλεμαν βγαινει απο μπροστα αφου βγει ο αξονας.

liontas
26-03-12, 00:41
Δες φίλε μου αυτό το βιντεο απο το Youtube αλλά απ' ότι είδα θέλει έχεις πολύυυυυ δουλειά..... http://www.youtube.com/watch?v=XaFF2-Rl8Nc όπως και αυτό http://www.youtube.com/watch?v=8zzy4d9uE5Q&feature=fvwrel

Κυριακίδης
26-03-12, 00:53
Δεν μου λες ,,,, είπες στο μηνυμα #3 ότι ξεβίδωσες τις βίδες γύρω γύρω από την φωλιά τον ρουλεμάν ... μια στρόγγυλη γαλβανιζέ λαμαρίνα .... δοκίμασες να δεις βγαίνει τούτο το ρημάδι? μπας και το έκαναν με αλλιώτικο και ποιο σύντομο τρόπο ? Αν βγήκε αυτή η λαμαρίνα τι δείχνει μετά?

takisegio
26-03-12, 01:36
δε βλεπω να το γλυτωνεις το στριπτηζ για σωματικη ερευνα του πλυντηριου.

lg63
26-03-12, 09:51
Το ρουλεμάν για να βγει όπως και να το κάνουμε πρέπει να βγει ο άξονας . Και μάλλον από ότι φαίνεται είναι κάδος που στηρίζεται σε 2 άξονες από δυο μεριές .
τζάμπα οι σφυριές ! (Τον αράπη όσο και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς).

Λοιπόν όποιος έχει όρεξη να φτύσει αίμα για να το φτιάξουμε θέλω πολλές πολλές φωτογραφίες γύρω γύρω από τον κάδο για να δούμε που θα μπουν τα νυστέρια για να πετσοκόψουμε τον ασθενή. Και πολύ πολύ υπομονή.

Ωχ συγνώμη ! είδα κι άλλη φωτογραφία παρακάτω και μάλλον είναι με έναν άξονα . Είναι λιγάκι πιο εύκολο .
Για αρχή ας ανοίξει όλα τα καπάκια (και αν πρόκειται για αρχάριο να βγάλει την μπρίζα ) και να δει που βρίσκεται το "καπάκι " με το στεφάνι όπου δέθηκε και κλείστηκε όλος ο κάδος , αλλά και γύρω γύρω σε ποια μέρη στηρίζεται κτλ

Λεων σε παραδέχομαι για τον "ειδικό εξολκέα" που έφτιαξες για να βγάζει το προκάλυμμα του ρουλεμάν που είναι για στεγανότητα ....
Πληρώνω όσο όσο για αυτόν τον εξολκέα που είναι όλα τα λεφτά!!! :hahahha:



Πετρο μου έφτιαξες την μερα με την απαντηση σου - σε ευχαριστω -.
Οντως ειναι ετσι οπως τα λες(γραφεις). Πρεπει να λυσεις ολο το πλυντηριο.
"....το προκάλυμμα του ρουλεμάν που είναι για στεγανότητα ...." φανταζομαι οτι ειναι βιδωτο(γιαυτο εχει τις 4 εγκοπες ? για να ξεβιδωνει με καποιο ειδικο εξαρτημα ? ή με καλεμι και σφυρι οπως προσπαθησα εγω να το ξεβιδωσω και δεν τα καταφερα-μεχρι τωρα)

Οσον αφορα τον "ειδικό εξολκέα" δυστυχως δεν μπορω δωσω αλλη πληροφορια γιατι προσπαθω να κατοχυρώσω την πατεντα.
- ναι την εβγαλα την μπριζα-

lg63
26-03-12, 10:04
Δες φίλε μου αυτό το βιντεο απο το Youtube αλλά απ' ότι είδα θέλει έχεις πολύυυυυ δουλειά..... http://www.youtube.com/watch?v=XaFF2-Rl8Nc όπως και αυτό http://www.youtube.com/watch?v=8zzy4d9uE5Q&feature=fvwrel

Συνονόματε ετσι ακριβως εναι .
Το σαββατοκυρικο το εβγαλα με κατσαβιδια και τη φωτογραφικη μηχανη για να σημειωνω καθε βημα .
Το πρωτο βιντεακι σου εναι κατα 90% ιδιο με τα βηματα που πρεπει να κανεις . Πολυ λιγο διαφερει
απο το δικο μου το samsung.
Το πλυντηριο αυτη την ωρα ειναι στην αυλη μου κοματια και στην κυριολεξια δεν εχει μεινει μερος που να μην λυθηκε.
Στον αξονα εναι δυο ρουλεμαν. Εχω βγαλει το μεσα ρουλεμαν και βγαινω να προσπαθησω για το υπολοιπο . Θα επανελθω αργοτερα να σας ενημερωσω για τις καυτες λεπτομερειες.

- Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.

lg63
26-03-12, 10:08
Δεν μου λες ,,,, είπες στο μηνυμα #3 ότι ξεβίδωσες τις βίδες γύρω γύρω από την φωλιά τον ρουλεμάν ... μια στρόγγυλη γαλβανιζέ λαμαρίνα .... δοκίμασες να δεις βγαίνει τούτο το ρημάδι? μπας και το έκαναν με αλλιώτικο και ποιο σύντομο τρόπο ? Αν βγήκε αυτή η λαμαρίνα τι δείχνει μετά?

Δεν βγαινει ειναι κολλημένο προφανως για να δινει περισσοτερη δυναμη και να κανει πιο στιβαρη την κατασκευη διοτι το κουβουκλιο του καδου εναι πλαστικο και με τις στροφες που παιρνει θα διαλυόταν. Θα σας ανεβασω και φωτο αργοτερα.

PATENTAS10
26-03-12, 10:14
για δες και εδώ, είναι για άριστον πλυντήριο αλλά έχει ένα πολύ κατατοπιστικό βίντεο που ίσως σε βοηθήσει.

http://www.espares.co.uk/part/washing-machines/ariston/avxxf129%2f1ex/p/1085/491/0/861283/1016831/washing-machine-30mm-bear.html

lg63
26-03-12, 11:57
Ναι ειναι ακριβως τα ιδια βηματα και κατα 90% το ιδιο πλυντηριο.
Καταφερα και εβγαλα τα ρουλεμαν-πηγαινω για την αγορα τους.

Κυριακίδης
26-03-12, 12:06
Μόνο ρουλεμάν? τσιμούχα?

lg63
28-03-12, 19:52
ναι και τσιμουχα - αυτη με εφαγε......
Τα ρουλεμαν τα βρηκα αμεσως. Προκειται για τα 3505 και 3506 και υπαρχουν στο εμποριο σε διαφορες μαρκες. Η τσιμουχα ειναι το δυσκολο και τελικα παραγγελθηκε απο την αντιπροσωπεια - ο τυπος της ειναι 35 75.55 10/12 - και αυτο που δεν ευρισκα ηταν εκεινο το ''.55'' και τελικα περιμενω να ερθει αυριο πεμπτη.
-Καλο ειναι για οποιον πεσει στην περιπτωση να βρει τα ανταλακτικα (κυριως την τσιμουχα - παρεμπιπτόντως μιλαμε για 2,5 - 3 e) και να μην περιμενει με λυμμενο πλυντήριο.
- παιδια συγνωμη για την αργοπορεια μου να σας απαντησω αλλα βρισκομουν στο χωριο για αγροτικες δουλειες και δεν υπηρχε ιντερνετι-

Λοιπον το πλυντηριο λυνεται ολο. Βγαζεις αντιβαρα , λυνεις αμορτισερ κλπ για να μπορεσεις να ελαφρυνεις τον καδο και να τον βγαλεις εξω. Οπως ακριβως στο πιο πανω βιντεακι.
Προσοχη , δεν χρειαζεται να βγαλεις την αντισταση και δεν βγαινει αλωστε γιατι εινα βιδωμενη και απο μεσα στον καδο και για να αλλαξεις την αντισταση χρειαζεται να κανεις την ιδια διαδικασια.
Σε ενα σημειο που με δυσκολεψε λιγο ηταν και η ασφαλειες που δενουν τα δυο κομματια του κουβουκλιου του καδου.
Παραθετω φωτο.31227

Εγω δεν μπορουσα να καταλαβω πως βγαινει-παιδευτικα κανα μισαωρο να το βρω- .
Βαζεις το κατσαβιδι οπως στην φωτο και την πετας εξω-με τον ιδιο τροπο την ξαναβαζεις.

Σας παραθετω φωτο κατα διαστηματα του στιπτηζ:
31229
31230
31231
31232
31233

lg63
28-03-12, 20:05
Ξεχασα - το κομματι με τις εγκοπες ειναι η φωλια του αξονα και των ρουλεμαν-τσιμουχας.
Δεν ξεβιδωνει -εγω παραλιγο να το διαλυσω.
31234 η τσιμουχα (απο την μεσα μερια του καδου)
31235 εχουν βγει τα ρουλεμαν(εξωτερικη πλευρα)
31236εσω πλευρα -εχει βγει η τσιμουχα και το μεσα ρουλεμαν.

Κυριακίδης
28-03-12, 20:34
Ωραία ... πολύ σέξυ όλα τα παραπάνω (στριπτηζ)
στις τσιμούχες από μέσα βάλε μπόλικο γράσο .
όμως επειδή είδα κατα διαλυμένο το ρουλεμάν .... σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει ένας φόβος να έχει λακουβιάσει την υποδοχή του άξονα , .
Αυτό λίγο πολύ το καταλαβαίνεις στην στιγμή που θα βάλεις τα καινούρια πάνω στον άξονα , να μην μπουν εύκολα αλλά σφικτά , αν μπουν εύκολα δεν θα έχουν και πάλι πολύ ζωή.

lg63
29-03-12, 21:25
ναι- αλλα το προβλημα ειναι οτι ακομη δεν ηρθε η τσιμουχα και σημερα μου ειπαν για την ερχομενη εβδομαδα και βλεπουμε.
Πηρα απευθειας αντιπροσωπεια και αυτοι μου ειπαν οτι εδιναν ανταλακτικο ολοκληρο τον καδο με τοποθετημενα ρουλεμαν -τσιμουχα. Την τελευταια την φερνουν μονη της επι παραγγελια (10eur) σε καμμια βδομαδα. Οποτε οπως καταλαβαίνετε οση ζωη και να χει μαλλον ειναι η τελευταια του επισκευη-αν γινει τελικα...

stafidas
29-03-12, 23:21
Από περιέργεια γενικότερα... παίζει κατασκευή της τσιμούχας? Κάποιο μαγαζί που να του δίνεις συγκεκριμένο σχήμα και διαστάσεις και να στην φτιάχνει?

Κυριακίδης
29-03-12, 23:31
Από περιέργεια γενικότερα... παίζει κατασκευή της τσιμούχας? Κάποιο μαγαζί που να του δίνεις συγκεκριμένο σχήμα και διαστάσεις και να στην φτιάχνει?
Οι τσιμούχες είναι στάνταρ και τυποποιημένες . Ότι διαστάσεις αναφέρει επάνω οι ίδιες διαστάσεις πρέπει να είναι ακριβώς . Το "κλειδί" θα έλεγα για μια καλή και σωστή κατασκευή "προστασίας " των ρουλεμάν. Γιατί έτσι και αφήσει η τσιμούχα να περάσει έστω και μια σταγόνα νερό από τον κάδο προς το ρουλεμάν , θα καταστραφούν και πάλι.

lg63
06-04-12, 23:29
παιδια ηρθε και η τσιμουχα , ολα πηγαν μια χαρα τελικα .
Μπηκαν ολα τα εξαρτηματα στην θεση τους χωρις να παραλειψω ουτε βιδα!!!!
Απλα ακολουθεις αναποδα τα βιντεακια και τις σημειωσεις σου και οτι φωτο που εχεις τραβηξει.
Τελικα ευκολο μου φανηκε στο τελος.

Σας ευχαριστω και παλι ολους για το ενδιαφερον σας και τη βοηθεια σας.
Νασαστε καλα.

takisegio
07-04-12, 00:35
πηρες το "βαπτισμα του πυρος"
αν εχεις και ηλεκτρικα εργαλεια για το ξεβιδωμα απολαμβανεις το στριπτηζ.
να σαι καλα με τις φωτο που ανεβασες γιατι ολο και καποιος θα τις χρειαστει.

lg63
16-04-12, 02:19
ειμαι στη διαθεση οποιουδηποτε χρειαστει κατι παραπανω απο τις φωτο.