PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την ψύξη ψυγείου General Electric



salvation
17-03-12, 07:21
Καλημέρα σε όλους,
έχω ένα ψυγείο General Electric δίπορτο μοντέλο GSG 22 KE WW. Παρουσιάζει από χθές το εξής θέμα: ενώ λειτουργούσε κανονικά, μέσα σε διάστημα 2μιση ωρών τα συρτάρια ρυθμιζόμενης θερμοκρασίας που είναι για φρούτα/λαχανικά(συντήρηση) ή φρέσκο κρέας (κατάψυξη) είχαν πιάσει πάγο απ'έξω και μέσα τα λαχανικά είχαν παγώσει. Ενώ στο κάτω ράφι της πόρτας που βάζουμε αναψυκτικά, μπουκάλια κλπ είχε σπάσει ένα κουτί αναψυκτικού (προφανώς είχε παγώσει).
Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι πλήν των συρταριών αυτών (που προφανώς κατά λάθος είχα κατεβάσει το ρυθμιστή σε χαμηλότερη θερμοκρασία) είναι ότι τόσο τα υπόλοιπα πράγματα της συντήρησης όσο και της κατάψυξης είχαν ξεπαγώσει.
Βάσει των οδηγιών χρήσεως ανέβασα το μοχλό των συρταριών ρυθμιζόμενης θερμοκρασίας για να κλείσει τελείως η παροχή ψυχρού αέρα και ανέβασα την κλίμακα του θερμοστάτη συντήρησης και κατάψυξης λίγο παραπάνω απο ότι το είχα αλλά ακόμα δεν λειτουργεί σωστά το ψυγείο. Δηλαδή χαμηλή θερμοκρασία στη συντήρηση αλλά επαρκής, ενώ η κατάψυξη έχει τη θερμοκρασία συντήρησης που πχ ναι μεν τα παγάκια δεν γίνονται νερό, αλλά δεν ψύχονται κιόλας. Αυτό το παρουσιάζει απο χθες το μεσημέρι. Να τονίσω επίσης ότι όταν κλείνω το διακόπτη και το ξανανοίγω, ενώ ακούω το μοτέρ να ξεκινάει, μετά απο 2 δευτερόλεπτα "κόβει" και σταματάει.
Μήπως έχει πρόβλημα το μοτέρ/συμπίεστής και γιαυτό κόβει? Που μπορεί να οφείλεται? Μπορώ να κάνω κάτι εγώ?

Υ.Γ. Δεν έχω κάνει ακόμα απόψυξη. Λέτε να βοηθήσει ή θα χρειαστεί κάτι παραπάνω? Το κακό είναι ότι με βρίσκουν γενικώς ζημιές είτε σε αργίες είτε σε σαββατοκύριακα οπότε οποιαδήποτε απάντηση/βοήθεια πάρω άμεσα θα είναι πολύτιμη

Ευχαριστώ

Κυριακίδης
17-03-12, 09:32
Ποτέ μην παίζεις με τον διακόπτη ρύθμισης ανοίγοντας και κλείνοντας το στιγμιαία . να αφήνεις αρκετό χρόνο μετά από 1- 2 λεπτά προτού κάνεις κάποια κίνηση γιατί αυτά τα μοτέρ "μπουκώνουν" μετά από παύση και δεν κάνει να επανεκκινήσουν άμεσα. Εννοείται αυτό θα σου συμβεί μια φορά . και τυχαία. Αν στο κάνει συνέχεια πιθανόν να την άρπαξε ο συμπιεστής.
Κάνε μια απόψυξη καλή 36 ώρες και δες την ρύθμιση (διάφραγμα ) ροής ψύξης αν στράβωσε από πάγους

salvation
17-03-12, 16:08
οκ έχω ξεκινήσει την απόψυξη και όντως τυχαία το έκανε αυτό δεν το κάνει συνέχεια. Υπάρχει ακόμα ψύξη για συντήρηση και στα κάτω ράφια ειναι πιο έντονη ενώ η κατάψυξη λειτουργεί ακόμα ως συντήρηση.
Όταν λές διάφραγμα ροής ψύξης που ακριβώς βρίσκεται αυτό?
Ευχαριστώ για τη βοήθεια όπως κ να χει!

Κυριακίδης
17-03-12, 19:37
Σπύρο δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο μοντέλο από κοντά
Βάσει των οδηγιών χρήσεως ανέβασα το μοχλό των συρταριών ρυθμιζόμενης θερμοκρασίας για να κλείσει τελείως η παροχή ψυχρού αέρα και ανέβασα την κλίμακα του θερμοστάτη συντήρησης
Εδώ στο παραπάνω (βιάστηκα να το διαβάσω και μπερδεύτηκα) γιατί υπέθεσα ότι εκτός τον κλασσικό θερμοστάτη υπάρχει και ένας "θερμοστάτης διαφράγματος μηχανικός με βολβό ή πιεσοστατικος" έτσι νόμισα ότι θα έχει και το μοντέλο σου αλλά κατάλαβα λάθος .... μετά το διάβασα καλύτερα και μάλλον τώρα κατάλαβα ότι εννοούσες με τον (μοχλό των συρταριών) ...άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Συνέχισε την απόψυξη κανονικά
αν και δεν έχω μια εικόνα τι περιλαμβάνει αυτό το μοντέλο στο "σύστημα του" και πως λειτουργεί (στο περίπου φαντάζομαι τι θα έχει επάνω)
καλό θα ήταν να είχες 2 θερμοστάτες αυτούς τους ψηφιακούς που μετράνε εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία που έχουν ένα "αισθητήριο" καλώδιο για την μέτρηση της εξωτερικής θερμοκρασίας και να έβαζες τον έναν θερμοστάτη στην κατάψυξη και τον άλλον στην συντήρηση (και το καντράν με την ψηφιακή ένδειξη θερμοκρασίας από έξω) και παρακολουθώντας την θερμοκρασία περισσότερο στο (ουσιαστικό ζητούμενο ) στην θερμοκρασία της συντήρησης ρυθμίζοντας πιο σωστά τον (μοχλό των συρταριών) σου πιο σωστά με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή για την κατάψυξη θα πρέπει να δεις -18 βαθμούς και πάνω -20 ... -22 ... κτλ
και για συντήρηση ρύθμισε τους "μοχλούς" των συρταριών έτσι ώστε η συντήρηση να έχει +4 έως +7 βαθμούς (ανάλογα βέβαια ) και σε τι ένταση έχεις ρυθμισμένο τον κλασσικό και κύριο θερμοστάτη.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΠΕΤ
10-04-12, 23:45
Καλησπερα...εχω ενα προβλημα με την καταψυξη!!!Το ψηγειο μου ειναι general electric!Εδω και παρα πολυ καιρο οταν βγαζω παγο αρχιζει να κανει εναν πολυ περιεργο θορυβο ο οποιος απο σιγανος γινετε πολυ ενοχλητικος....αυτο δεν συνβαινει οταν βγαζω παγο κομμενο!Το περιεργο ειναι οτι τον ιδιο θορυβο εχει αρχισει να κανει και στον κουνιαδο μου που εχουμε το ιδιο ακριβως ψυγειο!Οποιος μπορει και ξερει ή καταλαβε τι εννοω θα ηθελα να μου απαντησει....
Ααα...δεν ξερω εαν εργαψα το προβλημα μου στο σωστο θεμα αλλα δεν βρηκα αλλο θεμα που να εχει σχεση με τα ψηγεια general!!!
Ευχαριστω πολυ

Κυριακίδης
11-04-12, 00:22
Είναι το σύστημα θρυμματισμού πάγου , όταν είναι καινούρια λειτουργούν αρμονικά και κελαηδάνε ! Όταν όμως παλιώσουν τότε γίνονται λιοντάρια που μουγκρίζουν ! Δες το Manual User.s του μοντέλου σου , αν αναφέρει τίποτα για δικές σας ενέργειες για σωστή και ομαλή χρήση . Από εκεί και πέρα πρέπει να το δει κάποιος από κοντά για να εντοπίσει την παραπανίσια αιτία του θορύβου , και να αποφασίσει αν τελικά χρειάζεται αντικατάσταση όλου του συστήματος θρυμματισμού πάγου.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΠΕΤ
13-04-12, 10:25
Σε ευχαριστω πολυ!Θα το δω και φοβαμε οτι θα πρεπει να ερθει να το δει...!