PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλυντήριο Brandt BFV-1508



zntoupis
04-03-12, 16:33
Πριν μια εβδομάδα μου χάλασε το πλυντήριο brandt BFV-1508 . 15 χρονών πλυντήριο με κάδο απο ανοξείδωτο χάλυβα. Ξαφνικά ο κάδος έπαιρνε λίγες στροφές ..φώναξα ένα τεχνικό κ κοίταξε το μοτέρ κ πήρε το μοτέρ γιατί είχε πρόβλημα. 'Εκανε περιτύλιγμα κ άλλαξε τα καρβουνάκια.
'Ερχεται την άλλη μέρα το βάζει πάνω το μοτέρ παίρνει δύο τρείς στροφές κ μόλις πέφτει το νερό για να ξεκινήσει η πρόπλυση κάνει 2-3 τσαφ βραχυκύκλωματα επάνω ψηλά, το πρώτο στην είσοδο καπου εκει στο αντιπαρασιτικο στην εικόνα 1, το επόμενο εκει στην εικόνα 2 κ μου καίει τη πλακέτα μάλλον.
Σας επισυνάπτω μερικές εικόνες να μου πείτε αν έφταιγε ο τεχνικός ... κ να μου πείτε πως να βγάλω τη πλακέτα γιατί δε έχω καταλάβει πώς βγαίνει. ευχαριστώ.

όταν είναι στη πρίζα τώρα είναι αναμμένο το καντράν κ κολλημένη η βελόνα στη πρόπλυση κ δε κάνει τίποτα ....

3010630107301083010930110

zntoupis
04-03-12, 16:35
301163011730118

katmadas
04-03-12, 17:04
Ο τεχνικος τι σου ειπε?
Εφυγε ετσι?

katsigiannis
04-03-12, 17:10
Απο οτι βλεπω στις φωτο, η πλακετα βγαινει, τραβωντας τη απο τη βαση της, εκει που ειναι οι επαφες των καλωδιων πανω στη λαμαρινα.Μπορει να χρειαστει να κανεις καποια επεμβαση πανω στους ρυθμιστες προγραμματος και θερμοκρασιας.Κοιτα μην εχει καμια βιδα και απο κατω την πλακετα η και δεξια, αριστερα της....Τουλαχιστον ετσι νομιζω για το πως βγαινει....Ακομη νομιζω πως το πλυντηριο σου ειχε προβλημα με τον πυκνωτη στο μοτερ του και οχι με το περιτυλιγμα.Φιλε αυτα ξερω.Οτι ειναι απαντησε και θα σε βοηθησω...........
Υ.Γ.Κατι ειδα καμενο στην πλακετα και δεν μου αρεσε, μια διοδο

plouf
04-03-12, 17:33
τι πρέπει να καταλάβουμε απο το ξεσπαθωμα σου, κατα ενος ανθρώπου που δεν μπορει να φερει αντιλογο-την δική του άποψη επι του θέματος ?

klik
04-03-12, 17:52
...'Εκανε περιτύλιγμα κ άλλαξε τα καρβουνάκια.
'Ερχεται την άλλη μέρα το βάζει πάνω...την άλλη μέρα, εννοείς την επόμενη;

Ζήτα του να λύσει το πρόβλημα, τι θέλεις από εμας; Ή βρες άλλο τεχνικό.

zntoupis
04-03-12, 18:18
φωναξα την brandt αντιπροσωπεια βρηκε κατι καλωδια γδαρμενα κομμενα στο μοτερ κ αυτο μπορει να ακουμπησε οπουδηποτε κ δε εγραψε στην αναφορα γιατι δε ηθελε να μπλεχτει με την αλλη εταιρεια επειδη ειναι πελατης.. η εταιρεια η πρωτη δε παραδεχεται οτι μου καψε το πλυντηριο. τωρα σκεφτομαι να τους πω να ξαναρθουν κ οι δυο μαζι .. αυτο με την διοδο ειναι στην αρχη του κυκλωματος εκει στο βυσμα ... υπαρχει περιπτωση να ναι απο το μοτερ ολη η ζημια ;;;

radioamateur
04-03-12, 18:51
Το πλυντήριο σίγουρα θα είναι εκτός εγγύησης.Κατά τη ταπεινή μου γνώμη μου θα σου στοιχίζει λιγότερο να πας να αγοράσεις καινούριο.
Και κάτι ακόμα... καλό θα ήταν να αλλάξεις το τίτλο του θέματος γιατί εσύ ο ίδιος δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις αν ο τεχνικός έκανε ή όχι ζημιά;
Γιατί κατηγορείς τον άνθρωπο τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα από πλυντήρια;Σε λίγο θα μας πεις οτι το πλυντήριο δούλευε...


http://youtu.be/PKtjkFe7RU8

:scared:

moutoulos
04-03-12, 19:08
O τίτλος του θέματος αλλάχτηκε.

zntoupis
04-03-12, 19:52
ο πυκνωτης του μοτερ που ακριβως βρισκεται ;;;; η προτελευταια φωτο δειχνει το μοτερ κ το φιλτρο κατω δεξια με ενα ασπρο κουτακι . αυτο ειναι ;;;;

zntoupis
04-03-12, 19:55
το αντιπαρασιτικο ειναι πυκνωτης του μοτερ ; τι ακριβώς είναι το αντιπαρασιτικό ; είναι το κουτάκι στη πρώτη φώτο.

Κυριακίδης
04-03-12, 19:58
Θανάση ... αδυνατώ να πιστέψω ότι μπορεί κάποιος μάστορας να κάνει περιέλιξη το μοτέρ όπως λες από την μια μέρα στην άλλη !! + τα καρβουνάκια.
Το πιθανότερο είναι να "προετοιμάζονταν" να "σκάσει " η πλακέτα και αυτό μπέρδεψε (εκ του απλού για τον μάστορα ) υποθέτοντας ότι οι λίγες στροφές ήταν η αιτία κυρίως στα καρβουνάκια .... στο πήρε και σου άλλαξε το πιο πιθανό (Μόνο τα καρβουνάκια ) νομίζοντας (εκ του απλού και πάλι ο μάστορας ) ότι έτσι θα την έβγαζε "καθαρή και ανυποψίαστα" την "Τσακωνοδουλειά + τον βοηθό του " . Αν τον ξαναδείς τον μάστορα ρώτησε τον εκ μέρους μου τον κ. Τσακωνα τι τον έχει Θείο?

zntoupis
05-03-12, 01:11
http://www.youtube.com/watch?v=IF2knAqZSmw

takisegio
05-03-12, 21:51
μια γλυκεια αναμνηση απο το ALTER.

zntoupis
08-03-12, 00:00
απο οτι εχω διαβασει σε παρομοια θεματα εφταιγε ο πυκνωτης που δε επαιρνε στροφες καλες ο καδος μου ... μπορεις να μου πεις ρε συ απο τις φωτος που ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ που βρισκεται ο πυκνωτης να δω αν ειναι καμμενος
;;

nikolaras
08-03-12, 00:08
απο οτι εχω διαβασει σε παρομοια θεματα εφταιγε ο πυκνωτης που δε επαιρνε στροφες καλες ο καδος μου ... μπορεις να μου πεις ρε συ απο τις φωτος που ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ που βρισκεται ο πυκνωτης να δω αν ειναι καμμενος
;;
Αν το μοτέρ είναι με καρβουνάκια, κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει πυκνωτή λειτουργίας.

zntoupis
09-03-12, 14:37
Προσπαθώ να βγάλω το πάνελ μπροστά του πλυντηρίου ώστε να βγάλω τη πλακέτα να την επισκευάσω . έβγαλα το συρτάρι άλλα δε έχει πουθενά βίδες ... απο την πίσω πλευρά ανοίγωντας το καπάκι έχει σε διάφορα σημεία κάτι άσπρα πλαστικά που το κρατάνε σαν ούπα .. αν κάποιος έχει παρόμοιο πάνελ χωρίς βίδες να μου πεί πως βγαίνει ;;;;;; βοηθήστε με ...

Κυριακίδης
09-03-12, 14:49
Η πλακέτα δεν βγαίνει είναι κολλημένη με τις επαφές του μηχανικού εγκεφάλου
για να βγάλεις το καντράν πρέπει να ξεβιδώσεις το κουμπί και εκεί μέσα επίσης έχει βίδες που στηρίζει όλον τον μηχαν εγκέφαλο

sotron1
09-03-12, 15:05
Ωχ. Για να βγάλεις την πλακέτα με λίγα λόγια, πρέπει να διαλύσεις όλο το πλυντήριο. Καλή τύχη.

cards44
09-03-12, 16:42
καλησπέρα αν είναι ίδιο με ενα brandt bfv 1008 τραβάς την πρόσοψη αφού τραβήξεις τα στρογγυλά κουμπιά και στον χρονοδιακόπτη έχει 2 βίδες και βγαίνει η πλακέτα
πρόσεξε τα καλώδια να τα καταγράψεις με μαρκαδόρο (είναι ίδια μερικά)

zntoupis
16-03-12, 21:03
εβγαλα τη πλακετα .. βλεπω μια καμμενη αντισταση διπλα απο την εισοδο της τροφοδοσιας του καλωδιου (7 καλωδιακια) που ερχεται απο το μοτερ κ ενα δρομο κομμενο απο το πυκνωτη στη διοδο... ολα τα αλλα φαινονται οκ.. το ενα απο τα 7 καλωδιακια της τροφοδοσιας του μοτερ φαινεται ψιλο κομμενο (σπαστο)... το μοτερ μαλλον δε εχει πυκνωτη (με καρβουνακια)... λετε αυτο να προκαλεσε ολη τη ζημια ;;; πως θα μετρησω το αντιπαρασιτικο να δω αν θελει αλλαγη ; κ εκεινο το κυκλωματακι που εισερχεται το νερο ( εκει εγινε το πρωτο τσαφ.... ) ;;

Ευχαριστω για την βοηθεια σας παιδια.