PDA

Επιστροφή στο Forum : [Neff] Κουζινα NEFF



fragment
27-02-12, 01:55
Παιδια εδω και αρκετους μηνες προσπαθω να ψησω ενα ψωμι της προκοπης. Τις δυο πρωτες φορες που επιχειρησα στο (Α) σπιτι με κουζινα Miele το ψωμι γινοταν απιστευτο και πανευκολα ακολουθοντας οδηγιες. Στο σπιτι (Β) εκει οπου μενω το περισσοτερο διαστημα εχω μια καινουρια κουζινα PITSOS στην οποια οτι κ αν εχω δοκιμασει (λιγοτερι/περισστοερη θερμοκρασια), πανω κατω, αερα κτλ εχω μονιμος το ιδιο προβλημα το ψωμι ψηνεται μετα παο 2 ωρες γινετια πετρα εξω και μεσα αψητο. Απελπιστικα τοσο πολυ (στα κεικ δεν εχω προβλημα) που δοκιμαζω πλεον το ψησιμο σημερα στην κουζινα (Γ) η οποια ειναι Neff εστιες 10ετιας.

Ρε παιδια με εχει μπερδεψει. Καταρχας σοτν αερα (που συνηθιζω να ψηνω) δεν παει πανω απο 190oC. Νομιζα πως εχει αλλα νουμερα. αλλα μετα απο 15 λεπτα ψησιματος του ψωμιου το παω στο πανω κατω και εκει παει μεχρι 270! Θα μου ψηθει το ψωμι η θα εχω τα ιδια.

Δε με θέλει ...

stafidas
04-03-12, 18:23
Το ψωμί για να ψηθεί από μέσα πρέπει να έχει στο μέσα του τουλάχιστον 170 βαθμούς.
Αν ο φούρνος (στο σημείο του θερμοστάτη) έχει 190 βαθμούς, το μέσα του ψωμιού νομίζω θα έχει λιγότερο από 170 και γι'αυτό δεν ψήνεται.
Το έξω του ψωμιού γίνεται σκληρό γιατί το αφήνεις 2 ώρες. Όσο περισσότερο μένει στο φούρνο (λόγο χαμηλής θερμοκρασίας) τόσο πιο σκληρό θα γίνει.
Το κέικ ψήνεται κανονικά στους 190 βαθμούς γι'αυτό δεν έχεις πρόβλημα με αυτό.

Στο θέμα της κουζίνας λοιπον:
Όταν ψήνεις στον αέρα ανεβάζει μέχρι 190 βαθμούς ενώ όταν το γυρνάς στο πάνω κάτω, η θερμοκρασία μπορεί να φτάσει μέχρι τους 270.

Δοκίμασε τα παρακάτω:
Αν το βάλεις στον αέρα στους 250 βαθμούς, θα σβήσει ποτέ το λαμπάκι (ότι έπιασε θερμοκρασία)? Εφόσον λες ότι φτάνει μόνο μέχρι τους 190, λογικά το λαμπάκι δεν θα σβήσει ποτέ...
Επίσης δοκίμασε να το βάλεις στον αέρα και κάτω αντίσταση στους 250 να δεις αν θα σβήσει το λαμπάκι. Αν σε αυτό το πρόγραμμα σβήσει το λαμπάκι, μάλλον υποψιάζομαι κάποιο πρόβλημα στην πάνω αντίσταση.
Σε κάθε περίπτωση, κάνε τις δοκιμές αυτές και πες τα αποτελέσματα να δούμε πως θα συνεχίσουμε το ψάξιμο.

Τους 190 που λες πώς τους μέτρησες? Με δικό σου θερμόμετρο?

konman
07-03-12, 19:31
Τους 190 που λες πώς τους μέτρησες? Με δικό σου θερμόμετρο?


Η neff ειναι παλια και εχει αλλον διακοπτη για αερα και αλλον για αντιστασης.

Η θερμοκρασια του αερα δεν πρεπει να ξεπερνα ποτε τους 185 βαθμους,
το ψησιμο ειναι κανονικο.

stafidas
07-03-12, 22:12
Η neff ειναι παλια και εχει αλλον διακοπτη για αερα και αλλον για αντιστασης.

Η θερμοκρασια του αερα δεν πρεπει να ξεπερνα ποτε τους 185 βαθμους,
το ψησιμο ειναι κανονικο.

Μήπως αυτό ισχύει σε συγκεκριμένα μοντέλα? Κι εγώ NEFF έχω και ψήνω πίτσες στον αέρα στους 250 κανονικά...
Αν τελικά η NEFF που έχει ο fragment φτάνει μόνο μέχρι τους 185 όπως λες, τότε είναι φυσιολογική η συμπεριφορά και το ψήσιμο.