PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΥΝΤΉΡΙΟ ARISTON ΜΠΕΡΔΕΎΕΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΆΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΆΕΙ



makis85
22-02-12, 17:11
Γεια και χαρά σε όλους τους ειδήμονες των οικιακών συσκευών.
Η βοήθεια σας σε εμάς τους άσχετους είναι πολύτιμη!
Στέλνω αυτό το μήνυμα μήπως και με τη βοήθεια σας καταφέρω να βρω και να διορθώσω τη βλάβη στο πλυντήριο ρούχων.
Έχω λοιπόν ένα ARISTON AVL82 σε πολύ καλή κατάσταση κατά τα αλλά το οποίο όμως πριν από κανένα τρίμηνο άρχισε να μου κάνει διαφορά κόλπα. Στην αρχή άρχισε να γεμίζει διακεκομμένα νερο μόλις πατούσα το κουμπί για την σύντομη λειτουργιά στο πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα περισσοτερο και τα λαμπάκια του αναβόσβηναν ακανόνιστα. Όταν τελικά γέμιζε νερό η πλύση γινόταν χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι το τέλος. Μέτα άρχισε να κάνει το ίδιο και χωρίς να επιλέξω τη σύντομη λειτουργία. Αυτό σιγά σιγά άρχισε να γίνεται σε όλα τα προγράμματα μέχρι που τώρα μπερδεύει τα πάντα και δεν μπορεί να λειτουργήσει καθόλου. Ακόμα και στο πρόγραμμα που είναι μονό για στύψιμο οταν πάει να περιστραφεί ο κάδος γίνονται υπερβολικά συχνές και ακανόνιστες διακοπές. Φώναξα τεχνικό στο σπίτι και μου είπε ότι φταιει η πλακέτα. Αγόρασα και τοποθέτησα μια καινούρια αλλά το πρόβλημα παραμένει. Με το φτωχό μου μυαλό και τη λογική συμπεραίνω πως τελικά δεν φταίει η πλακέτα αλλά κάτι άλλο.

Μήπως κάποιος από εσάς που το κατέχετε το θέμα έχει να μου προτείνει κάτι μπάς και το σώσω το πλυντηριάκι πριν ξαναπάρω τον τεχνικό τηλέφωνο;

Γιώργος Ανώνυμος
22-02-12, 17:15
Μέ τέτοια συμπτωματολογία μάλλον πρόκειται για A(Χ)RISTON ή A(Χ)RI(Α)STON-να-ναι!

makis85
22-02-12, 17:19
χαχαχα! Μου φαίνεται πως εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου!

Κυριακίδης
23-02-12, 01:11
Τράβα φωτογραφίες από την είσοδο ρεύματος μέχρι και την πλακέτα ή ότι μπορείς (καλό ζούμ) .... και ποτέ μην λες ποτέ.
Ακόμα και στο πρόγραμμα που είναι μονό για στύψιμο οταν πάει να περιστραφεί ο κάδος γίνονται υπερβολικά συχνές και ακανόνιστες διακοπές.
Για βγάλε το σωληνάκι από τον πιεσσοστάτη νερού. και ξαναδοκίμασε το πρόγραμμα στο στύψιμο.

makis85
24-02-12, 14:00
Μέτα από ένα γενικότερο ψάξιμο στο πλυντήριο πιστεύω ότι βρήκα μια άκρη ή μια χρήσιμη πληροφορία για εσάς.
Κούνησα και και χτύπησα λιγάκι το εξάρτημα εκείνο στο οποίο καταλήγει το καλώδιο της πρίζας και μοιάζει με βαρελάκι.(πάντα με βγαλμένη πρίζα). Φαντάζομαι ότι είναι κάτι σαν τροφοδοτικό αυτό. Παρατήρησα λοιπόν ότι το πλυντήριο άρχισε να αλλάζει συμπεριφορά. Συνέχισα να το κάνω μέχρι που το πλυντήριο κατάφερε και ολοκλήρωσε κανονικα το πρόγραμμα του στυψίματος. Έβαλα και ενα πρόγραμμα πλύσης και ξεκίνησε όλες τις διαδικασίες κανονικά. Λόγω πίεσης χρόνου δεν μπόρεσα να το αφήσω να τελειώσει το πρόγραμμα αλλά το απογευματακι θα το κανω και θα επανέλθω.

Κυριακίδης
24-02-12, 14:29
Αααααα μπράαβοοοοο Πρόδρομε .... ρίξε μερικές σφαλιάρες στον (Γιώργος Ανώνυμος ) που σου το έβγαζε και "άχρηστο " ... ο παρ ολίγον προς εσένα ."μπήχτης " χωρίς λόγο και αιτία. :lool:

Πέτα εκείνο που λες "το βαρελάκι" που είναι πυκνωτής αντιπαρασιτικός και ένωσε τα απευθείας. ή βρες ένα αντίστοιχο.

makis85
24-02-12, 22:54
Τελικά σαν να εχει δίκιο ο Γιώργος Ανώνυμος γιατί ούτε και με παράκαμψη του πυκνωτή έχουμε βελτίωση. Μετά από πολύ βάλε βγάλε στην πρίζα και πολύ προσπάθεια αρχίζει να δουλεύει όλο και καλύτερα μέχρι που λειτουργεί κανονικά.Μόλις μείνει για λίγη ώρα εκτός ρεύματος όμως υποτροπιάζει ο ασθενής και κάνει πάλι τα ίδια.Τελικά τι να κάνω,να πάρω τηλέφωνο τον παλιατζή ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Κυριακίδης
24-02-12, 23:01
Τελικά σαν να εχει δίκιο ο Γιώργος Ανώνυμος γιατί ούτε και με παράκαμψη του πυκνωτή έχουμε βελτίωση. Μετά από πολύ βάλε βγάλε στην πρίζα και πολύ προσπάθεια αρχίζει να δουλεύει όλο και καλύτερα μέχρι που λειτουργεί κανονικά.Μόλις μείνει για λίγη ώρα εκτός ρεύματος όμως υποτροπιάζει ο ασθενής και κάνει πάλι τα ίδια.Τελικά τι να κάνω,να πάρω τηλέφωνο τον παλιατζή ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Έκανες δοκιμή με το να βγάλεις το σωληνάκι του πιεσσοστάτη νερού? και δοκιμή στο τελικό στύψιμο?

makis85
24-02-12, 23:09
Έκανες δοκιμή με το να βγάλεις το σωληνάκι του πιεσσοστάτη νερού? και δοκιμή στο τελικό στύψιμο?

Καμία βελτίωση