PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη σε ψυγείο Bosch



vfotini
16-02-12, 17:18
Να σας πω τον πόνο μου, μήπως και έχει κανένας καμμια ιδέα;
Έχω ένα ψυγείο Bosch κλασικό μοντέλο (κατάψυξη-συντήρηση-1.60), είχε δουλέψει για 3-4 χρόνια και μετά έμεινε κλειστό για 10 χρόνια. Όταν το άνοιξα είχε "φουσκώσει" εσωτερικά η πλάτη του ψυγείου στη συντήρηση, και ψύξη γιοκ. Η κατάψυξη λειτουργεί κανονικά και το μοτέρ δουλεύει συνεχώς. Δείτε τη φωτογραφία...
29321

Φώναξα λοιπόν έναν ψυκτικό της γειτονιάς, και αφού το μελέτησε..., είπε ότι δεν λειτουργεί με φρεον αλλά με κάτι άλλο που δεν το συγκράτησα, και για να μπορέσει να έχει ψύξη η συντήρηση πρέπει να κοπεί η πλάτη. Κόβει λοιπόν την πλάτη, πήρε και 30 και μου είπε να το αφήσω 36 ώρες για να μπορέσει να παγώσει.
Όπως καταλαβαίνετε δεν έγινε τίποτα. Μάλλον πιάστηκα κορόιδο...
Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω;
Έχει κανένας καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

mast4
18-02-12, 09:01
Το ψυγειο σου λειτουργει με φρεον r600.Η πλατη φούσκωσε γιατι εχεις διαρροή στο στοιχείο.Αυτο ειναι πολυ σπάνιο και ειναι εργοστασιακή αμέλεια.Επισκευάζετε ομως.Αλλα η πλατη δεν θα ειναι οπως πριν.Να απευθυνθείς σε καλό συνάδελφο και οχι οποιον να ναι........

vfotini
18-02-12, 18:10
Έστειλα μήνυμα στο service της εταιρείας (Bosch) και αμέσως την επόμενη μέρα με πήρε τηλέφωνο ένας τεχνικός τους, και αφού τα είπα και σε αυτόν, μου είπε ότι η βλάβη αυτή προέρχεται από διαρροή του υγρού και ότι για να επισκευαστεί χρειάζεται αλλαγή όλη η πλάτη (πράγμα που μου είπε ότι δεν συμφέρει οικονομικά) και τελικά για να μην πολυλογώ, μου είπε να το πετάξω.
Τα είπα και σε ένα φίλο μηχανολόγο που διδάσκει σε μια τεχνική σχολή και αφού μου ανέλυσε ότι το υγρό περνάει πρώτα από την κατάψυξη και μετά κατεβαίνει στην συντήρηση (γιαυτό και παγώνει η κατάψυξη) και ότι στη συντήρηση στην πλάτη, μόνωση και υγρό είναι κάτι σαν σάντουιτς και πιστεύει ότι από την αχρηστία έπαθε κάτι και "άνοιξε", μου είπε και αυτός να το πετάξω.
Και τελικά με όλα αυτά δεν βρίσκω άκρη πουθενά, μου φαίνεται ότι θα φωνάξω κανέναν πακιστανό από τη γειτονιά, που μαζεύει παλιοσίδερα, να το πάρει. Tουλάχιστον να φάει ένας άνθρωπος ένα πιάτο φαϊ.
Αϊ σιχτίρ, θυμάμαι ότι δούλευα ένα μήνα για να το πάρω... :cursing:



Το ψυγειο σου λειτουργει με φρεον r600.Η πλατη φούσκωσε γιατι εχεις διαρροή στο στοιχείο.Αυτο ειναι πολυ σπάνιο και ειναι εργοστασιακή αμέλεια.Επισκευάζετε ομως.Αλλα η πλατη δεν θα ειναι οπως πριν.Να απευθυνθείς σε καλό συνάδελφο και οχι οποιον να ναι........

Κυριακίδης
18-02-12, 21:08
Ο Πακιστανός θα φάει ένα πιάτο φαΐ (και του αξίζει) .... ο άλλος που σου πήρε 30 ευρώ .... και σου είπε κιόλας να περιμένεις 36 ώρες (μάλλον για να προλάβει να φύγει όσο μακριά γίνεται αφού τα τσέπωσε πρώτα ) .... που θα τον βρούμε? :lool:

j kalai
18-02-12, 21:52
Φώναξα λοιπόν έναν ψυκτικό της γειτονιάς, και αφού το μελέτησε..., είπε ότι δεν λειτουργεί με φρεον αλλά με κάτι άλλο που δεν το συγκράτησα, και για να μπορέσει να έχει ψύξη η συντήρηση πρέπει να κοπεί η πλάτη. Κόβει λοιπόν την πλάτη, πήρε και 30 και μου είπε να το αφήσω 36 ώρες για να μπορέσει να παγώσει.
Όπως καταλαβαίνετε δεν έγινε τίποτα. Μάλλον πιάστηκα κορόιδο...
Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω;
Έχει κανένας καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Ωραιος, ο "συναδελφος".

plouf
18-02-12, 22:22
δοκίμασες να ξαναεπικοινωνήσεις με τον γείτονα και να του πεις οτι αυτό που πρότεινε δεν είχε αποτέλεσμα ?

vfotini
19-02-12, 02:10
του τηλεφώνησα, και μου είπε ότι αυτός έκανε ότι μπορούσε, αφού δεν λειτούργησε με το κόψιμο της πλάτης δεν μπορεί να γίνει τίποτα και να το πετάξω... ο άτιμος και είναι και γείτονας, δύο στενά παραπάνω μένει



δοκίμασες να ξαναεπικοινωνήσεις με τον γείτονα και να του πεις οτι αυτό που πρότεινε δεν είχε αποτέλεσμα ?

Κυριακίδης
19-02-12, 08:30
Δεν πειράζει .... είναι καλό που έχεις τέτοιον γείτονα κοντά σου . Γιατί αν κάποια φορά φτιάξεις κέικ και τύχει να "παραφουσκώσει" η πλάτη του . Θα ξέρεις ποιος είναι ιδανικός για να έρθει να στο "ξεφουσκώσει ".

mast4
19-02-12, 10:39
Kοπελια μην αγχωνεσαι.Την πλατη την έκοψε περιμετρικά?Η απλά άνοιξε μια τρύπα?Στο ξαναλεω φτιάχνετε αλλα δεν θα ειναι αισθητικώς οπως ηταν.Πρεπει να να να κοπει ενα κοματι της πλατης προσεχτικά,να μπει μια ιδική κόλα που βαζουμε σε αυτες τις περιπτωσεις.Η συνεχεια για να ολοκληρωθει η επισκευη ειναι απο τον τεχνικο..........Ο τεχνικος αν δεν εχει την γνωσει για αυτο τοτε αστο.......Πρεπει κατα αρχην να εχει το καταληλο εργαλειο(εντοπισμος διαροων με υπερηχους)για να βρει ακριβος που ειναι το σκασιμο,και να μη χαλασει ολη την πλατη.Οσο και να σου το αναλύω τωρα δεν εχει νοημα.Το θεμα ειναι να εχει ορεξη ο τεχνικός(αλλα και γνωσεις)για να ασχοληθει.Τι να σου κανω,εισαι μακρια.θα μπορουσα να σου το επισκευασω εγω.

Κυριακίδης
19-02-12, 11:54
Κάτσε καλά βρε Άκη . όταν μας λένε ότι στην ουσία δούλεψε 3 χρόνια μόνο . και μέσα σε αυτά σάπισαν σωληνώσεις και στην "απραξία " ?
ότι μπαλώματα και να το κάνεις πάλι μπαλωμένο θα είναι .... εκτός και ξηλώσεις τα πάντα και περάσεις νέες μονώσεις .... αλλά το κόστος? όσο σχεδόν ένα καινούριο .
Πάντως μου κάνει εντύπωση που η Bosch (αν και θεωρείται μεγάλο όνομα) ....τα τελευταία χρόνια πιάνει με 400 την κατηφόρα !!

vfotini
19-02-12, 13:13
=D> καλό, καλό, άντε να γελάσει και λίγο το χειλάκι μου γιατί έχω σκάσει από το κακό μου με αυτό το θέμα. Θυμάμαι ότι δούλευα 12ωρα στην πρώτη μου τεχνική εταιρεία για να μαζέψω τα λεφτά για να το αγοράσω, δύσκολες εποχές....
Τέλος πάντων, το πήρα απόφαση και θα το πετάξω, ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις σας. Καλή συνέχεια


Δεν πειράζει .... είναι καλό που έχεις τέτοιον γείτονα κοντά σου . Γιατί αν κάποια φορά φτιάξεις κέικ και τύχει να "παραφουσκώσει" η πλάτη του . Θα ξέρεις ποιος είναι ιδανικός για να έρθει να στο "ξεφουσκώσει ".

gsmaster
19-02-12, 19:47
Ρε παιδιά να πω κι εγω τον πόνο μου.... Πρόσφατα χάλασε και το δικό μας BOSCH 23-ετίας με παρόμοια βλάβη. 2 τεχνικοί μας είπαν ότι έχει διαρροή και ότι θέλει 150-180 ευρώ για μετατροπή-αντικατάσταση του στοιχείου της συντήρησης. Η κατάψυξη δουλεύει κανονικά ομως! Η απορία μου όμως που δεν μου λύσανε τα μαστόρια είναι η εξής: Αφού έχουμε ένα μοτερ και μια βαλβίδα για συντήρηση-κατάψυξη, τότε πως λειτουργεί η κατάψυξη ενώ έχει διαρροή φρέον απο την συντήρηση? μήπως δεν είναι κοινό το κύκλωμα?

j kalai
19-02-12, 21:46
Πάντως μου κάνει εντύπωση που η Bosch (αν και θεωρείται μεγάλο όνομα) ....τα τελευταία χρόνια πιάνει με 400 την κατηφόρα !!

και βαλε.

Κυριακίδης
20-02-12, 00:35
Ρε παιδιά να πω κι εγω τον πόνο μου.... Πρόσφατα χάλασε και το δικό μας BOSCH 23-ετίας με παρόμοια βλάβη. 2 τεχνικοί μας είπαν ότι έχει διαρροή και ότι θέλει 150-180 ευρώ για μετατροπή-αντικατάσταση του στοιχείου της συντήρησης. Η κατάψυξη δουλεύει κανονικά ομως! Η απορία μου όμως που δεν μου λύσανε τα μαστόρια είναι η εξής: Αφού έχουμε ένα μοτερ και μια βαλβίδα για συντήρηση-κατάψυξη, τότε πως λειτουργεί η κατάψυξη ενώ έχει διαρροή φρέον απο την συντήρηση? μήπως δεν είναι κοινό το κύκλωμα?

Όχι ένα είναι το κύκλωμα (κοινό) .... όταν έχουμε διαρροή αυτή αρχίζει να φαίνεται ανάποδα ξεκινώντας από την συντήρηση προς την κατάψυξη και όσο συνεχίζει να έχει διαρροή και χάσει όλα τα υγρά .... στο τέλος δεν θα έχεις ούτε και κατάψυξη .

mast4
20-02-12, 09:05
Κάτσε καλά βρε Άκη . όταν μας λένε ότι στην ουσία δούλεψε 3 χρόνια μόνο . και μέσα σε αυτά σάπισαν σωληνώσεις και στην "απραξία " ?
ότι μπαλώματα και να το κάνεις πάλι μπαλωμένο θα είναι .... εκτός και ξηλώσεις τα πάντα και περάσεις νέες μονώσεις .... αλλά το κόστος? όσο σχεδόν ένα καινούριο .
Πάντως μου κάνει εντύπωση που η Bosch (αν και θεωρείται μεγάλο όνομα) ....τα τελευταία χρόνια πιάνει με 400 την κατηφόρα !!

Ρε Μιχαλη όποιος δεν θελει να ζυμώσει 10 χρονια κοσκινίζει.......
Ας υποθέσουμε οτι το στοιχειο δεν εχει μονο επιφανειακή σκουριά και με άζωτο δεν κανεις και πολλα.
Σου ειναι δισκολο να το παρακάμψεις και να βαλεις ενα εξωτερικό στοιχείο για να μην χαλασεις την πλατη?
Αν βεβαία το δεχτει ο πελάτης.Το κόστος περιπου 120 ευρο.Και το ψυγειο καινούργιο.

mast4
20-02-12, 09:21
Ρε παιδιά να πω κι εγω τον πόνο μου.... Πρόσφατα χάλασε και το δικό μας BOSCH 23-ετίας με παρόμοια βλάβη. 2 τεχνικοί μας είπαν ότι έχει διαρροή και ότι θέλει 150-180 ευρώ για μετατροπή-αντικατάσταση του στοιχείου της συντήρησης. Η κατάψυξη δουλεύει κανονικά ομως! Η απορία μου όμως που δεν μου λύσανε τα μαστόρια είναι η εξής: Αφού έχουμε ένα μοτερ και μια βαλβίδα για συντήρηση-κατάψυξη, τότε πως λειτουργεί η κατάψυξη ενώ έχει διαρροή φρέον απο την συντήρηση? μήπως δεν είναι κοινό το κύκλωμα?

Δηλαδη ρε Γιαννη αν ηθελε μηχανή ποσο θα σου ελεγαν?Που τους βρισκετε ρε παιδια.Αδερφε ειναι πολυ παλιό ψυγειο.
Το ψυγειο σου θελει αλαγη φίλτρου.Αν ο τεχνικος κρίνει οτι η μηχανη εχει καλη συμπιεση.Το κοστος δεν ξεπερνα σε καμια περίπτωση τα 60 ευρο.Αν παλι εχει οντως διαροη και το στοιχειο ειναι εμφανή(το πιθανοτερο αφου ειναι 23 ετών)τοτε θα δωσεις 10 ευρο παραπάνω για να κλείσουν την διαρροή.

j kalai
20-02-12, 10:57
Το ψυγειο σου θελει αλαγη φίλτρου.Αν ο τεχνικος κρίνει οτι η μηχανη εχει καλη συμπιεση.Το κοστος δεν ξεπερνα σε καμια περίπτωση τα 60 ευρο.Αν παλι εχει οντως διαροη και το στοιχειο ειναι εμφανή(το πιθανοτερο αφου ειναι 23 ετών)τοτε θα δωσεις 10 ευρο παραπάνω για να κλείσουν την διαρροή.

Θελω να μαθω πως πηρες πιεση απο τα Γιαννενα στην Θεσσαλονικη...
Υπαρχει τηλεμανομετρο χαμηλης ή παιζει τιποτα απο Εγναντια Οδο?

mast4
20-02-12, 16:05
Θελω να μαθω πως πηρες πιεση απο τα Γιαννενα στην Θεσσαλονικη...
Υπαρχει τηλεμανομετρο χαμηλης ή παιζει τιποτα απο Εγναντια Οδο?

Ρε παλικάρι μου,το πιθανότερο λέμε..........
Μη μου πεις οτι χωρίς μανόμετρο δεν μπορείς να καταλάβεις τι παίζει!
Αν και δεν είναι σωστό να σε ειρωνευτώ όπως εσύ........
Πάρε Εγνατία οδό και έλα να σου δείξω........
Παρεμπίπτοντος Εγνατία λέγετε,όχι Εγναντια..........

Nikos Anagnostou
20-02-12, 17:26
εαν βρεις διαροη και εισαι γατονι εχει καλλως,εαν ειναι πανω στο κοντεσερ(για οσους ξερουν εκει το φρεον αποβαλλει θερμοκρασια βγαινοντας απο την συμπιεση του μοτερ)το κολλας και εισαι οκ.Εαν βρεις απο στοιχειο κολιεται με ντεφκον οπως εχω κολλησει αρκετα εδω και 7-10χρονια και λειτουργουν ακομα,στην περιπτωση που ειναι το στοιχειο εξωτερικο οπως ειπε καποιος συναδελφος ποιο πανω,γιατι εαν ειναι εσωτερικο τοτε για να κανεις την διαδικασια να βαλεις εξωτερικο δεν συμφαιρει για μενα ουτε για τον πελατη γιατι δεν θα δουλεψεις τζαμπα θα πρεπει να πληρωθεις για αυτο που θα κανεις εαν ερθει η εταιρια θα σου πει πετα το εσυ θα το επισκευασεις για τα υπολοιπα δεκα χρονια εαν εισαι γατονι μαστορας,οπως και εχω κανει και δουλευουν τουλαχιστον μια δεκαετια χωρις προβλημα.Αλλα οπως εχουν γινει τα πραγματα δεν συμφαιρει να επισκευαζεις γιατι τα ηλεκτρομαγαζα τωρα τα χαριζουν και δεν μπαινει ο πελατης στην σκεψη οτι εαν μου χαλασει ρε φιλε τι γινεται μετα παο ενα μηνα?παει περνει καινουργιο και εχει ησυχο το κεφαλι του,πανε αυτα που ξεραμε μπηκαμε σε αλλα τρυπακια συναδελφοι δεν το πηρατε ακομα χαμπαρι?

j kalai
21-02-12, 20:48
Ρε παλικάρι μου,το πιθανότερο λέμε..........

Ποιο εννοεις πιθανοτερο? οτι θελει αλλαγη φιλτρου ή οτι εχει διαρροη?


Μη μου πεις οτι χωρίς μανόμετρο δεν μπορείς να καταλάβεις τι παίζει!

Χωρις μανομετρο φιλε μου ή εστω να εισαι εκει να το ακουσεις, δεν μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι βουλωμενο ή αδειο το κυκλωμα για αυτο δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωση δημοσιως αν δεν ειμαστε σιγουροι.


Αν και δεν είναι σωστό να σε ειρωνευτώ όπως εσύ........

Δεν σε ειρωνευτηκα. Απλα φανηκε ετσι γιατι ξεχασα να βαλω ενα smile.Γραψε λαθος.


Πάρε Εγνατία οδό και έλα να σου δείξω........

:blushing::001_smile::001_smile::001_smile:


Παρεμπίπτοντος Εγνατία λέγετε,όχι Εγναντια..........

Ανορθογραφια δεν υπαρχει. Αν υπηρχε θα το εγραφα Αιγναντεια... ανορθογραφια ειναι το παρακατω.

Ο τεχνικος αν δεν εχει την γνωσει για αυτο τοτε αστο.......Πρεπει κατα αρχην να εχει το καταληλο εργαλειο(εντοπισμος διαροων με υπερηχους)για να βρει ακριβος που ειναι το σκασιμο,και να μη χαλασει ολη την πλατη.Οσο και να σου το αναλύω τωρα δεν εχει νοημα.Το θεμα ειναι να εχει ορεξη ο τεχνικός(αλλα και γνωσεις)για να ασχοληθει.Τι να σου κανω,εισαι μακρια.θα μπορουσα να σου το επισκευασω εγω.

altnik14
27-03-12, 23:46
παιδια καλησπερα!Εγω εχω ενα BOSCH NO FROST το οποιο για πολυ καιρο εκανε κατι πολυ δυνατους θορυβους σαν να σπαει παγος και ενα γουργουρητο πολυ δυνατο τοσο που καμια φορα ξυπνουσε το μωρο!φωναξα τον τεχνικο της BOSCH και μου ειπε οτι ηταν απο το κλαπετο.τελικα το ανοιξα μονος μου και καθαρισα το μοτορακι που ανοιγει το κλαπετο αλλα και ενα μικρο μπουτονακι που εχει μεσα το οποιο κολουσε με σπρει επαφων!τωρα ομως που το εκλεισα σταματησε ο θορυβος αλλα απο οτι ακουω το κλαπετο ανοιγολκεινει μονημος και το μοτερ του ψυγειου δουλευει ασταματητα!Μπορει να φταιει το μπουτονακι που καθαρισα!να μην κλεινει δηλαδη για να σταματησει να δουλευει το ψυγειο η ειναι ασχετο?