PDA

Επιστροφή στο Forum : [Siemens] Ψυγειο SIEMENS



Phatt
04-02-12, 02:45
Το θεμα μου δεν ειναι καποιο προβλημα(μαλλον), αλλα περισσοτερο απορια...
Εδω και 2-3 μηνες εχουμε αγορασει στο σπιτι ενα καινουριο ψυγειο, μεγαλο μονοφυλλο, κλασικο με την καταψυξη επανω κλπ.Αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι οτι ανα καποιες ωρες, κανει κατι παρα πολυ δυνατα ΚΡΑΚ λες και εχεις βαλει κανενα ζωντανο μεσα και παλευει να βγει εξω...Κανα κανα 2-3 τετοια κρακ και μετα ηρεμει για αρκετες ωρες...Εχει κανεις καμια ιδεα τι συμβαινει;Να φερω κανεναν παπα να το διαβασει;:lool:

Κυριακίδης
04-02-12, 08:36
Οπωσδήποτε να το αναφέρεις σε αυτούς από όπου το αγόρασες μιας που είναι μόνο 2 μηνών (εγγύηση δεν έχει?) να στο αντικαταστήσουν?

Υποψιάζομαι ότι το κομπρεσερ του (μηχανή) αυτή στηρίζει τον μηχανισμό (πιστόνια + ηλεκτρομοτέρ) μέσα στο κουβούκλιο του ... αλλά πάνω σε 4 ελατήρια για να σβήνουν εκεί οι κραδασμοί του .

Υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα ελατήρια αυτά να ξέφυγε (αν και το εργοστάσιο) τα βάζει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην ξεφύγουν , αλλά αυτό να συμβεί από την βίαιη μεταφορά του.

Επίσης ένα ΚΑΚΟ αλφάδιασμα του ψυγείου μπορεί να σου το κάνει αυτό . Ειδικά την ώρα που σταματάει ή ξεκινάει το μοτέρ.

Εάν το Κραχ δεν το κάνει στην διάρκεια του "ξεκινήματος" και "σταματήματος" αλλά στην "κανονική" λειτουργία του (πιθανών και από ελλατωματική βαλβίδα στο κομπρεσέρ) τότε οπωσδήποτε πες να σου το αντικαταστήσουν.

aris285
04-02-12, 08:55
Μπωρει να ειναι και απο την αποψυξη.
αν ειναι NOFROST εχει μια ηλεκτρικη αντησταση που λιωνει τον παγο οταν αυτη λειτουργει γυρω της τα μεταλικα εξαρτηματα ζεστενονται με αποτελεσμα να κανουν διαστολη και να ακους αυτα τα κρακ.

xsterg
04-02-12, 10:11
φιλε σε χαιρετω.
εχω και εγω ενα ψυγειο bosch. ποθετω οτι ειναι τα ιδια μιας και bosch, siemens, πιτσος φτιαχνονται στην ιδια γραμμη και το μονο που αλλαζει ειναι το ταμπελακι του ονοματος. αυτο που λες μου το κανει και εμενα και ειναι απολυτα φυσιολογικο. μαλιστα το περιγραφει και το βιβλιαρακι του ψυγειου. αλλες φορες ειναι πιο εντονος ο κροτος και αλλες οχι τοσο εντονος. η εταιρεια αναφερει οτι ειναι στα ορια του φυσιολογικου.

sotiris_gou
04-02-12, 10:36
όπως τα λέει ο aris285 είναι τα πράγματα.Διαστολές κατα τη διάρκεια της απόψυξης.

Phatt
04-02-12, 11:11
Παιδια κατι τετοιο μου ειχανε πει και εμενα σε συζητηση που ειχα με το καταστημα, αλλα φοβηθηκα οτι μπορει να θελουν να με ξεφορτωθουν στα γρηγορα αντι να ασχοληθουν με ενα πιθανο προβλημα, σαφως και εχει εγγυηση.Απλα μου κανει εντυπωση γιατι ο θορυβος ειναι αρκετα δυνατος και ιδιαιτερα τη νυχτα ετυχε να σηκωθω να πιω νερο και μου κοπανησε τον θορυβο καθως περναγα απο διπλα και κοντεψα να το πατησω καρατια απο την τρομαρα μου.Οντως απ'οτι εχω ακουσει και εγω και οι τρεις αυτες φιρμες ουσιαστικα ειναι το ιδιο προϊον.Ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε καλα.

Κυριακίδης
04-02-12, 12:29
Παναγιώτη σε δουλεύουνε Καλά βρε φίλε πάμε καλά? Έτσι όπως το περιγράφεις να "πάθεις και συγκοπή" την ώρα που περνάς από δίπλα . Αυτό δεν συμβαίνει ούτε στα καινούρια ψυγεία ανατολικού μπλόκ και μάρκας "μ΄΄εκαψες".

Νομίζω προσβάλει βάναυσα το όνομα αυτών των "κορυφαίων" εταιριών έως και τις εξευτελίζουν.

Μην ξεχνάς την γνωστή διαφήμιση της Siemens όπου με υπερηφάνεια λένε "ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΑΣ ΕΜΠΝΕΟΥΝ " !!!!!!!
Αν η ΑΠΑΙΤΗΣΗ Ενός πελάτη είναι να .... μην μπορεί να πιει νερό ή να κοιμηθεί ? Με συγχωρείται αλλά αυτό δεν είναι έμπνευση.

Προτείνω Παναγιώτη να απευθυνθείς σε επίσημο κεντρο της Siemens και να αναφέρεις αυτό το πρόβλημα .
Και αν και αυτοί σου πουν τις ίδιες παπαριές
τότε ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να μας γνωστοποιήσεις το μοντέλο του ψυγείου σου ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ . Τουλάχιστον να ξέρουν και οι υπόλοιποι "πιθανοί" πελάτες αυτού του μοντέλου .... ΌΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ που δεν έχουν τα άλλα ψυγεία ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ !!!!! Και αυτό με την ΣΥΜΦΩΝΗ συγκατάθεση και του μαγαζάτορα που στο πούλησε , και της εταιρίας Siemens . Για να δούμε λοιπόν τι θα σου απαντήσει η Siemens.

_pike
04-02-12, 13:53
το πιο πιθανο ειναι αυτο που λεει και ο συναδελφος αρης.αλλα θελω να σε ρωτησω και κατι αλλο...μπορεις περιπου να διευκρυνησεις τον ηχο απο που προερχεται?Δες επισης το ανεμηστηρακι του (εαν ειναι nofrost).

dobler
04-02-12, 14:24
Φίλε Παναγιώτη. Νομίζω ότι το ψυγείο σου κάνει κόλπα ως ένδειξηκαλής λειτουργίας. Ρώτα και εμάς που συνεχώς αφουγκραζόμαστε αν δουλεύει τομαραφέτι. Επίσης να σου πω άλλο ένα πλεονέκτημα της ζιμενς. Εκεί που δουλεύειμια χαρά σταματάει να παγώνει η συντήρηση και δουλεύει μονο η κατάψυξη. Μόλιςτου κάνεις απόψυξη έρχεται στα ίσια του για κανέναν μήνα. Μετα πάλη τα ίδια.Κάνει οικονομία ρεύματος αν δεν το κατάλαβες. Καλόκουράγια. Φιλικά Μιχάλης

matrix
16-06-12, 22:34
Φίλε Παναγιώτη. Νομίζω ότι το ψυγείο σου κάνει κόλπα ως ένδειξηκαλής λειτουργίας. Ρώτα και εμάς που συνεχώς αφουγκραζόμαστε αν δουλεύει τομαραφέτι. Επίσης να σου πω άλλο ένα πλεονέκτημα της ζιμενς. Εκεί που δουλεύειμια χαρά σταματάει να παγώνει η συντήρηση και δουλεύει μονο η κατάψυξη. Μόλιςτου κάνεις απόψυξη έρχεται στα ίσια του για κανέναν μήνα. Μετα πάλη τα ίδια.Κάνει οικονομία ρεύματος αν δεν το κατάλαβες. Καλόκουράγια. Φιλικά Μιχάλης


Ασε φιλε και εγω αγανακτησα.
Καλα κανει κρακ-κρακ γιατι αν δεν κανει
αυτο σημαινει οτι χρειαζεται 24ωρη χειροκινητη αποψυξη.

Κυριακίδης
16-06-12, 23:45
Μπας και έβαλε και εδώ το χέρι του ο "βρώμικος Άκης της Siemens" ? .... Και πήρε τίποτα ψιλομίζες για διάθεση στην αγορά σκάρτων ψυγείων μαζί με τα υποβρυχιάκια? .......χχμμμμ ενδιαφέρον !! \\:D/