PDA

Επιστροφή στο Forum : kan58A45 BOSH



aliaetos
30-01-12, 18:28
ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΠΑΓΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑ no frost διπορτο ντουλαπα με πορτακι για παροχη νερου και παγου και η θερμοκρασια στη αριστερη πορτα που ειναι η καταψυξη ειναι υψηλη.το ξεβιδωσα απο πισω αλλα το λεκανακι δεν εχει νερο.το ωερο στην παγοκυστη δεν φτανει στην επιθυμητη θερμοκρασια για να φτιαξει παγακια.το εχω 5 χρονια και χειροκινητη αποψυξη δεν εκανα ποτε.δουλευε αψογα.αυριο εχω τα γενεθλια τοτυ μικρου και εχω πελαγωσει

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

spirakos
30-01-12, 18:32
Θαναση δεν βοηθας κανενα με αυτα τα στοιχεια. Μαρκα, μοντελο?
Προτεινω προς το παρων α πας σε ενα βενζιναδικο να παρεις 2 σακουλες παγο

aliaetos
30-01-12, 19:02
kan58A45 BOSH http://www.bosch-home.gr/KAN58A45.html

Κυριακίδης
30-01-12, 21:26
Επειδή είναι και εποχές και μέρες σαν τις σημερινές όπου παγώνουν βρύσες και δεν τρέχουν . Μήπως έχει φράξει η είσοδος νερού?
Και μια προσωπική μου ερώτηση είναι ... σε τι χώρο ή περιβάλλον βρίσκεται το ψυγείο? σε τι θερμοκρασία (μέσο όρο?)

konman
30-01-12, 22:45
Δες το φιλτρο νερου.

aliaetos
30-01-12, 23:09
το νερο το βγαζει κανονικα και στην παγοκυστη,δεν παγωνουν τα παγακια.22 βαθμους στην κουζινα

konman
30-01-12, 23:30
Η ανεμιστηρες δουλευου, εχει δυο ενα μεσα στην καταψυξη
και ενα πισω στο μοτερ.

aliaetos
30-01-12, 23:32
στην καταψυξη δεν τον εχω δει να δουλευει.πισω και κατω χαμηλα πρεπει να δουλευει

Κυριακίδης
31-01-12, 05:38
Θανάση , πολύ δύσκολα θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε καθώς δεν "βλέπουμε" και δεν γνωρίζουμε τι μπιχλιμπίδια έχει το μοντέλο σου επάνω (παρόλο που μας έδωσες και το Link)
Γιατί για να κάνει κάποιος υποθετική διάγνωση πρέπει να έχει μπροστά του τα ¨"στοιχεία" που εξετάζει για να μπορεί να βγάλει και λογικά συμπεράσματα.
Τι εννοείς με τα λεγόμενα σου "η θερμοκρασία στην αριστερή πλευρά κατάψυξη είναι υψηλή ? " . Εννοείς υψηλή ως προς το (-) ? ή ως προς το (+).
Έχει 2 μοτέρ? η 1?

aliaetos
31-01-12, 12:48
εχει ενα μοτερ πισω χαμηλα αποσο ξερω.εχει ανεξαρτητο ανεμιστηρα στην ψυξη (δουλευει οκ) και ενα ανεμιστηρα που χτυπαει στα παγακια αλλα δεν κουνιεται δεν γυρναει αυτος περνει την ψυξη απο χαμηλα και την μεταφερει σστην παγοκυστη.ανοιξα την πλακετα απο πανω και εθχε ενα κουμπακι που εγραφε κατι σαν t/s και το πατησα δεν ξερω τι κανει.ισως να θελει και αποψυξη κανα 12 ωρο.υψηλη εννοω- αλλα η καταψυξη δεν ειναι δυνατη

Κυριακίδης
31-01-12, 13:53
Ο 2ος ανεμιστήρας που λες ίσως εννοείς μύλος , όπου παίρνει τα κομμάτια (θρύμματα) του πάγου μάλλον.
Το t/s κακώς το πάτησες . διάβασε το manual για αυτό. πιθανόν να είναι (χρόνος ανά δευτερόλεπτο) δεν ξέρω ίσως για τον μύλο για το πόσο χοντρό θέλεις τον πάγο.

(Η κατάψυξη δεν είναι δυνατή?) που? στην περιοχή του μύλου με το νερό?
με τέτοιες πληροφορίες και χωρίς εικόνες ,,,,,,,

aliaetos
31-01-12, 15:12
δεν μιλαω για τον μυλο.ολα δουλευουν οκ .στο πισω τοιχωμα του ψυγειου τερμα ψηλα εκει που ειναι και τα παγακια εχει εναν ανεμιστηρα ενσωματομενο στο ψυγειο.αυτος κανονικα δουλευει οταν κλεινει η πορτα.αφησα την πορτα ανοιχτη και πατησα τον ανταπτορα που κλεινει το φωσ για να νομιζει οτι η πορτα ειναι κλειστη και δεν δουλευει.εχει κοκαλιασει

Κυριακίδης
31-01-12, 20:12
Εντάξει για (τον μύλο) αυτό το υπέθεσα από άλλη συσκευή που είδα . Βέβαια δεν ξέρω τι έχει επάνω το δικό σου. Και με ποια νοοτροπία το έχουν φτιάξει στο (να παράγει πάγο) γιατί κάθε κατασκευαστής έχεις την δική του επινόηση
Ήδη έκανες την 1η σου διαπίστωση ... δες γιατί κοκάλιασε ο ανεμιστήρας σου και δώσε του μια φάπα μπας και σοβαρευτεί. :lool:
Ο διακόπτης που κλείνει το φως δεν νομίζω να παίζει ρόλο στον ανεμιστήρα ... αλλά μιας που λες ότι κοκάλιασε (μάρμαρο δηλαδή) ψάξε την αιτία

legolas74
11-05-13, 17:33
ακριβός το ίδιο πρόβλημα , και ο τεχνικός της εταιρίας στην περιοχή που μένω ήρθε στο σπίτι και προσπαθούσε να μαντέψει,
δεν μπορεί να μην υπάρχει κανένας που να μην ξέρει ???
όταν το βγάζω το ψυγείο απο το ρεύμα (όπως λέει το εγχειρίδιο για 24 ώρες ) μετά όλα δουλεύουν κανονικά αλλά μόνο για μερικές ώρες , μετά το ψυγείο έχει την ίδια αντίδραση , σταματάει να κάνει παγάκια (γιατί το ανεμιστηράκι που έχει στην περιοχή παραγωγής πάγου σταματάει ) και σταδιακά χάνει την ψύξη και απο τον υπόλοιπο χώρο της κατάψυξης
απο τις παραπάνω περιγραφές , διαπιστώνω ότι έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα με εμένα , δεν μπορεί να μην έχει βρεί κανένας την λύση ???
λογικά είναι κάποιος αισθητήρας θερμότητας που δεν δουλεύει σωστά αλλά ποιός είναι και πού ...........