PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony ericsson W980 πλακέτα



bobo1704
26-01-12, 21:38
Καλησπέρα
έχω ένα SE W980 του οποίου το μικροφωνάκι χάλσαε. Δυστυχώς είναι ενσωματωμένο πάνω στην πλακέτα και δε γίνεται να αλλαχτεί διότι το μέγεθός του είναι 1,5 εκατοστό!! Ψάχνω καμιά λύση... Βρήκα κάτι στο Google, αλλά χρειάζεται χειρουργικά χέρια για να φτιαχτεί. Αν κάποιος διαθέτει κάποια λύση ή καμιά πλακέτα που να λειτουργεί... ας απαντήσει.
Ευχαριστώ

rep
26-01-12, 22:10
αλλαζει το μικροφωνο.....

ziakosnasos
26-01-12, 22:10
Tις λύσεις που δίνουν στο google οι ινδοί είναι για γέλια, γιατί απλά θα καταστρέψεις το κινητό , πιστεύω με θερμό αέρα να μπορεί να αλλαχτεί με το αντίστοιχο του χωρίς καγκουριές .

bobo1704
26-01-12, 22:12
Με θερμό αέρα δεν έχω κολλήσει ποτέ... Θα μου πεις πάντα υπάρχει η πρώτη φορά... Θα το κοιτάξω!!

wow
26-01-12, 22:16
Δεν έχει καμιά σχέση με μικροφωνα σε άλλα κινητά

28290

Σαν bga αλλάζει με θερμό αέρα ? δεν έχει έτοιμα και solder balls θέλει reballing και τα περεταιρω ? ( ή είναι απλά επαφές και κουμπώνει στην πλακέτα με κάποιο τρόπο ?)

bobo1704
26-01-12, 22:21
Δεν έχει καμιά σχέση με μικροφωνα σε άλλα κινητά

28290

Σαν bga αλλάζει με θερμό αέρα ? δεν έχει έτοιμα και solder balls θέλει reballing και τα περεταιρω ? ( ή είναι απλά επαφές και κουμπώνει στην πλακέτα με κάποιο τρόπο ?)

Ναι τέτοιο είναι το μικρόφωνο. Στο e-bay το βρήκα κι εγώ. Είναι πολύ διαφορετικό. Προσωπικά δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μικρόφωνο σε κινητό... Θα κολλήσει με θερμό αέρα;

rep
26-01-12, 22:23
για καποιον που γνωριζει ειναι σχετικα ευκολα.ξεκολας το παλιο με θερμο αερα δεν χρειαζεται να κανεις κανονικα μπαλακια στο καινουργιο παρα μονο να δημιουργησεις με το κολλιτηρη ενα μικρο εξογκομα στο μικροφωνο και ενα αντιστοιχο στην πλακετα μετα το βαζεις και το ψεκαζεις μολις λιωσει η κολυση πατας το μικροφωνο μεχρι να τερματισει στην πλακετα.μπορει να μαυρισει λιγο το πανω μερος του μικροφωνου αλλα ολα καλα.καλα ειναι πρωτα να ψεκασεις πρωτα την κολυση επανω στην πλακετα και μετα να βαλεις το μικροφωνο.

bobo1704
26-01-12, 22:26
Φίλε Χρισόστομε καλά τα λες, αλλά το μέγεθος των επαφών για να ρίξεις το καλάι είναι κάτι χιλιοστά και γύρω γύρω υπάρχουν καλύμματα απο άλλα εξαρτήματα της πλακέτας... Τέλος πάντων... θα δοκιμάσω με θερμό αέρα... Το πολύ πολύ να μη δουλέψει!!

rep
26-01-12, 22:28
δεν χρειαζεται πολυ κοληση .

italodisco71
26-01-12, 23:53
Καλησπέρα
έχω ένα SE W980 του οποίου το μικροφωνάκι χάλσαε. Δυστυχώς είναι ενσωματωμένο πάνω στην πλακέτα και δε γίνεται να αλλαχτεί διότι το μέγεθός του είναι 1,5 εκατοστό!! Ψάχνω καμιά λύση... Βρήκα κάτι στο Google, αλλά χρειάζεται χειρουργικά χέρια για να φτιαχτεί. Αν κάποιος διαθέτει κάποια λύση ή καμιά πλακέτα που να λειτουργεί... ας απαντήσει.
Ευχαριστώ

Μπορείς να δουλεύεις το κινητό με hands free και γλιτώνεις την ταλαιπωρία!

leosedf
27-01-12, 01:54
Καλησπέρα
έχω ένα SE W980 του οποίου το μικροφωνάκι χάλσαε. Δυστυχώς είναι ενσωματωμένο πάνω στην πλακέτα και δε γίνεται να αλλαχτεί διότι το μέγεθός του είναι 1,5 εκατοστό!! Ψάχνω καμιά λύση... Βρήκα κάτι στο Google, αλλά χρειάζεται χειρουργικά χέρια για να φτιαχτεί. Αν κάποιος διαθέτει κάποια λύση ή καμιά πλακέτα που να λειτουργεί... ας απαντήσει.
Ευχαριστώ
Βασικά αλλάζει και πολύ εύκολα.

Tις λύσεις που δίνουν στο google οι ινδοί είναι για γέλια, γιατί απλά θα καταστρέψεις το κινητό , πιστεύω με θερμό αέρα να μπορεί να αλλαχτεί με το αντίστοιχο του χωρίς καγκουριές .
ΠΟΤΕ δεν ακολουθούμε οδηγίες από μογγολάκια... Η σωστή μέθοδος πάντα αναφέρεται στα service manuals. Λίγες είναι η off the record επισκευές που είναι αποδεκτές.


Δεν έχει καμιά σχέση με μικροφωνα σε άλλα κινητά

28290

Σαν bga αλλάζει με θερμό αέρα ? δεν έχει έτοιμα και solder balls θέλει reballing και τα περεταιρω ? ( ή είναι απλά επαφές και κουμπώνει στην πλακέτα με κάποιο τρόπο ?)
Σαν BGA αλλά δε θέλει και πολύ κόλληση, ακόμα και αν δεν βάλεις κόλληση στο μικρόφωνο σίγουρα θα κολλήσει με αυτήν που έχει στην πλακέτα. Τα περισσότερα καινούρια κινητά πλέον χρησιμοποιούν παρόμοια μικρόφωνα.